Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

Zdjęcie ilustracyjne

FINAŁ WYSTAWY "DYPLOM 2023"

Niedziela 17.03 będzie ostatnim dniem, w którym będzie można zobaczyć wystawę "Dyplom 2023". Przygotowaliśmy na ten dzień kilka atrakcji. Serdecznie zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JUSTYNA GRZEBIENIOWSKA-WOLSKA W GALERII "DWORZEC ZACHODNI"

Zapraszamy na wystawę Justyny Grzebieniowskiej-Wolskiej pt. „Narodziny” oraz improwizację taneczną „Motyl”. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Dworzec Zachodni 18 marca 2024 r. o godz. 20:00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR W KONKURSIE MALARSKIM IM. WOJCIECHA FANGORA

Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku już po raz piąty organizuje Ogólnopolski Studencki Konkurs Malarski im. Wojciecha Fangora. Konkurs skierowany jest do studentów malarstwa od II do V roku na akademiach i uniwersytetach w całej Polsce, a także absolwentów z 2023 r. Do konkursu należy zgłosić trzy prace wykonane w dowolnej technice malarskiej. Reprodukcje (3000 pikseli.jpg) należy nadesłać na adres: konkurs.fangor@asp.gda.pl do dnia 30.03.2024.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 21.03 "EFEKT DALEKOWZROCZNOŚCI" W GALERII FORUM

Zapraszamy do Galerii Forum na otwarcie wystawy "Efekt Dalekowzroczności". Wernisaż odbędzie się 21 marca 2024 r. o godzinie 15:30. Wystawa trwa do 15.04.2024.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

13.03 WYKŁAD OTWARTY MARIANA STĘPAKA

13.03.2024 o godz. 13.00 w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu odbędzie się wykład otwarty prof. dr. hab. Mariana Stępaka pt. "Performans jako środek artystycznego wyrazu". Zapraszamy na Wydział Malarstwa i Rysunku UAP (ul. 23 Lutego 20, Poznań) do sali 02 w budynku B.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARCHEOLOGICZNY SKARB W RĘKACH KONSERWATORÓW

W Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK zakończono I etap konserwacji zespołu zabytków archeologicznych odkrytych na terenie Papowa Biskupiego, gm. loco, st. Nr 82. Niezwykłego odkrycia skarbu dokonano na terenie zanikłego jeziora, obecnie pola uprawnego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"BONANZA" DAWIDA ŁAWICKIEGO W PŁOŃSKU

8 marca 2024 r. zapraszamy na wernisaż wystawy Dawida Ławickiego "Bonanza" do Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Miejsce: Sala Wystawiennicza MCK, ul. Płocka 50, Płońsk. Wystawa potrwa do 21 kwietnia 2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY ABSOLWENTKI GRAFIKI - JULII SIECZKOWSKIEJ

Nasza absolwentka mgr Julia Sieczkowska i jej dyplomowy film animowany „Wstążki” / „Ribbons", zrealizowany w Pracowni Grafiki Multimedialnej pod kierunkiem dr Jakuba Wawrzaka, zwyciężył w kategorii „Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy” na festiwalu filmowym w Folkestone (Folkestone Independent Film Awards) w Wielkiej Brytanii. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

15.03 SPOTKANIE AUTORSKIE NA WYSTAWIE "BANG BANG"

W ramach nawiązania współpracy z Nicolaus Bank w Toruniu, zapraszamy do przestrzeni Nicolaus Bank Cafe na wystawę pt. "BANG BANG". Zobaczyć będzie można plakaty pracowników Katedry Projektowania Graficznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: dr. hab. Krzysztofa Skrzypczyka, prof. UMK, dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, dr. Piotra Florianowicza, mgr. Pawła Gojowego, mgr. Jakuba Sobczaka. 15 marca 2024 r. o godz. 18.00 odbędzie się autorskie spotkanie z artystami!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNE STYPENDIA REKTORA ZA OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE

Po raz drugi osoby z Wydziału otrzymały jednorazowe świadczenia pieniężne za prestiżowe osiągnięcia artystyczne. Rektor przyznał je na podstawie rekomendacji 12-osobowej komisji eksperckiej powołanej przez Radę Dyscypliny Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki pięciu artystom: prof. dr hab. Alicji Majewskiej, prof. dr. hab. Ireneuszowi Kopaczowi, dr. hab. Nikodemowi Pręgowskiemu, prof. UMK, dr. hab. Michałowi Rygielskiemu, prof. UMK, mgr. Jakubowi Sobczakowi.  Nagrodę otrzymał także zespół konserwatorski w składzie dr Jolanta Czuczko, dr Dorota Jutrzenka-Supryn, mgr Maciej Banasiak. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

REKRUTACJA KONSERWATORÓW NA BLENDED INTENSIVE PROGRAM. KRÓTKI TERMIN!

Została otwarta rekrutacja na Blended Intensive Program "The clearing issues in conservation-restoration". Potrwa do 1 marca 2024 r. do godz. 12.00. Program przeznaczony dla studentów III-VI roku konserwacji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

23.02 WYKŁAD OTWARTY ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ W GDAŃSKIEJ ASP

Zapraszamy na wykład otwarty prof. dry hab. Elżbiety Jabłońskiej Znikając nad Wisłą, który odbędzie się w piątek 23.02.2024 o godz. 12:30, w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICY WYDZIAŁU NA RZECZ BIBLII GUTENBERGA

W 2023 r. realizowany był interdyscyplinarny projekt badawczy, konserwatorski i upowszechniający pt. "Ratujemy pelplińską Biblię Gutenberga", przy którym pracował wieloosobowy zespół badaczy i konserwatorów, w tym w dużej mierze przedstawiciele Wydziału Sztuk Pięknych UMK. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPISY DLA KONSERWATORÓW NA WYDARZENIA ENCORE

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach międzynarodowego stowarzyszenia wyższych szkół konserwatorskich ENCoRE - European Network for Conservation-Restoration Education.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA Z OTWARCIA WYSTAWY "DYPLOM 2023"

W Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu trwa wystawa "Dyplom 2023".  Wernisaż, poprzedzony uroczystym wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień, odbył się 15 lutego 2024 r. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z otwarcia wystawy autorstwa Szymona Chylińskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FOTORELACJA Z ROZDANIA NAGRÓD WYRÓŻNIONYM ABSOLWENTOM

Do 17.03.2024 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu trwa wystawa "Dyplom 2023" - wystawa wyróżnionych prac dyplomowych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Uroczyste wręczenie absolwentom nagród i wyróżnień, odbyło się 15 lutego 2024 r. w kinie Centrum CSW „Znaki Czasu” w Toruniu. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tej uroczystości.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

LAUREAT MEDALU IM. TYMONA NIESIOŁOWSKIEGO

Z przyjemnością informujemy, że w roku 2024 Medal im. Tymona Niesiołowskiego został przyznany mgr. Philippowi Wendlandowi z Malarstwa za dyplom "1968" przygotowany pod kierunkiem prof. dr. hab. Ireneusza Kopacza (malarstwo) i dr. hab. Andrzeja Kałuckiego, prof. UMK (szkło). Medal ten, to honorowa nagroda przyznawana rokrocznie za najlepszy na Wydziale Sztuk Pięknych UMK dyplom artystyczny. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARCHIART. NAJLEPSZE DYPLOMY ARCHITEKTURY WNĘTRZ 2023

Do 29 lutego 2024 r. prezentowana jest wystawa towarzysząca wydarzeniu ArchiArt2024 pt.„Najlepsze Dyplomy Architektury Wnętrz 2023”. Ekspozycję oglądać można w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68. Przedstawia ona dyplomy magisterskie i licencjackie z jedenastu polskich uczelni publicznych, obronione w roku akademickim 2022/2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O KONSERWACJI PANNEAU STEFANA KNAPPA W "GŁOSIE UCZELNI"

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, jaki Winicjusz Schulz przeprowadził z dr Anną Zarębą – adiunktem w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Rozmowa została opublikowana w najnowszym numerze "Głosu Uczelni" (do pobrania TU).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "DYPLOMY GRAFIKA 2023" W GALERII KATEDRY GRAFIKI

Katedra Grafiki serdecznie zaprasza na wystawę dyplomów magisterskich obronionych w 2023 r. na kierunku Grafika, specjalności grafika warsztatowa pt. "DYPLOMY GRAFIKA 2023". Wystawa prezentowana od 14.02.2024 r. do 5.04.2023 r., w godz. 9.00-15.00 w Galerii Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA DYPLOMÓW LICENCJACKICH W GALERII FORUM

Serdecznie zapraszamy na wystawę dyplomów licencjackich z Architektury Wnętrz oraz Sztuki Mediów i Edukacji Wizualnej. Jest to prezentacja najlepszych dyplomów licencjackich obronionych w 2023 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się 14.02.2024 o godz. 17:00 w Galerii Forum. Wystawa potrwa do 15.03.2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WARSZTATY TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE "DYPLOM 2023"

Zapraszamy na warsztaty towarzyszące wystawie Dyplom 2023. Będą to wyjątkowe spotkania wokół wystawy najlepszych dyplomów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Każdy dzień będzie okazją do poznania kolejnych dyscyplin artystycznych pod okiem artystów z WSzP.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"OCZY W SŁUP". WYSTAWA PLAKATÓW SPOŁECZNYCH NA SŁUPACH

Na słupach w otwartej przestrzeni siedmiu miast Polski: Bydgoszczy, Gliwicach, Krakowie, Legnicy, Olsztynie, Wrocławiu i Zamościu oglądać można ogólnopolską (akcję) wystawę plakatów społecznych autorstwa pracowników Katedry Projektowania Graficznego, zatytułowaną "OCZY W SŁUP".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "ZOOBACZ" W TORUŃSKIM ZOO

Od 2 lutego 2024 r. zapraszamy do toruńskiego ogrodu zoologicznego  na wystawę plakatów "ZOObacz" autorstwa studentów Grafiki, specjalności projektowanie graficzne. Wystawę można oglądać do 19.03.2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR W KONKURSIE NA NAJLEPSZĄ PRACĘ ZWIĄZANĄ Z BYDGOSZCZĄ

Prezydent Bydgoszczy ogłosił kolejną edycję konkursu pod nazwą: "Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy za pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską związaną z Bydgoszczą", obronioną w roku akademickim 2022/2023, tj. pomiędzy 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. Termin zgłaszania prac: 23.02.2024 r. Pracę do konkursu zgłasza jej autor. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"WWWCIĄGA:/". NAGRODZONA PRACA W GALERII BO

Na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu możemy oglądać społeczny billboard pt. "wwwciąga:/" autorstwa Alicji Werner - studentki IV roku kierunku Grafika, specjalności projektowanie graficzne. Prezentacja pracy w Galerii BO jest częścią nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie na plakat dotyczący profilaktyki uzależnień „Sztuka Wyboru – Plakat! Akcja! Reakcja!”, Zwyciężczyni gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYRÓŻNIENIE ZA PRACĘ DOTYCZĄCĄ OCHRONY ZABYTKÓW I MUZEALNICTWA

Magdalena Pawlińska, absolwentka kierunku Konserwacja i Restauracja Papieru i Skóry na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, otrzymała wyróżnienie  w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 25. BEATI JOLANDA NIESYTA

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.
FONTANNA - Beati Jolanda Niesyta
25.01.2024-11.02.2024

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WARSZTATY DLA DZIECI "ZAPYTAJ! KONSERWATORA"

Czy w wieku 4-8 lat można wykazywać zainteresowania przyszłym zawodem? Na pewno warto poszukiwać w sobie ukrytych pasji i predyspozycji manualnych! Dobrze pokazały to warsztaty zatytułowane „Zapytaj! Konserwatora”. Odbyły się one dnia 20 stycznia 2024 roku z inicjatywy Fundacji Amicus Universitatis Copernici  w pracowniach Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ "OCHRONA ARCHIWALIÓW..."

Zapraszamy do udziału w VIII jubileuszowej konferencji z okazji 55-lecia Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry. Temat przewodni obrad brzmi: "Ochrona archiwaliów - aktualne wyzwania". Konferencja odbędzie się w dniach 25-26.04.2024 r. w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BELGIA. WYSTAWA MARTYNY RZEPECKIEJ "LEFT HAND EXERCISES"

„Left Hand Exercises”, Martyna Rzepecka, 28.01-31.03.2024 r., Le Charbonnage, Genk, Belgia

Wystawa "Left Hand Exercises" w Le Charbonnage, w Genk w Belgii jest efektem miesięcznej rezydencji artystycznej dr Martyny Rzepeckiej z Katedry Rysunku w tej miejscowości, która miała miejsce w październiku 2023 r. Podczas rezydencji artystka realizowała projekt "Left Hand Exercises" ("Ćwiczenia na lewą rękę"), w ramach którego powstał cykl linorytów, rysunków oraz obiektów rysunkowych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "DYPLOM 2023"

Wystawa najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 2023 roku rozpocznie się 15 lutego 2024 roku w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. W tym roku zaprezentujemy nagrodzone prace 38 osób z 7 kierunków studiów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"SHAME ON YOU" W GALERII FORUM

Zapraszamy do Galerii Forum na wystawę "Shame on you". Wernisaż odbędzie się 19 stycznia 2024 r. o godzinie 18.00. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace artystek: Aleksandry Klóski i Zuzanny Gralik. W skład grupy kuratorskiej wchodzą Weronika Kołodziej i Weronika Ratajczak. Wystawie towarzyszyć będzie tekst krytyczny Małgosi Łatacz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOSMOS. XV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wystawę czasową pn. „Cosmos XV INTERNATIONAL MEDALLIC PROJECT 2023 | Kosmos XV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO”, której wernisaż odbędzie się 18 stycznia br. o godz. 17.00 w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Katedrę Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRIENNALE MALARSTWA STUDENCKIEGO/2

Miło nam poinformować, że studentki konserwacji - Zuzanna Rutkowska i Karolina Starnowska (z Katedry Konserwacji-Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej), zakwalifikowały się na wystawę pokonkursową Triennale Malarstwa Studenckiego/2. Gratulujemy!!!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"SPEKTRUM" Z CYKLU "SZTUKA NATURY" A. ADAMSKIEGO

Zapraszamy na wystawę dr hab. Adama Adamskiego, prof. UMK. Wernisaż „Spektrum” z cyklu „Sztuka Natury” odbędzie się 12.01.2024 o godzinie 18.00 w Centrum Kultury „Browar B.”, ul Łęgska 28, Włocławek. Wystawa trwa do 02.03.2024.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYGOTOWANIA DO WYSTAWY "DYPLOM 2023"

Wystawa najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 2023 roku rozpocznie się 15 lutego 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” w Toruniu i potrwa do 17 marca 2024 r. W tej edycji "Dyplomów" zaprezentujemy nagrodzone prace 38 osób z wszystkich wydziałowych kierunków.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DYPLOM 2023. WYRÓŻNIONE DYPLOMY ARTYSTYCZNE

Znamy już absolwentów kierunków artystycznych z 2023 r., którym przyznano wyróżnienia za najlepsze dyplomy artystyczne. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA TORWIRTA DLA KONSERWATOREK

Przyznano nagrody dla dyplomantów z kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki za najlepsze prace magisterskie obronione w 2023 r. Ich wręczenie odbędzie się w dniu 15 lutego 2024 r. o godz. 16.30 w kinie Centrum CSW Znaki czasu w Toruniu, przed wernisażem wystawy DYPLOM 2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"BYDŁO I DREWNO". GRAFIKI DAWIDA ŁAWICKIEGO

Do 29 stycznia 2024 r. w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie trwa wystawa Dawida Ławickiego "Bydło i Drewno / grafika". Wystawa jest przeglądem drzeworytów wchodzących w skład magisterskiego dyplomu artystycznego. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNE DZIEŁA HASIORA W RĘKACH TORUŃSKICH KONSERWATORÓW

Kolejne dzieła Władysława Hasiora wkrótce trafią do Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej. Obecnie trwają prace przy asamblażu Władysława Hasiora Czarny Anioł na zlecenie Muzeum Narodowego w Szczecinie, a na początku stycznia z Muzeum Narodowego w Poznaniu przywiezione zostaną następne prace.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ PROJEKTU "PODNOSZĄC ZIEMIĘ" I "PODNOSZĄC KROMKĘ"

W roku 2023 w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbyły się najistotniejsze etapy projektu artystycznego "Podnosząc Ziemię", którego pomysłodawcą i kuratorem dwóch finałowych wystaw był dr hab. Krzysztof Mazur, prof. UMK. Wydarzenie współorganizowała Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ODZNACZENIE PREZYDENTA TORUNIA DLA NASZEJ STUDENTKI

Medal Honorowy Thorunium w dziedzinie kultury trafił w ręce Izy Karaszewskiej, studentki drugiego stopnia sztuki mediów i edukacji wizualnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. To najwyższe odznaczenie prezydenta Torunia, które przyznawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla miasta.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

9-10.01. WYKŁADY ADELI ŠKRABALOVEJ O KONSERWACJI MOZAIK I SGRAFFIT

W ramach wizyty gościa z Uniwersytetu w Pardubicach - Adéli Škrabalovej, w dniach 9-10 stycznia 2024 r. w Sali Tymona odbędą się dwa wykłady dotyczące konserwacji mozaik i sgraffit oraz malarstwa ściennego z terenów Czech. Oba wykłady wygłoszone zostaną w języku angielskim.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY NA BIENNALE MINIATURY W MACEDONII

19 grafik autorstwa 12 osób związanych z Katedrą Grafiki WSzP UMK prezentowanych jest na wystawie pokonkursowej - 1 IBMB - INTERNATIONAL BIENNIAL OF MINIATURE ART- GRAPHICS AND DRAWINGS, BITOLA 2023 w Macedonii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KATARZYNA ŁYSZKOWSKA I PROJEKT Ἀφροδίτη

Do 15 stycznia 2024 r. w Foyer Gallery, American University of Cyprus, Larnaca trwa indywidualna wystawa dr hab. Katarzyny Łyszkowskiej pt. "Projekt Ἀφροδίτη". W dniu 12.01.2024 r. planowane jest spotkanie autorskie. Kurator: Simon Pruciak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICZKI NA 27. MIĘDZYNARODOWYM WSCHODNIM SALONIE SZTUKI

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą 27. Międzynarodowego Wschodniego Salonu Sztuki Lublin 2023, na której swoje prace prezentują dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo, prof. UMK oraz dr Anna Wójcicka. Wystawa czynna jest do 07.01.2024 r. w Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym 1 w Lublinie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

21.12 WERNISAŻ WYSTAWY ANNY ZARĘBY "BEZCENNE"

21 grudnia o godz 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy  instalacji rzeźbiarskich dr Anny Zaręby pt. "bezcenne". Zapraszamy do Kombinatu Kultury przy ul. Podmurnej 1/3 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASI STUDENCI Z NAGRODAMI W KONKURSIE "SZTUKA WYBORU"

Studenci Grafiki, specjalności projektowanie graficzne, z sukcesem! W ramach konkursu na plakat profilaktyczny „Sztuka Wyboru – Plakat! Akcja! Reakcja!” nasi studenci zdobyli wszystkie trzy główne nagrody - I nagroda trafiła do Alicji Werner za plakat "wwwciąga:/", II nagrodę otrzymał Maciej Płatek za plakat "alcoHOLE", a III NAGRODĘ - Agata Piątkowska za plakat "unplug&relax". Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

20.12 WERNISAŻ W GALERII "ANTRESOLA"

Galeria "Antresola" zaprasza na cykl wystawienniczy W pracowni. Odsłona 2 - dr hab. I. Szpak-Pawłowska, prof. UMK. Wernisaż odbędzie się 20.12.2023 r. o godz. 13:00 w galerii Pracowni Witrażu. Kuratorka wystawy: dr Anna Wójcicka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ANTARKTYKA W ARTYSTYCZNEJ INTERPRETACJI JAKUBA WAWRZAKA

Prace dr. Jakuba Wawrzaka z Katedry Grafiki WSzP UMK stały się częścią wystawy stałej Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Nowe pomieszczenie ekspozycyjne prezentuje wieloletni projekt artystyczno-badawczy Jakuba Wawrzaka pt. „Oaza". Na interdyscyplinarną realizację składają się m.in. cykl 14 fotografii, trzy makiety modelarskie, grafika cyfrowa oraz zdjęcie satelitarne Oazy Bungera.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCI GRAFIKI NA WYSTAWIE W CHINACH

Prace studentów grafiki zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową International Print Biennial Guanlan 2023 w Chinach. W wystawie bierze udział studentka studiów doktoranckich Academii Artium Humaniorum mgr Jagoda Jaworska oraz studenci Grafiki - Alicja Gizińska i Tomasz Lingo z Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA DYPLOM 2023 Z WIĘKSZĄ DOSTĘPNOŚCIĄ

Najbliższa wystawa Dyplom 2023 będzie zaprojektowana tak, by w jak największym możliwym stopniu zapewnić komfort uczestnictwa w niej osobom ze szczególnymi potrzebami. Stąd, w Centrum Sztuki Współczesnej grupa studencka zaangażowana w budowanie dostępności wystawy Dyplom 2023, odbyła warsztaty uwrażliwiające.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

M. WACHOWIAK LAUREATEM KONKURSU IDUB "MOBILNOŚĆ DLA PRACOWNIKÓW"

Dr hab. Mirosław Wachowiak, prof. UMK został laureatem konkursu organizowanego w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelnia Badawcza – Mobilność dla Pracowników. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ADAM ADAMSKI NA WYSTAWIE "PUNCTUM 2023"

W Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi (ul. Piotrkowska 102) do dnia 26.12.2023 r. trwa wystawa fotograficzna Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Fotografików „PUNCTUM 2023”, w której udział bierze dr hab. Adam Adamski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE GRAFIKI W SOFII

5 grudnia2023 r. w Galerii Związku Bułgarskich Artystów UBAw Sofii otwarto wystawę w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki  - "Ninth International Triennial of Graphic Arts. Sofia 2023 Bułgaria". Decyzją międzynarodowego jury dr Ewelina Kołakowska z Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych została nagrodzona CIEC Foundation Award. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DELEGACJA Z FILIPIN Z WIZYTĄ NA WYDZIALE

Pod koniec listopada 2023 r. nasz Wydział odwiedziła delegacja z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Filipińskiego (University of the Phillippines): profesor Marc San Valentin - Dziekan, profesor Riza Romero - dyrektor katedry kierunków artystycznych (Department of Studio Arts) oraz Stefani Ursua - senior researcher.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"PRZYSTANEK DOLINA" W SERII "SZTUKA NATURY"

Zapraszamy do Brodnicy na wernisaż wystawy dr. hab. Adama Adamskiego, prof. UMK z serii „Sztuka Natury” – „Przystanek Dolina”. Wernisaż odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 18.30 w Muzeum w Brodnicy  (ul. Św. Jakuba 1).

Kuratorem wystawy jest dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"AUTOPORTRET ANIMALISTYCZNY" ANNY WYSOCKIEJ

Zapraszamy na wystawę prof. dr hab. Anny Wysockiej pt. "Autoportret ANImalistyczny". Wystawa prezentowana w Centrum Kultury "Browar B." we Włocławku (ul. Łęgska 28) od 15 grudnia 2023 r. Wernisaż odbędzie się tego dnia o godz. 17.30. Oglądać ją można do 18 lutego 2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY NA "IOSIF ISER" W RUMUNII

Prace trzynastu graficzek i grafików związanych z  Wydziałem Sztuk Pięknych UMK zaprezentowane zostaną na The ”IOSIF ISER“ International Contemporary Engraving Biennial Exhibition w Muzeum Sztuki w Ploeszti w Rumunii. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 grudnia 2023 r. o godz. 17.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FESTIWAL "SZTUKA NATURY" I WYSTAWA "INSPIRACJE 2023"

W dniach 1-3 grudnia 2023 r., już po raz szesnasty będzie odbywał się w Toruniu Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą  „Sztuka Natury” Toruń 2023. Na tegoroczną edycję złożą się wernisaże wystaw i spotkania z twórcami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"GRAFICZNE KONSTELACJE" W GALERII SZTUKI ELEKTROWNIA

Do 11 stycznia 2024 r. w Galerii Sztuki Elektrownia w Czeladzi (ul. Dehnelów 45) oglądać można wystawę "Graficzne Konstelacje", na której prace prezentują m.in. Zdzisław Mackiewicz, Michał Rygielski oraz Tomasz Barczyk. Kuratorami wystawy są Sebastian Dudzik i Adam Romaniuk.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "BLACK & WHITE" Z UDZIAŁEM MARTYNY RZEPECKIEJ

Trwa międzynarodowa wystawa "Black&White" w Galerii Neon na Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu, na której instalację graficzną "Od Macierzy" prezentuje dr Martyna Rzepecka. Finisaż wystawy odbędzie się 7 grudnia 2023 r. o godz. 17.00. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY GRAFICY Z NAGRODAMI

Miło nam poinformować o sukcesie toruńskich grafików na XIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie. PIERWSZĄ NAGRODĘ otrzymał dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK, a WYRÓŻNIENIA: dr hab. Michał Rygielski, prof. UMK i doktorantka mgr Jagoda Jaworska. Na wystawie znalazły się również prace dr Martyny Rzepeckiej i mgr. Dawida Ławickiego. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY DO POKAZANIA SWOICH PRAC W GOOGLE ARTS & CULTURE

Zapraszamy artystów, będących pracownikami i studentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK, do współtworzenia wirtualnych ekspozycji prezentowanych na całym świecie w serwisie internetowym Google Arts & Culture (https://artsandculture.google.com/).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA_23 MARIUSZE FIGLE

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia. Mariusze Figle prezentują "UCZTY" w dniach 20.11.2023-17.12.2023. Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki. Możliwość oglądania w dni robocze pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA GRAFIK MICHAŁA RYGIELSKIEGO

Zapraszamy do Galerii Pracowni nr 6 Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych (ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa) na wystawę dr. hab. Michała Rygielskiego, prof. UMK pt. "Grafiki".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TWÓRCZOŚĆ IWONY LEMKE-KONART W GALERII BWA W BYDGOSZCZY

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Iwony Lemke-Konart, absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK.  Wydarzenie zatytułowane "SZ(T)UKA KOBIET. Odkrywanie, odzyskanie, przywracanie, wznawianie" odbędzie się pod hasłem „czym, straciłam, najbardziej, zyskałam, najczęściej, gdzie, czym, prola”. Zaprezentowane zostanie 24.11.2023 r. od godz. 17.00 w galerii BWA w Bydgoszczy w formie pokazu filmów artystki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASZA PRACOWNICZKA W MINISTERIALNEJ RADZIE MŁODYCH NAUKOWCÓW

Mgr Anna Andrzejewska z Katedry Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK zasiądzie w nadchodzącej kadencji w Radzie Młodych Naukowców. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ASAMBLAŻ WŁADYSŁAWA HASIORA U KONSERWATORÓW

W Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej prowadzone są prace badawczo-konserwatorskie przy jednym z najbardziej znaczących dzieł Władysława Hasiora - „Czarnym krajobrazie” pochodzącym z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Prace prowadzone są przez cały zespół Laboratorium pod kierunkiem prof. dr hab. Dariusza Markowskiego i mgr Anny Andrzejewskiej. Dzięki nowoczesnej aparaturze Laboratorium wykonano szereg badań, w tym niezwykle ważne skanowanie obiektu w 3D.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ABSOLWENTKA NAGRODZONA W KONKURSIE "NAJLEPSZY DYPLOM WNĘTRZA"

Rozstrzygnięta została trzecia edycja konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA”, w którym udział brały dyplomowe prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie obronione w latach 2021–2023. Spośród nominowanych do finału i publikowanych na łamach A&B projektów wybrano trzy najlepsze. Miło nam poinformować, że jury trzecią nagrodę przyznało Marii Drozd, absolwentce kierunku Architektura wnętrz z 2021 roku, za dyplom „Szkoła Podstawowa nr 33 w Olsztynie. Reinterpretacja przestrzeni szkolnej” przygotowany pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Maślewskiego, prof. UMK i Aleksandry Truchel. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WOZOWNIA. WYKŁAD NIKODEMA PRĘGOWSKIEGO

21.11.2023 (wtorek) o godz. 18.00 dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK wygłosi w Galerii Sztuki Wozownia wykład pt. "Projektowanie dla dobra sprawy. Plakaty, które zmieniają świat". Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NADZIEJA W GALERII BO

W ramach projektu "Sztuka natury, natura sztuki vol. 3", realizowanego z grantu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z budżetu programu Edukacja Kulturalna, możemy oglądać nową realizację w Galerii BO.

Na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK zawisł społeczny billboard autorstwa polskiej współczesnej plakacistki i dizajnerki dr hab. Agnieszki Ziemiszewskiej, prof. PJATK. Projekt zatytułowany HOPE (NADZIEJA) odczytywać należy indywidualnie według własnego postrzegania przedstawionego symbolu i treści w nim zawartych. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ADAM FISZ WSPÓŁTWÓRCĄ KAMPANII "KSIĄŻNICA TO LUDZIE"

Książnica Kopernikańska w Toruniu obchodzi stulecie istnienia. Z tej okazji powstała wyjątkowa kampania promocyjna zatytułowana  „Książnica to ludzie”, w której powstaniu wziął udział nasz pracownik - Adam Fisz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANO REKTORSKIE STYPENDIA ZA PRESTIŻOWE OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE

Po raz pierwszy osoby z Wydziału otrzymały jednorazowe świadczenia pieniężne za prestiżowe osiągnięcia artystyczne. Rektor przyznał je na podstawie rekomendacji 12-osobowej komisji eksperckiej powołanej przez Radę Dyscypliny Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki czterem osobom: dr. hab. Markowi Zajko, prof. UMK, dr hab. Dorocie Chilińskiej, dr. Tomaszowi Wlaźlakowi, dr. hab. Tomaszowi Barczykowi, prof. UMK. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

LAUREATKA KONKURSU "RYSOWAĆ" W GALERII 9,39

Zapraszamy na wystawę "Corpus monstrum” autorstwa Mai Maksimović - laureatki X edycji konkursu "Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego RYSOWAĆ". Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada 2023 r. o godz. 13.00 w Galerii 9,39 Katedry Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (Szosa Bydgoska 50/56). Wystawa prezentowana do 30.11.2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZGŁOSZENIA PUBLIKACJI DO WYDZIAŁOWEJ KOMISJI WYDAWNICZEJ NA 2024 ROK

Wydziałowa Komisja Wydawnicza do 17 listopada 2023 r. przyjmuje propozycje publikacji, które będą realizowane w ramach limitu Wydziału w Wydawnictwie Naukowym UMK w roku 2024, a także propozycje publikacji poza limitem Wydziału (finansowanych z innych źródeł, w tym tych, których druk jest planowany poza Wydawnictwem Naukowym UMK).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"BAGAŻ" ALEKSANDRY TRUCHEL W GALERII FORUM

Zapraszamy do Galerii Forum na autorską wystawę Aleksandry Truchel, będąca zwieńczeniem pracy nad rozprawą doktorską pt. „BAGAŻ. O napięciach znaczeniowych w modułowych obiektach przestrzennych, zależnie od ich skali i relacji z otoczeniem”. Wystawa prezentowana jest do 15.11.2023. Publiczna obrona rozprawy doktorskiej odbędzie się 9.11.2023 o godz. 11.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY SŁUCHACZY DO UDZIAŁU ON-LINE W KONFERENCJI "RZEŹBA PLENEROWA..."

Narodowy Instytut Dziedzictwa w partnerstwie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza wszystkich chętnych do wysłuchania wystąpień ogólnopolskiej Konferencji Naukowej RZEŹBA PLENEROWA w POLSCE – zjawisko artystyczne lat 60. i 70. XX wieku oraz problematyka ochrony.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ELA JABŁOŃSKA Z PRESTIŻOWĄ NAGRODĄ IM. K. KOBRO

Z wielką dumą informujemy, że prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska otrzymała nagrodę im. Katarzyny Kobro 2022. Gratulujemy!

Jury w składzie: Jadwiga Sawicka (przewodnicząca), Alicja Bielawska, Monika Drożyńska i Jerzy Grzegorski przyznało nagrodę im. Katarzyny Kobro Elżbiecie Jabłońskiej za twórczość konsekwentnie opartą na współpracy, relacjach i wsparciu. W uznaniu zaangażowania i empatii, które są dobrą odpowiedzią na problemy naszej rzeczywistości. Za umiejętność twórczego zaniechania i zniknięcia, które są społecznie pożyteczną awangardą. Za perspektywę peryferii, która w centrum stawia codzienność, wrażliwość i uważność. Za stworzenie miejsca wspierającego rozwój i regenerację osób tworzących w czasach, gdy publiczne instytucje są masowo upolityczniane. Za umacnianie postaw twórczych młodego pokolenia osób artystycznych w ramach swojej praktyki dydaktycznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWY W BIBLIOTECE POLSKIEJ W PARYŻU

10 listopada 2023 r. o godz. 19.00, w Bibliotece Polskiej w Paryżu (6 Quai d'Orléans, Paris, Francja) odbędzie się wernisaż dwóch wystaw przygotowanych przez osoby związane z naszym Wydziałem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

EWELINA KOŁAKOWSKA NA "HANOI ART CONNECTING" W WIETNAMIE

W październiku 2023 r. nasza pracowniczka dr Ewelina Kołakowska reprezentowała Polskę i Uniwersytet Mikołaja Kopernika na 6th Hanoi Art Connecting w Wietnamie. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY MEDALIERZY NA KONGRESIE FIDEM WE FLORENCJI

W  kongresie międzynarodowej organizacji medalierskiej FIDEM (International Art Medal Federation), który odbył się w październiku 2023 r. we Florencji we Włoszech, brało udział troje naszych artystów z katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby - prof. dr hab. Alicja Majewska, dr. hab. Sebastian Mikołajczak, prof. UMK oraz dr Stanisław Kośmiński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA WYRÓŻNIONYCH STUDENTEK

Studenci i pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zapraszają na wystawę „WIZYTÓWKA”, na której prezentowane są prace studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 listopada 2023 r. o godz. 17.00. Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie w dniach 8.11-29.11.2023. Miejsce: Galeria Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury „Od Nowa”, ul. Gagarina 37A, Toruń.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "MAREK BASIUL. WYPUKŁODRUKI"

Zapraszamy na wystawę „Marek Basiul. Wypukłodruki” do Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Wiśniowa 10, Zielona Góra. Wernisaż odbędzie się 27.10.2023 r. o godz. 11.00. Wystawę można zwiedzać w dniach 27.10.2023-29.12.2023 r. w godzinach: 9.00–15.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WARSZTATY "FOTOGRAFIA DOKUMENTACYJNA DZIEŁ SZTUKI"

W Pracowni Fotograficznej Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, w październiku 2023 obyły się pierwsze warsztaty „Fotografia dokumentacyjna dzieł sztuki”. Zostały one przygotowane przez kierownika Pracowni - dr. hab. Adama Adamskiego, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA_22 BARBARA KACZOROWSKA

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia - Barbara Kaczorowska: "U/OKRYCIE".

W dniu 24 października 2023 r. o godz. 15:00 będzie miało miejsce otwarcie wystawy, podczas którego odbędzie się akcja artystyczna "U/Okrycie" oraz krótka autorska prezentacja projektów społeczno-artystycznych. Wystawa prezentowana do 19.11.2023 r. Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OTWARTE VII PIOTRKOWSKIE BIENNALE SZTUKI 2023

W Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim otwarto VII Piotrkowskie Biennale Sztuki 2023. Wśród uczestników jest troje pracowników naszego Wydziału: prof. dr hab. Alicja Majewska, dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo, prof. UMK i dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK. Niezmiernie miło nam poinformować, że Alicja Majewska za pracę pt. „Niepamięć 3” otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 26.10 WYSTAWA NAJLEPSZYCH DYPLOMÓW KONSERWATORSKICH

Od 26 października 2023 r., od godz. 9.30 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oglądać można pokonkursową wystawę "Najlepsze dyplomy na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki w Polsce". Zapraszamy do Galerii Studenckiej ASAP w gmachu głównym ASP w Krakowie przy pl. Matejki 13, oraz do Galerii Cztery Ściany Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przy ul. Lea 27-29. Wystawa czynna w dni powszednie w godzinach 10.00-18.00 do 25.11.2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY GRAFICY NA TRIENNALE MAŁE FORMY GRAFIKI W ŁODZI

Toruńscy graficy zostali zakwalifikowani na 18. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki 2023 w Łodzi (18th International Triennial of Small Graphic Forms, Poland – Łódź 2023), organizowane przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Wernisaż Wystawy Głównej odbędzie się 26 października 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Willa / Galerii Chimera (ul. Wólczańska 33 w Łodzi). Wystawa prezentowana jest do 04.02.2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IRENEUSZ KOPACZ Z NAGRODĄ NA BIENNALE W BUŁGARII

13.10.2023 miało miejsce otwarcie międzynarodowej pokonkursowej wystawy INTERNATIONAL BIENNIAL THE ART OF MINIATURE w Galerii Sztuki Ruse w Bułgarii. Miło nam poinformować, że prof. dr hab. Ireneusz Kopacz z Katedry Malarstwa otrzymał nagrodę w kategorii rysunek. Przyznano pięć równorzędnych nagród. Laureatów wyłoniono spośród 279 uczestników, którzy nadesłali prace z malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i fotografii. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA LAUREATÓW KONKURSU "KRYTYKA I SZTUKA 2023"

Zapraszamy 27.10.2023 r. na godz. 18.00 do Galerii Sztuki "Wozownia" na wernisaż wystawy Autodafe autorstwa studentki Grafiki - Agaty Burnat. Kuratorem wystawy jest Remigiusz Boruszewski. Wystawa jest formą nagrody dla najlepiej współpracującego duetu artysta-teoretyk, przyznaną w ramach konkursu „Krytyka i Sztuka 2023”. Wystawa trwa do 5.11.2023 r. Koordynatorką z ramienia Wozowni jest Joanna Gwiazda. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DZIEŁA JAKUBA SOBCZAKA W HOŁDZIE PROF. JERZEMU NOWOSIELSKIEMU

W październiku, w murach Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się prezentacja wystawy malarstwa sakralnego „Procesja Wielkiego Piątku” autorstwa Jakuba Sobczaka z Katedry Projektowania Graficznego. Eksponowane prace, inspirowane twórczością Jerzego Nowosielskiego, powstały w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin artysty, uchwalonych przez Sejm Rzeczypospolitej Polski. Więcej o "Procesji Wielkiego Piątku" pisaliśmy TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSERWATORZY NA KONFERENCJI W LIZBONIE

W dniach 12-14 X 2023 r. odbywała się w Portugalii międzynarodowa konferencja "7th International Meeting on Retouching of Cultural Heritage" organizowana przez Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

S. MIKOŁAJCZAK OD 20.10 W RATUSZU STAROMIEJSKIM

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka”. Wydarzenie odbędzie się w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego 20 października 2023 r. o godz. 17.00. Wystawa czynna do 17.12.2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONKURS GRAFICZNY NA PLAKAT PROFILAKTYCZNY PN. "PLAKAT! AKCJA! REAKCJA!"

Przypominamy, że w ramach X edycji programu „Sztuka wyboru”, w partnerstwie z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, organizowany jest konkurs graficzny pn. „Plakat! Akcja! Reakcja!” na plakat profilaktyczny przeciwdziałający problemom związanym z uzależnieniami. Uczestnikami konkursu mogą być również studenci naszego Wydziału. Prace należy składać do dnia 31 października 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD MISTRZOWSKI W TRAFO ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie i Akademia Sztuki w Szczecinie zapraszają na wykład prof. dr hab. Elżbiety Jabłońskiej, prezentowany w ramach cyklu Wykłady Mistrzowskie w TRAFO. Wykład odbędzie się w środę18 października 2023 r. o godz. 18.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ABSOLWENTKI W KONKURSIE "NAJLEPSZY DYPLOM WNĘTRZA 2021-2023"

Trwa konkurs "Najlepszy Dyplom WNĘTRZA 2021-2023", będący trzecią edycją konkursu Akademii A&B na najlepsze prace dyplomowe obronione w latach 2021-2023. Zachęcamy do głosowania na najlepszy projekt dyplomowy naszych absolwentek - Nagrodę Publiczności. Głosować można tylko raz TU, wyłącznie na jeden projekt. Głosowanie trwa do 5 listopada br. do godz. 23:59.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PUBLIKACJA "O KONSERWACJI RZEMIOSŁ ROZMAITYCH..."

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod redakcją Pauli Śwituszak, Agaty Ogińskiej oraz dr. Andrzeja Podgórskiego ukazała się najnowsza publikacja Wydziału Sztuk Pięknych UMK, pt. O konserwacji rzemiosł rozmaitych z kolekcji rodziny Wagnerów. Książka powstała we współpracy z dr. hab. Arkadiuszem Wagnerem, prof. UMK z Instytutu Badań Informacji i Komunikacji Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA INDYWIDUALNA LAUREATKI NAGRODY IM. EDMUNDA PIOTROWICZA

Zapraszamy na wystawę indywidualną Anny Mandziak, tegorocznej laureatki Nagrody Dydaktycznej im. prof. Edmunda Piotrowicza. Otwarcie wystawy odbędzie się 18 października (środa) 2023 r. o godz. 17.00 w Galerii Dworzec Zachodni w Toruniu, ul. Gagarina 37a.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MARTYNA RZEPECKA NA 35. BIENNALE OF GRAPHIC ARTS W LJUBLJANIE

Do 14.01.2023 r. w Ljubljanie trwa 35 the Ljubljana Biennale of Graphic Arts From the void came the gifts of the cosmos, w którym udział bierze dr Martyna Rzepecka z Katedry Rysunku. Wystawy odbywają się w różnych galeriach w stolicy Słowenii, m.in. MGLC, Cukrarna, MGLC Švicarija, Krater.  Martyna Rzepecka wystawia pracę zatytułowaną "Coloring Book of Adults".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA_21 EWELINA GRABOWSKA

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia - Ewelina Grabowska: POKRZYWA. Wystawa prezentowana jest w dniach 09.10.2023-22.10.2023. Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki. Możliwość oglądania wystawy w dni robocze pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "US & U.S. INSPIRACJE". FOTORELACJA

Zapraszamy na wystawę „us & U.S. Inspiracje” towarzyszącą międzynarodowej konferencji naukowej „Sztuka amerykańska XX i XXI wieku oraz polsko-amerykańskie relacje artystyczne”. Wystawa prezentowana jest w CSW „Znaki Czasu w Toruniu” w przestrzeni przed Kinem Centrum do 16 października 2023 r.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENTKA GRAFIKI NAGRODZONA W JAPONII

Gratulujemy pani Elżbiecie Janusz, studentce V roku Grafiki, specjalność Grafika Warsztatowa – Pracownia Wklęsłodruku, której praca pt.: “GOLDEN POLSKY” została nagrodzona 3 miejscem na prestiżowym przeglądzie grafiki The 12th Kochi International Triennial Exhibition of Prints w Japonii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

13.10 WYSTAWA SPRAWOZDAWCZA

Wystawa sprawozdawcza to podsumowanie wielomiesięcznej pracy twórczej studentów w danym roku akademickim. Co roku przedstawiane są przykłady realizacji tematów zadanych studentom w związku z procesem dydaktycznym na poszczególnych kierunkach. Prezentacja dokonań studentów jest również okazją do poznania poziomu umiejętności i sposobów myślenia młodych artystów. W tym roku sprawozdawcza wystawa końcoworoczna studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, podsumowująca rok akademicki 2022/2023, odbędzie się 13 października 2023 r. w godz. 9.00-13.45, według załączonego harmonogramu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"TU ZIEMIA". WYSTAWA W DWORZE ARTUSA OD 10.10

W Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu zostanie otwarta wystawa "Tu Ziemia" realizowana w ramach projektu artystycznego „Podnosząc Ziemię”. Zapraszamy do jej oglądania w dniach 10.10 – 10.11.2023. Otwarcie 10.10.2023 r. o godz. 18.30.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W CSW "ZNAKI CZASU" WYSTAWA "US & U.S. INSPIRACJE"

Zapraszamy na wystawę „us & U.S. Inspiracje” towarzyszącą międzynarodowej konferencji naukowej „Sztuka amerykańska XX i XXI wieku oraz polsko-amerykańskie relacje artystyczne”. Wystawa prezentowana będzie w CSW „Znaki Czasu w Toruniu” w przestrzeni przed Kinem Centrum w dniach 9-16 października 2023 r.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICZKA Z TYTUŁEM NAJLEPSZEJ STUDENTKI UMK

Inauguracja nowego roku akademickiego była okazją do uhonorowania największych studenckich sukcesów naukowych, sportowych i artystycznych. Tradycyjnie podczas uroczystej inauguracji wręczone zostały tytuły "Najlepszego Absolwenta", "Najlepszego Studenta" i "Najlepszego Studenta-Sportowca" UMK. O tym, do kogo trafią, zdecydował Senat Uczelni. 

Z dumą informujemy, że najlepszą studentką UMK w roku akademickim 2022/2023 została Julia Śmigelska, studentka IV roku studiów jednolitych magisterskich na kierunku grafika (specjalność projektowanie graficzne). GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY GRAFICY NA WYSTAWIE W KOLUMBII

Toruńscy graficy prezentują się na VIII EXPOSICION INTERNACIONAL DE GRABADO "AMIGOS DE LA HUELLA - COLOMBIA 2023". Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYSTANEK "SZTUKI PIĘKNE" I PRZYSTANKI DOBREJ ENERGII

Miło nam poinformować, że osoby dojeżdżające na Wydział Sztuk Pięknych UMK środkami komunikacji miejskiej, już mogą wysiąść przy gmachu głównym Wydziału na przystanku tramwajowym o nowej nazwie SZTUKI PIĘKNE (dawniej: Sienkiewicza).

Dzięki inicjatywie władz dziekańskich, w porozumieniu z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu i Urzędem Miasta Torunia, na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego i po zatwierdzeniu przez Radę Miasta, nowa nazwa przystanku obowiązuje od 19 sierpnia 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANE NAGRODY W KONKURSIE NA MURALE "MIKOŁAJ KOPERNIK - BUNTOWNIK Z WYBORU"

Zakończył się ostatni etap konkursu na murale "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru". Więcej o konkursie pisaliśmy TU.
Po pierwszym etapie konkursu, zadaniem czterech laureatek konkursu było przeniesienie projektu murali na ściany podwórza kamienicy przy ul. Mickiewicza 124. Po obejrzeniu gotowych realizacji jury dokonało podziału nagród.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W CSW "ZNAKI CZASU"

22 września 2023 r. zapraszamy na godz. 18.00 do CSW "Znaki czasu" na otwarcie wystawy "Załoga. Sztuka Ukrainy w czasie wojny". Wystawa prezentowana jest do 29 października 2023 r. Kuratorem z ramienia CSW jest prof. dr hab. Krzysztof Białowicz

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFIKA A. DWORZAK-SUBOCZ NAGRODZONA W JAPONII

Miło nam poinformować, że dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK z Katedry Grafiki została nagrodzona na 6th edition of the Awagami International Mini-Print Exhibition (AIMPE). Jej grafika cyfrowa z cyklu Space otrzymała Awagami Factory Prize w konkursie na mini print, organizowanym przez legendarną Awagami Factory w Tokushimie na wyspie Sikoku w Japonii. Gratulujemy!!!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOPERNIKAŃSKA WYSTAWA

Do końca tygodnia, tj. 22 września 2023 r., w Collegium Humanisticum na I piętrze, oglądać można wystawę artystycznych plakatów zainspirowanych postacią oraz hasłami i ideami Mikołaja Kopernika. Plakaty autorstwa studentów grafiki II, III i IV roku powstały w I Pracowni Projektowania Graficznego pod kierunkiem dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK i mgr. Jakuba Sobczaka, oraz w II Pracowni Projektowania Graficznego pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Skrzypczyka, prof. UMK i dr. Piotra Florianowicza.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWE WYSTAWY W WOZOWNI

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na trzy nowe wystawy, których wernisaż odbędzie się w poniedziałek 11 września 2023 r.o godz. 18.00. Wstęp wolny.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DAWID ŁAWICKI NAGRODZONY W KONKURSIE "INSPIRACJE"

Miło nam poinformować, że praca naszego doktoranta ze Szkoły Doktorskiej Artium Humaniorum - Dawida Andrzeja Ławickiego pt. "Przyczajony byk" zdobyła 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Inspiracje" organizowanym przez Fundację Sztuki Współczesnej PALETA. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA DOKTORSKA EWELINY KOŁAKOWSKIEJ "3DM - TRANSKODOWANIE MATRYCY W GRAFICE ARTYSTYCZNEJ..."

Zapraszamy na wystawę pracy doktorskiej Eweliny Kołakowskiej "3DM – Transkodowanie matrycy w grafice artystycznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii druku przestrzennego", która do 15 września 2023 r. prezentowana jest w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Galeria Labsen.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WARSZTATY I KONKURS PROGRAMU "SZTUKA WYBORU" Z WYDZIAŁOWYM PARTNERSTWEM

Informujemy, że Wydział Sztuk Pięknych UMK został partnerem programu "Sztuka wyboru" organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz oraz Fundację Tumult. Koordynatorem programu z ramienia Wydziału Sztuk Pięknych jest dr Piotr Florianowicz z Katedry Projektowania Graficznego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWY AKCENT NA WENECKIM TYGODNIU SZKŁA

Podczas weneckiego tygodnia szkła - The Venice Glass Week 2023, który odbędzie się w dniach 9-17 września 2023 r. swoje artystyczne realizacje zaprezentują pracownicy i doktoranci Wydziału Sztuk Pięknych - mgr Marzena Wilk, mgr Adam Kaźmierczak i dr hab. Andrzej Kałucki, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR PRAC ARTYSTYCZNYCH NA WYSTAWĘ TOWARZYSZĄCĄ KONFERENCJI W CSW "ZNAKI CZASU"

Organizatorzy międzynarodowej konferencji naukowej „Sztuka amerykańska XX i XXI wieku oraz polsko-amerykańskie relacje artystyczne”, która odbędzie się w dniach 10-12 października 2023 r., zapraszają pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych do zgłaszania propozycji prac artystycznych na wystawę towarzyszącą konferencji. Wystawa prezentowana będzie w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, w przestrzeni przed Kinem Centrum i Centrum Literatury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSERWATORZY W PAŁACU RODU VON ENCKEVORT

Co łączy poszukiwania złota, witrażownictwo na mistrzowskim poziomie i meble Thoneta? To znak rozpoznawczy ćwiczeń terenowych organizowanych przez Katedrę Konserwacji-Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej. Tego lata w ramach ćwiczeń terenowych studenci wykonują badania odkrywkowe oraz profilaktyczne zabiegi konserwatorskie mające odsłonić i zabezpieczyć malarską dekorację ścian w sali reprezentacyjnej pałacu rodu von Enckevort w Święciechowie (niem. Silberberg) oraz badania konserwatorskie w kościele p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Żółwinie (niem. Hassendorf). Badania prowadzone są pod kierunkiem mgr Darii A. Piaseckiej, a wykonywane przez studentów III roku – Magdę Czop, Martynę Jaroch, Katarzynę Król oraz Pawła Rączkę.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 1.09 "OKOŁORYSUNKOWE HERSTORIE"

Zapraszamy na indywidualną wystawę dr hab. Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku, zatytułowaną „KATARZYNA ŁYSZKOWSKA. OKOŁORYSUNKOWE HERSTORIE”. Wernisaż odbędzie się w piątek 1 września 2023 r. o godz.19.00 w Galerii ToTuart w Warszawie (Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 10A). Wystawa trwa do 17.09.2023 r. Kurator: Dominik Zieliński. Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach 11.00-19.00, a w niedzielę w godzinach 12.00-18.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "PROCESJA WIELKIEGO PIĄTKU" JAKUBA SOBCZAKA

Do 26 września 2023 r., w korytarzu dolnym Akademii Supraskiej w ramach wystawy "Procesja Wielkiego Piątku" można oglądać prace inspirowane malarstwem prof. Jerzego Nowosielskiego autorstwa Jakuba Aleksandra Sobczaka, pracownika Katedry Projektowania Graficznego. Wstęp wolny, zwiedzanie od wtorku do niedzieli w godzinach pracy Akademii Supraskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

27.08 FINISAŻ WYSTAWY "ZACHWYT" ELI JABŁOŃSKIEJ

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu serdecznie zaprasza 27.08.2023 (niedziela) na godz. 12.00 na finisaż wystawy „Zachwyt", podczas którego będzie miało miejsce oprowadzanie przez jej autorkę - Elę Jabłońską i spotkanie z Dominiką Kiss-Orską.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "DRZEWORYT - DIALOG Z TRADYCJĄ"

W ramach "Festiwalu Re:tradycja" do 25.08.2023 w Galerii OPT Gardzienice w Lublinie (ul. Grodzka 5a) można obejrzeć wystawę "Drzeworyt – dialog z tradycją | Wystawa drzeworytów i linorytów Kamili i Jakuba Sobczaków", prezentującą grafiki oraz ilustrowane książki artystyczne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWI PRZEDSTAWICIELE NA ŚWIATOWYM KONGRESIE KOPERNIKAŃSKIM

W dniach 12-15 września 2023 r. miejscem obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego będzie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Będzie to ostatnia część „kroczącego” Kongresu, w której wezmą udział historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztuki, astronomowie i historycy astronomii oraz przedstawiciele nauk medycznych. Zorganizowane zostaną także wydarzenia skierowane do nauczycieli, edukatorów, młodzieży oraz społeczności lokalnej.

Na program wydarzenia składać się będzie sześć sekcji tematycznych: astronomiczna, kulturoznawcza, historii medycyny, lekarska, nauczycielska i młodzieżowa oraz szereg wydarzeń towarzyszących. Nasi pracownicy wezmą udział w sekcji kulturoznawczej, w panelu historyczno-artystycznym, w którym prezentowane są dwie współwystępujące perspektywy. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WITRAŻOWE ODKRYCIA

Dr hab. Andrzej Kałucki, prof. UMK (Katedra Malarstwa) oraz mgr Adam Kaźmierczak (Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby) podczas prac konserwatorskich odkryli dwa zabytkowe witraże z 1884 r., które okazały się zaginionymi kwaterami z Zamku w Malborku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

AGATA BURNAT W GALERII BO I NA PRZYSTANKACH

Niezwykle miło nam ogłosić, że zwyciężczynią konkursu „Przystanek SZTUKI PIĘKNE” została Agata Burnat - studentka III roku Grafiki z ll Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez dr. hab. Krzysztofa Skrzypczyka, prof. UMK i dr. Piotra Florianowicza. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MOZAIKA KNAPPA Z AULI UMK W RĘKACH NASZYCH KONSERWATORÓW

Rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie panneau z emaliowanych paneli metalowych znajdujących się na budynku Auli UMK. W dniu 31 lipca 2023 r. przeprowadzono demontaż pierwszych górnych płyt. Prace konserwatorskie wykona katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK kierowana przez dr. hab. Piotra Niemcewicza, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANE STYPENDIA PREZYDENTA MIASTA I MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA

W lipcu zostały wręczone stypendia na II półrocze 2023 r. - stypendia w dziedzinie kultury Prezydenta Miasta Torunia oraz stypendia artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wśród stypendystów są trzy pracowniczki naszego Wydziału - dr hab. Katarzyna Łyszkowska, dr Emilia Ziółkowska-Ganc i dr Martyna Rzepecka. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FOTORELACJA Z WYSTAWY W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZĄC ZIEMIĘ"

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wernisażu wystawy realizowanej w ramach projektu „Podnosząc Ziemię”. Wystawa prezentowana jest do 31.08.2023 r. w przestrzeniach zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu (89-210 Łabiszyn). Artyści ulokowali się w oranżerii oraz salach pałacu i przestrzeniach parku. Kuratorem wystawy jest dr hab. Krzysztof Mazur, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR DO SZKOŁY DOKTORSKIEJ "ACADEMIA COPERNICANA"

Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska Academia Copernicana rozpoczyna rekrutację na nowy rok akademicki 2023/2024. To okazja do zrobienia kolejnego kroku w karierze akademickiej.

Academia Copernicana to interdyscyplinarna szkoła doktorska, do której aplikują osoby z całego świata wnoszące nową jakość do badań prowadzonych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoranci i doktorantki wraz ze swoimi opiekunami naukowymi tworzą środowisko wspierające indywidualistów w ich intelektualnych dociekaniach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W RAMACH PROJEKTU ARTYSTYCZNEGO "PODNOSZĄC ZIEMIĘ"

Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby współorganizuje wydarzenie artystyczne, którym jest ogólnopolska wystawa w ramach realizowanego projektu „Podnosząc Ziemię”. 

Wystawa prezentowana będzie w przestrzeniach  zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu (89-210 Łabiszyn) w dniach 29.07-31.08.2023. Wernisaż odbędzie się 29 lipca 2023 r. o godz. 18.00. Kuratorem wystawy jest dr hab. Krzysztof Mazur, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWA SALA 205 IMIENIA PROF. JÓZEFA FLIKA

W czerwcu 2023 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK odbywała się konferencja "Future of the Past - Conference on Innovative Research and Preservation of Cultural Heritage". Więcej na ten temat pisaliśmy TU.

W trakcie konferencji odbyło się uroczyste nadanie sali 205 w budynku Wydziału Sztuk Pięknych imienia Profesora Józefa Flika.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OPEN CALL "(W)SPÓŁDZIELNIA" TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ

W Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, do 27.08.2023 trwa wystawa Elżbiety Jabłońskiej: „Zachwyt”. Więcej o wystawie pisaliśmy TU. Artystka oraz galeria zapraszają wszystkie osoby twórcze do wzięcia udziału w towarzyszącym ww. ekspozycji open call „(W)spółdzielnia”. Jego celem jest nabór prac artystycznych odnoszących się do hasła „zachwyt”. Zgłoszone realizacje zaprezentowane zostaną w Wozowni w przestrzeni wystawy Zachwyt w ostatnim tygodniu jej trwania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ROZSTRZYGNIĘTY KONKURS "MIKOŁAJ KOPERNIK - BUNTOWNIK Z WYBORU"

Cztery murale inspirowane Mikołajem Kopernikiem ozdobią korytarz wiodący na patio zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124. Najciekawsze projekty młodych artystów z UMK zostały wyłonione spośród wszystkich zgłoszeń do konkursu "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODY JM REKTORA DLA PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU SZTUK PIĘKNYCH

JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala przyznał pracownikom naukowym nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne w 2022 roku oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie. W tym roku uhonorowano wielu pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA PAMIĘCI JANA JACKA SOBECKIEGO. DOKUMENTACJA

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"LEKSYKON OPRAWOZNAWCZY" WE WSPÓŁAUTORSTWIE M. PRONOBIS-BRZEZIŃSKIEJ

Na rynku książkowym pojawiło się znakomite, długo oczekiwane w środowisku wielu specjalistów dzieło pt. „Leksykon Oprawoznawczy” (Wydawnictwo UKW), którego współautorem jest pracowniczka Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry – dr hab. Małgorzata Pronobis-Brzezińska, prof. UMK. Współautorami opracowania są dr hab. Arkadiusz Wagner, prof. UMK oraz dr Elżbieta Pokorzyńska (UKW w Bydgoszczy).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

EMILIA ZIÓŁKOWSKA-GANC O UNIWERSYTECKIM PROCESIE KSZTAŁCENIA

Dr Emilia Ziółkowska-Ganc - Wydziałowa Koordynator ds. Jakości Kształcenia w roku akademickim 2022/2023 - została zaproszona do powstającego na UMK filmowego cyklu "Poznajmy się", w którym opowiada o własnych doświadczeniach dydaktycznych, jak również o efektach szkoleń dla nauczycieli akademickich, w których wzięła udział.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYNIKI VI EDYCJI „GRANTS4NCUSTUDENTS”

Rozstrzygnięta została kolejna, szósta edycja konkursu IDUB dla studentów i doktorantów naszej uczelni. Wśród laureatów konkursu „Grants4NCUStudents” znaleźli się - doktorantka mgr Paula Śwituszak oraz student Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - Mateusz Zyznowski. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NIKODEM PRĘGOWSKI LAUREATEM 28. MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKATU

Z dumą informujemy, że dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK otrzymał brązowy medal na 28. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie jako jeden z trzech laureatów Konkursu Tematycznego. Uhonorowany został plakat jego autorstwa pt. "Dom". Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ROZSTRZYGNIĘTY KONKURS NA NAJLEPSZE DYPLOMY Z KONSERWACJI

Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu ,,Najlepsze dyplomy na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki w Polsce” dla absolwentów roczników 2020/21 i 2021/22. Miło nam poinformować, że III miejsce w konkursie zajęła nasza absolwentka -  Joanna Gorzałczany. Gratulujemy dyplomantce i promotorom!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ANNA WÓJCICKA NA POKONKURSOWEJ WYSTAWIE SZKŁA W JELENIEJ GÓRZE

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu zapraszają na wernisaż wystawy MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU SZKŁA IM. HORBOWEGO, który odbędzie się 30 czerwca 2023 r. o godz. 17:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. W gronie uczestników wystawy znajduje się dr Anna Wójcicka z Katedry Malarstwa WSP UMK. Wystawa potrwa do 27.08.2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SANDRA FRANCUZIK WYRÓŻNIONA W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE NA PLAKAT

Sandra Francuzik - studentka z Katedry Projektowania Graficznego, zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na plakat upamiętniający 550. urodziny Mikołaja Kopernika. Konkurs odbył się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego z okazji ustanowienia uchwałą Senatu RP roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 29.06 WYSTAWA "BATOREGO 1/3 - OBIEKTY" ALICJI MAJEWSKIEJ

Galeria Wspólna w Bydgoszczy przy ul. Batorego 1/3 zaprasza na wernisaż wystawy Alicji Majewskiej pt. „Batorego 1/3 – obiekty”. Zbieżność tytułu wystawy i adresu galerii jest nieprzypadkowa, autorka po kilkunastu latach wróciła do galerii z kolejną wystawą, tym razem odnoszącą się do hipotetycznych historii, które mogły wydarzyć się i pod tym adresem. Wernisaż odbędzie się 29.06.2023 r. o godz. 19.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BADANIA PIERWSZEGO WYDANIA "DE REVOLUTIONIBUS..." KOPERNIKA

Konserwatorki z Wydziału Sztuk Pięknych UMK zbadały i określiły stan pierwszego wydania książki Mikołaja Kopernika "De Revolutionibus Orbium Coelestium" przechowywanego w bibliotece Uniwersytetu św. Tomasza na Filipinach. To początek współpracy UMK z uczelniami z Manili.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY PROJEKTOWI Z MEDALAMI

Wykładowcy z Katedry Projektowania Graficznego: dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK oraz mgr Jakub Sobczak odebrali medale przyznane za zdobycie II nagrody (ex aequo) za plakaty poświęcone jubileuszowi 80-lecia powstania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - kategorii specjalnej 6. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie.
 Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM W BARCELONIE

W ramach polsko-portugalskiej inicjatywy POR-POL NET dotyczącej nowych form sieciowości i wpływu kultury internetowej na współczesne sztuki plastyczne, literaturę i muzykę, w dniu 23 czerwca 2023 r., od godz. 10.30 do godz. 18.30 czasu polskiego, na Uniwersytecie Lizbońskim odbywa się jednodniowe kolokwium teoretyczne, z opcją zdalnego udziału przez wszystkich zainteresowanych. Inicjatorką i współorganizatorką wydarzenia jest mgr Magda Górska z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACE TOMASZA WLAŹLAKA NA FESTIWALU SÓNAR W BARCELONIE

W czerwcu, podczas 30 edycji międzynarodowego festiwalu Sónar w Barcelonie, prezentowane były artystyczne gry wideo autorstwa dr. Tomasza Wlaźlaka z Katedry Intermediów, stworzone we współpracy z Instytutem B61.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY NA MIĘDZYNARODOWYCH KONFRONTACJACH PLAKATU STUDENCKIEGO

Studenci Katedry Projektowania Graficznego odnieśli znaczący sukces na Międzynarodowych Konfrontacjach Plakatu Studenckiego w Tarnowie, organizowanym przez Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej. Wyniki międzynarodowego konkursu ogłoszono na uroczystym wernisażu Konfrontacji, który odbył się 16 czerwca 2023 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WARSZTATY PODCZAS ZJAZDU MIAST NOWEJ HANZY

  

Uniwersytet Mikołaja Kopernika włączył się w organizację wydarzeń 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy, który od 22 do 25 czerwca 2023 r. potrwa w Toruniu. Z tej okazji w sobotę 24 czerwca przy Fontannie Cosmopolis stanie miasteczko UMK pełne popularnonaukowych atrakcji.

Pracownicy Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w trakcie wydarzenia przeprowadzą warsztaty "Napraw z nami dzieło Kopernika", dzieląc się tajnikami uzupełniania ubytków w papierze. Inspiracją będzie słynne dzieło Mikołaja Kopernika "O Obrotach Sfer Niebieskich".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY ZAKWALIFIKOWANI NA TRIENNALE W ŁODZI

Silna ekipa artystek i artystów związanych z Katedrą Grafiki,  została zakwalifikowana na 18. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2023 / 18th International Triennial of Small Graphic Forms, Poland – Łódź 2023, organizowane przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Na konkurs napłynęło 1200 małych form graficznych. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 233 artystów. Wydział Sztuk Pięknych UMK reprezentuje 16 osób.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FOTORELACJA Z KONFERENCJI "FUTURE OF THE PAST"

W dniach 14-15 czerwca 2023 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK odbywała się konferencja "Future of the Past - Conference on Innovative Research and Preservation of Cultural Heritage", której towarzyszyła seria warsztatów z zakresu konserwacji obiektów zabytkowych oraz tematów pokrewnych.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia autorstwa Adama Fisza.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARTYSTYCZNE SPOTKANIE INTEGRACYJNE W KATEDRZE INTERMEDIÓW

W środę 21 czerwca 2023 r. zapraszamy na wydarzenie artystyczne pt. "Finisaż", zorganizowane przez Katedrę Intermediów. Odbędzie się ono w budynku przy ul. Mickiewicza 121 według załączonego programu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA PAMIĘCI JANA JACKA SOBECKIEGO

W Galerii S (Katedra Intermediów, ul. Mickiewicza 121) odbędzie się wystawa rysunków Jana Jacka Sobeckiego. Zapraszamy na wernisaż 21 czerwca 2023 r. o godz. 18.00. Wystawa towarzyszy wydarzeniu artystycznemu "Finisaż".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WOZOWNIA. OD 23.06 "ZACHWYT" ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ

Zapraszamy do Galerii Sztuki "Wozownia" na wystawę "Zachwyt" prof. dr hab. Elżbiety Jabłońskiej. Wernisaż, połączony z projekcją filmu "Nowe życie" oraz koncertem Wojtka Kotwickiego i Miłosza Runge, odbędzie się 23 czerwca 2023 r. o godz. 18.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY NA MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE EKSLIBRISU WSPÓŁCZESNEGO

3 czerwca 2023 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku odbył się wernisaż oraz uroczyste wręczenie nagród XXVIII Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego – Malbork 2023. Na pokonkursowej wystawie znalazły się prace wykładowców Katedry Grafiki: dr. hab. Tomasza BARCZYKA, prof. UMK, dr hab. Agaty DWORZAK-SUBOCZ, prof. UMK, dr Oksany BUDNEJ, dr. Piotra CZYŻA, prof. Piotra GOJOWEGO (poza konkursem – Przewodniczący Jury). Wystawa czynna jest do października 2023 r.

Miło nam poinformować, że dr hab. Tomasz BARCZYK, prof. UMK został wyróżniony Medalem Honorowym za najlepszy zestaw prac graficznych nadesłanych na Biennale.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA "FUTURE OF THE PAST" Z WYDARZENIAMI TOWARZYSZĄCYMI

W dniach 14-15 czerwca 2023 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK odbywa się konferencja "Future of the Past - Conference on Innovative Research and Preservation of Cultural Heritage".

Więcej o konferencji na stronie: https://futureofthepast.umk.pl/pages/main_page/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WSPÓŁPRACA Z FIRMĄ SONY EUROPE

Po raz kolejny, dzięki współpracy dr hab. Adama Adamskiego, prof. UMK z Katedry Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej z polskim przedstawicielstwem firmy Sony  Europe, studenci naszego Uniwersytetu, głównie Wydziału Sztuk Pięknych, mieli możliwość pracy na zajęciach profesjonalnym sprzętem fotograficznym marki Sony. Uczestnicy zajęć poznali tajniki pracy z najwyższymi modelami bezlusterkowców  marki Sony, Sony A1 i A7RV.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁ SZTUK PIĘKNYCH NA FESTIWALU "LITEROBRAZKI"

Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK - dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, objęła honorowym patronatem festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci "LiterObrazki", który już po raz dwunasty odbywa się w Bydgoszczy, w tej edycji w dniach 29.05-04.06.2023.

W ramach festiwalu, studenci I roku studiów magisterskich uzupełniających kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna, pod opieką merytoryczną mgr Joanny Cieślikowskiej z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką, przeprowadzili dwa warsztaty. W ramach spotkań weekendowych, dr Filip Pręgowski oraz dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK spotkają się z czytelnikami oraz przeprowadzą warsztaty. Wszystkie warsztaty odbywają się  wokół książki pt. „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?” autorstwa Filipa Pręgowskiego, zilustrowanej przez Nikodema Pręgowskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

VI TRIENNALE MALARSTWA ANIMALIS 2023

Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej ANIMALIS 2023, w której bierze udział dr Ewa Bińczyk z Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych. Na wystawie zaprezentuje swoją najnowszą pracę, obraz akrylowy na płótnie, pt. “Abrakadabra”. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 czerwca 2023 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie, ul. Sienkiewicza 3.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCKA WYSTAWA W GALERII FORUM "DWA ELEMENTY"

Studenckie Koło Artystyczne ‘’Fajans’’ zaprasza na swoją pierwszą wystawę, na której będzie można zobaczyć prace będące interpretacjami  hasła "Dwa elementy". Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Forum na ul. Sienkiewicza 30/32 w piątek 09.06.2023 r. o godzinie 18.30. Wystawa trwa do 22.06.2023 r.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 22 członków koła z takich kierunków, jak: grafika, sztuka mediów i edukacja wizualna, konserwacja i restauracja dzieł sztuki oraz malarstwo.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"WROCŁAWSKA SZKOŁA GRAFIKI" NA WYSTAWIE W KATEDRZE GRAFIKI

Zapraszamy do Galerii Katedry Grafiki WSzP UMK (ul. Sienkiewicza 30/32) w Toruniu na wystawę „Wrocławska szkoła grafiki”. Wernisaż wystawy odbędzie się 31.05.2023 r. (środa) o godzinie 14.00. Kurator: Paweł Frąckiewicz

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA_20 MACIEJ SALAMON

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia. Do 30.06.2023 Maciej Salamon prezentuje "Odzież wierzchnią zostawiamy w szatni". Koordynacja wystawy: Tomasz Wlaźlak.

Możliwość oglądania w dni robocze pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Część wcześniejszych wystaw można obejrzeć na https://szatnia.online/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE NA SPECJALISTYCZNE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Pracownia Fotograficzna Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK zaprasza do udziału w warsztatach„Fotografia dokumentacyjna dzieł sztuki”, które odbędą się w dniu 21 czerwca 2023 r. według załączonego programu. Partnerem technologicznym warsztatów jest Firma SONY. Warsztaty prowadzą dr hab. Adam Adamski, prof. UMK oraz Tomasz Markowski.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICZNY KONCERT W FORCIE

Gorąco zapraszamy 27 maja 2023 r. na godz. 17.30 na koncert do Centrum Kulturalno-Historyczne - Fort I Toruń, podczas którego swoje teledyski i wizualizacje do muzyki zaprezentują studenci toruńskiej Katedry Grafiki z Pracowni Grafiki Multimedialnej: Justyna Bogucka, Julia Rumińska, Tomasz Lingo.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACE GRAFICZNE I NEONY AGATY DWORZAK-SUBOCZ

Zapraszamy na wystawę indywidualną dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK z Pracowni Serigrafii KG WSzP prezentującą prace graficzne i neony z cykli Eat me, Pink Lollypop i Pink Kaleidoscope w nowo otwartej przestrzeni wystawienniczej - Galerii 31 przy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie (ul. Szkolna 31). Wystawa czynna do 8 czerwca 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA POSTEROWA PROJEKTU STUDENTÓW ARCHITEKTURY WNĘTRZ

W budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 4 trwa wystawa posterowa prezentująca wyniki projektu "Sienkiewicza 4. Rearanżacja zabytkowego budynku", zrealizowanego przez studentów III roku Architektury Wnętrz w roku akademickim 2020/2021. Projekt jest wynikiem rocznej pracy w ramach realizacji przedmiotu "Projektowanie wnętrz w architekturze historycznej" pod kierunkiem dr hab. Juliusza Raczkowskiego, prof. UMK oraz mgr Barbary Baranowskiej. W ramach projektu zaproponowano adaptację historycznej neogotyckiej willi z początku XX w. na cele kulturalno-oświatowe związane z Bydgoskim Przedmieściem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 19.05 WYSTAWA W GALERII OD DO

Galeria OD DO zaprasza na wystawę prac Magdaleny Bezat LOST AND FOUND. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 maja 2023 r. o godz. 12.00 w galerii Katedry Architektury Wnętrz przy Szosie Bydgoskiej 50/56 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W PROCESIE "NEVER ENDING FUTURE DIY, DIWO" W KRAKOWIE

W Pałacu Potockich w Krakowie trawa wystawa artystek i artystów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, zatytułowana "Never Ending Future DIY (Do-It-Yourself), DIWO (Do-It-With-Others)". Wystawa odbywa się w ramach Cracow Art Week Krakers 2023.

Uczestniczki/uczestnicy wystawy: Katarzyna Adaszewska, Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Elżbieta Jabłońska, Anna Kalwajtys, Izabela Maciejewska, Arek Pasożyt

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONKURS DLA STUDENTÓW WYDZIAŁU "PRZYSTANEK SZTUKI PIĘKNE"

Przystanki tramwajowe zlokalizowane przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK mogą zyskać nową, atrakcyjną, artystyczną szatę graficzną!

Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych - dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, ogłasza konkurs „Przystanek SZTUKI PIĘKNE” na projekt graficzny przeznaczony do umieszczenia na wiatach tramwajowych przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Konkurs ma charakter zamknięty - skierowany jest tylko do studentek i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DZIŚ O 17.00 WERNISAŻ WYSTAWY "RE-FORMA 2023"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż ogólnopolskiej wystawy re-FORMA 2023, w której udział bierze Maria Drozd - pracowniczka Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby. Otwarcie wystawy odbędzie się 12.05.2023 o godz. 17.00 w holu budynku Centrum Sztuk Użytkowych, Centrum Innowacyjności, Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta przy ul. Traugutta 19-21 we Wrocławiu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "TRUE TOY STORY" W WOZOWNI

Zapraszamy do Galerii Sztuki Wozownia na otwarcie wystawy zbiorowej  TRUE TOY STORY. Wernisaż odbędzie się 12 maja 2023 r. o godz. 18.00. Na wystawie swoje prace prezentują pracownicy i absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Iwona Liegmann, Katarzyna Łyszkowska, Zuzanna Piotrowska, Aleksandra Sojak-Borodo, Tomasz Wlaźlak, a poza nimi: Marta Antoniak, Martyna Kielesińska, Radek Szlęzak, Adam Witkowski.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

12.05 OTWARCIE WYSTAW MIRIAM HILKER ORAZ GISELI HYLLUS

Zapraszamy na dwie wystawy malarstwa i rysunku autorek reprezentujących artystyczne środowisko Getyngi - Miriam Hilker i Giseli Hyllus. Obie wystawy organizowane są z okazji 45-lecia współpracy miast Torunia i Getyngi. Wernisaż wystawy Miriam Hilker odbędzie się 12 maja 2023 r. o godz. 12.00 w galerii Forum, natomiast Giseli Hyllus o godz. 13.00 tego samego dnia w galerii Antresola znajdującej się w Pracowni Witrażu Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Obie wystawy czynne są do 02.06.2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCKA WYSTAWA KOŁA ARTYSTYCZNEGO "KOBALTOWY KAKTUS"

Zapraszamy na wystawę prezentującą twórczość 22 artystów i artystek należących do koła artystycznego "Kobaltowy Kaktus" na WSzP UMK w Toruniu. Są to osoby studiujące na różnych kierunkach, a przez to prezentujące różne kierunki, techniki i style.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 maja 2023 r. o godz. 19.00 w PERSIE, ul. Mostowa 6 w Toruniu. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

11-12.05 SPOTKANIA WOKÓŁ TEATRU WĘGAJTY

W dniach 11 i 12 maja 2023 r. zapraszamy serdecznie na spotkanie z Erdmute i Wacławem Sobaszek z Teatru Węgajty oraz z badaczką historii i teorii teatru dr Magdaleną Hasiuk-Świerzbińską (Polska Akademia Nauk). Spotkanie i koncert odbywa się 11 maja 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Wozownia w ramach wystawy “Przewrót” oraz w dniu 12 maja 2023 r. o godz. 12.00 w Galerii 9,39 (Katedra Rysunku UMK, przy ul. Szosa Bydgoska 50/56 w Toruniu).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCKA WYSTAWA "PAMIĘTNIK"

Zapraszamy serdecznie na wystawę ,,Pamiętnik" prezentującą prace studentek i studentów kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna. Wystawa odbędzie się w Galerii 011 - Akademickie Centrum Kultury i Sztuki ,,Od Nowa" w Toruniu. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w najbliższą środę - 10 maja 2023 r. o godz. 17. 00. Wystawa potrwa do 11 czerwca 2023 r.

Temat „Pamiętnik” został zrealizowany w ramach zajęć Rysunek projektowy prowadzony przez dr Martynę Rzepecką i dr Katarzynę Łyszkowską z Katedry Rysunku UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA GRAFIK OKSANY BUDNEJ-KACZOR I MARKA ZAJKO

Gorąco zapraszamy na wystawę wykładowców Katedry Grafiki WSzP UMK: dr Oksany Budnej-Kaczor i dr. hab. Marka Zajko, prof. UMK pt. "PORTRET PODWÓJNY – GRAFIKA", prezentującej dwa graficzne spojrzenia na zagadnienie portretu. Otwarcie wystawy odbędzie się 12 maja 2023 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Muzeum Stanisława Staszica w Pile, ul. Browarna 18. Wystawę można oglądać do 20 czerwca 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

12.05 WERNISAŻ FESTIWALU "14. PLASTER"

Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej "14. PLASTER", którego wernisaż odbędzie się 12 maja 2023 r. o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Kuratorem wystawy jest prof. dr hab. Krzysztof Białowicz. Do wystawy konkursowej zakwalifikował się dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK z Katedry Projektowania Graficznego oraz emerytowany pracownik prof. dr hab. Witold Michorzewski. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"PUNKT WIDZENIA". WYSTAWA PLAKATU ZAANGAŻOWANEGO

Zapraszamy 15 maja 2023 r. na godz. 19.00 na wernisaż wystawy "Punkt widzenia". Wystawa plakatu zaangażowanego będzie prezentowana w Galerii Dworzec Zachodni, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa, ul. Gagarina 37a, 87-100 Toruń.

Autorzy wystawy: Joanna Frydrychowicz-Janiak, Piotr Florianowicz, Paweł Gojowy, Lech Mazurek, Witold Michorzewski, Nikodem Pręgowski, Mirosław Rymar, Krzysztof Skrzypczyk, Sebastian Smit, Jakub Sobczak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KLUB PROFESORÓW UMK ZAPRASZA NA WYKŁAD I WYSTAWĘ

Gościem najbliższego otwartego spotkania Klubu Profesorów im. Ludwika Kolankowskiego będzie prof. dr hab. Tomasz de Rosset z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, który wygłosi wykład "Początki sztuki po końcu sztuki". Po wykładzie zapraszamy na wystawę "KOLAŻE" prof. dr. hab. Ireneusza Kopacza.

Wykład i wystawa odbędą się w środę 10 maja 2023 r. o godz. 18.00 w Instytucie Psychologii, s. 101, przy ul. Gagarina 39 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. BOGUMIŁA J. ROUBA ODZNACZONA MEDALEM

Prof. dr hab. Bogumiła J. Rouba, emerytowana profesor z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadawanym przez Prezydenta RP. Uroczystość wręczenie odznaczeń odbyła się podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowanej w kwietniu w Łańcucie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY GRAFICY NA WYSTAWIE W ARGENTYNIE

Mocna załoga Katedry Grafiki WSzP UMK prezentuje swoje prace na międzynarodowej wystawie - PRIMER MINI PRINT INTERNACIONAL RÍO CUARTO /2023 / w Argentynie. Wydział Sztuk Pięknych UMK na wystawie pokonkursowej reprezentuje aż 11 wykładowców, doktorantów i studentów Katedry Grafiki. Jednym z laureatów konkursu został dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, który otrzymał Nagrodę oraz medal – Premiados sin orden de merito Primer Mini Print Internacional Río Cuarto 2023 Argentina. Wszystkim gratulujemy sukcesu!!!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWI REPREZENTANCI NA BIENNALE PLAKATU W WARSZAWIE

Sandra Francuzik -  studentka III roku Grafiki na specjalności projektowanie graficzne zakwalifikowała się do konkursu tematycznego 28. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W bieżącej edycji Biennale swoje prace pokaże także w dwóch konkursach - głównym i tematycznym - dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK - kierownik Katedry Projektowania Graficznego, a w konkursie głównym - prof. dr hab. Krzysztof Białowicz oraz dr Radosław Staniec z Katedry Intermediów. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFIKI MARKA ZAJKO NA WYSTAWIE UNSEEN W TUNEZJI

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą UNSEEN / NIEWIDOCZNE prezentowaną przez Post-competition Virtual Group Exhibition w La Galerie VR, Tunis w Tunezji, na której swoje prace prezentuje dr hab. Marek Zajko, prof. UMK z Katedry Grafiki. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się  się 22 kwietnia 2023 roku. Wystawę można oglądać do 21 maja 2023 r. na:  https://lagalerievr.com.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY STUDENTEK GRAFIKI NA BIENNALE "ERROR" W POZNANIU

Jury XIII Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej  prace 2 studentek z toruńskiej Katedry Grafiki: Alicji Gizińskiej /studentki 3 roku z Pracowni Wklęsłodruku/ oraz Mai Stawickiej-Pipowskiej /studentki 3 roku z Pracowni Grafiki Multimedialnej/. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

25.04 STARTUJE O!PLA - NIEZALEŻNY FESTIWAL ANIMACJI

25.04.2023 r. o godz. 18.00 rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Animacji „O!PLA”! Pokazy będą odbywać się wieczorową porą, w godz. 18.00-21.00 przez trzy dni z rzędu (25.04-27.04.2023) w sali nr 6 w Katedrze Intermediów WSzP UMK przy ulicy Mickiewicza 121 w Toruniu. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OTWARCIE LABORATORIUM I WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA WOJCIECHA WEISSA

W dniu 28 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00, będzie miało miejsce otwarcie Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, połączone z wernisażem wystawy malarstwa Wojciecha Weissa. Serdecznie zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

26.04 WYSTAWA "DALEJ W DRODZE - PRZYSTANEK TORUŃ" B. SOSNOWSKIEJ BAŁDYGI I S. BAŁDYGI

Zapraszamy na wystawę "Dalej w drodze - przystanek Toruń / Barbara Sosnowska Bałdyga i Stanisław Bałdyga - Grafika". Otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą środę 26 kwietnia 2023 r. o godzinie 12.00 w Galerii Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu, Sienkiewicza 30/32.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SPOTKANIE Z JEFFREYEM PERKINSEM. DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA

20 kwietnia 2023 r. w Sali Tymona odbyło się spotkanie z nowojorskim artystą, Jeffreyem Perkinsem, współpracującym z Yoko Ono, ikoną sztuki konceptualnej, autorem dokumentalnego filmu "George: Historia Georga Maciunasa i Fluxus". Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją zdjęciową.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKTY PIOTRA FLORIANOWICZA Z MINISTERIALNYM DOFINANSOWANIEM

Dwa ogólnopolskie projekty artystyczno-kulturalne autorstwa dr. Piotra Florianowicza - "Sztuka natury, natura sztuki vol. 3" oraz "słowoTWORY" otrzymały dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury! Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ADAM ADAMSKI NA WYSTAWIE "PUNCTUM" W ŁODZI

W Hali EXPO w Łodzi podczas trwania Targów FILM VIDEO FOTO 2023, w dniach 20-22.04.2023 r. odbywa się wystawa fotograficzna "Punctum" przygotowana przez Okręg Łódzki Związku Polskich Artystów Fotografików, na której swoją pracę prezentować będzie także dr hab. Adam Adamski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

19.04 INAUGURACJA CYKLU "W PRACOWNI" W GALERII ANTRESOLA

GALERIA ANTRESOLA zaprasza na inaugurację cyklu wystawienniczego "W pracowni". W środę 19.04.2023 r. o godzinie 13:00 zapraszamy na Odsłonę 1 prof. dr hab. Piotra Klugowskiego.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

21.04 TETRAPODA W GALERII PROSCENIUM

21.04.2023 r. zapraszamy na godz. 17.00 do Galerii Proscenium w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym (ul. Żeglarska 8, Toruń) na wernisaż wystawy Grupy Artystycznej TETRAPODA. Na wystawie prezentowane będą dzieła Anny Wysockiej, Janusza Mirosława Dembowskiego, Wojciecha Kozioła. Wystawa czynna do 31.05.2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2023 NA WYDZIALE SZTUK PIĘKNYCH

W sobotę 22 kwietnia 2023 r. oraz w poniedziałek 24 kwietnia 2023 r., na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu odbędzie się 21 artystycznych wydarzeń #TFNiS2023. Wydarzenia wydziałowego bloku W GŁĄB SZTUKI będą realizowane w 4 budynkach: budynku głównym Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32, budynku Katedry Rysunku przy ul. Szosa Bydgoska 50/56, budynku Katedry Intermediów przy ul. Mickiewicza 121, budynku Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką przy ul. Sienkiewicza 4. ZAPRASZAMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIKRO FESTIWAL DIALOGU I DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH W GALERII S

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Mikro festiwalu dialogu i działań artystycznych ACT. ACCEPT/CARE/THRIVE, który odbywać się będzie od 18 do 21 kwietnia 2023 r. w studenckiej Galerii S, na ulicy Mickiewicza 121 w Toruniu. Festiwal powstał z inicjatywy studenckiej i jest wyrazem potrzeby dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, który wyraża się poprzez działania artystyczne i edukacyjne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA_19 ALICJA KOCHANOWICZ

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.

Alicja Kochanowicz

MARGINES WĄTPLIWOŚCI

04.04.2023-05.05.2023

Możliwość oglądania wystawy w dni robocze pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki

Część wcześniejszych wystaw można obejrzeć na https://szatnia.online/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA DAWIDA ŁAWICKIEGO "KONTRASTY"

Zapraszamy na wernisaż prac Dawida Andrzeja Ławickiego pt. "Kontrasty", który odbędzie się 21 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00. Wystawa zorganizowana w ramach projektu "Zrób wystawę w BDK". Miejsce: Brodnicki Dom Kultury, ul. Przykop 43, Brodnica.

Strona wydarzenia: http://bdk.brodnica.net/imprezy/zrob-wystawe-w-bdk-dawid-lawicki-kontrasty/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BARTŁOMIEJ SCHMIDT "RZECZY POSPOLITE" W GALERII OD DO

Galeria OD DO zaprasza na wystawę prac Bartłomieja Schmidta „Rzeczy Pospolite”. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 kwietnia 2023 r. o godz. 17.30 w galerii Katedry Architektury Wnętrz przy Szosie Bydgoskiej 50/56.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONKURS "MIKOŁAJ KOPERNIK - BUNTOWNIK Z WYBORU"

Zapraszamy wszystkich studentów i absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika do wzięcia udziału w konkursie "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru". Zadaniem jest przygotowanie projektu muralu, który będzie inspirowany postawą Mikołaja Kopernika w kontekście jego buntowniczego podejścia do nauki i związanych z tym konsekwencji, które po dzisiejszy dzień, stały się podstawą do poszerzania wiedzy na temat otaczającego nas świata. Zwycięski projekt będzie następnie namalowany w wyznaczonej przez organizatora przestrzeni miejskiej. Honorowy patronat wydarzenia: Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "IRENEUSZ KOPACZ. KOLAŻE (DYPTYKI, TRYPTYKI...)"

Zapraszamy do Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, w którym do 28.05.2023 prezentowana jest wystawa pt.„Ireneusz Kopacz. Kolaże (dyptyki, tryptyki…)”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"CIAŁORYTY" MARTYNY RZEPECKIEJ NA WYSTAWIE W POZNANIU

Do 21 kwietnia 2023 r. w Galerii Pyramida w Poznaniu (ul. Garbary 64) trwa wystawa Martyny Rzepeckiej "ciałoryty", będącej zbiorem grafik i działań graficznych poświęconych i osadzonych w ciele –– materii, która dla artystki jest źródłem inspiracji i zaskakującej zmysłowości, zmieniającej się wraz z doświadczaniem i praktyką artystyczną. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DWOJE PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU ZE STYPENDIAMI MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA

Wręczone zostały stypendia marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Uhonorowanych zostało 15 kujawsko-pomorskich twórców, wśród których znaleźli się pracownicy Wydziału: dr hab. Adam Adamski, prof. UMK oraz dr Anna Zaręba. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYNIKI KONKURSU NA LOGO PARAFII I KATEDRY W KWIDZYNIE

W dniu 3 kwietnia 2023 roku na Wydziale Sztuk Pięknych odbyło się spotkanie w sprawie wyłonienia logotypu/znaku graficznego dla parafii pw. św. Jana Ewangelisty oraz katedry w Kwidzynie. Komisja uznała, że zwycięskim projektem logotypu/znaku graficznego dla parafii pw. św. Jana Ewangelisty oraz katedry w Kwidzynie jest projekt autorstwa Iwo Balona prezentujący pastorał i motyw orła w kwadratowym polu. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENTKI WYDZIAŁU STYPENDYSTKAMI MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Przyznane zostały stypendia ministra edukacji i nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Trzy z nich trafiły do studentek naszego Wydziału. Nagrodzone zostały Agata Burzyńska, Katarzyna Orkwiszewska i Agata Piątkowska z Grafiki. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GALERIA BO PREZENTUJE "POLITICS" SEBASTIANA KUBICY

Od 1.04.2023 na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w wydziałowej Galerii BO możemy zobaczyć billboard społeczny autorstwa plakacisty i designera dr. hab. Sebastiana Kubicy, prof. UŚ. Projekt zatytułowany "POLITICS" odnosi się do pojęcia polityki - zagadnienia rozumianego globalnie, bez partyjnego kolorytu. Ukazanie podmiotu jako uwikłanego w relację dawania i czerpania, skłania do refleksji nad koniecznością zmiany modelu myślenia o polityce w kierunku działań ku sferze polityki zorientowanej na ogół obywateli.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KATEGORIA A+ DLA DYSCYPLINY SZTUKI PLASTYCZNE I KONSERWACJA DZIEŁ SZTUKI

Po zakończeniu podstawowego etapu ewaluacji i kategoryzacji w lipcu 2022 r., zgodnie z zapisami ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce", można było złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, z którego to prawa skorzystał Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

W wyniku złożonego odwołania, Minister Edukacji i Nauki uchylił swoją pierwotną decyzję i przyznał dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki najwyższą kategorię naukową A+. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY GRAFICY W ARGENTYNIE

Jury międzynarodowego konkursu Mini Print Internacional Río Cuarto 2023 w Argentynie, zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 426 prac 246 artystów z 30 krajów świata.

Jednym z laureatów został dr hab. Marek Zajko, prof. UMK z Katedry Grafiki WSzP UMK, który otrzymał Nagrodę oraz medal – Premiados sin orden de merito Primer Mini Print Internacional Río Cuarto 2023 Argentina. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACE ABSOLWENTKI W PLEBISCYCIE "DYPLOM FNC". GŁOSOWANIE

Informujemy o możliwości głosowania na pracę dyplomową Klaudii Grabas pt.: "Polskie Parki Narodowe" w plebiscycie "Dyplom FNC. Najlepsze prace dyplomowe absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych". Praca powstała w 2022 r. pod kierunkiem dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PIOTR FLORIANOWICZ WE FLORENCJI

W Palazzo Venerosi Pesciolini we Florencji zaprezentowane zostały najnowsze projekty dr. Piotra Florianowicza z Katedry Projektowania Graficznego, zatytułowane POSTERS FOR THE PEOPLE. Autorskie plakaty komentujące rzeczywistość odnoszą się do pojęć związanych z ekologią i zjawiskami społecznymi. Wystawa została zorganizowana w ramach wyjazdu stypendialnego oraz współpracy dr. Piotra Florianowicza z Teacher Academy. Trwa do 20.04.2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POKONKURSOWA WYSTAWA W JELENIEJ GÓRZE

Dr Martyna Rzepecka z Katedry Rysunku oraz mgr Dawid Ławicki, doktorant w Katedrze Grafiki biorą udział w Pokonkursowej Wystawie XV edycji Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Wystawa czynna do 18 czerwca 2023 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MŁODZI GRAFICY WŚRÓD LAUREATÓW KONKURSU "SZKIC MA MOC"

Studenci toruńskiej Grafiki znaleźli się wśród laureatów 3 edycji konkursu "Szkic ma moc" 2023, odbywającego się w ramach Legnickiego Satyrykonu. Do wystawy pokonkursowej zostali zakwalifikowani: Kornelia Borowska-Beszta za szkicownik „My tiny universe” /studentka Pracowni Serigrafii/, Alicja Gizińska za szkicownik „Kalka” /studentka Pracowni Wklęsłodruku/, Albert Piotrowski-Pawlikowski za szkicownik „A. Pawlikowski, zima 2022/2023 – nieskończoność” /student Pracowni Litografii/. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 17.03 BOGDAN PRZYBYLIŃSKI "AD ASTRA" W WOZOWNI

Zapraszamy na wystawę grafiki, malarstwa i rysunku Bogdana Przybylińskiego "Ad Astra" prezentowaną w galerii Wozownia w Toruniu, będącą retrospektywą jego dorobku, przygotowaną w związku z jubileuszem 60 lat działalności artysty światowej klasy. Wernisaż wystawy odbędzie 17.03.2023 (piątek) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu przy ul. św. Ducha 6.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UNIKATOWE BADANIA PIERWSZEGO WYDANIA "DE REVOLUTIONIBUS..." KOPERNIKA

Wydział Sztuk Pięknych UMK rozpoczął projekt inaugurujący współpracę naszego Uniwersytetu i Uniwersytetu Św. Tomasza w Manili na Filipanach, ze wsparciem Ambasady Polskiej w Manili. Celem projektu jest badanie techniki wykonania oraz określenie stanu zachowania pierwszego wydania książki Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus Orbium Coelestium”. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z UNIWERSYTETEM FILIPIŃSKIM

Filipiny - nowy egzotyczny kierunek współpracy!

W dniu 27 lutego 2023 r. podpisano List intencyjny o współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Uniwersytetem Filipińskim (University of the Philippines) w Manili, związany z planowanym utworzeniem kierunku konserwacja dzieł sztuki na tamtejszym Wydziale Sztuk Pięknych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MEDIALNE WSPOMNIENIA Z WYSTAWY "DYPLOM 2022"

Najlepsze dyplomy zrealizowane na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w minionym roku akademickim można było oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do 12 marca 2023 r.

Teraz zapraszamy do zapoznania się z medialną relacją z wystawy.

Jesteśmy między innymi w: TV UMK, TVP Bydgoszcz, Radio Gra, Radio PiK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZNAMY WYNIK PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI WYSTAWY "DYPLOM 2022"

Wystawa najlepszych dyplomów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" dobiegła już końca. Czas ogłosić laureata nagrody publiczności! 

W tym roku zwiedzający wystawę swoim wyróżnieniem uhonorowali absolwenta kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna - Piotra Różyckiego za dyplom "Piekło to inni" (promotor: dr Tomasz Wlaźlak). Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

III KONFERENCJA NAUKOWA "DZIEDZICTWO RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO..."

Pracownicy Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby serdecznie zapraszają do udziału w III Konferencji Naukowej "Dziedzictwo Rzemiosła Artystycznego - tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja".

Najbliższa edycja konferencji odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2023 roku. Termin nadsyłania abstraktów referatów upływa 15 czerwca 2023 roku

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DRZWI OTWARTE. ZAPRASZAMY!

30.03.2023, w godz. 10.00-14.00 przedstawiciele siedmiu kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na kandydatów i innych zainteresowanych w wydziałowych salach i pracowniach trzech budynków zlokalizowanych w Toruniu przy ulicach Sienkiewicza 30/32 oraz Szosie Bydgoskiej 50/56.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DZIŚ O 18.00 W NCK GDAŃSK WERNISAŻ WYSTAWY "ANALIZY/SYNTEZY"

W Galerii NCK w Gdańsku czas na fotografię. Tym razem swoje prace zaprezentuje artystyczny duet: Wojciech Beszterda i Zdzisław Mackiewicz, fotograficy, pedagodzy, kuratorzy wystaw. Prywatnie koledzy. Wernisaż wystawy odbędzie się 10.03.2023 o godz. 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYNIKI I EDYCJI KONKURSU "KRYTYKA I SZTUKA 2023"

6 marca 2023 r. w Galerii Forum odbył się finisaż konkursu "Krytyka i Sztuka 2023", podczas którego zostały ogłoszone wyniki obrad Niezależnego Komitetu Konkursowego, Galerii Forum, Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej oraz Publiczności.

Z przyjemnością ogłaszamy, że I Nagrodę Niezależnego Komitetu Konkursu otrzymał duet: Remigiusz Boruszewski i artystka Agata Burnat! Kapituła przyznała także wyróżnienie, które trafiło do Agnieszki Kaczorowskiej i artysty Marcina Molendowskiego. Nagrodą jest wystawa indywidualna w jednej z toruńskich przestrzeni wystawienniczych. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"PRZEWRÓT" - WYSTAWA ZBIOROWA W WOZOWNI

Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Galeria Sztuki Wozownia zapraszają na wystawę zbiorową "Przewrót", podczas której twórcy, w 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznicę pierwszego wydania jego opus magnum – O obrotach sfer niebieskich, zapraszają widzów do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak mógłby wyglądać „drugi przewrót kopernikański”. Wernisaż wystawy odbędzie się 24.03.2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"ŚLADY MATRYCY" W GALERII KATEDRY GRAFIKI

Galeria Katedry Grafiki zaprasza na wystawę "Ślady matrycy" prezentującą grafikę warsztatową pracowników Katedry Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Na wystawie swoje prace zaprezentują: Artur Popek, Alicja Snoch-Pawłowska, Adam Panek, Andrzej Mosio, Anna Perłowska-Weiser, Amadeusz Popek, Fryderyk Rudziński, Karol Pomykała, Krzysztof Rukasz, Krzysztof Szymanowicz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA NATALIA LL X AGNIESZKA BASAK-WYSOTA "ALFABET CIAŁA"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Fundacja ZW oraz Agnieszka Basak-Wysota zapraszają na wystawę Natalia LL x Agnieszka Basak–Wysota "Alfabet ciała", której wernisaż odbędzie się 17 marca 2023 roku o godz.18.00 w Galerii MBWA w Lesznie (ul. Leszczyńskich 5). Zapraszamy!

Kurator: Dawid Paweł Lewandowski / Fundacja ZW

Wystawa czynna: 17.03-22.04.2023

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA TKANINY ARTYSTYCZNEJ MAGDALENY CHOMIAK

Zapraszamy na wystawę dr Magdaleny Chomiak pt. "Nieistnienie" z cyklu "Nieobecność". Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 17 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Galerii Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (ul. Kolejowa 1, Konin). Ekspozycja czynna do piątku 7 kwietnia 2023 r.

Link do wydarzenia: https://www.ckis.konin.pl/wystawa-magdaleny-chomiak-nieistnienie/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY NA MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE EKSLIBRISU WSPÓŁCZESNEGO

Toruńscy graficy zakwalifikowali się do XXVIII Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego – Malbork 2023. Wydziałową Katedrę Grafiki reprezentują: dr hab. Tomasz BARCZYK, prof. UMK, dr Oksana BUDNA, dr Piotr CZYŻ, dr hab. Agata DWORZAK-SUBOCZ, prof. UMK, prof. dr hab. Piotr GOJOWY (poza konkursem).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FINISAŻ KONKURSU "KRYTYKA I SZTUKA"

Informujemy, że finisaż konkursu "Krytyka i Sztuka 2023" odbędzie się 6 marca 2023 r. o godzinie 18:00 w Galerii Forum. Wówczas zostaną ogłoszone wyniki obrad Niezależnego Komitetu Konkursowego, Galerii Forum, Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej oraz Publiczności. Serdecznie zapraszamy osoby uczestniczące w konkursie oraz wszystkich zainteresowanych!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7 III - WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE "DYPLOM". POKAZ Z DYSKUSJĄ WOKÓŁ FILMÓW

7 marca 2023 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Kinie Centrum CSW odbędzie się projekcja filmu Człowiek, który sprzedał swoją skórę (nominowanego w 2021 r. do Oscarów w kategorii "Najlepszy film nieangielskojęzyczny"), której towarzyszyć będzie dyskusja wokół filmu i prac dyplomowych studentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WARSZTATY KATEDRY GRAFIKI NA WYSTAWIE "REMBRANDT - MISTRZOWIE GRAFIKI"

W dniu 4 marca 2023 r. o godz. 17.00 w Galerii MGOKSiR w Gniewkowie, podczas wernisażu wystawy z cyklu "Sztuka pod ręką", zatytułowanej "REMBRANDT- Mistrzowie Grafiki", studenci Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - Elżbieta Janusz, Alicja Gizińska i Tomasz Lingo, przybliżyli w formie pokazu warsztat graficzny mistrza Rembrandta. Zaprezentowano specjalistyczne narzędzia, niezwykłe w dzisiejszych czasach materiały oraz wklęsłodrukowe techniki drukarskie wykorzystywane w grafice artystycznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KATALOG WYSTAWY "DYPLOM 2022" I DOKUMENTACJA PRAC

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem wystawy DYPLOM 2022 (PDF) oraz dokumentacją zdjęciową prac w przestrzeni wystawienniczej autorstwa Adama Fisza i Dariusza Bógdała.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA Z CYKLU "SZTUKA POD RĘKĄ" - "REMBRANDT - MISTRZOWIE GRAFIKI"

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODA MINISTRA NAUKI I EDUKACJI DLA KATARZYNY POLAK

Podczas II części Inauguracji Kongresu Kopernikańskiego, odbywającej się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, w dniu 19.02.2023 wręczone zostały nagrody Ministra Nauki i Edukacji prof. Przemysława Czarnka. Jedną z nich, "za całokształt dorobku" otrzymała Katarzyna Polak, pracowniczka naukowa i dydaktyczna Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA Z OTWARCIA WYSTAWY "NIEZNANE OBLICZA KOPERNIKA"

W ramach Święta Uniwersytetu w przestrzeni między aulą a rektoratem otwarta została wystawa "Nieznane oblicza Kopernika" przybliżająca badania naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych UMK nad portretem Mikołaja Kopernika z Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FOTORELACJA Z ROZDANIA NAGRÓD I WERNISAŻU WYSTAWY "DYPLOM 2022"

Do 12.03.2023 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu trwa wystawa "Dyplom 2022" - wystawa wyróżnionych prac dyplomowych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Wernisaż, poprzedzony uroczystym wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień, odbył się 17 lutego 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tej uroczystości.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD NOWA. ZDJĘCIA Z OTWARCIA WYSTAWY TOWARZYSZĄCEJ "DYPLOMOWI 2022"

W Galerii Dworzec Zachodni w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu trwa wystawa towarzysząca "DYPLOMOWI 2022", prezentująca wybrane dyplomy nominowane do wyróżnień na Wydziale Sztuk Pięknych w roku 2022. Wystawę można zwiedzać do 12.03.2023!

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z otwarcia wystawy w dniu 17.02.2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROMOCYJNE SPOTKANIA Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ W CHEŁMNIE

2 marca 2023 r., od godz. 10.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie odbędzie się "Polsko-ukraińskie spotkanie z literaturą i sztuką".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"XII. HELIOTROPY" WIESŁAWA SMUŻNEGO

Zapraszamy na wystawę dorocznej uprawy symbolicznej Wiesława Smużnego pod tytułem "XII. Heliotropy 888.lecia Torunia w 2121 roku" oraz fini-wernisaż i celebrację 790. świateł lat Torunia z okazji 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika, które odbędą się w dniu 21.02.2023 r. o godz. 18:00 w Galerii ZPAP w Toruniu, ul. Ducha św. 8.

Do 21.02.2023 r. wystawę można zwiedzać w Galerii ZPAP w dni powszednie w godz. 12.00-17.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

I NAGRODA ZA KOPERNIKAŃSKI EKSLIBRIS AGATY DWORZAK-SUBOCZ

Wykładowczyni Katedry Grafiki dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK została uhonorowana I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris zatytułowanym „Ruszył Ziemię”, zorganizowanym z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KAZIMIERZ ROCHECKI O WITRAŻU W "FORUM AKADEMICKIM"

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym z prof. dr. hab. Kazimierzem Rocheckim, kierownikiem Pracowni Witrażu na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, opublikowanym w Forum Akademickim - ogólnopolskim miesięczniku zajmującym się problematyką badań naukowych i szkolnictwa wyższego. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANY MEDAL IM. TYMONA NIESIOŁOWSKIEGO

Z dumą informujemy, że w roku 2023 Medal im. Tymona Niesiołowskiego został przyznany mgr Katarzynie Ekwińskiej  z Architektury wnętrz. Dyplom pt. "SLAB – adaptacja hali przemysłowej na centrum wspinaczkowe" powstał pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Maślewskiego, prof. UMK, we współpracy z mgr inż. arch. Aleksandrą Truchel. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE "DYPLOM 2022"

Zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu na wystawę "DYPLOM 2022" - wystawę wyróżnionych i nagrodzonych prac dyplomowych studentów kierunków: malarstwa, grafiki, sztuki mediów i edukacji wizualnej, architektury wnętrz, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, ochrony dóbr kultury, krytyki artystycznej. Wystawa trwa do 12.03.2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MEDAL OKOLICZNOŚCIOWY PROJEKTU PROF. ALICJI MAJEWSKIEJ

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Torunia zorganizowanej z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika doceniono osoby i instytucje, które szczególnie przyczyniają się do promocji tradycji kopernikańskiej. Wśród wyróżnionych znalazł się Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz troje profesorów z naszej uczelni: prof. Teresa Borawska, prof. Janusz Małłek, prof. Krzysztof Mikulski. Lista wszystkich laureatów medalu. Wyróżnionym wręczano medal okolicznościowy zaprojektowany przez prof. dr hab. Alicję Majewską.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BILLBOARD NA URODZINY KOPERNIKA. "WE CAN MOVE IT!"

W przestrzeni miasta Torunia, z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, wydziałowa Galeria BO prezentuje billboard w duchu pop-artu. Na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK możemy zobaczyć wielkoformatowy projekt autorstwa Moniki Jabłońskiej, studentki IV roku Grafiki z Katedry Projektowania Graficznego, zatytułowany We can move it!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA TOWARZYSZĄCA "DYPLOMOWI 2022" W OD NOWIE

17 lutego 2023 r. o godz. 14.00 w Galerii Dworzec Zachodni w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu odbędzie się otwarcie wystawy towarzyszącej "DYPLOM 2022", prezentującej wybrane dyplomy nominowane do wyróżnień na Wydziale Sztuk Pięknych w roku 2022. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

20 II OTWARCIE WYSTAWY "NIEZNANE OBLICZA KOPERNIKA"

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Nieznane oblicza Kopernika”, którego współorganizatorem jest Wydział Sztuk Pięknych UMK. Wystawa powstała w celu uświetnienia 550 rocznicy urodzin torunianina, wielkiego astronoma. Jej otwarcie będzie miało miejsce w poniedziałek 20 lutego 2023 r. o godzinie 14.30, ale wystawę można oglądać już od 16 lutego 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZWYCIĘSKI PROJEKT ETYKIET DLA CHEŁMNA - II EDYCJA KONKURSU

Prezentujemy zwycięski projekt w konkursie na etykiety herbat dla miasta Chełmna, zorganizowanym przez  Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz Wydział Sztuk Pięknych UMK. Przypominamy, iż zwyciężczynią konkursu została pani Małgorzata Kurp - studentka Grafiki UMK, która jest również autorką hasła "Rozgrzewa jak zakochane Chełmno".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "KRYTYKA I SZTUKA 2023" W RELACJI TV TORUŃ

TV Toruń nagrało relację z wystawy Krytyka i Sztuka 2023  odbywającej się obecnie w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zapraszamy do obejrzenia materiału: https://tvtorun.pl/30221/krytyka-i-sztuka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "DYPLOM 2022" WYRÓŻNIONYCH MŁODYCH ARTYSTÓW

Zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu na wystawę "DYPLOM 2022" wyróżnionych prac dyplomowych studentów kierunków artystycznych: Architektury wnętrz, Grafiki, Malarstwa, Sztuki mediów i edukacji wizualnej.

Kuratorka: Katarzyna Adaszewska

Koordynatorki CSW: Paulina Kuhn, Matylda Hinc

Identyfikacja wizualna: Zdzisław Mackiewicz

Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "HANNA BRZUSZKIEWICZ. TWORZYWO I TCHNIENIE"

Zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na wystawę pt. „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie". Wystawa zorganizowana przez partnera Wydziału Sztuk Pięknych - Muzeum Okręgowe w Toruniu prezentuje dorobek twórczyni związanej z Toruniem i Wydziałem Sztuk Pięknych UMK. Wystawę można oglądać do 28 maja 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DAWID ŁAWICKI NA MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE

Grafiki absolwenta Katedry Grafiki Dawida Andrzeja Ławickiego, zostały zakwalifikowane do "Fourth International Print Biennale Yerevan 2023" w Erywaniu w Armenii. Dawid Andrzej Ławicki jest aktualnie doktorantem w Szkole doktorskiej Academia Artium Humaniorum UMK w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA TORWIRTA DLA ABSOLWENTÓW KONSERWACJI

Przyznano nagrody dla dyplomantów z kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki za najlepsze prace magisterskie obronione w 2022 r. Ich wręczenie odbędzie się w dniu 17 lutego 2022 r. o godz. 16.30 w kinie Centrum CSW Znaki czasu w Toruniu, przed wernisażem wystawy DYPLOM 2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ABSOLWENTKI W KONKURSIE "NAJLEPSZY DYPLOM WNĘTRZA 2021-2023"

Trwa konkurs "Najlepszy Dyplom WNĘTRZA 2021-2023", będący trzecią edycją konkursu Akademii A&B na najlepsze prace dyplomowe obronione w latach 2021-2023. W konkursie biorą udział nasze trzy absolwentki kierunku Architektura wnętrz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA_18 YARYNA SHUMSKA

Zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.

Yaryna Shumska AKCEPTACJA PUSTKI
06.02-03.03.23

Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY GRAFICY W "PROJEKCIE PRZESTRZEŃ" W MUZEUM W ŚREMIE

Zapraszamy na Ogólnopolską wystawę Malarstwa i Grafiki - PROJEKT PRZESTRZEŃ, która prezentowana jest w Muzeum Śremskim (ul. Adama Mickiewicza 89, Śrem). W wystawie biorą udział wykładowcy Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu: dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK /Pracownia Grafiki Multimedialnej/ i dr hab. Marek Zajko, prof. UMK /Pracownia Wklęsłodruku/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ "DYPLOM 2022"

Serdecznie zapraszamy absolwentów wraz z osobami towarzyszącymi, promotorów, pracowników Wydziału Sztuk Pięknych oraz wszystkich zainteresowanych na wernisaż wystawy „Dyplom 2022” będącej wystawą najlepszych dyplomów Wydziału Sztuk Pięknych UMK obronionych w roku 2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE" W KRAKOWIE

Pielgrzymująca wystawa "Wyszyński - Pater Patriae", zorganizowana z inicjatywy Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu we współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych i Wydziałem Teologicznym UMK, do 19 lutego 2023 r. prezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły przy ul. Kanonicznej 19 w Krakowie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "KRYTYKA I SZTUKA 2023" W GALERII FORUM

Zapraszamy do Galerii Forum na wystawę Krytyka i Sztuka 2023. Wystawa prezentuje owoce współpracy teoretyków i artystów będących studentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Podczas jej trwania poszczególne komitety będą wybierały duety, które dnia 16.02.2023 zostaną ogłoszone jako zwycięskie. Wystawa trwa do 17.02.2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYNIKI V EDYCJI „GRANTS4NCUSTUDENTS”

Rozstrzygnięte zostały kolejne edycje konkursów IDUB dla pracowników oraz studentów i doktorantów naszej uczelni. Wśród laureatów V edycji konkursu „Grants4NCUStudents” znalazła się doktorantka i pracowniczka z naszego Wydziału - mgr Magda Górska z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką, która otrzymała dofinansowanie na realizację wystawy zbiorowej INTERNATIONAL CONTEMPORARY NET ART PROJECT.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIZYTA STUDYJNA W BRNIE

W dniach 19–22.01.2023 delegacja Katedry Intermediów w składzie: prof. Marian Stępak, prof. Krzysztof Białowicz, dr Tomasz Wlaźlak i doktorant mgr Maciej Kwietnicki odwiedziła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Technologicznym w Brnie. Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy z czeską uczelnią, której efektem ma być wystawa Katedry Intermediów. Na miejscu, na terenie Wydziału, prezentowane były działania artystyczne. Głównymi ich elementami stały się performance prof. Mariana Stępaka oraz duetu Wlaźlak–Kwietnicki. Ponadto prof. Marian Stępak brał udział w obradach jury oceniających prace studentów w ramach wymiany Erasmus.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"PUTIN'S VICTIMS" LEXA DREWINSKIEGO W GALERII BO

Kolejna outdoorowa odsłona Galerii BO w przestrzeni miasta Torunia. Na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK możemy zobaczyć billboard autorstwa znanego na całym świecie plakacisty i designera - prof. dr. hab. Lexa Drewinskiego, zatytułowany "Putin's victims".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"SEKWENCJE Z NATURY" - WYSTAWA MARCINA JĘDRZAKA I MONIKI RAK

Zapraszamy do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju na wystawę „Sekwencje z natury”, na której prezentowane są dwa cykle prac. Cykl zatytułowany „Afiliacje” autorstwa dr. Marcina Jędrzaka oraz cykl „Granice bieli” dr Moniki Rak. Wystawa trwa do 08.04.2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOMINACJE DO "OSOBOWOŚCI ROKU 2022"

Miło nam poinformować, że osoby związane z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu otrzymały nominacje do tytułu "Osobowość Roku 2022". Na etapie wojewódzkim nominacje przyznają Kapituły Redakcji "Expressu Bydgoskiego", "Gazety Pomorskiej" i "Nowości Dziennika Toruńskiego".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA INDYWIDUALNA ANNY WYSOCKIEJ "ŁBY. ROGATE"

Zapraszamy na wystawę "ANNA WYSOCKA. ŁBY. ROGATE", której wernisaż odbędzie się 18 stycznia 2023 r. o godz. 19.00 w Promie Kultury w Warszawie (ul. Brukselska 23). Wystawa indywidualna prof. dr hab. Anny Wysockiej potrwa do 19 lutego 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRESTIŻOWA NAGRODA DLA SEBASTIANA MIKOŁAJCZAKA

Dr hab. Sebastian Mikołajczak, prof. UMK został laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu Van der Veen/Teylers Museum Prize for the Contemporary Art Medal (Harleem, Holandia). Przyznawana raz na 5 lat nagroda ma na celu uhonorowanie artystów ze znaczącym dorobkiem medalierskim, których twórczość jest „obiecująca na przyszłość”. Na to wyróżnienie składa się nagroda finansowa, wystawa twórczości oraz publikacja katalogu wystawy. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRWA NABÓR DO KONKURSU "WYSTAW SIĘ W CSW"

Trwa nabór do konkursu fotograficznego "Wystaw się w CSW". Konkurs ma na celu stworzenie niezależnym fotografom okazji do zaprezentowania własnej twórczości szerszej publiczności – w ramach pokonkursowej wystawy odbywającej się w przestrzeni Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Do 26 stycznia 2023 r. trwa I etap konkursu, to jest nabór zgłoszeń w formie cyfrowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWY INDYWIDUALNE DOKTORANTÓW Z GRAFIKI

W tym tygodniu dwoje doktorantów z Katedry Grafiki UMK otwiera wystawy indywidualne. 12 stycznia 2023 r. o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Łobuziarstwo" Jagody Jaworskiej - zapraszamy do PERS-a przy ul. Mostowej 6 w Toruniu. Zapraszamy również na wystawę grafik Dawida Andrzeja Ławickiego pt. "Krasula w stadzie", której wernisaż odbędzie się 13 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ROZSTRZYGNIĘTA II EDYCJA KONKURSU NA ETYKIETY HERBAT

Z przyjemnością informujemy, iż zwyciężczynią II edycji konkursu na etykiety herbat dla miasta Chełmna została pani Małgorzata Kurp - studentka Grafiki UMK. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASZE PUBLIKACJE W WYDAWNICTWIE NAUKOWYM UMK W 2022 ROKU

Prezentujemy publikacje z Wydziału Sztuk Pięknych, które ukazały się w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 2022 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SPOTKANIE AUTORSKIE Z FILIPEM I NIKODEMEM PRĘGOWSKIMI

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?” − Filipem Pręgowskim (tekst) i Nikodemem Pręgowskim (ilustracje). Spotkanie odbędzie się na małej scenie klubu „Od Nowa”  w Toruniu, w czwartek 19 stycznia 2023 r. o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Rozmowę z autorami książki przeprowadzi artystka związana z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, Agnieszka Basak-Wysota. Dyskusji towarzyszyć będzie projekcja ilustracji z książki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MEDAL "THORUNIUM" DLA PROF. ALICJI MAJEWSKIEJ

Prof. dr hab. Alicja Majewska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK została laureatką medalu Thorunium – najwyższego odznaczenia prezydenta Torunia dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARTYŚCI Z PRACOWNI SERIGRAFII NA WYSTAWIE W TURCJI

Reprezentacja Pracowni Serigrafii Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK - dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK i dr Piotr Czyż na wystawie Republic’s 99 Years 99 Artworks 29 October Republic Day International Online Group Exhibition w Turcji. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR NA 10. TRIENNALE MŁODYCH W CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku organizuje otwarty nabór na 10. Triennale Młodych. Triennale nie ma charakteru konkursu, w wyniku naboru wyłonieni zostaną uczestnicy wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej. W open callu udział może wziąć każda osoba niezależnie od wieku i wykształcenia. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń: 19 marca 2023 r., 22:00 CET.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILM Z OTWARCIA CENTRUM BADAŃ I KONSERWACJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

9 grudnia 2022 r. na naszym Wydziale uroczyście otwarto Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, powstałe w ramach projektu Monumentum Sonus Visio. Akademickie Centra Przemysłów Kreatywnych Kultury, Sztuki i Ochrony Zabytków, przy współfinansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego to wydarzenie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 4 I WYSTAWA "PUSH THE BUTTON" WE WROCŁAWIU

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy PUSH THE BUTTON autorstwa studentek i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, przygotowanej pod opieką dra Tomasza Wlaźlaka. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w galerii IP Studio na ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POWOŁANIA DLA LIDERÓW PÓL BADAWCZYCH - EMERGING FIELDS

Kierownicy nowych zespołów badawczych powstałych w ramach programu "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" na UMK odebrali powołania z rąk JM Rektora. Podczas uroczystości Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wręczył powołania kierownikom nowych wyłaniających się pól badawczych (Emerging Fields) oraz kierownikom grup naukowych IDUB. Wśród nich znalazła się prof. dr hab. Elżbieta Basiul, kierująca projektem Conservation and Restoration of the Cultural Heritage.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NABÓR DO KONKURSU "LIDER XIV" NCBR

Informujemy o ogłoszeniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju naboru na konkurs LIDER XIV. Wnioski można składać w terminie 17.02-8.05.2023 (do godz. 16:15) za pośrednictwem systemu informatycznego LSI, do którego link będzie aktywny od 10 lutego 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYRÓŻNIENIE DLA ADAMA FISZA ZA ZDJĘCIE "BACK 1"

Miło nam poinformować, że zdjęcie Adama Fisza zatytułowane "Back 1" zdobyło wyróżnienie na międzynarodowym konkursie fotograficznym CHROMATIC PHOTO AWARDS 2022 w kategorii fotografia profesjonalna - Akt. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRZY TOMY MONOGRAFII "ŚWIAT Z PERSPEKTYWY SZTUKI..."

Ukazały się kolejne 3 tomy monografii naukowej Świat w perspektywie sztuki, sztuka w perspektywie świata będącej serią wydawniczą Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu redagowaną przez Marcina Jaworskiego i Joannę Cieślikowską z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

I NAGRODA DLA AGATY DWORZAK-SUBOCZ NA WYSTAWIE W KANADZIE

Dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK z Pracowni Serigrafii Katedry Grafiki UMK otrzymała I Nagrodę za grafikę "Space" na 17. International Digital Miniprint Exhibition w Kanadzie. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DZIŚ O 18.00 SZATNIA_17 "NIE-NIBYLANDIA"

 Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia. "Nie-Nibylandia" Małgorzaty Czyż prezentowana jest w dniach 19.12.2022-20.01.2023. Wernisaż 19.12.2022, godz. 18:00. Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZESPÓŁ PROF. T. WAŻNEGO NA WYKOPALISKACH W CHANII

W 2022 roku zespół Balkan-Aegean Dendrochronology Project analizował fragmenty węgli drzewnych znalezione w miejscu wykopalisk na wzgórzu Kastelli w centrum Chanii (Kreta), zaledwie kilkaset metrów od weneckiego portu. Obecnie zespół jest na wykopaliskach archeologicznych Eforatu Starożytności w Chanii, prowadzonych pod kierunkiem prof. Marii Andreadaki-Vlazaki. Profesor Tomasz Ważny i jego zespół - Anastasia Christopoulou, Yasemin Özarslan i Anna Elzanowska - odwiedzili stanowisko jesienią 2022 roku i przebadali łącznie 135 próbek zwęglonego drewna, z których 35 wybrano do dalszych analiz dendrochronologicznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. PIOTR NIEMCEWICZ Z MINISTERIALNĄ NAGRODĄ

Doroczna nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą trafiła w ręce dr. hab. Piotra Niemcewicza, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych. Gratulujemy!

Nagroda przyznawana jest od 1997 roku osobom bądź grupom, których działalność w danym roku w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZASŁUŻENI DLA KULTURY

Portal Informacyjny UMK wspomina o przyznanych odznaczeniach "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Przypominamy, że w tym roku akademickim trzech pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK: prof. dr hab. Dariusz Markowski, dr Maciej Prarat i prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz zostało odznaczonych srebrnymi i brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE DO WSPÓŁTWORZENIA NUMERU CZASOPISMA "ARTS"

Prof. dr hab. Irena Dżurkowa-Kossowska została zaproszona do zredagowania wydania specjalnego czasopisma ARTS  (https://www.mdpi.com/journal/arts) – międzynarodowego, peer-reviewed periodyku open access, które propaguje wyniki znaczących badań na temat wszystkich aspektów sztuk wizualnych i performatywnych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAND PRIX 26. WSCHODNIEGO SALONU SZTUKI DLA MAGDALENY SITKIEWICZ

W dniu 8 grudnia 2022 r. w Galerii "Centrum Spotkania Kultur” w Lublinie odbyło się posiedzenie jury konkursu 26. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki. Do konkursu przystąpiło 135 artystów z Polski, Białorusi, Bułgarii, Japonii, Niemiec, Ukrainy, zgłaszając 325 prac, z których jury na podstawie dokumentacji fotograficznej zakwalifikowało 91 prac 54 autorów.

Podczas posiedzenia jury, do dalszego etapu nominowano 16 osób. Pełna lista nominowanych i nagrodzonych dostępna jest TU. Niezmiernie miło nam poinformować, że Grand Prix konkursu otrzymała dr Magdalena Sitkiewicz z Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych WSzP UMK za pracę Bez tytułu, olej na płótnie, 90x92 cm, 2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PODSUMOWANIE PROJEKTU "SZTUKA NATURY. NATURA SZTUKI VOL.2"

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy oraz spotkanie podsumowujące projekt "SZTUKA NATURY. NATURA SZTUKI vol. 2" autorstwa dr. Piotra Florianowicza z Katedry Projektowania Graficznego. Wernisaż odbędzie się 15 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 w Galerii 34 w ZSPS i VIII LO w Toruniu, ul. Grunwaldzka 33/35. Wystawę można oglądać do 28 lutego 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "THE ONE" W GALERII FORUM

Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu Sztuki Cyfrowej "THE ONE" , który będzie miał miejsce 15 grudnia 2022 r. w Galerii Forum UMK w Toruniu o godz. 18:30. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 47 prac 38 artystów z ośmiu krajów. Podczas wernisażu zostaną ogłoszeni laureaci nagród i wyróżnień. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2023 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

RELACJA Z OTWARCIA CBIKD

Badaniami różnego rodzaju dzieł sztuki, kompleksową konserwacją i restauracją zabytków, tworzeniem projektów konserwatorskich oraz rozwijaniem nowych metod konserwacji zajmą się pracownicy nowo powstałego Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK.

Jednostka powstała przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przy ul. Sienkiewicza 30/32 wybudowano nowy obiekt wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą, m.in. mikro-dyfraktometr rentgenowski XRD, przenośny cyfrowy system RTG, mikroskop polaryzacyjny, spektrometr XRF, mikroskop metalograficzny, nowoczesne stoły dublażowe, starzeniową komorę klimatyczną i świetlną, spektrometr do badań w podczerwieni FTIR z mikroskopem ATR, zestaw do mikrofedometrii, skanujący 16-bitowy system do reflektografii w podczerwieni, system obrazowania multispektralnego, skanery i drukarki 3D oraz specjalistyczny sprzęt fotograficzny. W sumie toruńscy konserwatorzy dzieł sztuki będą mieli do dyspozycji około 115 nowych urządzeń.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 14 XII WYSTAWA GRAFIK MICHAŁA RYGIELSKIEGO W ŁODZI

Gorąco zapraszamy na wystawę indywidualną dr. hab. Michała Rygielskiego, prof. UMK, wykładowcy Katedry Grafiki /Pracownia Wypukłodruku/. Wystawa odbędzie się w Galerii 144 Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wernisaż 14 grudnia 2022 r. o godz. 13.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY DO GALERII WNĘTRZ AMC

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy studentów SZTUKA MŁODYCH NA ŚWIĘTA w Galerii Wnętrz AMC, który odbędzie się w piątek 9 grudnia 2022 r. o godzinie 18:00 w Przestrzeni kreatywnej na I piętrze. Na wystawie można zobaczyć prace 35 studentów kierunków: Grafika, Malarstwo, Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki oraz Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna. Przewidziano możliwość zakupu prac.

Autorkami identyfikacji wizualnej wydarzenia są Amelia Woźniak i Katarzyna Orkwiszewska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

14 XII WERNISAŻ WYSTAWY KRZYSZTOFA BIEGUNA W GALERII 9,39

W dniu 14 grudnia 2022 r. o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy indywidualnej Krzysztofa Bieguna pt. „Droga na Biegun - stacja pierwsza”. Wystawa odbędzie się w Galerii 9,39 Katedry Rysunku i jest realizowana w ramach nagrody przyznanej w roku 2022 przez jury X edycji Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

9 XII UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA CENTRUM BADAŃ I KONSERWACJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

9 grudnia 2022 r. na naszym Wydziale odbędą się uroczystości otwarcia Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, powstałego w ramach projektu Monumentum Sonus Visio. Akademickie Centra Przemysłów Kreatywnych Kultury, Sztuki i Ochrony Zabytków, przy współfinansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 50 mln zł, a unijne dofinansowanie przekroczyło 38 mln zł.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ALISA SKLIAR ZWYCIĘŻCZYNIĄ KONKURSU NA ZNAK WYSTAWY "DYPLOM"

W dniu 5.12.2022 komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska, prof. dr hab. Krzysztof Białowicz, dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK, dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK, dr hab. Dorota Chilińska, przeanalizowała projekty nadesłane na konkurs, którego celem było wyłonienie najlepszego projektu znaku promocyjnego dla hasła – marki „Dyplom” wystawy najlepszych dyplomów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZOBACZ "LEKCJĘ CZYTANIA OBRAZU: MARIAN STĘPAK". PRACA "SKARPETKI II"

Zapraszamy na grudniową "Lekcję czytania obrazu". To prowadzony w Centrum Sztuki Współczesnej cykl wykładów online, mających formę krótkich filmów. Miniwykłady mają na celu wprowadzenie odbiorców o różnym stopniu zaawansowania w świat historii sztuki, dostarczając wiedzy bazowej z zakresu interpretacji obrazu.

W grudniu Anna Kroplewska-Gajewska opowiada o pracy prof. dr. hab. Mariana Stępaka znajdującej się w kolekcji CSW pt. "Skarpetki II". Transmisja wykładu na Facebooku CSW i YouTube.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

16 XII WERNISAŻ WYSTAWY K. MAZURA "FORMACJA"

16 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy dr. hab. Krzysztofa Mazura, prof. UMK pt. "Formacja". Zapraszamy do Galerii Sztuki "Wozownia". Wystawa potrwa do 29.01.2023.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

16 XII SPOTKANIE Z S. KOŚMIŃSKIM W MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA

Zapraszamy 16.12.2022 na godz. 14.00 na spotkanie z dr. Stanisławem Kośmińskim - artystą rzeźbiarzem z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Spotkanie z cyklu "Mistrzowskie spotkania w Muzeum Toruńskiego Piernika" odbędzie się przy wystawie „Między tradycją a nowoczesnością…” (II piętro, sala wystaw czasowych). Prowadzenie: dr Mateusz Soliński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7 XII SPOTKANIE "CHCEMY CAŁEGO ŻYCIA" Z ELŻBIETĄ JABŁOŃSKĄ

Zapraszamy na spotkanie z prof. dr hab. Elżbietą Jabłońską, pt. "Chcemy całego życia", które odbędzie się dnia 7 grudnia 2022 r., godz. 17:00 w formie on-line (MS Teams). Spotkanie organizowane jest przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie dotyczyć zarówno sztuki, jak i życia Elżbiety Jabłońskiej, niezwykłej artystki, malarki, performerki i pracowniczki Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Poprowadzone przez dr Maję Dobiasz-Krysiak seminarium będzie także okazją do dyskusji o sztuce podejmującej kwestie społeczne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych etnografią sztuki zaangażowanej społecznie i sztuką w przestrzeni publicznej. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DO 6 I NABÓR STUDENTÓW DO WYDARZENIA "KRYTYKA I SZTUKA 2023"

Do 6 stycznia 2023 r. trwa nabór studenckich prac wizualnych do wystawy Krytyka i Sztuka 2023. Nabór ma charakter konkursu. Formularz zgłoszeniowy oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych należy wysłać na adres e-mail knska@umk.pl. Dokumenty, w tym Regulamin naboru do pobrania poniżej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY GRAFICY WE WROCŁAWIU

Serdecznie zapraszamy na wystawę "5xGrafika", w której udział biorą wykładowcy, doktoranci i studenci Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Wernisaż wystawy odbędzie się  6 grudnia 2022 r. o godz. 14.00 w Galerii Concrete Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (ul. Traugutta 19/21, Wrocław).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WSPÓŁPRACA Z KUJAWSKO-POMORSKIM CENTRUM DZIEDZICTWA

W dniu 1 grudnia 2022 r. dziekan Wydział Sztuk Pięknych dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK podpisała porozumienie o współpracy z dr. Markiem Rubnikowiczem, dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa. Celem porozumienia jest nawiązanie długoterminowego współdziałania pomiędzy Wydziałem a wojewódzką jednostką samorządową. Podpisanie porozumienia było jednocześnie okazją do omówienia pierwszego wspólnego projektu, tj. organizacji wystawy plenerowej prezentującej wyniki badań nieinwazyjnych prowadzonych w Centrum Badań i Dziedzictwa Kulturowego UMK. W spotkaniu uczestniczyła Pani prof. dr hab. Elżbieta Basiul. Wystawa planowana jest w lutym 2023 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "INSPIRACJE"

Wystawa „Inspiracje” od lat towarzyszy  Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”. W tym roku eksponowana jest w Galerii Katedry Grafiki. Na wernisaż zapraszamy 2 grudnia 2022 r. na godzinę 13.30. Zaprezentowane zostaną dzieła trojga artystów fotografików: Katarzyny Navarra, Jowity Bogny Mormul, Krzysztofa Ślachciaka. Kuratorem wystawy jest dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK z Katedry Grafiki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FESTIWAL "SZTUKA NATURY" I WYSTAWA "INSPIRACJE"

Już po raz piętnasty w dniach 2-4 grudnia 2022 r. Toruń stanie się stolicą miłośników natury. Wszystko za sprawą odbywającego się w naszym mieście XV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”.

Organizatorami przedsięwzięcia są Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat Honorowy na Festiwalem objęła dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

29 XI ROZMOWA Z PROF. WITOLDEM CHMIELEWSKIM

Zapraszamy 29 listopada 2022 r. o godz. 20.00 do wysłuchania rozmowy z prof. dr. hab. Witoldem Chmielewskim na you tube na żywo (możliwość połączeń telefonicznych widzów i włączenia się do rozmowy). Rozmowa o Toruniu oczami plastyka, o pomnikach, budowlach, arteriach i planowanych inwestycjach. Oraz o tym, jakie wartości Toruń traci bezpowrotnie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"WIZYTÓWKA" UZDOLNIONYCH. FOTORELACJA

Zapraszamy na wystawę "Wizytówka", na której prezentowane są prace studentów i studentek wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi. Wernisaż odbył się 9 listopada 2022 r. w Galerii Dworzec Zachodni ACKiS "Od Nowa". Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie do 30 listopada 2022 r.

Autorami zdjęć w zamieszczonej galerii są: Andrzej Romański i Piotr Czyż.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENTKA GRAFIKI Z I NAGRODĄ NA FESTIWALU "KATAR FILM"

Film animowany „Światło” autorstwa Julii Sieczkowskiej - studentki Grafiki, Pracowni Grafiki Multimedialnej, otrzymał I Nagrodę na festiwalu KATAR FILM! Gratulujemy!

Jury nagrodziło autorkę za „wyczucie w posługiwaniu się autorskim stylem i techniczną sprawność, dzięki którym prosta i uniwersalna, ale niebanalna historia pobudza wyobraźnię, wyostrza zmysły i jest czytelna dla szerokiej widowni.” 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAW SWOJĄ PRACĘ NA SPRZEDAŻ W GALERII AMC

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH STUDENTÓW WYDZIAŁU SZTUK PIĘKNYCH DO UDZIAŁU W WYSTAWIE, podczas której można wystawić na sprzedaż swoje prace o różnym charakterze. Mogą to być rysunki, obrazy we wszelkich technikach, grafiki, wydruki grafik komputerowych, rzeźby, prace w szkle czy ceramice. Organizatorzy zapewniają dużą przestrzeń do ekspozycji: 2 ściany o wymiarach 21mx4m, 2 ściany o wymiarach 6mx4m, 1 ściana o wymiarach 9mx4m, 1 ściana o wymiarach 4mx3m.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICY NA 26. MIĘDZYNARODOWYM WSCHODNIM SALONIE SZTUKI W LUBLINIE

Gratulujemy pracownikom Wydziału Sztuk Pięknych, którzy zostali zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej 26. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki w Lublinie. Są nimi: Ireneusz Kopacz - wykładowca w Katedrze Malarstwa i Magdalena Sitkiewicz - wykładowczyni w Katedrze Technologii i Technik Sztuk Plastycznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYRÓŻNIENIE ND PHOTOGRAPHY AWARDS 2022 DLA ZDJĘCIA ADAMA FISZA

Miło nam poinformować, że nagradzana już fotografia Adama Fisza - pracownika Wydziału Sztuk Pięknych, zatytułowana "Orange Lines", przedstawiająca fragment fasady nowego budynku Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, została wyróżniona w kolejnym międzynarodowym konkursie fotograficznym - ND PHOTOGRAPHY AWARDS 2022 w kategorii fotografia profesjonalna, zdjęcie pojedyncze - Architektura - Budynki. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

21.11 O 17.00 SZATNIA_16 ZDZISŁAW MACKIEWICZ

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.

Zdzisław Mackiewicz, REWERS, AWERS_XS_XZ, REWERS 2 odwróceni

21.11.2022-16.12.2022, wernisaż 21.11.2022 godz. 17:00

Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Część wcześniejszych wystaw można obejrzeć na https://szatnia.online/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCI ARCHITEKTURY WNĘTRZ NA WYSTAWIE "PRZEŚLIJ CEGŁĘ"

23 listopada 2022 r. o godz. 12.00 w Galerii Architektów Forma na Wydziale Architektury ZUT w Szczecinie odbędzie się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Prac Studentów pt. „Prześlij Cegłę”. Na wystawie zostaną zaprezentowane trzy prace studentów I roku z kierunku Architektura wnętrz: Jakuba Krawczaka, Patrycji Markowskiej, Cezarego Mazurkiewicza. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MAŁE FORMY PLASTYCZNE 2 W GALERII R_Z W RZESZOWIE

Gratulujemy  pracownikom, studentom i absolwentom Wydziału Sztuk Pięknych, którzy zostali zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej Małe Formy Plastyczne 2 / Small Visual Forms 2 /2022 / Rzeszów. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 grudnia 2022 roku o godz. 19.00 w Galerii r_z ZPAP w Rzeszowie, ul. 3 Maja 16, Rzeszów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA RZEŹBY ZYGMUNTA PIEKACZA

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "Wobec świata wartości. Zygmunt Piekacz. Rzeźba",  który odbędzie się 17.11.2022 r. o godz. 18.00 w Bydgoskim Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47, Bydgoszcz). Kuratorem wystawy jest dr Stanisław Kośmiński. Wystawa potrwa do 9 grudnia 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

19 XI WERNISAŻ STUDENCKIEJ WYSTAWY

Zapraszamy na wystawę Marcina Molendowskiego, studenta III roku Sztuki mediów i edukacji wizualnej, zatytułowaną "Evo-stro". Wernisaż odbędzie się w dniu 19 listopada 2022 roku w Galerii Artus o godz. 18:30. Wystawa czynna od 19 listopada 2022 roku do 28 listopada 2022 roku w Galerii Artus codziennie w godz. 13:00-19:00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

18-19 XI. E. JABŁOŃSKA NA FESTIWALU SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ "NARRACJE"

Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zapraszają na festiwal sztuki współczesnej NARRACJE prezentowany w przestrzeni publicznej Gdańska. NARRACJE każdego roku odbywają się jesienią, zawsze w innej dzielnicy, stającej się punktem odniesienia dla kuratorów i kuratorek oraz inspiracją dla artystów i artystek, którzy posługując się różnymi narzędziami, pozostają w bliskiej relacji z przestrzenią, prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, by ujawnić ukryte znaczenia. Tegoroczne NARRACJE #13 odbywają się pod hasłem: "EXPO Przeróbka. Jesteśmy, byliśmy będziemy".

Na dwa festiwalowe dni, tj. 18-19 listopada 2022 r., w gdańskiej hali Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i Miejskiego zadomowi się Elżbieta Jabłońska z instalacją "Przeróbka, Przerabka, Trojan, Troyl".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA IZY KARASZEWSKIEJ. FOTORELACJA Z WERNISAŻU

Do 30 listopada 2022 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu można oglądać wystawę "Kształty Torunia" autorstwa Izy Karaszewskiej, studentki sztuki mediów i edukacji wizualnej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W GALERII 9,39 WYSTAWA KAMILA TATARY

W dniu 16 listopada 2022 r. o godz. 14.00, odbędzie się wystawa projektu Kamila Tatary pt. 20 widoków Moto Kaido". Wystawie towarzyszyć będzie wykład autora dotyczący rezydencji artystycznej w Japonii. Spotkanie przybliży założenia i cele projektu. Wystawę można oglądać do 9 grudnia 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SYGNAŁ Z LUCIMIA

Wysyłamy sygnał z Lucimia w 45 rocznicę inicjacji naszych działań we wsi i praktykowania tam idei sztuki społecznej.

45 lat temu, 26 października 1977 roku, w szkole wiejskiej w Lucimiu odbyło się pierwsze nasze spotkanie z mieszkańcami Lucimia inicjujące jednorazową Akcję Lucim, której finał miał miejsce w sierpniu 1978 roku. Konsekwencją tego wydarzenia było podjęcie wieloletniego Działania w Lucimiu prowadzonego w coraz bliższej więzi z mieszkańcami wsi. Najpierw przez Grupę działania (Bogdan Chmielewski, Wiesław Smużny, Witold Chmielewski, Andrzej Maziec i Stanisław Wasilewski) a od 1989 roku przez Grupę 111 (Bogdan Chmielewski, Wiesław Smużny i Witold Chmielewski). W 1980 roku sformułowaliśmy program Sztuka społeczna jako idea.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM POPROSTU NA FINISAŻU WYSTAWY

W poniedziałek 14 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w "Szatni" na Wydziale Sztuk Pięknych UMK odbędzie się finisaż wystawy PROMETEUSZ oraz spotkanie z jej autorem Andrzejem Poprostu. Serdecznie zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

III NAGRODA GŁÓWNA EWELINY KOŁAKOWSKIEJ W KONKURSIE GRAFITEKA

Grupa Twórcza Grafiteka zaprasza na wystawę grafiki, Grafiteka 2022, Dom Artysty Plastyka, Warszawa, ul. Mazowiecka 11a, w której biorą udział członkowie Grupy Twórczej Grafiteka oraz Laureaci III Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Artystycznej GRAFITEKA 2022. Wystawę można zwiedzać do 04.12.2022.

Miło nam poinformować, że III Nagrodę Główną przyznano Ewelinie Kołakowskiej. W wystawie biorą udział także inni pracownicy i doktoranci Wydziału: Martyna Rzepecka, Jagoda Jaworska, Dawid Andrzej Ławicki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZOBACZ "LEKCJĘ CZYTANIA OBRAZU: PIOTR KLUGOWSKI"

Bohaterką listopadowego spotkania "LekcjI czytania obrazu" jest praca prof. dr. hab. Piotra Klugowskiego. Prowadzenie: Anna Kroplewska-Gajewska. Transmisja wykładu na Facebooku CSW i YouTube.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

15.11 WYSTAWA STUDENTKI SZTUKI MEDIÓW I EDUKACJI WIZUALNEJ

Zapraszamy 15 listopada o godz. 15.00 na  wystawę "Kształty Torunia" autorstwa Izy Karaszewskiej, studentki sztuki mediów i edukacji wizualnej. Wydarzenie odbędzie się na Zamku Krzyżackim w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MEDALIERSKA WYSTAWA W MUZEUM OYAMA TOWN W JAPONII

W Muzeum Oyama Town w Japonii odbywa się wystawa XIV edycji Międzynarodowego Projektu Medalierskiego Symbiosis INTERNATIONAL MEDALLIC PROJECT 2022. Tegorocznym tematem jest „Symbioza ”. Zaproszenie do udziału w projekcie kierowane jest do uczelni plastycznych na całym świecie, w których sztuka medalierska znajduje się w programie kształcenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODA DLA GRAFIK AGATY DWORZAK-SUBOCZ

Miło nam poinformować, że grafiki „The secret of amber I”, The secret of amber II”, których autorką jest dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK z Pracowni Serigrafii Katedry Grafiki otrzymały NAGRODĘ SPECJALNĄ Andrzeja Stelmasiewicza, Założyciela Fundacji Wspólnota Gdańska na11. Międzynarodowym Konkursie na Ex Libris i Małą Formę Graficzną pt. "Bursztyn - złoto Morza Bałtyckiego" Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Fundacji Wspólnota Gdańska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 9.11 WYSTAWA "WIZYTÓWKA" NAGRODZONYCH STUDENTÓW

Studenci i pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zapraszają na wystawę „WIZYTÓWKA”, na której prezentowane są prace studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi. Celem nagród dydaktycznych jest pobudzanie i popieranie działalności artystycznej studentów oraz premiowanie ich wybitnych osiągnięć.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.11 WYKŁAD W PRACOWNI WITRAŻU

Zapraszamy na wykład pt. "Intermedialne działania w szkle artystycznym", który będzie miał miejsce w dniu 7.11.2022 r. o godz. 12.00 w Pracowni Witrażu Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Wykład o technologii i promocji sztuki odbędzie się w ramach autorskiego spotkania z Natalią Komorowską. Wykład dotyczy przedstawienia technologii szkła oraz sposobów jego wykorzystania w działaniach artystycznych: rzeźbiarskich, malarskich, ale także intermedialnych. Natalia Komorowska opowie również jak szukać i korzystać z możliwości dla młodych artystów i studentów szkół artystycznych do dalszego rozwoju i realizacji autorskich projektów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA I PERFORMANCE IZABELLI GUSTOWSKIEJ Z UDZIAŁEM MARTYNY RZEPECKIEJ

Zapraszamy w piątek 4.11.2022 r. na godz. 18.00 do Wozowni na otwarcie wystawy Izabelli Gustowskiej: "Manifesty Izy G." (wstęp wolny). Podczas wernisażu Izabella Gustowska wykona performance "Ja, artystka wizualna" z udziałem Martyny Rzepeckiej i Michała Hajduczeni.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICY WYDZIAŁU W RADZIE INSTYTUTU "POLONIKA"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na kolejną, trzyletnią kadencję 11 członków Rady Instytutu „Polonika”, wśród których znajduje się dwóch pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz oraz dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILM O STANISŁAWIE KOŚMIŃSKIM W UMK TV

Zapraszamy do zapoznania się z filmem o sylwetce i twórczości Stanisława Kośmińskiego. Przyczynkiem do powstania filmu jest trwająca wystawa pt. "Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – Rzeźba i snycerstwo". Przypominamy, że wystawa prezentowana jest do 31.12.2022 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PODSUMOWANIE WYDARZEŃ ROKU SZKŁA

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzeń Międzynarodowego Roku Szkła 2022, odbywających się pod patronatem ONZ.

Materiał filmowy o Roku Szkła w TV Toruń:  https://tvtorun.pl/?act=art_videos&art_szuk=rok+szk%C5%82a.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD PROF. WOJCIECHA KOWALSKIEGO

Zapraszamy na wykład prof. dr. hab. Wojciecha Kowalskiego pt. "Prawo w ochronie dziedzictwa kulturowego". Wykład odbędzie się w piątek 4 listopada 2022 r. o godz. 12.00 w Sali Tymona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZWYCIĘZCA KONKURSU INTER-ARTS 2022

Laureatem konkursu Inter-Arts (edycja 2022) został Mateusz Hajka, student Szkoły Doktorskiej Academia Artium Humaniorum, który zrealizuje projekt pt. „Strategiczna gra karciana Ecopalypse”. Opiekunem projektu jest dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK z Katedry Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONKURS NA PROJEKT LOGO WYSTAWY "DYPLOM"

Konkurs dla studentek i studentów Wydziału Sztuk Pięknych na projekt znaku promocyjnego, logo wystawy najlepszych dyplomów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Przewodnicząca Rady Dyscypliny Sztuk Plastycznych i Konserwacji Dzieł Sztuki prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska ogłasza konkurs skierowany do studentek i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, którego celem jest wyłonienie najlepszego projektu znaku promocyjnego dla hasła – marki „Dyplom” wystawy najlepszych dyplomów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zaprojektowany znak powinien charakteryzować się wysokimi walorami artystycznymi, prostotą, komunikatywnością, oddaniem swoistości wydarzenia oraz zgodnością z zasadami sztuki graficznej, użytkowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ODZNACZENI MEDALEM "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Pracownicy naszego Wydziału zostali odznaczeni Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - prof. dr. hab. Dariusz Markowski medalem srebrnym oraz dr Maciej Prarat medal brązowym. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PETER JAVORIK EKOLOGICZNIE NA BILLBOARDZIE GALERII BO

"EKObillboard - Peter Javorik" to kolejna outdoorowa odsłona Galerii BO w przestrzeni miasta Torunia. Od 18 października 2022 roku, w Galerii BO na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK (od strony ulicy Broniewskiego) można zobaczyć billboard składający się z trzech plakatów ekologicznych autorstwa dr. hab. Petera Javorika ze Słowacji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA PRAC STUDENCKICH W GALERII NA ANTRESOLI

W dniu 21.10.2022 r. o godz. 14.00 odbędzie się w Galerii na Antresoli przy Pracowni Witrażu wernisaż wystawy prac studenckich. Wystawa potrwa do dnia 18.11.2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNIA WITRAŻU. PREZENTACJE ARTYSTÓW W DNIACH 20-21.10

W dniach 20-21.10.2022 r. odbędą się występy artystów zajmujących się twórczością w technice szkła palnikowego. Prezentacje w tych dniach odbędą się w Pracowni Witrażu w godz. 11.00-17.00. Wystąpią: Przemysław Tryc, Adam Nowak, Monika Chmarzyńska, Jarosław Krajnik, Piotr Leszczyński, Kamila Mróz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "CONNECTION" W GALERII FORUM

W dniu 20 października (czwartek) 2022 r. o godzinie 14.00 zapraszamy na wernisaż wystawy International Project Glass Art Workshop 2019 "Connection", na której prezentowane będą szklane prace wykonane przez studentów i wykładowców w ramach międzynarodowych warsztatów na ASP we Wrocławiu. Uczestnicy wystawy związani są z uczelniami: ASP we Wrocławiu, UMK w Toruniu, ASP w Bratysławie, Uniwersytet Sztuki i Designu w Budapeszcie i Uniwersytet Sztuki w Muncie. Wystawa jest prezentowana w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK do 15.11.2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

19.10 WERNISAŻ WYSTAWY SZKŁA "PREZENTACJE"

W dniu 19.10.2022 r. o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy szkła Związku Artystów Szkła. Zapraszamy do Galerii Dworzec Zachodni w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Swoje prace prezentują artyści: Małgorzata Dajewska, Katarzyna Gemborys, Ricardo Hoineff, Andrzej Kałucki, Natalia Komorowska, Jarosław Kozioł, Katarzyna Krej, Magdalena Kuźniarz, Kamila Mróz, Joanna Muzyka, Adam Włodarczyk, Marzena Wilk.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

19.10 WERNISAŻ WYSTAWY ARCHITEKTÓW TOMASZA I KONRADA URBANOWICZÓW

W dniu 19.10.2022 o godz. 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy prac wykonanych ze szkła przez artystów arch. Tomasza Urbanowicza i arch. Konrada Urbanowicza. Na wystawę "Szkło artystyczne w architekturze" / "Architectural Glass Art" zapraszamy do szklanego łącznika między budynkiem Wydziału Sztuk Pięknych a Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

18.10 WYKŁAD ANDRZEJA KAŁUCKIEGO O WYDZIAŁOWEJ PRACOWNI WITRAŻU

Zapraszamy na wydarzenia związane ze szkłem na  Wydziale Sztuk Pięknych UMK, które odbędą się w dniach 18-21 października 2022 r., w związku z ogłoszeniem przez Radę Generalną ONZ roku 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła ONZ.

W dniu 18.10.2022 r. o godz. 13.30 odbędzie się wykład dr. hab. Andrzeja Kałuckiego, prof. UMK pt. „Historia Pracowni Witrażu przy Wydziale Sztuk Pięknych”. Zapraszamy do Sali Tymona w budynku głównym Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA INDYWIDUALNA LAUREATKI NAGRODY IM. PROF. E. PIOTROWSKIEGO

Serdecznie zapraszamy na wystawę indywidualną Agaty Burzyńskiej, studentki Grafiki, tegorocznej laureatki nagrody dydaktycznej Katedry Grafiki imienia prof. Edmunda Piotrowicza. Otwarcie wystawy grafik Agaty Burzyńskiej odbędzie się 21 października (piątek) 2022 r. o godz. 18.00 w Galerii Domu Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1/3. Wystawa czynna do 18.11.2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "NAGRODA NIAIU"

Praca pani mgr Pauliny Niemyjskiej, tegorocznej absolwentki kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, zatytułowana "Badanie właściwości tynków termoizolacyjnych oraz analiza ich przydatności i bezpieczeństwa użycia w architekturze zabytkowej", napisana pod kierunkiem dr Anny Zaręby została wyróżniona w konkursie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki "Przestrzeń wspólna jest wartością" w kategorii "Teoretyczna praca magisterska". GRATULUJEMY MAGISTRANTCE I PROMOTORCE!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

14.10 WYSTAWA KOŃCOWOROCZNA

W tym roku sprawozdawcza wystawa końcoworoczna studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, podsumowująca rok akademicki 2021/2022, odbędzie się stacjonarnie 14 października 2022 r. w godz. 9.00-14.15, według załączonego harmonogramu. W tym dniu, w godz. 9.00-15.00 obowiązują godziny dziekańskie dla studentów kierunków artystycznych umożliwiające im wzięcie udziału w wystawie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ELŻBIETA JABŁOŃSKA NA BIENNALE W ZIELONEJ GÓRZE

Zapraszamy do Zielonej Góry na "Biennale Zielona Góra 2022. Odnowa / Renewal", które odbędzie się w dniach 14.10-13.11.2022. Jedną z uczestniczek wystawy jest prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska, prezentująca dwie prace w przestrzeni publicznej: Partyturę na głosy zwierzęce z 2014 roku oraz neon "a wszystko co istnieje jest miłością" z 2021 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się 14.10.2022 r. o godz. 19.00 w BWA w Zielonej Górze.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WERNISAŻ GRUPY PROJEKTU PENTAPOLIS

Grupa projektu Pentapolis w składzie: dr Justyna Grzebieniowska, dr hab. Iwona Szpak-Pawłowska, prof. UMK, dr Anna Wójcika, prof. dr hab. Anna Wysocka, dr Piotr Zaporowicz, zapraszają na wernisaż wystawy "Projekt Pentapolis VI", który odbędzie się w dniu 14.10.2022 o godzinie 18.00 w Centrum Kultury "Browar B" we Włocławku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PAŹDZIERNIKOWE WYDARZENIA MIĘDZYNARODOWEGO ROKU SZKŁA ONZ

Rada Generalna ONZ zatwierdziła wspólny wniosek Międzynarodowej Komisji ds. Szkła (ICG), Wspólnoty Stowarzyszeń Szkła (CGA) oraz ICOM-Glass o ogłoszeniu roku 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła ONZ.

Zapraszamy na wydarzenia związane ze szkłem na  Wydziale Sztuk Pięknych UMK, które odbędą się w dniach 18-21 października 2022 r. według poniższego harmonogramu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FONOMO MUSIC & FILM FESTIVAL Z WYSTAWĄ NASZYCH STUDENTÓW

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Ścieżki” Aleksandry Klóski, studentki kierunku Grafika, pod kuratorstwem Remigiusza Boruszewskiego z kierunku Sztuka mediów i edukacja wizualna, która odbędzie się w dniu 13.10.2022 r. o godz. 18.00. Wystawa prezentowana w ramach 11. Fonomo Music & Film Festival potrwa do 19.10.2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.10 CSW. WYSTAWA LandSKaping 2015_2022

Serdecznie zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu na wystawę Rastislava Sedlačíka "LandSKaping 2015_2022", której współkuratorem jest prof. dr hab. Krzysztof Białowicz. Wernisaż odbędzie się 7.10.2022 r. o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 7.11.2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

RZESZÓW. WYSTAWA "WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE" ODSŁONA CZWARTA

Otwarta została wystawa "Wyszyński - Pater Patriae" zorganizowana z inicjatywy Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu we współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych i Wydziałem Teologicznym UMK. Wystawa potrwa do 10 listopada 2022 r. Tym razem prezentowana jest w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 4 w Rzeszowie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"PUNKT WIDZENIA" GRAFIKÓW PROJEKTOWYCH

W Krośnieńskiej Galerii PodCieniami Muzeum Rzemiosła zaprezentowane zostaną najnowsze projekty plakatów, komentujące aktualne wydarzenia związane m.in. z ekologią, zjawiskami społecznymi czy wirtualnym światem cyberprzestrzeni, pełnej nie do końca sprawdzonych i weryfikowalnych doniesień medialnych. Wystawa prezentuje różnorodne opinie, punkty widzenia w formie syntetycznego komentarza wizualnego, jakim jest plakat. Autorami plakatów są projektanci związani z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Piotr Florianowicz, Joanna Frydrychowicz-Janiak, Paweł Gojowy, Nikodem Pręgowski, Mirosław Rymar, Krzysztof Skrzypczyk, Jakub Sobczak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICY NA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI "LACONA XIII"

We wrześniu 2022 r. odbyła się we Florencji Międzynarodowa Konferencja Lacona XIII, na której zaprezentowano 4 wystąpienia współautorstwa pracowników naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONKURSY IDUB DLA PRACOWNIKÓW

  Przypominamy o naborach w konkursach realizowanych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OGÓLNOUCZELNIANE WYRÓŻNIENIE DLA KORNELII BOROWSKIEJ-BESZTY

Z dumą informujemy, że w tym roku ogólnouczelniana Komisja do spraw Uniwersyteckich Nagród i Wyróżnień dla Studentów i Absolwentów jedyne wyróżnienie za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej przyznała studentce naszego Wydziału - Kornelii Marii Borowskiej-Beszcie. Wyróżnienie zostanie wręczone podczas uczelnianej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w dniu 3 października 2022 r. w Auli UMK. Wydarzenie będzie można śledzić na stronie UMK TV. Osiągnięcie studentki zostanie uhonorowane wpisem do „Pamiątkowej Księgi Najlepszych Studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANE TYTUŁY DLA NAJLEPSZYCH STUDENTEK I ABSOLWENTKI WYDZIAŁU

Zostały przyznane tytuły najlepszego studenta/studentki i absolwenta/absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz wyróżnienie za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

01.10 WERNISAŻ WYSTAWY RÉSUMÉ

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Résumé , które odbędzie się 1 października 2022 r. o godz. 16.00 w Pałacu Lubostroń. Wystawa będzie eksponowana do 11 listopada 2022 r.

Kuratorzy wystawy: Stanisław Kośmiński, Tomasz Matusewicz.           

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ADAM ADAMSKI W JURY MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU

W sobotę, 24 września 2022 podczas XIX  Międzynarodowego  Festiwalu  Filmów  Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego odbyła się Uroczysta Gala wręczenia Festiwalowych nagród i wyróżnień. Po raz kolejny Przewodniczącym Międzynarodowego Jury Festiwalu był pracownik naszego Wydziału dr hab. Adam Adamski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JUBILEUSZOWA WYSTAWA "GALERII 72"

Od 23 września 2022 można oglądać w Muzeum w Chełmie wystawę „Galeria 72. 50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki, 1972-2022”, której kuratorem jest Jagoda Barczyńska, kierująca od 2001 roku Galerią oraz Działem Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Chełmskiej. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza, mieszczącego się przy ulicy Lubelskiej 55 w Chełmnie.

Na jubileuszowej ekspozycji znalazły się prace artystów-pedagogów związanych z naszym Wydziałem - prof. Mieczysława Wiśniewskiego, prof. Macieja Szańkowskiego oraz dr. hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK z Katedry Grafiki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POPLENEROWA WYSTAWA ARTYSTÓW-KONSERWATORÓW DZIEŁ SZTUKI

Serdecznie zapraszamy 30.09.2022 o godz. 18.00 do Galerii Muz Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu przy ul. Podmurnej 1 na otwarcie wystawy XI MIĘDZYUCZELNIANEGO PLENERU ARTYSTÓW-KONSERWATORÓW DZIEŁ SZTUKI – JASZCZUROWA 2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA INDYWIDUALNA ZDZISŁAWA MACKIEWICZA

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii wykładowcy Katedry Grafiki dr. hab. Zdzisława Mackiewicza, prof. UMK (Pracownia Grafiki Multimedialnej) pt.: „Rewers 2 /odwróceni /retrospekcja”, której wernisaż odbędzie się 22.09.2022 roku o godz. 18: 00 w Galerii Pusta Galerie Miasta Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach. Wystawa trwa do 23.10.2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE MAŁEJ FORMY GRAFICZNEJ I EKSLIBRISU

Wyróżnienia dla toruńskich grafików w XVIII Międzynarodowym Konkursie Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów Wielkopolski 2022

Wystawa pokonkursowa czynna do 19.10.2022 r. w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - Ratusz, Rynek 1 w Ostrowie Wielkopolskim.

Podczas wernisażu wystawy pokonkursowej XVIII Międzynarodowego Konkursu Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów Wielkopolski 2022 ogłoszone zostały nagrody i wyróżnienia przyznane przez Jury konkursu. Wyróżnienie – Medal otrzymała mgr Oksana Budna-Kaczor /wykładowczyni Katedry Grafiki - Pracownia Wklęsłodruku/, natomiast nominację do Nagrody dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, również wykładowca z Pracowni Wklęsłodruku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWY FOTOGRAFII ADAMA ADAMSKIEGO

Zapraszamy do zapoznania się z wystawami XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną dwie wystawy:

- autorska wystawa fotografii dr. hab. Adama Adamskiego, prof. UMK pt. "Przystanek Dolina - Preludium", która będzie eksponowana w Galerii „Olimpijka” w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 132 w dniach 23.09-18.10.2022; wernisaż wystawy odbędzie się 22.09.2022 o godznie 17.30;

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW PRZYRODNICZYCH

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi, której współautorem jest pracownik naszego Wydziału - dr hab. Adam Adamski, prof. UMK. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego im. Eugeniusza Hanemana przy ul. Piotrkowskiej 102 w Łodzi do dnia 25 września 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICY WYDZIAŁU ODZNACZENI PRZEZ MARSZAŁKA

Podczas obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Przysieku, sześcioro badaczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostało uhonorowanych medalami. oje z nich to pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych, którzy zostali odznaczeni złotymi medalami Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis za zasługi w walce o niepodległość Polski i prawa człowieka. Są to mgr Katarzyna Polak i dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA Z BELLA SKYWAY FESTIVAL

Sześć instalacji wizualnych w Dolinie Marzeń przygotowały osoby związane z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Piszemy o tym TU.

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją zdjęciową, pokazującą jak artyści z Wydziału zinterpretowali tegoroczne hasło festiwalu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

13. BELLA SKYWAY FESTIVAL Z SILNĄ REPREZENTACJĄ Z WYDZIAŁU

Przed nami 13. Bella Skyway Festival. Nocną scenerię Torunia w blasku świetlnych instalacji podziwiać można w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.,  w godz. 20.30-24.00.

Co roku Bella Skyway Festival prezentuje prace artystów z całego świata. Podczas wyboru projektów zgłoszonych do konkursu, przeprowadzonego przez międzynarodową Radę Konsultacyjną 13. Bella Skyway Festival, uhonorowano również twórców związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK – pracowników, studentów, absolwentów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA WYKŁADOWCÓW I STUDENTÓW GRAFIKI Z CYKLU "PRACOWNIE"

Zapraszamy do oglądania wystawy grafik autorstwa kadry i studentów Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK, z cyklu "Pracownie".

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2022 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWY ZESPÓŁ LAUREATEM KONKURSU "EMERGING FIELDS"

12 zespołów w trzech obszarach badawczych znalazło się w gronie laureatów drugiej edycji konkursu na wyłaniające się pola badawcze (Emerging Fields) w ramach programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza" na UMK.

Ponownie zespół kierowany przez prof. dr hab. Elżbietę Basiul z Wydziału Sztuk Pięknych został laureatem tego konkursu i będzie realizował projekt Conservation and Restoration of the Cultural Heritage.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY NA 12. MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE MINIATURY

Gratulujemy wykładowcom i studentom Katedry Grafiki, którzy zostali zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej 12. Międzynarodowego Biennale Miniatury Częstochowa 2022.
Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace czworga wykładowców: Oksany Budnej-Kaczor /Pracownia Wklęsłodruku/,
Piotra Czyża /Pracownia Serigrafii/, Michała Rygielskiego /Pracownia Wypukłodruku/, Marka Zajko /Pracownia Wklęsłodruku/,
oraz dwóch studentek: Kornelii Borowskiej-Beszty /studentki 3 roku Grafiki, Pracownia Serigrafii/, Elżbiety Janusz /studentki 4 roku Grafiki, Pracownia Wklęsłodruku/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZNAMY WYNIKI EWALUACJI. KATEGORIA "A" DLA OBU NASZYCH DYSCYPLIN!

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ocenianych było 29 dyscyplin, w tym dwie z Wydziału Sztuk Pięknych.

Obie nasze dyscypliny: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz nauki o sztuce otrzymały kategorię "A". Wszystkim pracownikom serdecznie gratulujemy wspólnego sukcesu!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZIELONA GÓRA. WYSTAWA INDYWIDUALNA MARKA ZAJKO

Zapraszamy na wystawę indywidualną "MUTACJE / Grafika" dr. hab. Marka Zajko, prof. UMK z Katedry Grafiki WSZP UMK w Toruniu. Wernisaż wystawy odbędzie się 29.07.2022 r. o godz. 11.00. Miejsce: Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Wiśniowa 10, Zielona Góra. Wystawa czynna do 10.10.2022 r. Kurator: dr Janna Wallis.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 15. ANDRZEJ POPROSTU DO 16.09

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia: "Andrzej Poprostu - PROMETEUSZ". Wystawa prezentowana do 16.09.2022. Możliwość oglądania w dni robocze pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32. Koordynacja wystawy: Tomasz Wlaźlak. 

Wszystkie wcześniejsze wystawy można obejrzeć na https://szatnia.online/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WAKACYJNE PRAKTYKI KONSERWATORÓW SZTUKI - DOBROWO, SZTYNORT, TORUŃ

Podczas wakacyjnych ćwiczeń terenowych zorganizowanych dla studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, pracowano przy części wyposażenia kościoła parafialnego w Dobrowie, polichromiach ściennych w pałacu w Sztynorcie, portalu i schodach z lastrika budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz betonowym nagrobku rodziny Landgraf na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY W XVIII MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MAŁEJ FORMY GRAFICZNEJ I EKSLIBRISU

Wykładowcy, absolwenci i studenci Katedry Grafiki UMK zostali zakwalifikowani na XVIII Międzynarodowy Konkurs Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACE KONSERWATORSKIE I RESTAURATORSKIE NA JASNEJ GÓRZE

Po rocznej przerwie studenci z Katedry Konserwacji-Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej powrócili na Jasną Górę. W ramach ćwiczeń terenowych kontynuowane są prace konserwatorsko-restauratorskie przy malowidłach z przedstawieniami scen z życia i kultu błogosławionego Stanisława Oporowskiego, datowanych na przełom XVII/XVIII wieku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"SIŁA SZTUKI" W GALERII BO

"SIŁA SZTUKI" - kolejna outdoorowa odsłona Galerii BO w przestrzeni miasta Torunia.

Od 24 czerwca 2022 roku, w Galerii BO na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK (od strony ulicy Broniewskiego) możemy zobaczyć billboard "Siła sztuki" autorstwa Klaudii Grabas - studentki V roku Grafiki na specjalności Projektowanie graficzne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA INDYWIDUALNA ANNY KOLI W GETYNDZE

Do 10 lipca 2022 r. w przestrzeniach Künstlerhaus w Getyndze oglądać można wystawę indywidualną Anny Koli „Zwyczajnie Bliskie” / „Das einfach Nahe”. Na wernisażu wystawy, analizę twórczości artystki zaprezentował krytyk sztuki i kurator Michael Stoeber. W pomieszczeniach galerii prezentowanych jest blisko 70 fotografii oraz ponad 50 obiektów ze szkła termicznie formowanego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA UKRAIŃSKICH ARTYSTEK "CZAS DŁUGICH CIENI"

Zapraszamy na wystawę "Czas długich cieni" ukraińskich artystek współpracujących z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK - Dashy Khrisanfov i Adeliny Burnakhovskiej. Wystawa zrealizowana została w ramach udziału obydwu artystek w programie rezydencyjnym "Znikając nad Wisłą", realizowanym od 2019 roku przez Fundację W788, we współpracy z Parkiem Kultury w Bydgoszczy Młyny Rothera.
Wystawa czynna do 17.07.2022 w godzinach 12:00-20:00 w Młynach Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE". PIELGRZYMUJĄCA WYSTAWA W PELPLINIE

WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA SZTUKI dedykowana Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji

Serdecznie zapraszamy na wystawę, w której bierze udział 85 artystów z całej Polski i na której zgromadzono 121 prac artystycznych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich i multimedialnych, wykonanych specjalnie w związku z okolicznością beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILM Z JUBILEUSZOWEJ WYSTAWY WIESŁAWA SMUŻNEGO

Zapraszamy do zapoznania się z filmem dokumentującym wystawę prac prof. dr. hab. Wiesława Smużnego, który w tym roku obchodzi podwójny jubileusz: półwiecza pracy dydaktycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK oraz pięćdziesięciolecie debiutu artystycznego. Wystawa prezentowana była w maju i w czerwcu 2022 r. w Studenckiej Galerii "S" przy ul. Mickiewicza 121 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAJLEPSZY DYPLOM - GRAFIKA. UCZEŃ I JEGO PROMOTOR 2020/2021

Toruńscy dyplomanci i wykładowcy uczestniczą w ogólnopolskim projekcie "Najlepszy Dyplom – Grafika. Uczeń i Jego Promotor 2020-2021" prezentującym wyróżnione prace dyplomowe z Grafiki wybrane przez wiodące uczelnie artystyczne w Polsce.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZTUKA WOBEC WOJNY. WYSTAWA "WAR" W TRZECIEJ ODSŁONIE

Do 15.09.2022, na parterze budynku Biblioteki Głównej UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 13 można obejrzeć wystawę "WAR" prezentującą plakaty z Pracowni Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WSPÓŁPRACA Z SONY EUROPE

Podczas ogólnouczelnianych zajęć z fotografii dokumentacyjnej, studenci Wydziału Sztuk Pięknych wraz ze studentami z innych kierunków studiów na UMK, mieli okazję przetestowania  profesjonalnego sprzętu fotograficznego marki SONY. Było to możliwe dzięki współpracy, jaką nawiązał prowadzący zajęcia dr hab.  Adam Adamski, prof. UMK z polskimi przedstawicielami firmy Sony Europe, którzy bezpłatnie udostępnili sprzęt na zajęcia dydaktyczne.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA

Zapraszamy na wystawę "Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – Rzeźba i snycerstwo". Wystawa prezentowana jest w dniach 24.06-31.12.2022 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 w Toruniu.

Wernisaż: 23 czerwca, godz. 17.00, Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4, Toruń.             
Kuratorzy wystawy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz i Krzysztof Lewandowski.      

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

INTERDYSCYPLINARNY PROJEKT WE WSPÓŁPRACY Z WYDZIAŁEM

Interdyscyplinarny zespół badaczy działający pod patronatem dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK – prof. dr. hab. Stanisława Roszaka oraz kierownika zespołu badawczego w ramach projektu Chrobry 2025 - dr. Piotra Pranke z Wydziału Nauk Historycznych UMK, zainicjował współpracę z naszym Wydziałem w zakresie opracowania koncepcji muzeum przyszłości – opartego na technologii, społecznym transferze wiedzy akademickiej i całkowitej indywidualizacji zwiedzania. Cykl aktywności naukowych oraz wydarzeń kulturalnych i wystawienniczych prowadzonych w związku ze zbliżającą się 1000-rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego jest impulsem do rozpoczęcia zakrojonych na szeroką skalę studiów archeologicznych, historycznych i konserwatorskich, pozwalających na szczegółowe opracowanie, konserwację i pełne udostępnienie szeregu nowych zabytków.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ERASMUS +. PREZENTACJA Z SYROS

Zapraszamy serdecznie wszystkich pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK 14 czerwca o godz 12:30 do Sali Tymona na prezentację dr Justyny Grzebieniowskiej-Wolskiej dotyczącą podróży na Syros w ramach wymiany Erazmus.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ŚWIAT CUDÓW WALDEMARA (WOJTKA) WOŹNIAKA

Zapraszamy 10 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy pt. „Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek”.

Wystawa czynna: 11 czerwca – 28 sierpnia 2022 r.
Kuratorzy wystawy: Anna Kroplewska-Gajewska, dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY DO CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu na 13. PLASTER | Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej. Otwarcie 10.06.2022 o godz. 18.00.

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej PLASTER ma wyjątkowy charakter. Została zadedykowana walczącej Ukrainie. Chcąc okazać symboliczne wsparcie osaczonemu narodowi ukraińskiemu, do udziału w trzech wystawach zaprosiliśmy projektantów z całej Europy. Nazwa festiwalu – „Plaster” – nabiera w tych okolicznościach nowego znaczenia, staje się symbolem wsparcia i solidarności z naszym sąsiadem. Kuratorem wydarzenia jest prof. dr hab. Krzysztof Białowicz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SPOTKANIE W RAMACH BAŁKAŃSKO-EGEJSKIEGO PROJEKTU DENDROCHRONOLOGICZNEGO

W dniach 9-10 czerwca 2022 r. odbędzie się "Drugie Spotkanie Uczestników, Partnerów oraz Przyjaciół Bałkańsko-Egejskiego Projektu Dendrochronologicznego" realizowanego na Naszym Wydziale. Spotkanie odbędzie się w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. Będziemy gościć naukowców z kilku krajów: Grecji, Turcji, Albanii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Rumunii. Na spotkaniu omówione zostaną dotychczasowe osiągnięcia projektu oraz plany na kolejny rok jego realizacji.
W projekcie z ramienia Wydziału Sztuk Pięknych UMK udział biorą: prof. dr hab. Tomasz Ważny, dr Anastasia Christopoulou, mgr Barbara Gmińska-Nowak z Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 9.06 WYSTAWA MEDALIERSKA "FUTURE FOR NATURE"

Serdecznie zapraszamy na wystawę XII edycji Międzynarodowego Projektu Medalierskiego 2020 FUTURE FOR NATURE. Wernisaż wystawy: 9 czerwca 2022 r. /czwartek/ - godz. 18.00, Galeria OD DO, ul. Szosa Bydgoska 50/56. Przedsięwzięcie realizowane jest na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Katedrze Architektury Wnętrz i Rzeźby, koordynatorem projektu jest dr hab. Sebastian Mikołajczak, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA PRAC STUDENCKIEGO KOŁA "KOBALTOWY KAKTUS"

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Granica" prezentującą prace członków Studenckiego Koła Naukowego "Kobaltowy Kaktus". Wystawę oglądać można w Dworze Artusa w dniach 14.06-26.06.2022.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 czerwca 2022 r. o godz. 18.30 w Dworze Artusa, Rynek Staromiejski 6 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

8.06 WYSTAWA STUDENCKICH WITRAŻY

Serdecznie zapraszamy 8 czerwca 2022 r. o godz. 12.00 do Pracowni Witrażu przy ul. Sienkiewicza 30/32 na odsłonę witraży studentów z pracowni prof. dr. hab. Kazimierza Rocheckiego i dr. hab. Andrzeja Kałuckiego, prof. UMK.

Swoje prace zaprezentują: Igor Datkiewicz, Michał Kawałko, Maja Woźniak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSERWATORSKA WSPÓŁPRACA WYDZIAŁU Z MUZEUM W FINLANDII

Właśnie zakończyły się skomplikowane prace konserwatorskie polegające na rozwarstwieniu wielkiego malowidła ściennego „Bramy między Wschodem a Zachodem” w fińskim mieście Turku.  W sierpniu 2021 roku Centrum Muzealne w Turku podjęło współpracę z prof. dr. hab. Robertem Rogalem w zakresie określenia możliwości wykonania transferu, wyboru odpowiedniej metody i materiałów oraz przeszkolenia przyszłych wykonawców zadania. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 4.06 NA NORDART 2022 POLSKI PAWILON POD KURATELĄ J.W. SIENKIEWICZA

Pod kuratorską opieką prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w Büdelsdorfie w Niemczech, już 4 czerwca 2022 r. otwarty zostanie Pawilon Polski pod hasłem „Ponad granicami/ Above Borders”. Pawilon prezentowany jest w ramach  Międzynarodowej Wystawy Światowej Sztuki Współczesnej NordArt 2022, wystawiającej rokrocznie dzieła ponad 200 artystów z całego świata, których dokonania artystyczne uważane są za wybitne lub rokujące w sztuce światowej. Patronat honorowy nad Pawilonem Polskim objął Paweł Jaworski - Konsul Generalny RP w Hamburgu. Wystawa czynna jest od 4 czerwca do 9 października 2022 r. w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

4.06 EKSPLOZJA GRAFIKI W TORUŃSKIM FORCIE I

Zapraszamy na Wystawę prac studentów Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu! Swoje graficzne realizacje w Centrum Kulturalno-Historycznym - Fort I Toruń zaprezentują studenci pięciu pracowni toruńskiej Katedry Grafiki: Wypukłodruku, Wklęsłodruku, Litografii, Serigrafii i Grafiki Multimedialnej.

Otwarcie wystawy: 4 czerwca 2022 r. /sobota/ - godz. 16.00. Kurator wystawy: Zdzisław Mackiewicz.

Wystawa czynna w dniach 4-30 czerwca 2022 r. Prezentacje multimedialne: 4 czerwca 2022 r. w godz. 16.00-17.30

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 3.06 W WOZOWNI WYSTAWY Z WYDZIAŁOWYMI REPREZENTANTAMI

  Zapraszamy do Galerii Sztuki WOZOWNIA na dwie nowe wystawy z udziałem Wydziałowych pracowników i absolwentki.

1) /Nie/oczywistości – wystawa zbiorowa

Artyści i artystki: Tomasz Barczyk (pracownik Katedry Grafiki WSzP UMK), Sławomir Brzoska, Jakub Cikała, Darek Gajewski, Filip Gajewski, Tomasz Tomaszewski, Katarzyna Tretyn (absolwentka Malarstwa na WszP UMK), Andrzej Wochnik.

2) Katarzyna Tretyn: Somnium - wystawa indywidualna.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA "MATERIAL THINKING" Z UDZIAŁEM ANNY WYSOCKIEJ

Zapraszamy na międzynarodową wystawę zbiorową sztuk wizualnych z udziałem artystów z Ukrainy, w ramach wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. W wystawie bierze udział prof. dr hab. Anna Wysocka.

Wernisaż: 02.06.2022, godz. 19:00, PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa.

Wystawa prezentowana w dniach: 03.06.2022-30.06.2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 14. WIOLA UJAZDOWSKA DO 17.06

Niemiejsce zaprasza na wystawę z cyklu Szatnia.

Wicek Pogranicznik - Wiola Ujazdowska
23.05.2022-17.06.2022
Możliwość oglądania wystawy w dni robocze pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

50-LECIE PRACY WIESŁAWA SMUŻNEGO. JUBILEUSZOWA WYSTAWA

Wiesław Smużny – Powidoki Słońca w Posidonii na wyspie Syros 2015_17_19_21

Katedra Intermediów UMK, Galeria S, ul. Mickiewicza 121, Toruń

Wernisaż: 1.06.2022, godz. 18:00

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "WAR" - ODSŁONA DRUGA W REKTORACIE

W dniach 24.05-14.06.2022, na parterze budynku Rektoratu UMK przy ul. Gagarina 11, można obejrzeć  wystawę "WAR" prezentująca plakaty z Pracowni Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Wystawa stanowi artystyczny wyraz wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim oraz jest aktem sprzeciwu wobec działań wojennych wymierzonych w Ukrainę.
Na wystawie prezentowane są plakaty z I i II Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonych przez dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, dr hab. Joannę Frydrychowicz-Janiak, prof. UMK, dr. Piotra Florianowicza, mgr. Jakuba Sobczaka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "FANGOR" W TORUŃSKIM CSW Z WYDZIAŁOWYMI AKCENTAMI

Do 4.09.2022 r. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu prezentowana jest wystawa "Fangor" poświęcona wybitnemu, nieżyjącemu już artyście Wojciechowi Fangorowi.

Na wystawie znajdują się także realizacje powstałe przy udziale studenta i pracowniczki naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"KRYPTODZIAŁANIA" W GALERII FORUM

KRYPTODZIAŁANIA
Otwarcie: wtorek, 24.05, godz. 14.00. Wystawa prezentowana jest do 10.06.2022 w Galerii Forum na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń;
Kuratorki: dr Katarzyna Gemborys, mgr Lilianna Leń;
Produkcja wystawy: Niemiejsce.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM Z UDZIAŁEM ARTYSTÓW WYDZIAŁU

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu, do października 2022 r. trwa wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”. W gronie współautorów wystawy znajdują się również pracownicy naszego Wydziału: dr hab. Sebastian Mikołajczak, prof. UMK, dr Jakub Wawrzak oraz absolwentki kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna: Patrycja Parzych i Magdalena Zwolińska. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODY IM. PROF. JANA ZACHWATOWICZA DLA KONSERWATORÓW

Prof. dr hab. Bogumiła Rouba, emerytowana profesor z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, otrzymała Nagrodę im. prof. Jana Zachwatowicza za dokonania w 2021 roku. Podczas uroczystości Generalny Konserwator Zabytków wręczył również dyplomy dwojgu absolwentom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 16.05 JUBILEUSZOWA WYSTAWA MIROSŁAWY ROCHECKIEJ

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy prof. dr hab. Mirosławy Rocheckiej "HIEROFANIE", które odbędzie się 16 maja 2022 r. o godz. 20.00 w Galerii Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Artystka obchodzi 30-lecie pracy twórczej, wystawa ma więc charakter jubileuszowy. Oglądać ją można do 14.06.2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "RYSOWAĆ" NA NOCY MUZEÓW W GALERII SZTUKI "WOZOWNIA"

Punktem wyjścia Nocy Muzeów w Wozowni 2022 będzie prezentowana aktualnie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego "RYSOWAĆ". Tematyka prac zgromadzonych na wystawie nawiązuje do astronomii, przenosząc związane z nią skojarzenia na grunt sztuki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"NIE! POKÓJ". ARTYSTKI Z WYDZIAŁU W AKADEMICKIM CENTRUM DESIGNU W ŁODZI

Artystki z Wydziału Sztuk Pięknych UMK - dr Barbara Kaczorowska oraz dr Martyna Rzepecka, wraz z artystami z kilku ośrodków Akademii Sztuk Pięknych wzięły udział w I konferencji z cyklu Akademia Mistrzów, wygłaszając referaty w ramach zagadnienia "Rysunek jako narzędzie w procesie kreacji".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

CZERWCOWY PLENER SZKLARSKI

Rada Generalna ONZ zatwierdziła wspólny wniosek Międzynarodowej Komisji ds. Szkła (ICG), Wspólnoty Stowarzyszeń Szkła (CGA) oraz ICOM-Glass o ogłoszenie roku 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła ONZ. W ramach obchodów, planowane są także wydarzenia związane ze szkłem na naszym Wydziale. Pomysłodawcą wydarzenia jest dr hab. Andrzej Kałucki, prof. UMK, przy wsparciu organizacyjnym Pracowni Witrażu WSzP.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE "RYSOWAĆ"

W dniach 6-29 maja 2022 r. w Galerii Wozownia w Toruniu oglądać można Jubileuszową X Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego "RYSOWAĆ". Więcej o wystawie TU.

Głównej wystawie towarzyszą trzy wydarzenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "RYSOWAĆ" OD 6.05 W WOZOWNI

Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK zaprasza na Jubileuszową X Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego. Prace artystów będzie można oglądać w Galerii Wozownia w Toruniu od 6 do 29 maja 2022 r.

Wernisaż wystawy: 06.05.2022 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny. Galeria Wozownia, ul. Rabiańska 20, Toruń.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MARIAN STĘPAK W GALERII WSPÓLNEJ W BYDGOSZCZY

Marian Stępak "Z czasem"
Galeria Wspólna, ul. Batorego 1-3, Bydgoszcz
Czas trwania: do 30.06.2022

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASI STUDENCI NA "KIESZENI VINCENTA"

Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty KONKURS NA SCENARIUSZ WARSZTATU TWÓRCZEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, realizowany podczas 21. Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta w 2022. Warsztaty odbywają się w dniach 4-7 maja 2022 r. w Poznaniu. Wśród nagrodzonych są dwie studenckie drużyny z naszego Wydziału.
Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "5 X GRAFIKA" W SZCZECIŃSKIEJ AKADEMII SZTUKI

Od 26.04.2022 r. w Galerii R+ Szczecińskiej Akademii Sztuki prezentowana będzie wystawa 5 X Grafika, stanowiąca przegląd twórczości wykładowców i studentów Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Wernisaż wystawy odbędzie się  26.04.2022 o godz. 18.00.

Kuratorzy: Marek Zajko, Michał Rygielski, współpraca: Andrzej Wochnik.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"WAR" - WYSTAWA PLAKATÓW Z PRACOWNI PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą "WAR", usytuowaną obecnie na I piętrze głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Wystawa ma charakter "objazdowy" i będzie cyklicznie prezentowana w różnych miejscach związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika oraz innymi instytucjami województwa kujawsko-pomorskiego. Stanowi artystyczny wyraz wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim oraz jest aktem sprzeciwu wobec działań wojennych wymierzonych w Ukrainę.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZDJĘCIE ADAMA FISZA NOMINOWANE W KOLEJNYM KONKURSIE

Miło nam poinformować, że znana nam już fotografia Adama Fisza - pracownika Wydziału Sztuk Pięknych, zatytułowana "Orange Lines", przedstawiająca fragment fasady nowego budynku Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, zdobyła nominację w kolejnej edycji prestiżowego konkursu Fine Art Photography Awards w Londynie.

Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IWONA SZPAK-PAWŁOWSKA "WIELOPŁASZCZYZNOWOŚĆ/CPX"

22 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Iwony Szpak-Pawłowskiej “Wielopłaszczyznowość/CPX”. Zapraszamy do Szczecina, do Galerii Klubu Delta, ul. Racławicka 10. Wystawa potrwa do 17.05.2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "LAS/ЛEC". O KRYZYSIE HUMANITARNYM I UCHODŹSTWIE

Do 23 kwietnia 2022 r. w Galerii Obrońców Stalingradu 17 w Szczecinie trwa wystawa "LAS/ЛEC". Wśród uczestników - pracowniczka Wydziału dr Dorota Chilińska i doktorant Arek Pasożyt.

Wystawa odnosi się do potężnego kryzysu humanitarnego, który został ufizyczniony i zwizualizowany na granicach różnych krajów. Trwa od lat, a od 2014 roku stał się bardzo widoczny w Europie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

23 IV. BLOK ARTYSTYCZNY NA FESTIWALU NAUKI I SZTUKI

W dniach 22-24 kwietnia 2022 r. odbędzie się stacjonarnie 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. W programie tegorocznej edycji Festiwalu znalazło się ponad 80 imprez podzielonych na czternaście bloków tematycznych, w tym BLOK ARTYSTYCZNY prowadzony przez pracowników naszego Wydziału w dniu 23.04.2022 w godz. 9.00-19.30.

Sobota ze sztuką w ramach 20. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się w trzech budynkach Wydziału Sztuk Pięknych. Proponujemy warsztaty dla każdej grupy wiekowej. Uczestnicy będą mogli zagłębić się w tajniki technik tworzenia grafik, fotografii, filmu, witrażu, street artu czy introligatorstwa. Na najmłodszych czekają ciekawe działania interdyscyplinarne stymulujące rozwój sensoryczny, poznawczy i emocjonalny.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GALERIA FORUM. 21 IV WERNISAŻ WYSTAWY "DOM: CZTERY POKOJE"

Zapraszamy do Galerii Forum na wystawę zbiorową "Dom: cztery pokoje" czwórki artystek i artystów: Alicji Pruchniewicz, Barbary Nycz, Dariusza Przewięźlikowskiego, Tomasza Wiktora. Kurator wystawy: Dariusz Przewięźlikowski, koordynator: Tomasz Wlaźlak.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 kwietnia o godz. 14.00. Wystawa otwarta będzie do 11 maja 2022 roku w Galerii FORUM Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACOWNICY WYDZIAŁU ZE STYPENDIAMI ARTYSTYCZNYMI MARSZAŁKA

Dwoje pracowników Wydziału: dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo, prof. UMK i dr hab. Krzysztof Mazur, prof. UMK otrzymało roczne stypendia marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Stypendia umożliwiają realizację ich artystycznych projektów. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY ARTYŚCI W GALERII 144 GRAFIKI ŁÓDZKIEJ ASP

Do 9 maja 2022 r. trwa wystawa Graficy Galerii 144 Grafiki, stanowiąca podsumowanie dziesięcioletniej działalność Galerii 144 Grafiki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa odbywa się w ramach Międzynarodowego Sympozjum Graficznego Łódzka grafika – specyfika i kontekst. 50 lat Katedry Grafiki Artystycznej.

W wystawie i sympozjum biorą udział wykładowcy toruńskiej Katedry Grafiki: prof. dr hab. Marek Basiul i dr hab. Marek Zajko, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY GRAFIKÓW W RUMUNII

Silna graficzna załoga z Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu wśród finalistów 7th Graphic Art Biennial of Szeklerland, Transylvania, Romania, 2022. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało się 6 wykładowców Katedry Grafiki: dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK, dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, dr hab. Michał Rygielski, prof. UMK, dr Jakub Jaszewski, mgr Oksana Budna-Kaczor, mgr Piotr Czyż.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O KATEDRZE MALARSTWA I PRACOWNI WITRAŻU W TVP3 BYDGOSZCZ

Dni Otwarte Wydziału Sztuk Pięknych to okazja, by wszyscy zainteresowani zobaczyli wydziałowe pracownie i zapoznali się ze specyfiką studiowania kierunków artystycznych i z zakresu nauk o sztuce.

Reporterów bydgoskich "Zbliżeń" emitowanych w TVP3 Bydgoszcz szczególnie zainteresował kierunek Malarstwo. Przedstawiono Pracownię Malarstwa Sztalugowego oraz Pracownię Witrażu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNE MEDIA O KONSERWACJI SŁONIA LEŚNEGO

Kolejne ogólnopolskie i lokalne media informują o konserwacji słonia leśnego prowadzonej na naszym Wydziale. Tym razem grono odbiorców powiększyło się o kilka milionów widzów "Teleexpresu" w TVP 1 oraz "Zbliżeń" w TVP3 Bydgoszcz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O DRZWIACH OTWARTYCH WYDZIAŁU W AKTUALNOŚCIACH TV TORUŃ

W Aktualnościach Toruńskich przedstawiono reportaż z Dni Otwartych naszego Wydziału, które odbyły się 07.04.2022. Budynek główny Wydziału odwiedziło tego dnia ponad 150 kandydatów. Z aktualnościami można zapoznać się online: https://www.toruntv.pl/movie/show?id=27470.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MINISTERIALNE STYPENDIUM DLA STUDENTKI GRAFIKI

Gratulujemy Alicji Lasocie - studentce grafiki, uzyskania stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia artystyczne. Alicja Lasota jest jedyną tegoroczną stypendystką Ministra Edukacji i Nauki na rok akademicki 2021/2022 z Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz jedną z 26 stypendystek i stypendystów na całym UMK, które zajęło czwarte miejsce wśród uczelni w Polsce pod względem największej liczby laureatów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKT "ARTYSTA-ZAWODOWIEC". 05.04 SPOTKANIE ONLINE Z E. JABŁOŃSKĄ

W dniu 05.04.2022 odbędzie się online spotkanie z artystką z naszego Wydziału - prof. dr hab. Elżbietą Jabłońską pt. "A wszystko co istnieje jest miłością" w ramach projektu edukacyjnego  Artysta–Zawodowiec.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 1.04 STUDENCKA WYSTAWA W GALERII FORUM

Zapraszamy do Galerii Forum na wystawę PUSH THE BUTTON. Wernisaż odbędzie się 1 kwietnia 2022 r. o godz. 14:00. Wystawa trwa do 19.04.2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE". ODSŁONA DRUGA

WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA SZTUKI dedykowana Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji

Serdecznie zapraszamy na drugą odsłonę wystawy, w której bierze udział 85 artystów z całej Polski i na której zgromadzono 121 prac artystycznych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich i multimedialnych, wykonanych specjalnie w związku z okolicznością beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego. Wystawa ma charakter „pielgrzymujący”. Będzie prezentowana w 12 galeriach i muzeach w Polsce nawiązujących do trasy i etapów uwięzienia Prymasa Polski oraz do zainicjowanej przez niego peregrynacji Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACE AGATY DWORZAK-SUBOCZ NA MANHATTANIE

Do 30 kwietnia 2022 r. w Centrum Kultury Polskiej w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie w Nowym Jorku, będzie prezentowana wystawa indywidualna dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK, zatytułowana Memory. Na wystawie można oglądać 23 grafiki wykonane w technice druku cyfrowego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA IN MEMORIAM MARII POKORSKIEJ

W imieniu kuratorek i Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu - dr. Krzysztofa Nierzwickiego serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, które odbędzie się w dniu dzisiejszym (tj. 30.03.2022) o godz. 13.00 na II piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O KONSERWACJI SŁONIA LEŚNEGO W "DZIEŃ DOBRY TVN"

Jedną z misji Uniwersytetu jest oddziaływanie na otoczenie społeczne i gospodarcze. W ramach działań popularyzujących i upowszechniających naukę, dr Aleksandra Gralińska-Grubecka z naszego Wydziału wzięła udział nagraniu reportażu dla programu "Dzień dobry TVN", mającego kilkumilionową widownię w całej Polsce.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA POLSKIEJ GRAFIKI WSPÓŁCZESNEJ "transPRINT 2"

Zapraszamy 31.03.2022 o godzinie 12.00 do Galerii Katedry Grafiki przy Sienkiewicza 30-32 na wystawę Polskiej Grafiki Współczesnej "transPRINT 2".

Wystawa jest prezentacją prac z dwóch stosunkowo „młodych” ośrodków twórczych leżących na przeciwległych krańcach Polski - Rzeszowa i Szczecina. Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, tak jak Akademia Sztuki w Szczecinie, to prężnie rozwijające się ośrodki aktywności graficznej od niedawna budujące swoją tożsamość. Każda wystawa to miejsce przenikających się postaw i wpływów niesionych przez różnorodnych twórców z różnych ośrodków w zakresie podejścia do graficznych treści i warsztatu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

7.04 ZAPRASZAMY KANDYDATÓW NA DRZWI OTWARTE WYDZIAŁU

Przedstawiciele wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na kandydatów i innych zainteresowanych w dniu 7.04.2022 w godz. 10.00-16.00 w wydziałowych salach i pracowniach trzech budynków zlokalizowanych w Toruniu przy ulicach: Sienkiewicza 30/32, Mickiewicza 121, Szosie Bydgoskiej 50/56.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DO 30.04 ZGŁOSZENIA NA 13.PLASTER DEDYKOWANY UKRAINIE

13. edycja festiwalu "PLASTER" dedykowana jest walczącej Ukrainie. Do udziału w wystawie, tworząc wizualne wsparcie dla osaczonego narodu ukraińskiego, zostaną zaproszeni projektanci z wielu krajów. Słowo „plaster” nabiera w tym momencie szczególnego znaczenia – jest symbolem wsparcia i solidarności. Nie ma konkretnego hasła, do którego należy odnieść się w projektach - chodzi przede wszystkim o wyrażenie swoich emocji i zabranie głosu w sprawie bezpośrednio związanej z wojną na Ukrainie, z szeroko rozumianym pokojem na świecie, problemami totalitaryzmu czy przemocy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA SERIGRAFII W MUZEUM PIŚMIENNICTWA I DRUKARSTWA

Zapraszamy do oglądania wystawy serigrafii z cyklu „Pracownie”, na której prezentowane są prace kadry i studentów Pracowni Serigrafii, jednej z pięciu pracowni graficznych Katedry Grafiki, Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DO 31.03 - OPEN CALL NA WYSTAWĘ RYSUNKU STUDENCKIEGO

Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Galerią Sztuki Wozownia w Toruniu zapraszają do udziału w konkursie RYSOWAĆ ∞.

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy i inne niezbędne informacje dostępne są na stronie https://rysowac.wordpress.com/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WARSZTATY W PRACOWNI WITRAŻU

15 marca 2022 r. w Pracowni Witrażu Katedry Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK odbyły się warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 im. bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego w Toruniu. Małymi adeptami sztuki zaopiekowali się dr Anna Wójcicka, mgr Adam Kaźmierczak oraz Adam Gajewski. Dzieciom towarzyszyły opiekunki ze szkoły mgr Dorota Witkowska i mgr Ewa Opas-Sienkiewicz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSCY ARTYŚCI W CHIBA PREFECTURAL MUSEUM OF ART W JAPONII

CHIBA PREFECTURAL MUSEUM OF ART, JAPONIA. DRUGA ODSŁONA WYSTAWY  XIII EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO

Chiba Prefectural Museum of Art w Japonii prezentuje wystawę XIII edycji Międzynarodowego Projektu Medalierskiego 2021, którego tematem jest „Transformacja”. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce również w Japonii w Muzeum Oyama Town w listopadzie 2021. Zaproszenie do udziału w projekcie kierowane jest do uczelni plastycznych na całym świecie, w których sztuka medalierska znajduje się w prograie kształcenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARTYŚCI UKRAINIE. WERNISAŻ WYSTAWY 17.03

DATA: 17.03.22 od godz. 17.00 do 19.03.22 do godz. 17.00
MIEJSCE: ZPAP - ul. Świętego Ducha 8, Toruń.

W świetle wydarzeń na Ukrainie, toruńscy artyści chcą wspomóc naszych sąsiadów swoją twórczością. Prócz pomocy potrzebującym, wystawa jest również dobrą okazją na zaprezentowanie swoich dzieł szerszemu gronu odbiorców. Prace na wystawie zostaną wystawione na licytację ("Aukcję sztuki dla Ukrainy"), a pieniądze przekazane na fundacje pomocy dla Ukrainy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWA "GALERIA BO" SOLIDARNIE Z UKRAINĄ

Stand with Ukraine
Od 10 marca 2022 roku w Galerii Bo możemy zobaczyć kolejny billboard Stand with Ukraine autorstwa Jakuba Sobczaka.
Kurator: Piotr Florianowicz.
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"INTROSPECTIO" Z. MACKIEWICZA W 314 GALERII PŁASKICH FORM ARTYSTYCZNYCH

Zapraszamy serdecznie na wystawę prac dr hab. Zdzisława Mackiewicza, prof. UMK "INTROSPECTIO", której wernisaż odbędzie się w środę 9 marca 2022 roku o godz. 12:00 w 314 Galerii Płaskich Form Artystycznych, która mieści się na poddaszu w budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w korytarzu przed pokojem 314 (3 piętro).

Kuratorem wystawy jest dr hab. Tomasz F. de Rosset, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "IDZIE" W DWORZE ARTUSA. WERNISAŻ 8.03

Zapraszamy do Galerii Artus w Dworze Artusa w Toruniu na wystawę pt. "IDZIE". Wernisaż odbędzie się 8.03.2022 o godz.18.30. Podczas wernisażu odbędzie się performans autorstwa Arlety Szatkowskiej i Patrycji Wójcik.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Krzysztof Mazur, prof. UMK.

Wystawa trwa w dniach 8-31.03.2022; zwiedzanie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00; wstęp wolny.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSCY KRYTYCY OBJAŚNIAJĄ ŚWIAT. DEBATA JA/INNEGO

Debata w ramach programu JA/INNEGO zainicjowana przez dr Monikę Weychert oraz dr Agatę Araszkiewicz, która odnosi się do kontrowersji związanych z wystawami:

  1. „Wołają na mnie Cygan, choć tak się nie nazywam”
    kuratorka Ania Batko, współpraca merytoryczna: Krzysztof Gil
  2. Tomasz Machciński „Tysiące twarzy, setki miraży”
    kuratorka Katarzyna Karwańska
  3. Kolektyw ANARCHOPORNOOPÓR, „Death of the Patriarchy” Noc Performance 2020, BWA w Bydgoszczy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROMOCJA DOKTORSKA NA WYDZIALE SZTUK PIĘKNYCH

W dniu 1 marca 2022 r. na naszym Wydziale odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów doktorom. Tradycyjnie uroczystość ta przypada w Święto Uniwersytetu 19 lutego. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbyła się w mniejszym gronie w wydziałowej Sali Tymona.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"SZYBKIE RANDKI Z NAUKĄ" Z UDZIAŁEM BARBARY GMIŃSKIEJ-NOWAK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz drugi był gospodarzem "naukowych szybkich randek" w ramach projektu Rzecznicy Nauki. 23 lutego 2022 r. w Collegium Maximum UMK odbyło się spotkanie dedykowane dziennikarzom i ekspertom, służące szerzeniu w otoczeniu społecznym wiedzy na temat badań prowadzonych na terenie uczelni. Spotkaniu towarzyszył 4-godzinny moduł szkoleniowy na temat komunikowania nauki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"POZDROWIENIA Z NIEZNANEGO" W GALERII FORUM. WERNISAŻ 24.02

"Pozdrowienia z Nieznanego"
Wystawa I Pracowni Rysunku prof. Joanny Imielskiej
Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Wernisaż: 24.02.2022 godz. 14:00

Wystawa potrwa do 18.O3.2022

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA DYPLOM 2021 - KATALOG I ZDJĘCIA Z FINISAŻU

Dobiegła końca wystawa DYPLOM 2021. Uroczysty finisaż połączony z wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień odbył się 18 lutego 2022 r. w Kinie Centrum CSW "Znaki czasu" w Toruniu, z udziałem dyplomantów i ich promotorów, pracowników i studentów Wydziału, władz dziekańskich, honorowych gości. Uroczystość swoim przybyciem uświetnił Prorektor UMK ds. Nauki - prof. dr hab. Wojciech Wysota. Tegoroczni dyplomanci byli pierwszymi, którzy otrzymali nowe wydziałowe gadżety, a wśród nich pendrive'y z cyfrową wersją katalogu DYPLOM 2021.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZTUKA KOPIOWANIA NA WYSTAWIE W GALERII DOM MUZ

Serdecznie zapraszamy na wystawę, której otwarcie nastąpi w galerii Dom Muz w Toruniu dnia 4 marca 2022 roku o godzinie 18.30.

Dzieła prezentowane na wystawie są kopiami obrazów sztalugowych wykonanymi przez studentów na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki (specjalność: konserwacja malarstwa i rzeźby polichromowanej) na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Kopiowanie obrazów sztalugowych jest ważnym elementem kształcenia konserwatorskiego. Kopiowane obrazy pochodziły z różnych instytucji muzealnych: Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Narodowego w Kielcach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA INDYWIDUALNA MARKA ZAJKO Z CYKLU "CZŁOWIEK POGRYZŁ PSA"

Serdecznie zapraszamy na wystawę indywidualną dra hab. Marka Zajko, prof. UMK z cyklu "Człowiek pogryzł psa", której wernisaż odbędzie się 18 lutego 2022 r. w MDK w Chodzieży o godz. 18.00.
 
Marek Zajko / grafika / Człowiek Pogryzł Psa 
Galeria - Salon Artystyczny / Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne, MDK w Chodzieży, ul. Staszica 17A, 64-800 Chodzież
Czas trwania wystawy: 18 lutego - 20 marca 2022 r.
Kurator wystawy - Zdzisław Mackiewicz

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENTKA KONSERWACJI NA WYSTAWIE W CICA MUSEUM W KOREI POŁUDNIOWEJ

Miło nam poinformować o wielkim sukcesie studentki III roku Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - Joanny Kaźmierskiej (specjalność Konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i detalu architektonicznego), która zakwalifikowała się do międzynarodowej wystawy Youth #8 w CICA Museum w Korei Południowej. Praca  powstała w ramach zajęć w Pracowni rysunku mgr Eweliny Kołakowskiej w roku akademickim 2020/21. Jesteśmy dumni, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ADAM ADAMSKI. WYSTAWA "SPEKTRUM" Z CYKLU "SZTUKA NATURY"

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej dr. hab. Adama Adamskiego, prof. UMK, pt.: „Spektrum” z cyklu „Sztuka Natury”, który odbędzie się 15 lutego 2022 roku o godzinie 18.00 w  Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, Rynek Staromiejski 6.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ODESZŁA PROFESOR MARIA POKORSKA

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 6 lutego 2022 roku, odeszła wspaniała emerytowana nauczycielka akademicka - Profesor Maria Pokorska, wybitna artystka graficzka i malarka, ceniona pedagog i wychowawca młodych pokoleń artystów w Katedrze Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE"

WYSZYŃSKI - PATER PATRIAE

OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA SZTUKI dedykowana Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji

Miejsce: Muzeum Diecezjalne we Włocławku

Czas trwania: 4.02 – 15.03.2022

Kuratorzy wystawy: prof. dr hab. Mirosława Rochecka, ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki

Autor i koordynator projektu: prof. dr hab. Mirosława Rochecka

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

9 II. KINO CSW - POKAZ FILMU BEATY MARCHLEWSKIEJ "GLORIA VICTIS"

9 lutego 2022 o godz. 20:00 w Kinie Centrum CSW odbędzie się pokaz filmu stworzonego w ramach wyróżnionej na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualnej pracy dyplomowej Beaty Marchlewskiej. Pokaz jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie DYPLOM 2021.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA TORWIRTA ZA ROK 2020/2021

W styczniu 2022 r. przyznano nagrody dla dyplomantów z kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MEDAL JANUSZA BOGUCKIEGO DLA ALICJI GŁOWANI

Medal Janusza Boguckiego za rok akademicki 2020/2021, przyznawany przez radę programową kierunku sztuka mediów i edukacja wizualna za najlepszy na kierunku dyplom artystyczny i pracę teoretyczną otrzymała  mgr Alicja Głowania (spec. rysunek mediów) za obiekt z dźwiękiem pt. "Synkretyczne rozmowy we/wnętrzne" przygotowany pod kierunkiem prof. dr. hab. Marka Szarego. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

FILM I ZDJĘCIA Z WERNISAŻU WYSTAWY "DYPLOM 2021"

Najlepsze dyplomy zrealizowane na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w minionym roku akademickim można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do 20 lutego 2022 r. A w każdej wolnej chwili zapraszamy do zapoznania się z filmem z wernisażu wystawy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA PEKIN 2022 NA MONETACH NBP PROJEKTU S. MIKOŁAJCZAKA

Dr hab. Sebastian Mikołajczak, prof. UMK z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby, zaprojektował dla Narodowego Banku Polskiego we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim srebrną i złotą monetę Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANY MEDAL IM. TYMONA NIESIOŁOWSKIEGO

Z przyjemnością informujemy, że Medal im. Tymona Niesiołowskiego został przyznany mgr. Wiktorowi Goszce z Malarstwa (specjalność Malarstwo w architekturze) za dyplom "REFRAKCJA" przygotowany pod kierunkiem prof. dr. hab. Kazimierza Rocheckiego. Medal ten, to honorowa nagroda przyznawana rokrocznie za najlepszy na Wydziale Sztuk Pięknych UMK dyplom artystyczny. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 12. MONIKA SZPENER

Niemiejsce zaprasza na wystawę z cyklu Szatnia.
NIE PATRZEĆ - Monika Szpener
31.01.2022-25.02.2022

Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Wszystkie wcześniejsze wystawy można obejrzeć na https://szatnia.online/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TYTUŁ PROFESORA DLA MIROSŁAWY ROCHECKIEJ

Prof. dr hab. Mirosława Rochecka z Wydziału Sztuk Pięknych dołączyła do grona profesorów nominowanych przez Prezydenta RP.

Na mocy postanowienia Prezydenta RP opublikowanego 21 stycznia prof. dr hab. Mirosława Rochecka otrzymała tytuł profesora w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENTKI PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO NA 5. INTERNATIONAL POSTER BIENNALE

Z dumą informujemy o kwalifikacji naszych studentek i tegorocznej absolwentki do wystawy 5. International Poster Biennale Lublin. Autorskie plakaty studentek Grafiki, specjalności projektowanie graficzne: Katarzyny Orkwiszewskiej, Michelle Minervy, Zuzanny Kwapińskiej i Kamili Płochackiej zostały wybrane do ścisłego grona finalistek i finalistów z całego świata i zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej IPBL 2021 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD ON-LINE JA/INNEGO "JĘZYK I NARRACJE RANIĄ..."

JA/INNEGO
"Język i narracje ranią. O wyzwaniach komunikacji międzykulturowej."

Z Margaret Amaką Ohią-Nowak rozmawiają Anna Kalwajtys i Dorota Chilińska.

Kuratorki cyklu Ja/Innego: dr Dorota Chilińska, dr Katarzyna Lewandowska

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DO 27.02 ELŻBIETA JABŁOŃSKA W CENTRUM SZTUKI "GALERIA EL"

Wystawa „a wszystko co istnieje jest miłością” trwa do 27.02.2022 w Centrum Sztuki Galeria EL, ul. Kuśnierska 6 w Elblągu.

a wszystko co istnieje jest miłością” to kolejna (po zeszłorocznej wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy) próba przedstawienia twórczości Elżbiety Jabłońskiej oparta na analizie zrealizowanych w przeszłości prac i projektów (retrospektywa), nadania im spójnej narracji i prezentacja w nowej odsłonie, która daje widzom wgląd w przyszłość (perspektywa), odkrywając nieznany dotąd potencjał znanych prac.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOŁO NAUKOWE STUDENTÓW KRYTYKI ARTYSTYCZNEJ ZAPRASZA NA "WRO ON TOUR" - 21.01

Koło Naukowe Studentów Krytyki Artystycznej UMK, Galeria Forum UMK oraz Lila Leń z Wro Art Center, zapraszają do udziału w projekcie "WRO ON TOUR" mającym na celu promowanie sztuki współczesnej/nowych mediów w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

RYSUNKI I GRAFIKI EWY BIŃCZYK W "CZASIE KULTURY"

W najnowszym numerze kwartalnika “Czas Kultury” / Nr 4/2021 zostały opublikowane rysunki i grafiki dr Ewy Bińczyk. Prace zostały wybrane do publikacji w drodze konkursu i ilustrują dział "Polskość na kozetce".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JĘDRZEJ GOŁAŚ - WYSTAWA W GALERII 9,39. WERNISAŻ 25.01

Katedra Rysunku ma przyjemność zaprezentować wystawę indywidualną naszego kolegi prof. Jędrzeja Gołasia. Jest to również jubileusz 40-sto lecia uzyskania przez niego dyplomu na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Prezentowana w Galerii 9,39 wystawa jest autorskim wyborem prac z lat 1984-2011. Wernisaż odbędzie się 25 stycznia 2022 r. o godz. 14.00w Galerii 9,39, mieszczącej się w Katedrze Rysunku przy ul. Szosa Bydgoska 50/56. Wystawa potrwa do końca lutego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W WOZOWNI "OPOWIEŚĆ WIATRU"

Zapraszamy na wystawę "Opowieść Wiatru"!

15.01- 27.02.2022

Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, Toruń

otwarcie wystawy: 15.01.2022 (sobota), godz. 12:00

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"OPOWIEŚCI ONIRYCZNE" EWY BIŃCZYK W GDAŃSKU

Ewa Bińczyk / Opowieści oniryczne / wystawa rysunków, kolaży i grafik

Wernisaż: 10.01.2022, godz.18.00 / czas trwania wystawy: 10.01.2022 – 07.02.2022

Oliwski Ratusz Kultury / Galeria Sztuki Nowy Warzywniak, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O TORUŃSKIEJ DENDROCHRONOLOGII W GAZECIE WYBORCZEJ

W Gazecie Wyborczej, w dziale "Polscy Naukowcy Donoszą", ukazał się popularnonaukowy artykuł o badaniach ołtarza mariackiego autorstwa asystentki z naszego Wydziału - Barbary Gmińskiej-Nowak. Badaczka opisuje metodologię i wyniki prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych badań, wskazując, że dzięki metodzie dendrochronologicznej udało się ustalić, iż drewno do budowy szafy ołtarza mariackiego pochodzi z 1479 r. Rok młodszy – według datowania przeprowadzonego przez naukowców z UMK - jest budulec użyty do wykonania elementów predelli.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA K. RUDÓLFF-KANABAJ "STRUKTURY BIAŁO NA BIAŁYM"

Zapraszamy na indywidualną wystawę Katarzyny Rudólff-Kanabaj z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby, zatytułowaną "STRUKTURY biało na białym". Struktury podpatrzone w naturze, rozwijające się według indywidualnych wzorów. Podlegające ciągłym zmianom. Reagujące na otoczenie w charakterystyczny i indywidualny sposób.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STEROWIEC "WOLNOŚĆ" K. ŁYSZKOWSKIEJ NA ASP W GDAŃSKU

Sterowiec WOLNOŚĆ, autorstwa dr Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK, stał się iluminacją Świąt w polskiej kolebce wolności. Będzie on prezentowany w Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku do 9 stycznia 2022 r., w ramach jubileuszu 100-lecia sprowadzenia do miasta pierwszego, polskiego Sterowca. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKI PAWILON NA NORDART 2022 POD KURATELĄ PROF. J.W. SIENKIEWICZA

Organizatorzy i gospodarze największej w Europie prezentacji światowej sztuki współczesnej NordArt (Büdelsdorf/Niemcy), od ponad dwudziestu lat oprócz wystawy ogólnej, dedykują sztuce poszczególnych krajów pawilon narodowy. Po prezentacjach dorobku współczesnych artystów plastyków w pawilonach Chin, Mongolii, Czech, a w 2021 roku w pawilonie Ukrainy, w 2022 roku NordArt dedykuje narodowy pawilon sztuce polskiej.
Na kuratora Pawilonu Polskiego NordArt 2022 został powołany prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 11. AGATA PRZYŻYCKA

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.
NOCNY PORTIER - Agata Przyżycka
20.12.2021-19.01.2022

Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Wszystkie wcześniejsze wystawy można obejrzeć na https://szatnia.online/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WROCŁAW. WYSTAWA POKONKURSOWA NAGRODZONYCH DYPLOMÓW Z KONSERWACJI

Wystawa pokonkursowa "Najlepsze Dyplomy na Kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki w Polsce" we Wrocławiu

Na wystawie prezentowane są wybrane realizacje dyplomowe absolwentów kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki ze wszystkich uczelni w Polsce kształcących na tym kierunku, w ramach jednolitych studiów magisterskich, w tym z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Miejsce wystawy: Galeria Neon, ASP, Wrocław, ul. Traugutta 19/21.

Czas trwania: 16.12-7.01.2022, możliwość zwiedzania w dni powszednie w godz. 10.00-18.00.

Wernisaż: 16.12.2021, godz. 15.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA "ZABYTKI MULTITECHNOLOGICZNE - BADANIA, KONSERWACJA, EKSPOZYCJA"

Konferencja "Zabytki multitechnologiczne – badania, konserwacja, ekspozycja". Online, 14-15 XII 2021 r.

Więcej o konferencji: http://www.zkpis.umk.pl/?konferencja%202020,326

Problematyka konferencji związana jest z zagadnieniami dotyczącymi badań, konserwacji i ekspozycji zabytków multitechnologicznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY AUTORSKIE W IRAKU

Plakaty Laury Gutt i Agaty Piątkowskiej - studentek kierunku Grafika z Pracowni Projektowania Graficznego, zostały zakwalifikowane do ścisłego grona finalistów prestiżowej wystawy IRAQ 100 INTERNATIONAL POSTER EXHIBITION Tamayouz Excellence Award! Do wystawy pokonkursowej jury wybrało prace artystów z Australii, Algierii, Brazylii, Chin, Niemiec, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Austrii, Meksyku, Polski, Rosji, Serbii, Wenezueli, Syrii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ugandy i USA. Gratulujemy sukcesu!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

10 XII - WYSTAWA I PRELEKCJA "PRAWA CZŁOWIEKA W PLAKACIE"

"Prawa człowieka w plakacie. Komunikacja wizualna dla dobra sprawy" - wystawa i prelekcja z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

Gdzie i kiedy: 10 grudnia 2021, WPiA UMK
Pokaz: godz. 12:00 (Audytorium C)
Otwarcie wystawy: 13.30 (hol WPiA)

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"SZTUKA NATURY" TORUŃ 2021

W dniach 3-5 grudnia 2021 r. Toruń już po raz czternasty stanie się Stolicą polskiego filmu i fotografii przyrodniczej. Wszystko to za przyczyną Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń 2021. Ta cykliczna Impreza jest organizowana przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest dr hab. Adam Adamski, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA POŚWIĘCONA EDWARDOWI KWIATKOWSKIEMU

„Droga do sztuki” – wystawa poświęcona Edwardowi Kwiatkowskiemu z okazji jego 50. rocznicy śmierci

Wernisaż odbędzie się w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w dniu 6 grudnia 2021 r. o godz. 14:00. Wystawa będzie czynna do  14 stycznia 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BWA W OLKUSZU - KOLAŻ-ASAMBLAŻ 2021

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Kolaż-Asamblaż 2021, który odbędzie się 9 grudnia 2021 r. o godz. 18.00, w siedzibie Galerii BWA w Olkuszu na ul. Szpitalnej 34.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSERWACJA KOŚCI SŁONIA LEŚNEGO

Miał 4 metry wysokości, ważył nawet 9 ton, przeżył 5 dekad. Kośćmi słonia leśnego, wymarłego trąbowca sprzed 100 tys. lat, zajmują się konserwatorzy z UMK. Do uzupełnień szkieletu używają autorskiego materiału – kompozytu mineralno-polimerowego z lekkim porowatym wypełniaczem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY NA WYKŁAD ON-LINE

Zapraszamy do wysłuchania wykładu Moniki Weychert "NIEWIDZIALNA ZAGŁADA. Romska sztuka współczesna jako bunt podporządkowanych Innych." https://www.youtube.com/watch?v=x5bWnOhutbU

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BADANIA OBRAZU "PORTRET MIKOŁAJA KOPERNIKA"

W dniu 22 listopada br. Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu zamieniła się w specjalistyczne laboratorium badawcze. Przedstawiciele Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych podjęli się wznowienia badań obrazu Portret Mikołaja Kopernika tzw. Portretu gimnazjalnego, wykonanego przez nieznanego malarza, datowanego na ok. 1580 rok.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY W ROSJI - DOSTOJEWSKI 200

Plakaty studentek kierunku Grafika, ze specjalności projektowanie graficzne - Laury Gutt, Agaty Piątkowskiej i Gabrieli Słowikowskiej oraz pracowników Katedry Projektowania Graficznego - dra Piotra Florianowicza i mgra Jakuba Sobczaka zostały zakwalifikowane do międzynarodowej wystawy plakatu "Beauty will save the world" zorganizowanej przez Биеннале Золотая пчела / Golden Bee Global Biennale of Graphic Design w 200. rocznicę urodzin Fiodora Dostojewskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSKA GRAFIKA W KATOWICACH

TORUŃ W KATOWICACH!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z wystawą zbiorową „5xTAK”, prezentującą w Katowicach twórczość pedagogów oraz  wybranych absolwentów Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Wernisaż: 26 listopada 2021 r., godz. 18.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W GALERII NA ANTRESOLI - MIROSŁAW KOCOŁ

W dniach 22 listopada - 17 grudnia 2021 r. w Galerii na Antresoli w Pracowni Witrażu Wydziału Sztuk Pięknych UMK, prezentowana będzie wystawa Mirosława Kocoła pt. "Ślad".
Wernisaż wystawy odbędzie się 22 listopada 2021 r. o godz. 19.15.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYRÓŻNIENIA DLA STUDENTÓW NA X PLENERIADZIE UCZELNI ARTYSTYCZNYCH

Studenci Malarstwa: Michalina Brzozowska, Agnieszka Tokarczyk, Maja Woźniak, Michał Kawałko, Igor Datkiewicz, Marek Cyroń i Justyna Permus-Sałańska, uczestniczyli  wspólnie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i studentami Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego w X jubileuszowej Kazimierskiej Pleneriadzie Uczelni Artystycznych w Kazimierzu Dolnym, zorganizowanej przez Fundację i Galerię Stalowa w Warszawie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MEDALIERSKI PROJEKT W MUZEUM OYAMA TOWN W JAPONII

WYSTAWA XIII EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO, MUZEUM OYAMA TOWN, JAPONIA

W Muzeum Oyama Town w Japonii odbywa się wystawa XIII edycji Międzynarodowego Projektu Medalierskiego. Tegorocznym tematem jest „Transformacja ”. Zaproszenie do udziału w projekcie kierowane jest do uczelni plastycznych na całym świecie, w których sztuka medalierska znajduje się w programie kształcenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XI BAŁTYCKIE TRIENNALE MEDALI W MUZEUM NARODOWYM W WILNIE

500 LAT SZTUKI MEDALIERSKIEJ NA LITWIE I W POLSCE W MUZEUM NARODOWYM W WILNIE

W Litewskim Muzeum Narodowym – Nowym Arsenale (ul. Arsenalo 1, Wilno) rozpoczęła się kolejna odsłona wystawy XI Bałtyckich Triennale Medali. Jedenasta edycja projektu odbywa się pod hasłem „500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce”. Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2022 r. W lipcu-sierpniu 2021 r. wystawa była prezentowana w Muzeum Okręgowym w Toruniu, a we wrześniu-październiku 2021 r. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA STUDENTÓW ARCHITEKTURY WNĘTRZ W GALERII FORUM

Od 16 listopada 2021 r. w Galerii Forum prezentowana jest wystawa studentów Architektury wnętrz "Projekt aranżacji wnętrz budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu". Wystawa przygotowana została pod kierunkiem mgr Julii Wleklińskiej, mgr Barbary Baranowskiej i dr hab. Grzegorza Maślewskiego, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 10. JAKUB WAWRZAK

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.
OAZA 2 - Jakub Wawrzak
do 17.12.2021

Koordynacja i realizacja wystawy: Maciej Kwietnicki

Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Wszystkie wcześniejsze wystawy można obejrzeć na https://szatnia.online/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRAVELING GALLERY Z UDZIAŁEM TORUŃSKICH GRAFIKÓW

Wśród 58 artystów zaproszonych do udziału w projekcie wystawienniczym "Traveling Gallery: Self-Portraits - Postcards from Poland / Galeria Podróżna: Autoportrety - Pocztówki z Polski", znalazło się dwóch wykładowców toruńskiej Katedry Grafiki: dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK i dr hab. Marek Zajko, prof. UMK. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA POPLENEROWA STUDENTÓW I ROKU KIR "ŚLADAMI MISTRZÓW"

Wystawa poplenerowa studentów I roku KiR  - Galeria 011, "Od Nowa", Toruń

Wernisaż wystawy: 10.11.2021, godz. 17.00

Czas trwania: 10.11.2021-06.12.2021

Prowadzące plener: dr hab. Mirosława Rochecka, prof. UMK, dr Magdalena Chomiak

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DOCENIENI ZA PUBLIKACJE

JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał kolejne stypendia za najwyżej punktowane publikacje naukowe.

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wyróżnił stypendiami naukowców (autorów indywidualnych i zespoły), których publikacje uzyskały 200, 140 lub 100 punktów według ministerialnego wykazu czasopism punktowanych. W ostatnich zestawieniach - z lipca i sierpnia 2021 r. zostało uwzględnionych 86 publikacji z afiliacją z UMK, w tym 4 z naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA WYDZIAŁOWA "GALERIA BO"

W piątek 5 listopada 2021 r., na elewacji południowej głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 zamontowano billboard, który będzie służył jako galeria jednego obrazu. Kuratorem GALERII BO jest dr Piotr Florianowicz z Katedry Projektowania Graficznego. Działalność galerii zainaugurował plakat „Po co nam sztuka?”, autorstwa Adrianny Wiśniewskiej, studentki Grafiki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

EDUKACYJNY "NANOPOLIS" Z ILUSTRACJAMI JAKUBA SOBCZAKA

Program Absolwent UMK z okazji 20-lecia swojego istnienia wydał interaktywną książkę dla dzieci "Nanopolis. Uniwersum przez lupę". Ilustracje i opracowanie graficzne są autorstwa Jakuba Sobczaka z Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASZE BADACZKI NA KONFERENCJI W WALENCJI

W dniach 4-6 XI 2021 r. odbywa się międzynarodowa konferencja "6th International Meeting on Retouching of Cultural Heritage" organizowana przez Uniwersytet w Walencji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 9 XI PAULINA GOŁOŚ W GALERII 9,39

Paulina Gołoś z Katedry Rysunku zaprasza na wystawę indywidualną BLISKOŚĆ. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 9 listopada o godz. 18.00, w ramach XX-lecia istnienia Galerii 9,39. Wystawa indywidualna prezentowana będzie w dniach 9.11.2021-28.11.2021, Galeria 9,39/Katedra Rysunku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 XI - WERNISAŻ WYSTAWY

WYPUKŁODRUK – z Cyklu 5 Pracowni Katedry Grafiki WSzP UMK w TORUNIU
5.11.2021 r. /piątek/, godz. 18.30
Galeria Dom Muz, ul. Podmurna 1/3, Toruń
Centrum Kultury Dwór Artusa

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY GRAFIKÓW W HISZPANII

Jury konkursu 48 th International Print Award Carmen Arozena 2021, Spain przyznało 2 nagrody i 3 wyróżnienia, oraz zakwalifikowało 25 artystów do wystawy pokonkursowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z KRÓLEWSKIEJ PUSZCZY NA OŁTARZE

Drewno z ponad 100-letnich dębów wyciętych w 1479 r. w królewskiej Puszczy Niepołomickiej posłużyło Witowi Stwoszowi do budowy konstrukcji ołtarza w krakowskim kościele Mariackim – ustalili badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MURALE STUDENTÓW MALARSTWA W PRZESTRZENIACH SPOŁECZNYCH

 Studenci Malarstwa z Pracowni Malarstwa Ściennego, pod kierunkiem dr hab. Iwony Szpak-Pawłowskiej, prof. UMK, tworzą w przestrzeni społecznej murale.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "HORYZONT" WE LWOWIE

Do 12 XI 2021 r. w galerii Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki zapoznać się będzie można z wystawą Horyzont, na której prezentowane są prace wykładowców i studentów Katedry Intermediów UMK. Swoje dzieła pokażą wykładowcy: Krzysztof Białowicz, Joanna Chołaścińska, Anna Kola, Radosław Staniec, Marian Stępak, Maria Szczodrowska, Tomasz Wlaźlak oraz studenci: Ewa Bonisławska, Piotr Dankowiakowski, Anna Kiszkowiak, Maciej Kwietnicki, Magdalena Skarbek, Darya Stankevich.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARTYSTYCZNA DZIAŁALNOŚĆ STUDENTÓW KATEDRY MALARSTWA

W Pracowni Witrażu Katedry Malarstwa ogłoszono konkurs dla studentów tej katedry na dzieło plastyczne związane ze 135 rocznicą budową toruńskiej kamienicy przy ul. Mickiewicza 94-96/Sienkiewicza 19-21. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

28 X - "INNER-OUT" KATARZYNY ŁYSZKOWSKIEJ

"Sterowiec Wolność" dr Katarzyny Łyszkowskiej dostał się do finałowej wystawy VI Piotrkowskiego Biennale Sztuki jako jedna z 67 prac wyłonionych z 903 nadesłanych do konkursu. Wkrótce projekt będzie eksponowany również w Toruniu jako część wystawy indywidualnej dr Katarzyny Łyszkowskiej "Inner-Out", która 28 października 2021 r. o godz. 18:30 zostanie otwarta w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA KOŃCOWOROCZNA 2020/2021

Zapraszamy na wystawę końcoworoczną studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK podsumowującą rok akademicki 2020/2021. Wystawa prezentowana jest w formule on-line. Poniżej można znaleźć linki do prezentacji poszczególnych Katedr.

Prace prezentowane są również na wydziałowym Facebooku https://www.facebook.com/wydzialsztukpieknychumkwtoruniu/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY NA "WIZYTÓWKĘ"!

Studenci i pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zapraszają na wystawę „WIZYTÓWKA”, na której prezentowane są prace studentów wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi z kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK: architektury wnętrz, grafiki, malarstwa, sztuki mediów i edukacji wizualnej.

Miejsce: Galeria Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury „Od Nowa”, ul. Gagarina 37A, Toruń.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 października 2021 r. o godzinie 17.00. Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie, z zachowaniem reżimu sanitarnego, w dniach 20.10-15.11.2021.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"BaŁUTy tożsamości" Z UDZIAŁEM BARBARY KACZOROWSKIEJ

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na kontynuację wystawy „BaŁUTy tożsamości”.
Galeria Bałucka, Stary Rynek 2, Łódź
wernisaż: 22.10.2021, godz. 18.00
22.10.2021 – 09.01.2022
kuratorka: Małgorzata Dzięgielewska
 

Na wystawie są prezentowane m.in. prace naszej pracowniczki dr Barbary Kaczorowskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSERWACJA MAPY Z LISTY UNESCO. FINAŁ PROJEKTU

W dniach 30.09-01.10.2021 r. w Sali Lustrzanej Pszczyńskiego Zamku odbyła się konferencja podsumowująca projekt konserwacji-restauracji unikatowego zabytku kartografii śląskiej - rękopiśmiennej mapy Pszczyńskiego Wolnego Państwa Stanowego, wpisanej na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. To wielkowymiarowe (ok. 2,5 x 3,0 m) odwzorowanie terenu o wyjątkowo szczegółowej treści topograficzno-gospodarczej, wykonał w 1636 roku Andreas Hindenberg na zlecenie księcia Seyfrieda II von Promnitz. Relację z przebiegu prac oraz wyniki badań techniki wykonania zabytku przedstawiły autorki realizacji: dr Jolanta Czuczko, dr Dorota Jutrzenka-Supryn oraz mgr Karolina Komsta-Sławińska z Katedry Konserwacji Restauracji Papieru i Skóry.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

15 X - EWA BIŃCZYK "PO DRUGIEJ STRONIE"

Ewa Bińczyk / Po drugiej stronie / wystawa rysunków, kolaży i grafik

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wernisaż wystawy Ewy Bińczyk odbędzie się  15 października 2021 r. o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wystawa towarzyszy 10. Fonomo Music & Film Festival. Fonomo to międzynarodowy festiwal, który od ponad 10 lat analizuje i przybliża relacje pomiędzy światem filmu i muzyki, obrazu i dźwięku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWE REALIZACJE NA EUROPEJSKIM FORUM PRAW CZŁOWIEKA

11-12 października b.r. miało miejsce największe w Europie wydarzenie poświęcone w całości prawom człowieka. Organizowane przez Agencję Praw Podstawowych UE Forum 2021 odbyło się w formie hybrydowej. Sesje transmitowane były na żywo z głównej sceny w Wiedniu, czterech miast europejskich: Strasburga, Genewy, Warszawy, Lublany i Oslo, oraz na czterech kanałach online. Zainteresowaniu uczestnicy mieli do wyboru 150 sesji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z TYTUŁEM NAJLEPSZEGO ABSOLWENTA WYDZIAŁU

Z przyjemnością informujemy, że najlepszą absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych w roku akademickim 2020/2021 została pani mgr Daria Agnieszka Maciąg – absolwentka kierunku: Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, specjalność: Konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY GRAFIKÓW NA "POSTER QUADRENNIAL BARDEJOV" NA SŁOWACJI

Plakaty dra hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, prof. UMK, dra hab. Krzysztofa Skrzypczyka, prof. UMK oraz dra Piotra Florianowicza - wykładowców z Katedry Projektowania Graficznego, zostały wybrane przez międzynarodowe jury do wystawy pokonkursowej Poster Quadrennial Bardejov na Słowacji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY NA WYSTAWIE W GRECJI

Studenci i pracownicy Katedry Projektowania Graficznego prezentowali swoje plakaty w Grecji w ramach projektu i wystawy: Synteza 2021 architecture | graphics | design. Otwarcie wystawy miało miejsce w Thessaloniki Science Center and Technology Museum.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W SKŁUDZEWIE

25 września 2021 r., w galerii Stary Dwór w Skłudzewie miał miejsce wernisaż XX Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Pleneru Profesjonalistów „Przestrzeń Przyrody” – Skłudzewo 2021 z udziałem artystów z Bochni, Gdańska, Grudziądza, Krakowa, Nowego Wiśnicza, Nysy, Skłudzewa, Wrocławia i Torunia, a wśród nich pracowników naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

8 X - WYSTAWA "PRACE DOMOWE" ALICJI MAJEWSKIEJ

Zapraszamy na wystawę  Ali Majewskiej „Prace domowe”.

Galeria CK i S Wieża Ciśnień, Konin

8.10.21– 29.10.21

Kurator: Robert Brzęcki

Współudział: Dagna Majewska

Z katalogiem wystawy można zapoznać się TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRANT INSTYTUTU POLONIKA - NASZE STUDENTKI W MUZEUM W RAPPERSWILU

W ramach realizowanego w bieżącym roku przez Muzeum Polskie w Rapperswilu grantu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021”, do szwajcarskiego Muzeum przyjechały cztery wolontariuszki – studentki kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu: Klaudia Malajka, Julia Twardowska, Julia Lubczyńska, Anna Kopania. Studentki odbywają naukę w Katedrze Konserwacji-Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej oraz w Katedrze Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACE KONSERWATORSKIE NA JASNEJ GÓRZE

Prace konserwatorskie i restauratorskie przy malowidłach z przedstawieniami scen z życia i kultu błogosławionego Stanisława Oporowskiego na Jasnej Górze

Po przerwie spowodowanej pandemią, w ramach ćwiczeń terenowych wznowione zostały  prace konserwatorsko-restauratorskie przy malowidłach z XVII/XVIII wieku z przedstawieniami scen z życia i kultu błogosławionego Stanisława Oporowskiego.  Zdobią one boazerie korytarza łączącego Kaplicę Matki Boskiej z Refektarzem na Jasnej Górze. Prace realizowane są pod kierunkiem dra hab. Jacka Stachery, prof. UMK przez studentów III roku – Olivię Wrześniewską, Maję Moraczewską, Weronikę Skreczko i Paulę Rumin. Działania studentów spotykają się z uznaniem Ojców Paulinów oraz licznych pielgrzymów z całego świata.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY GRAFIKÓW W MACEDONII

Sukcesy Grafików na 10 International Triennial Of Graphic Art Bitola 2021 w Macedonii
Odbywający się od 1994 roku (już w 10 edycjach) International Triennial Of Graphic Art Bitola, został zorganizowany przez Institute and Museum Bitola w Macedonii. Jest cyklicznym, bardzo ważnym wydarzeniem dla międzynarodowego środowiska artystów grafików.
Wśród finalistów znalazło się sześcioro grafików z WSzP UMK w Toruniu - wykładowców Katedry Grafiki i dwie absolwentki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ "(nie)dokładnie"

Wystawa "(nie)dokładnie" od 08.09.2021, ul. Gdańska 20, Bydgoszcz.

"(nie)dokładnie" to próba przedstawienia twórczości Elżbiety Jabłońskiej oparta na analizie zrealizowanych w przeszłości prac i projektów (retrospektywa), nadania im spójnej narracji i prezentacja w nowej odsłonie, która daje nam (widzom) wgląd w przyszłość (perspektywa), odkrywając nieznany dotąd potencjał znanych prac.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

1 IX FINISAŻ WYSTAWY "MOJE OBRAZY" I KONCERT ZESPOŁU "WSTYD"

1 września 2021 r. o godz. 18:00 w Galerii Forum odbędzie się finisaż wystawy "Moje obrazy" Arka Pasożyta połączony z koncertem zespołu WSTYD.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JAN JACEK SOBECKI - IN MEMORIAM

Z żalem zawiadamiamy, że zmarł Jan Jacek Sobecki, Przyjaciel Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Prowadzona przez Niego Galeria Art Supplement w Getyndze gościła wielu artystów z naszego Wydziału. Jego przychylność, otwartość i pogoda ducha, zawsze pozostają w naszej pamięci.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

AUTOPORTRET Z TOMOGRAFEM

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

12 EDYCJA FESTIWALU PLASTER W TORUŃSKIM CSW

 Do 24 października 2021 r. w toruńskim CSW można oglądać wystawy 12 edycji festiwalu Plaster.

W gronie tegorocznych uczestników można znaleźć artystów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, m.in. dra hab. Nikodema Pręgowskiego, absolwentów: Kingę Bartnicką, Beatę Kozłowską, Martynę Wójcik-Śmierską, Karola Banacha.

Kuratorem festiwalu jest również pracownik naszego Wydziału - prof. dr hab. Krzysztof Białowicz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWE REALIZACJE NA FESTIWALU ŚWIATŁA BELLA SKYWAY FESTIVAL

Studentki i studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna, stworzyli instalacje "Inside Energy" i "Żyły miasta" w ramach tegorocznej edycji Bella Skyway Festival. Prace prezentowane były od 17 do 21 sierpnia 2021 r. w strefie Zamku Krzyżackiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STEROWIEC "WOLNOŚĆ" K. ŁYSZKOWSKIEJ NA STARYM RYNKU W TORUNIU

W dniach 13-15 sierpnia 2021 r., na Starym Rynku w Toruniu odbył się premierowy pokaz dziesięciometrowego Sterowca WOLNOŚĆ autorstwa Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku. Jego realizację sfinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021” we współpracy z CK Dwór Artusa w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSOKO PUNKTOWANA PUBLIKACJA PROF. T. WAŻNEGO

JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał stypendia za najwyżej punktowane publikacje (za okres do 1 lipca 2021 r.). Wśród 55 publikacji z afiliacją z UMK jest artykuł współautorstwa prof. dra hab. Tomasza Ważnego pt. „The Suceava oak chronology: a new 804 years long tree ring chronology bridging the gap between central and south Europe”, opublikowany w czasopiśmie „Dendrochronologia”, Vol. 68, 2021 (DOI: 10.1016/j.dendro.2021.125856), za kóry przyznano 100 pkt. Współautorami publikacji są: Roibu Cătălin Constantin, Crivellaro Alan, Mursa Andrei, Chiriloaei Francisca, Ştirbu Marian Ionut, Popa Ionel.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 08. KATARZYNA MALEJKA

Zapraszamy do Szatni na wystawę Katarzyny Malejki pt. "Ja Ci wierzę Zuzanno". Ekspozycja potrwa do 6 września 2021 r.

______________________
"Ja Ci wierzę Zuzanno"
2021, neon led, dom prywatny, Legionów 15, Toruń
Koordynacja i realizacja wystawy: Joanna Chołaścińska, Maciej Kwietnicki, Katarzyna Rumińska, Tomasz Wlaźlak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW KIERUNKU KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI

ART MUST GO ON
Wystawa pracowni rysunku studentów 2. roku kierunku Konserwacja
i Restauracja Dzieł Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Termin ekspozycji: 23.07-23.08.2021
Galeria: Dom Muz filia Dworu Artusa, ul. Podmurna 1
Godziny otwarcia galerii: 11:00-19:00

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W POZNAŃSKIM ARSENALE

W poznańskim Arsenale prezentowana jest wystawa „Siostra Ziemia”, której kuratorkami są dr Dorota Chilińska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK i dr Katarzyna Lewandowska z gdańskiej ASP. „Matce Ziemi, Siostrze Ziemi oddajemy siebie. Tkamy ten świat wspólnie. Dedykujemy tę wystawę wszystkim czującym istotom, całej Naturze, Planecie i Kosmosowi” – tak o koncepcji wystawy piszą jej autorki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 07. ALEKSANDRA SOJAK-BORODO

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.

Tłok - Aleksandra Sojak-Borodo
05.07-30.07.2021

Koordynacja i realizacja wystawy:
Joanna Chołaścińska, Maciej Kwietnicki, Weronika Stuczyńska.

Wernisaż z otwarcia online pod linkiem: https://www.facebook.com/events/519439825873173?ref=newsfeed.
Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XI BAŁTYCKIE TRIENNALE MEDALI

7 VII 2021 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu na otwarcie wystawy XI BAŁTYCKIE TRIENNALE MEDALI. 500 LAT SZTUKI MEDALIERSKIEJ NA LITWIE I W POLSCE.

Wystawa czynna jest do 15 IX 2021 r. Zwiedzać ją można od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 w Muzeum Okręgowym w Toruniu (Ratusz Staromiejski), ul. Rynek Staromiejski 1.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

I NAGRODA "IZABELLA 2020" ZA BADANIA I KONSERWACJĘ KOŚCI SŁONIA LEŚNEGO

Już po raz kolejny kapituła konkursu Wydarzenie Muzealne Roku "IZABELLA 2020" pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego nagrodziła prace konserwatorskie przy kościach szkieletu słonia leśnego realizowane w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby UMK pod kierunkiem prof. Piotra Niemcewicza i dr Aleksandry Gralińskiej-Grubeckiej. Uroczysta gala wręczenia nagród zaplanowana jest na wrzesień.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wysoko punktowane publikacje

JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał kolejne stypendia za najwyżej punktowane publikacje naukowe.

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wyróżnił stypendiami naukowców (autorów indywidualnych i zespoły), których publikacje uzyskały 200, 140 lub 100 punktów według ministerialnego wykazu czasopism punktowanych. W ostatnich zestawieniach z kwietnia i maja tego roku zostały uwzględnione 183 publikacje z afiliacją z UMK, w tym 3 z naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W WOZOWNI

Pracownicy naukowo-dydaktyczni Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby oraz artyści zrzeszeni w  Stowarzyszeniu Artystycznym "Otwarte” zapraszają na wernisaż wystawy Co mimo wszystko budzi Twoją nadzieję ?, który odbędzie się 2 lipca w godz. od 11.00 do 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu.

Czas trwania wystawy: 2.07.2021- 29.08.2021

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA MONIKI RAK W GALERII 9,39

W ramach obchodów XX-lecia istnienia Galerii 9,39, Katedra Rysunku ma przyjemność zaprezentować wystawę indywidualną dr Moniki Rak, byłej dyplomantki WSP UMK, a obecnie adiunkta w Katedrze Mechatroniki na UTP w Bydgoszczy oraz wykładowczyni w Katedrze Rysunku na WSP UMK w Toruniu.
Wystawa pt. „Linia i kolor” jest dostępna od dnia 24.06.2021 r. Zwiedzanie jest możliwe w reżimie sanitarnym. Wystawę będzie można obejrzeć również w wersji cyfrowej na stronie Katedry Rysunku, stronach wydziałowych oraz na FB. Podsumowujący materiał wideo będzie opublikowany w lipcu. Serdecznie zapraszamy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

AGATA DWORZAK-SUBOCZ - I NAGRODA W MINIPRINT KAZANLAK 2021

Miło nam poinformować, że nasza wykładowczyni – dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK z Pracowni Serigrafii, Katedry Grafiki otrzymała I Nagrodę w międzynarodowym konkursie The 9 International Contemporary Miniprint of Kazanlak 2021, w Bułgarii, w kategorii: grafika cyfrowa i eksperymentalna.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASI FINALIŚCI II MIĘDZYNARODOWEGO TRIENNALE GRAFIKI W CIESZYNIE

Wykładowcy i studenci z Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu znaleźli się wśród finalistów II Międzynarodowego Triennale Grafiki w Cieszynie.
 
Wyróżnienia/Nominacje do Nagród otrzymały:
- mgr Oksana Budna-Kaczor w kategorii grafika tradycyjna /wykładowczyni z Pracowni Wklęsłodruku KG/,
- Agata Burzyńska w kategorii grafika cyfrowa /studentka 3 roku w Pracowni Wklęsłodruku KG/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA WACŁAWA KUCZMY W GALERII FORUM

W Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych od 7 czerwca do 17 czerwca 2021 r. prezentowana jest wystawa doktorska w dyscyplinie sztuki piękne pt. „Realizmu formy w kontekście abstrakcji obrazu”  Wacława Kuczmy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"DZIECINNIE PROSTE" - WYSTAWA KATARZYNY ADASZEWSKIEJ

Zapraszamy na wystawę indywidualną dr hab. Katarzyny Adaszewskiej, prof. UMK „DZIECINNIE PROSTE". Wystawę można oglądać stacjonarnie w BWA Sieradz do 27.06.2021 r.

Zwiedzanie wystawy odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 (w soboty i niedziele nieczynne).

___

Katarzyna Adaszewska: DZIECINNIE PROSTE
Miejsce: BWA Sieradz, ul. Kościuszki 3, Sieradz
Czas trwania wystawy: 02.06-27.06.2021
Wernisaż: 02.06.2021 godz. 18.00

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ W GALERII 9,39

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystawę indywidualną prof. dr hab. Elżbiety Jabłońskiej, która odbędzie się w dniach 25 maja - 13 czerwca 2021 r. w ramach obchodów XX-lecia Galerii 9,39 w Katedrze Rysunku przy ulicy Szosa Bydgoska 50/56 w Toruniu. W dniu 25 maja w godz. 16.00-20.00 możliwe jest osobiste spotkanie z artystką w ramach autorskiego oprowadzania po wystawie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KWALIFIKACJE DO WYSTAWY INTERNATIONAL MINI PRINT TRIENNIAL "INTAGLIO"

Wykładowcy i tegoroczni absolwenci Katedry Grafiki zostali zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej 2 International Mini Print Triennial "lntaglio" w Kijowie na Ukrainie. Nasz kraj reprezentują: Oksana Budna, Natalia Kwiatkowska, Izabela Stenka i Marek Zajko z Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWY INDYWIDUALNE WYKŁADOWCÓW KATEDRY GRAFIKI

W ramach obchodu 20-lecia Salonu Artystycznego w Chodzieży, otwarte zostały dwie indywidualne wystawy wykładowców Katedry Grafiki.
Piotr Gojowy prezentuje "Pamiętnik Graficzny"- cykl miniatur obrazujących los człowieka. Mistrzowski warsztat graficzny i tkliwość tematu w harmonii tkają materię wspomnień.
Zdzisław Mackiewicz w wystawie "Kolodion" odkrywa niezwykłość techniki, zaskakuje plastycznym wyrazem. Czerń i biel srebrzy się dotknięciem światła. Portret, nieco niepokojący wypełnia przestrzeń galerii.
Galeria MDK, ul. Staszica 17a, Chodzież.
Gorąco zaprszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY DO CSW "ZNAKI CZASU"!

Zapraszamy na wystawę DYPLOM 2020 - wystawę najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w roku akademickim 2020/2021, prezentowaną w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu w dniach 11.05-06.06.2021 r.

Na wystawie pokazane zostaną prace kilkudziesięciu absolwentów Wydziału, reprezentujące różne podejścia do sztuki: artystyczne, konserwatorskie i badawcze. Prace te są owocem kilkuletniego dojrzewania artystycznego i intelektualnego oraz rezultatem współpracy z merytorycznymi opiekunami. Wystawa jest więc podsumowaniem niełatwej drogi, którą wspólnie podążali studenci i nauczyciele. Jest także momentem, w którym absolwenci zaczynają kroczyć już własnymi ścieżkami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANY MEDAL IM. TYMONA NIESIOŁOWSKIEGO

Z przyjemnością informujemy, że Medal im. Tymona Niesiołowskiego został przyznany mgr Małgorzacie Tekieniewskiej z Grafiki (specjalność Grafika projektowa) za dyplom "Melanż Ostateczny" przygotowany pod kierunkiem dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, prof. UMK. Medal ten, to honorowa nagroda przyznawana rokrocznie za najlepszy na Wydziale Sztuk Pięknych UMK dyplom artystyczny. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE DO WSPÓŁTWORZENIA OBIEKTU W PROJEKCIE KATARZYNY ŁYSZKOWSKIEJ

Dr Katarzyna Łyszkowska zaprasza Wszystkich, bez względu na wiek, umiejętności rysunkowe czy przekonania światopoglądowe do udziału w tworzeniu wspólnego, przestrzennego rysunku-muralu, na powierzchni sterowca. To szansa zbudowania wizualnego komunikatu na aeronautycznym pomniku pamięci, który dosłownie i w przenośni, pozbawiony jest ciężaru martyrologicznych wspomnień. Artystka poszukuje wspólnego mianownika, który mógłby pojednać tak dobitnie spolaryzowane społeczeństwo. Rysunki w konwencji tatuażu mówiące o idei wolności i sprawczości można przesyłać na e-mail: sterowiecwolnosc@gmail.com do dnia 31 maja 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KATARZYNA ŁYSZKOWSKA ZWYCIĘŻCZYNIĄ W KONKURSIE CENTRUM PRAW KOBIET

Dr Katarzyna Łyszkowska z Katedry Rysunku zdobyła Nagrodę Główną w konkursie "Czas Praw Kobiet" organizowanym przez Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Praca artystki będzie promować wartości bliskie fundacji - przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet oraz ich dyskryminacji i dążenie do równych praw. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIELOPŁASZCZYZNOWOŚĆ KOMPOZYCJI III W FABRYCE SZTUK

Zapraszamy do Fabryki Sztuk na wystawę "Wielopłaszczyznowość kompozycji III" dr hab. Iwony Szpak-Pawłowskiej, prof. UMK. Prace będzie można oglądać wirtualnie na stronie galerii w dniach 10.05-13.06.2021.

http://new.fabrykasztuk.tczew.pl/

https://www.facebook.com/fabrykasztuk

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GALERIA 9,39. WIDEO-RELACJA Z WYSTAWY MARTYNY RZEPECKIEJ

Zapraszamy do Galerii 9,39 na wystawę dr Martyny Rzepeckiej ZAMKNIĘTE. Wernisaż odbył się się 19 kwietnia 2021 r. Obecnie możemy oglądać film otwierający wystawę, w którym autorka opowiada o założeniach swoich prac.

https://youtu.be/0OVtjMFYhXU

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY NIKODEMA PRĘGOWSKIEGO W LA PAZ W BOLIWII I W WARSZAWIE

Plakaty dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, kierownika Katedry Projektowania Graficznego, biorą udział w dwóch prestiżowych międzynarodowych wystawach pokonkursowych. 
Trzy projekty autorskich plakatów zostaną zaprezentowane na 27. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie.
Natomiast dwa autorskie plakaty Nikodema Pręgowskiego zostały wybrane przez międzynarodowe jury spośród z 11521 zgłoszeń z całego świata i zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej Bolivia Poster Biennal BICeBé. Wystawa główna odbędzie się w listopadzie 2021 roku w National Museum of Art w La Paz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCKA WYSTAWA W GALERII FORUM

13 kwietnia 2021 r. w galerii Forum odbył się wernisaż on-line wystawy „Odpływ”. Zapraszamy na stronę wystawy LINK, na której można zapoznać się z poszczególnymi realizacjami i ich opisami. Wystawę można też oglądać w Galerii Forum na ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODA W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE DLA KATARZYNY ŁYSZKOWSKIEJ

Serdecznie gratulujemy dr Katarzynie Łyszkowskiej z Katedry Rysunku, która otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Biennale Rysunku OSTEN Biennial of Drawing Skopje 2020 w Macedonii. Praca dr Katarzyny Łyszkowskiej została doceniona spośród 819 prac nadesłanych z 46 krajów. Pełną listę nagrodzonych osób oraz wideo-relację z wystawy można znaleźć na stronach:

http://www.osten.mk/en/awards/

https://www.facebook.com/OstenWorldGalleryOfDrawings/videos/1412327395765333.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PIOTR GOJOWY. WIDEO-RELACJA Z WYSTAWY "MATERIA PRIMA"

Katedra Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych, serdecznie zaprasza na wystawę indywidualną profesora Piotra Gojowego, wykładowcy w Pracowni Litografii. Wernisaż wystawy odbył się 1 kwietnia 2021 r. o godz. 19.00 w Galerii Wspólnej przy ul. Batorego 1/3 w Bydgoszczy - w formie on-line na facebooku Galerii. Poniżej wideo-relacja z otwarcia wystawy. Z Piotrem Gojowym rozmawia Justyna Gongała-Wyzujak.

 

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. DARIUSZ MARKOWSKI W JURY PRESTIŻOWEGO KONKURSU

Prof. dr hab. Dariusz Markowski został powołany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do składu jury konkursu SYBILLA - prestiżowego Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku. Od blisko czterdziestu lat wyróżnienie w tym konkursie jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PANEL SEKCJI AMERYKAŃSKIEGO INSTYTUTU KONSERWACJI AIC

9 kwietnia 2021 r. odbył się panel dyskusyjny on-line pt. Contextualizing the decision-making model in contemporary art conservation Sekcji Amerykańskiego Instytutu Konserwacji (AIC).

Panel poświęcony był sztuce współczesnej – CAN!, w tym różnym modelom postępowania konserwatorskiego wobec dzieł sztuki współczesnej w kontekście profili instytucji oraz  charakteru twórców i właścicieli dzieła. Obok Julii Betancor z Hiszpanii oraz Mareike Opeña i Joy Bloser  z USA, w dyskusji moderowanej przez Marthę Singer wziął udział przedstawiciel naszego Wydziału - dr hab. Mirosław Wachowiak, prof. UMK. Panel inauguruje szerszy cykl CAN! Conversation.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PENTAPOLIS - WYSTAWA W GALERII MUZ ON-LINE

W toruńskiej Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 w Toruniu, prezentowana była wystawa realizowana w ramach projektu PENTAPOLIS przez Justynę Grzebieniewską-Wolską, Iwonę Szpak-Pawłowską, Annę Wójcicką, Annę Wysocką, Piotra Zaporowicza. Wernisaż (on-line) odbył się 12 marca 2021 r. o godz. 18.30. Można go oglądać na stronie https://www.youtube.com/watch?v=wIXp4BLV2Cc. Można również wysłuchać radiowego wywiadu z artystami https://www.radiopik.pl/121,2,w-aromacie-kultury. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"ZNIKAJĄC/REkonstrukcja" ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ W CSW ŁAŹNIA W GDAŃSKU

Od 26 marca 2021 r., w CSW ŁAŹNIA w gdańskim Nowym Porcie prezentowana jest wystawa prof. Elżbiety Jabłońskiej „ZNIKAJĄC/REkonstrukcja".
 
Pierwotnie wystawa miała trwać od 24 kwietnia do 31 maja 2020 r., ale ze względu na pandemię, termin został zmieniony. Niestety nowy termin, 26 marca-9 maja 2021 r. również wypadł w czasie zamknięcia galerii dla odwiedzających. Dlatego zapraszamy do obejrzenia filmu, który przybliża założenia wystawy oraz etapy jej powstawania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNE WYSOKO PUNKTOWANE ARTYKUŁY

Opublikowane zostały kolejne wysoko punktowane artykuły naukowe autorstwa pracowników naszego Wydziału. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 03. AGATA POLNY - "POZDROWIENIA Z KWARANTANNY"

Tym razem w Szatni działania Agaty Polny „Pozdrowienia z Kwarantanny”, które sama artystka określa jako performance, instalację, projekt w procesie.

Zachęcamy do wysłania pocztówki z pozdrowieniami z Kwarantanny. Ponieważ każda Kwarantanna jest inna, pozostawiliśmy przestrzeń na kartce do samodzielnej personalizacji.

Wyślij pocztówkę z Kwarantanny - niech adresat wie, że Ty też tam byłeś/byłaś!

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Projekt "SZATNIA". Seria wywiadów z artystami

W ramach współpracy Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej z Niemiejscem, powstaje cykl wywiadów z artystami biorącymi udział w projekcie SZATNIA.

Rozmów wysłuchać można na kanale YouTube Teka Krytyka LINK, na stronie internetowej Teki Krytyka LINK oraz na facebookowej stronie Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej LINK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA MARTYNY RZEPECKIEJ W MIĘDZYNARODOWYM CENTRUM SZTUK GRAFICZNYCH W KRAKOWIE

Do dnia 30 III 2021 r. prezentowana jest wystawa Martyny Rzepeckiej Ćwiczenia z ciała, którą można zwiedzać stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych przy Rynku Głównym 29 w Krakowie, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-15:30.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

EWELINA KOŁAKOWSKA W BWA W RZESZOWIE

Do 21.03.2021 r. można oglądać wystawę Eweliny Kołakowskiej DIVERTIMENTO, grafika i malarstwo. Wystawa prezentowana jest w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KRYSTYNA GARSTKA-SARAN W GALERII 9,39

W ramach obchodów XX-lecia istnienia Galerii 9,39, Katedra Rysunku ma przyjemność zaprezentować wystawę indywidualną dr hab. Krystyny Garstki-Saran, prof. UMK, pt. „Tymczasowy".
Wystawa będzie dostępna od dnia 08.03.2021 r. do końca marca.
Zwiedzanie wystawy jest możliwe w pełnym reżimie sanitarnym, po wcześniejszym kontakcie z kuratorką i opiekunką wystawy - dr Katarzyną Łyszkowską. Zapytania proszę kierować na adres mailowy klyszkowska@umk.pl.
 
Wystawę będzie można obejrzeć również w wersji cyfrowej na stronie Katedry Rysunku, stronach wydziałowych oraz na FB i Instagramie.
http://rysunek.umk.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=dcG8wXmVee4
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKT "SZATNIA". JOANNA CHOŁAŚCIŃSKA - "ŚWIADOME ŚNIENIE""

Nowe działanie na naszym Wydziale! Zapraszamy do obserwowania wieloetapowego projektu SZATNIA.

Każdy, kto choć raz był w głównym budynku Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, trafił na nią. Przez te wszystkie lata pełniła różne funkcje - od tych, dla których została powołana, po składzik, w którym trzymało się szpargały, dla których nie było gdzie indziej miejsca. W sposób płynny z miejsca o bardzo konkretnym zastosowaniu stała się niemiejscem.

Pojawiła się zatem potrzeba nadania jej nowego życia, zdefiniowania jej na nowo.

Pragniemy, by szatnia stała się przestrzenią działania, w której artyści będą opowiadali swoje historie. Chcemy tę bardzo małą, specyficzną przestrzeń wypełnić narracjami, których przez tak długi czas w tym miejscu brakowało.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "NIEOBECNOŚĆ" W CSW

Zapraszamy na wystawę tkaniny artystycznej Magdaleny Chomiak, którą do końca lutego 2021 r. można oglądać  w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. 
Wystawa towarzyszy obronie pracy doktorskiej, której promotorem jest dr hab. Anna Wysocka, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prestiżowy certyfikat dla Konserwacji i restauracji dzieł sztuki

Z przyjemnością informujemy, że w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”, realizowany na naszym Wydziale kierunek Konserwacja i restauracja dzieł sztuki uzyskał prestiżowy certyfikat akredytacyjny. Tym samym grono ekspertów potwierdziło, że jest to jeden z najbardziej innowacyjnych, nowoczesnych i wartościowych kierunków na polskich uczelniach, posiadający nowoczesny i wartościowy program kształcenia, dobrze odpowiadający na potrzeby rynku pracy.


więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wysoko punktowane publikacje pracowników Wydziału

Opublikowane zostały kolejne wysoko punktowane artykuły naukowe, wzmacniające pozycję naszego Wydziału jako silnego ośrodka badawczego.

W„Journal of Cultural Heritage”, vol. 45/2020 ukazał się artykuł pt. „Analyses of microorganisms and metabolites diversity on historic photographs using innovative methods”, autorstwa dr hab. Joanny Karbowskiej-Berent, prof. UMK  oraz dra hab. Tomasza Kozielca. Publikacja uzyskała 100 pkt.

Dr hab. Joanna Karbowska-Berent, prof. UMK opublikowała także w  „International Biodeterioration and Biodegradation” vol. 156/2021 artykuł pt. „Metabolomics and metagenomics analysis of 18th century archaeological silk”, uzyskując 140 pkt.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TETRAPODA - wystawa z udziałem dr hab. Anny Wysockiej, prof. UMK

Zapraszamy do obejrzenia wystawy TETRAPODA z udziałem dr hab. Anny Wysockiej, prof. UMK, prezentowanej w Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 w Toruniu.
Dzień po otwarciu, wystawa została zamknięta z powodu obostrzeń epidemiologicznych.  Obecnie, do dnia 26 lutego 2021 r. można ją zwiedzać ponownie.
 
Poniżej link, pod którym znajdują się zdjęcia z wernisażu oraz inne informacje
http://zpaptorun.pl/index.php/2020/11/09/wernisaz-wystawy-pt-tetrapoda-anna-wysocka-janusz-dembowski-wojciech-koziol/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Absolwenci i studenci Katedry Grafiki na XII Biennale Grafiki Studenckiej

Gratulujemy! Absolwentki: Martyna Makowska (Pracownia Serigrafii), Izabela Stenka (Pracownia Wklęsłodruku) oraz student 5 roku Grafiki Jacek Nogowski (Pracownia Wklęsłodruku) zostali zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej XII Biennale Grafiki Studenckiej 2021 w Poznaniu.

Jury konkursu, po zapoznaniu się z 232 nadesłanymi zgłoszeniami, zdecydowało o wyborze prac 43 uczestników, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu. W tym najważniejszym Biennale grafiki studenckiej w Polsce biorą udział studenci wyższych uczelni plastycznych, studenci wydziałów artystycznych wyższych uczelni w Polsce oraz dyplomanci tych uczelni z roczników 2019 i 2020.

Laureaci wezmą udział w wystawie pokonkursowej w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz są jednocześnie nominowani do nagrody głównej Grand Prix Biennale Grafiki.

Ogłoszenie wyników nastąpi w marcu podczas wernisażu wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/Biennale-Grafiki-Studenckiej-163259820377458/

https://www.facebook.com/grafikaumk

https://www.grafika.umk.pl/

https://www.instagram.com/grafikaumk/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Katarzyna Łyszkowska z Katedry Rysunku jest w gronie 75 finalistów 9 edycji Międzynarodowego Biennale Rysunku, the OSTEN BIENNIAL of DRAWING Skopje 2020 w Macedonii. Wernisaż wystawy, na której zostaną ogłoszone wyniki Biennale odbędzie się dnia 28 stycznia 2021 r. w National Gallery of North Macedonia - Multimedia Center "Mala Stancia". Wystawa prezentowana będzie do dnia 18.02.2021 r.
http://www.osten.mk/en/75-finalists/
https://kasialyszkowska.pl/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rysunek dr Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku, został wybrany spośród 1931 prac do finałowej grupy 120 realizacji, które będą prezentowane w 12 edycji Międzynarodowej Wystawy Rysunku Współczesnego Drawing Discourse, organizowanej przez Art and Art History Department na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Asheville w USA. Wernisaż, ogłoszenie wyników, wykład on-line odbędą się dnia 22 stycznia 2021 r.
https://www.unca.edu/events-and-news/stories/drawing-discourse-2021/
https://kasialyszkowska.pl/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKT "NAJLEPSZY DYPLOM – GRAFIKA. UCZEŃ I JEGO PROMOTOR 2019"

Toruńscy dyplomanci i wykładowcy uczestniczą w ogólnopolskim projekcie "Najlepszy Dyplom – Grafika. Uczeń i Jego Promotor 2019", prezentującym najlepsze, wyróżnione prace dyplomowe z grafiki, wybrane przez wiodące uczelnie artystyczne w Polsce. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Jego celem jest ukazanie fenomenu pojawienia się każdego roku nowych osobowości artystycznych. "Internet umożliwia obecnie prezentowanie najlepszych prac dyplomowych wybranych przez wszystkie najlepsze uczelnie w Polsce. To tak jakby patrzeć na ptaki wzlatujące w niebo do pierwszego lotu" /SMTG Kraków/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody i wyróżnienia dla toruńskich grafików na 49 edycji Pomorskiej Grafiki Roku

Jury 49 edycji Pomorskiej Grafiki Roku przyznało Nagrodę Główną i 2 wyróżnienia dla grafików związanych z Katedrą Grafiki WSzP UMK w Toruniu. Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Gdańska otrzymała - mgr Oksana Budna-Kaczor, (wykładowca w Katedrze Grafiki WSzP). Wyróżnienia: dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, (wykładowca w Katedrze Grafiki WSzP)., oraz mgr Natalia Kwiatkowska (tegoroczna absolwentka Kierunku Grafika, specjalność grafika warsztatowa).
Do wystawy laureatów konkursu zostali również zakwalifikowani wykładowcy Katedry Grafiki: prof. dr hab. Piotr Gojowy, dr hab. Agata Dworzak - Subocz, mgr Piotr Czyż, oraz dr Martyna Rzepecka (absolwentka Kierunku Grafika, specjalność grafika warsztatowa, a obecnie  wykładowca w Katedrze Rysunku WSzP UMK).
Wystawa pokonkursowa została zrealizowana w Galerii Punkt, Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Kuratorka 49 edycji Pomorskiej Grafiki Roku - Anna Popiel.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyróżnienie dla wykładowcy Katedry Grafiki na 10. Międzynarodowym Konkursie na Małą Formę Graficzną w Gdańsku

Miło nam poinformować, że prace wykładowcy Katedry Grafiki dr hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK, otrzymały wyróżnienie na 10. Międzynarodowym Konkursie na Małą Formę Graficzną „Wyspa Fantazji” Gdańsk / 2020 Gdańskie Międzynarodowe Konkursy na Ekslibris i Małą Formę Graficzną są organizowane wspólnie przez Fundację Wspólnota Gdańska i Wyspę Skarbów, Oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńska grafika w BWA w Pile

Wystawa zbiorowa prac wykładowców Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Galeria Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2, Piła. Wernisaż wystawy (on-line), 4 grudnia 2020 r., piątek o godz. 19:00
 
Wystawa prezentuje grafiki wykładowców, reprezentujących poszczególne pracownie Katedry Grafiki, Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We Współczesnej Grafice Polskiej często pojawia się pojęcie „Toruńska szkoła grafiki” mające ścisłe powiązanie z historią i tradycją Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z tych źródeł wyrasta postawa artysty grafika, łączącego doskonałe rzemiosło z szeroką kulturą i edukacją uniwersytecką. Ideał, który niezmiennie stanowi naczelny cel kształcenia studentów, jest wciąż kultywowany i nadal, trwa żywy w kolejnych, nowych programach nauczania w Katedrze Grafiki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNE NAGRODY DLA ABSOLWENTEK

W dniu 7 grudnia na platformie ZOOM odbyło się posiedzenie kapituły nagrody za „najlepszy dyplom z kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki na uczelniach ASP Kraków, UMK Toruń, ASP Warszawa, ASP Wrocław 2020”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sztuka Natury, Natura Sztuki

Zapraszamy do zapoznania się z efektami projektu Sztuka Natury, Natura Sztuki, realizowanego przy współpartnerstwie Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK. To ogólnopolski projekt edukacyjno-kulturalny oparty o warsztaty intermedialne aktywizujące twórczo dzieci, młodzież oraz studentów, którego treści koncentrują się wokół zagadnień natury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Premiera książki prof. Jana Pręgowskiego

W wydawnictwie Na przykład, pod honorowym patronatem Wydziału Sztuk Pięknych UMK, ukazała się książka prof. Jana Pręgowskiego Anatomē. Obserwować i rysować człowieka. To książka zawierająca kompendium wiadomości z zakresu anatomii człowieka niezbędnych adeptom sztuki i artystom mającym ambicję interpretacji kreowanej przez nich postaci ludzkiej.

Autor przedstawia zarys rozwoju anatomii ogólnej, aż po wyodrębnienie w wiekach nowożytnych osobnego działu anatomii, znanego dziś jako anatomia plastyczna. Powiązanie zagadnień anatomicznych z problematyką proporcji człowieka jest nie tylko wskazaniem na świadomość konstrukcji i struktury kreowanej postaci. Znajdziemy bowiem, w rozdziale drugim, opis wybranych systemów proporcji formułowanych i rozwijanych przez pokolenia wybitnych artystów, którzy tym samym łączyli sztukę z nauką.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA XII EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO, MUZEUM OYAMA TOWN, JAPONIA

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA. MEDALIERSKIE ROZMOWY Z JANEM PAWŁEM II”

„Czas ucieka, wieczność czeka” to kolejna odsłona realizowanego od 2013 roku projektu artystycznego MEDALIERSKIE ROZMOWY Z JANEM PAWŁEM II. W tegorocznej edycji projektu nagrodzeni i wyróżnieni zostali pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Nagrody otrzymali Katarzyna Adaszewska i Sebastian Mikołajczak, natomiast wyróżnienia: Andrzej Borcz, Stanisław Kośmiński, Maciej Wierzbicki, Krzysztof Mazur, Paweł Otwinowski.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA STUDENTÓW KATEDRY INTERMEDIÓW W GALERII WOZOWNIA.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY TORUŃSKICH GRAFIKÓW NA UKRAINIE

Plakaty dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, dr Piotra Florianowicza oraz mgr Pawła Gojowego wykładowców z Katedry Projektowania Graficznego biorą udział w wystawie pokonkursowej, wybranych plakatów projektantów z całego świata International Triennial of Eco-posters The “4th Block” and "Zero Corruption Conference".
Wystawa główna odbyła się w kwietniu 2020 roku podczas Międzynarodowej Konferencji "Forum Zero Korupcji" w Kijowie w Centrum Sztuki Arsenał. W kolejnym etapie ekspozycja zostanie pokazana w Czarnobylu. Wystawa plakatów będzie także prezentowana podczas 11. Międzynarodowego Triennale Eko-plakatu The 4thBlock w Charkowie w 2021 roku.
Katalog do pobrania: http://the4thblock.org/wp-content/uploads/2020/06/Zero_curoption_posters_catalogue_web.pdf 
Więcej na temat wystawy i konkursu: http://the4thblock.org/?p=798

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "WIZYTÓWKA"

W dniach 14-25 X 2020 r., w Galerii Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury „Od Nowa” przy ul. Gagarina 37A w Toruniu, prezentowana była wystawa „Wizytówka”. Podczas wystawy obejrzeć można było najlepsze, nagrodzone prace studenckie zrealizowane na kierunkach artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK: architektura wnętrz, grafika, malarstwo, sztuka mediów i edukacja wizualna.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA KOŃCOWOROCZNA 2019/2020

 

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą końcoworoczną studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, podsumowującą rok akademicki 2019/2020. Wystawa w formule on-line prezentowana jest także na wydziałowym Facebooku.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JAKUB JASZEWSKI – Honorowy Medal na 17 Triennale Małe Formy Grafiki Łódź 2020

 

Jednym z nagrodzonych Honorowym Medalem w tegorocznej, 17 edycji Małych Form Grafiki jest dr Jakub Jaszewski, asystent w Katedrze Grafiki. Nagrodzone prace pochodzą z cyklu [MIKRO CYBER] składającego się z 30 małych form graficznych. Kolorowe, oscylujące wokół abstrakcji kompozycje poruszają temat pauperyzacji elektroniki i stylistycznie nawiązują do lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Jagoda Jaworska - Grafika - "to ja(goda)"

9 października 2020 r., /piątek/, Galeria Dom Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1/3, wernisaż o godz. 18:30. Wystawa czynna do 30 października 2020 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRUDNE NIEBO

Wernisaż wystawy: 18.09.2020 (piątek), godz. 18.00, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Wystawa czynna do 11.10.2020 roku.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńskie plakaty na 14. Golden BEE w Moskwie

Plakaty wykładowców z Katedry Projektowania Graficznego dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK oraz dr Piotra Florianowicza zostały wybrane przez międzynarodowe jury do wystawy pokonkursowej GOLDEN BEE 14 GLOBAL BIENNALE OF GRAPHIC DESIGN (UN)REAL. Wernisaż Biennale odbędzie się 28 września o godz. 19:00 w Państwowej Galerii Tretyakowka w Moskwie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72

Od czerwca do października 2020 można oglądać w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie wystawę Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72. Chełmskie zbiory sztuki powojennej – jedne z najbardziej znaczących w naszym muzealnictwie – liczą ponad 2500 obiektów sztuki polskiej i obcej, które wyszły spod ręki 350 autorów. Tym razem zdecydowano się na pokazanie prac twórców rodzimych.

Na ekspozycji znalazły się prace artystów związanych z naszym Wydziałem - prof. Mieczysława Wiśniewskiego, prof. Macieja Szańkowskiego i dr hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK z Katedry Grafiki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty z Torunia w Ekwadorze

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

#RYSOWAĆ – Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego / wystawa on-line

08.05 – 21.06.2020
organizator: Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK kuratorka: dr Aleksandra Sojak-Borodo

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZCZECIN - TORUŃ

Akademii Sztuki w Szczecinie - SZCZECIN – TORUŃ! Wernisaż wystawy 12 marca 2020 r., /czwartek/, o godz. 12:30, Galeria Katedry Grafiki, WSzP UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32. Wystawa czynna do 15.04.2020 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marek Szary - "OBRAZ..."

Dnia 10 marca 2020r o godz. 15.00 serdecznie zapraszamy do Katedry Rysunku na otwarcie indywidualnej wystawy prof. Marka Szarego pt. "OBRAZ...". Wystawa odbędzie się w obrębie obchodów XX-lecia istnienia galerii 9,39 mieszczącej się przy ulicy Szosa Bydgoska 50/56 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

4 x POSTER w NORWEGI

Gallery Zensa, Haugesund, Smedasundet 92, Norwegia. Wystawa od 8 marca 2020 r. do 5 kwietnia 2020 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Piotr Florianowicz / PLAKAT AUTORSKI / PLAKATKUNST

GALERIA Martin-Luther-Universität, Halle-Wittenberg, Melanchthonianum, Universitätsplatz 8-9, 06108 HALLE, Niemcy. Otwarcie wystawy 5 marca 2020 r., godz. 17:30, wystawa do 29.03.2020 r. Organizatorzy: Aleksander Brückner Zentrum für Polenstudien

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Autorskie Plakaty Toruńskich Grafików w Urugwaju

Autorskie plakaty wykładowców kierunku Grafika z Katedry Projektowania Graficznego dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, prof. UMK, dr Piotra Florianowicza oraz mgr Pawła Gojowego zostały zakwalifikowane do międzynarodowej wystawy plakatu Uruguay Cartel Poster Festival 2020 Uruguay Cartel!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WOBEC RYSUNKU

Serdecznie zapraszamy Państwa na wystawę WOBEC RYSUNKU - prezentującą prace pracowników Katedry Rysunku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„Konteksty”

Ukazał się najnowszy numer 4 (327) kwartalnika „Konteksty” 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 x Grafika z Torunia

Gorąco zapraszamy na wystawę wykładowców i doktorantów katedry grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W Galerii Kobro na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wernisaż 15 stycznia o 13.30 czas trwania wystawy 15.01.2020–07.02.2020.
Wystawa odbędzie się w ramach obchodów 75-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Bogdan Chmielewski

W ramach obchodów XX-lecia Galerii 9,39, zapraszamy serdecznie na wystawę prof. Bogdana Chmielewskiego, która odbędzie się dnia 14 stycznia 2020 roku o godz. 15.00 w Katedrze Rysunku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marek Zajko

Katedra Grafiki WSZP UMK gorąco zaprasza na wystawę indywidualną dr hab. Marka Zajko, prof. UMK, wykładowcy i kierownika Katedry Grafiki WSZP UMK w Toruniu,
w Galerii 144, w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121, Łódź
Wernisaż wystawy 5 stycznia 2010 r., o godz. 13.00,
Wystawa będzie czynna do 24 lutego 2020 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wystawa Iwony Szpak-Pawłowskiej pt." GEOMETRIA"

Serdecznie zapraszamy na wystawę Iwony Szpak-Pawłowskiej pt." GEOMETRIA" w Galerii im. Profesora Andrzeja Niekrasza na WPA UAM w Kaliszu. Wernisaż odbędzie się 18.12.2019 r. o godzinie 17:30. Wystawa potrwa do 20.01.2020.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 Wyróżnień dla toruńskich grafików na 48 edycji Pomorskiej Grafiki Roku w Gdańsku

Jury 48 edycji Pomorskiej Grafiki Roku przyznało 5 wyróżnień dla grafików związanych z Katedrą Grafiki WSZP UMK w Toruniu.
Wyróżnienia otrzymali - wykładowcy: dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK, dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, dr Jakub Jaszewski,
oraz doktorantki: mgr Emma Kwiatkowska i mgr Ewelina Kołakowska.
Gala rozdania nagród odbyła się w Ratuszu Głównym Miasta Gdańska 6.12. 2019 r. o godz.18.00.
Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się w Galerii Punkt GTPS, po gali w Ratuszu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ewa Bińczyk "Po drugiej stronie"

Zapraszamy na wystawę rysunków, kolaży i malarstwa Ewy Bińczyk "Po drugiej stronie".
Wernisaż odbędzie się 18 grudnia (środa) o godz. 18. w Galerii Dworzec Zachodni w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty z Torunia na 26. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach

Miło nam poinformować, że plakaty naszych wykładowców z Katedry Projektowania Graficznego dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, prof UMK, dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, dr Krzysztofa Skrzypczyka oraz dr Piotra Florianowicza biorą udział w 26. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Plakaty zaprezentowane będą na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach od 13 grudnia 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wystawa pokonkursowa CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ

Zapraszamy na wernisaż ogólnopolskiej wystawy pokonkursowej CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ, podczas którego poznamy laureatów konkursu. Otwarcie wystawy nastąpi 6 grudnia 2019 roku w Akademickiej Przestrzeni Sztuki – Galerii na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu przy ul. Fryderyka Chopina 12/18. Organizatorkami konkursu i kuratorkami wystawy są absolwentki Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

GRAFIKA

KRYSTYNA GARSTKA-SARAN

Wernisaż wystawy: 28.11.2019r., godz. 17.30, Ukraina, Miejska Galeria Sztuki w Energodarze, ul. Kurczatowa 15. Wystawa czynna do 12.12.2019r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PODNIEBNIKI

ALEKSANDRA SOJAK-BORODO

Wernisaż wystawy:  22.11.2019 r., godz. 18.00 - Galeria Sztuki Wozowonia, ul. Ducha Św. 6, Toruń. Wystawa czynna do 22.12.2019 r.

1 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYTRZYMAĆ ŚWIATŁO

WITOLD POCHYLSKI

Wernisaż wystawy: 26 listopada 2019 o godz. 15 w Galerii 9,39, ul. Szosa Bydgoska 50/56 w Toruniu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ISPIRACJE 2019

XII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH INSPIROWANYCH NATURĄ

Otwarcie wystawy - 28.11. 2019 r., godz. 19.00. Patio Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, Toruń, ul. Łokietka 3. Wystawę można oglądać do 12 grudnia 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFIKA z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu.

Wernisaż wystawy 20 listopada 2019 r., środa o godz.12:00, Galeria Katedry Grafiki, WSzP UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32 Wystawa czynna do 15.12.2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSKIE PLAKATY NA WYSTAWIE W PERU

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIELOPŁASZCZYZNOWOŚĆ KOMPOZYCJI I

IWONA SZPAK-PAWŁOWSKA

Wernisaż wystawy: 14. 11. 2019 r. o godzinie 13.00 w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OGNIEM WYPALONE, POPIOŁEM ZAPISANE

20-LECIE PRACY TWÓRCZEJ ANNY WYSOCKIEJ

Wernisaż 15 listopada 2019 r., godz. 18.00, Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu ul. Wodna 3/5. Wystawa czynna do 23 lutego 2020 r.                                

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ALFY TO...

ALEKSANDRA SOJAK-BORODO Wernisaż wystawy 10 listopada 2019 r., godz. 12.00 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY Z TORUNIA W KRAKOWIE

Wystawa od 23 listopada do 7 grudnia 2019 w Dydo Galerii Plakatu w Krakowie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Graficy na Mini Maxi Print Berlin 2019

Wystawa pokonkursowa. 
70 grafików z 26 krajów, 2 galerie w Berlinie i silna ekipa graficzna z Torunia: dr hab. Agata Dworzak - Subocz, prof. UMK, dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, dr Jakub Jaszewski,
oraz mgr Ewelina Kołakowska doktorantka Academia Copernicana UMK.
Otwarcie wystaw pokonkursowych 6 i 7 listopada 2019 R.w Galleri Heike Arndt i Galerie Kuchling, Berlin.
Wystawom towarzyszyć będą warsztaty graficzne.
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSTELACJE / СУЗІР’Я / CONSTELLATIONS

 

Centrum Sztuki Współczesnej w Iwano-Frankowsku, 6.11-1.12.2019

Wernisaż – 6.11.2019, godz. 17:00

Artyści: dr hab. Krzysztof Białowicz, dr Joanna Chołaścińska,

mgr Szymon Chyliński, dr hab. Witold Jurkiewicz, dr hab. Anna Kola,

prof. Marian Stępak, dr Maria Szczodrowska, dr Tomasz Wlaźlak

Kurator wystawy – prof. Marian Stępak

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

wystawa grafiki Natalii Kwiatkowskiej pt. „The Gathering”

Wernisaż: 08.11.2019 r. o godz. 18:00­

Dom Muz, ul. Poznańska 52, Podgórz, Toruń

Wystawa czynna: 05.11 – 15.11.2019 r.

Natalia Kwiatkowska (ur. 22.12.1996 r. w Toruniu) jest studentką V roku kierunku Grafika specjalność Grafika Warsztatowa w Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, prowadzonej przez dr hab. Marka Zajko prof. UMK i mgr Oksanę Budną. Uczestniczyła w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Aleksandra Sojak-Borodo / MRÓWKOWIEC NAD BALATONEM

Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy

wernisaż: 24.10.2019 godz.18.00

wystawa czynna: 24.10 - 15.12.2019

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROTOMATERIA - Paulina Sylwestrowicz

Galeria Forum
wernisaż 24.10.2019 godz. 13:00
wystawa trwa do 10.11.2019

Zarówno w rzeźbie jak i w rysunku przedstawiam postać człowieka, gdzie jego materialność jest pretekstem do podejrzenia obrazu jego psychiki. Ciało staje się tu parafrazą tego, co wewnętrzne i niematerialne. Deformacja i fragmentacja w tych pracach ujawnia emocjonalny stan podmiotu poprzez wykorzystanie anatomicznego braku. To gra z istniejącą w umyśle idealną mapą człowieka, przemieszaniem się elementów mapy fizycznej i emocjonalnej. W formie biologicznej jest zawarty skomplikowany ruch, oscylacja wielu zintegrowanych części, dlatego zawsze starałam się szukać formy rozgrywającej się w czasie, szukając w niej wielości napięć, kierunków i intencji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARTIFIX VITRI

Andrzej Kałucki, Anna Kola, Marzena Wilk

W dniach 4.10 – 20.10.2019 r. miała miejsce wystawa trójki twórców związanych z naszym Wydziałem. W Torhaus – Galerie w Getyndze, w ramach współpracy z Galerią Art Supplement, artyści zaprezentowali obiekty i instalacje ze szkła termicznie formowanego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nina Marszałek - Litografia

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Niny Marszałek – Litografia - 18 października 2019 r., o godz. 18:00, Galeria Dom Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Miejskiej Instytucji Kultury Dom Muz, wystawa jest dodatkowym elementem Nagrody im. prof. Edmunda Piotrowicza za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2018/2019 przyznawanej corocznie przez wykładowców Katedry Grafiki UMK. W tym roku laureatką została Nina Marszałek, która jest obecnie studentką IV roku Kierunku Grafika w Pracowni Litografii Katedry Grafiki prowadzonej przez prof. Piotra Gojowego i dr hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Piotr Czyż - CZYŻBY GRAFIKI

/wystawa serigrafii/
18.10.2019 r., godz. 19.00, Galeria - PERS
Mostowa 6, 87-100 Toruń
Gorąco zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Forma " w CSW

Od 21 do 27 października 2019r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu będzie prezentowana wystawa pt. "Forma" będąca podsumowaniem współpracy Wydziału Sztuk Pięknych oraz  firmy YouArtMe sp. z o.o. i marki Candellana w ramach vouchera badawczego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Kulisiewicza dla mgr Oksany Budnej-Kaczor z Katedry Grafiki

I Nagroda 27 Edycji konkursu organizowanego przez Fundację im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie dla mgr Oksany Budnej-Kaczor z Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu!
Gorąco Gratulujemy!
Do odbywającego się obecnie co roku konkursu prestiżowego konkursu wszystkie uczelnie artystyczne w Polsce typują młodych twórców, wyróżniających się w dziedzinie grafiki i rysunku.
Uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy laureatów „GRAFIKA 2019 / Nagrody Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza” odbędzie się 18.10.2019 r. o godz. 17.00 w Galerii im. Prof. Andrzeja Niekrasza, UAM Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńscy Graficy w ogólnopolskim projekcie - NAJLEPSZY DYPLOM – GRAFIKA. UCZEŃ I JEGO PROMOTOR 2018

Toruńscy dyplomanci i wykładowcy uczestniczą w ogólnopolskim projekcie Najlepszy Dyplom – Grafika. Uczeń i Jego Promotor 2018 - prezentującym najlepsze /wyróżnione/ prace dyplomowe z Grafiki wybrane przez najlepsze uczelnie artystyczne w Polsce.
http://www.dyplomy.triennial.cracow.pl/2018/uniwersytet-mikolaja-kopernika-w-toruniu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NEST/GNIAZDO 1939/1989/2019

Wystawa artystów związanych z toruńskim Wydziałem Sztuk Pięknych oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Galeria Art Supplement w Getyndze,
Burgstr. 37 A,
12.10.2019 -31.10.2019

Uczestnicy wystawy: Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Joanna Chołaścińska, Oskar Dawicki, Martyna Jastrzębska, Grzegorz Klaman, Marek Krupecki, Anka Leśniak, Aurora Lubos, Liliana Piskorska, Aleka Polis, Jacek Staniszewski

Kuratorki: Dorota Chilińska i Katarzyna Lewandowska

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty do spektaklu "Sonety wg Williama Szekspira"

4 października 2019 roku w Teatrze "Baj Pomorski" odbyła się premiera spektaklu "Sonety wg Williama Szekspira" w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Studenci kierunku Grafika specjalności Projektowanie Graficzne zmierzyli się z niełatwym zadaniem zaprojektowania plakatu do tej sztuki. We foyer Teatru 4.10.2019 odbył się wernisaż najlepszych 25 prac konkursowych oraz wręczenie nagród laureatom konkursu, w którym nagrodę główną zdobyła Marta Matczyńska, wyróżnienia zaś: Patrycja Antkowiak, Karolina Berdych oraz Michelle Minerva. Gorąco polecamy sztukę "Sonety", a przy okazji zapraszamy do zwiedzania wystawy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marek Sibinsky - EMPTY MESSAGES

Zapraszamy na wernisaż wystawy 3 października 2019 r. godz. 13:00

Galeria Forum

ul. Sienkiewicza 30/32, Toruń

kurator wystawy: dr hab. Michał Rygielski, prof. UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Anna Kola, Fotografia i szkło - naturalnie

Zapraszamy na wernisaż wystawy do Małej Galerii Fotografii ZPAF w Toruniu, ul. Różana 1 (1. piętro), 11 października 2019 r. (piątek) godz. 17.00. Wystawa czynna do 8. listopada 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIZYTÓWKA 2019

Wernisaż wystawy 9 października 2019 roku o godz. 17.00 w Galerii Dworzec Zachodni, ul. Gagarina 37a w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukcesy grafików we Włoszech

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IMPONDERABILIA-ALA MAJEWSKA

17 wrzesień - 31 październik 2019r. Bydgoskie Centrum Sztuki, Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 47

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Idea-Pamięć-Kuba

Wystawa prof. Zdzisława Mackiewicza
w Galerii Domu Muz w Toruniu.

Wernisaż wystawy:
13.09.2019 r. / piątek/ godz. 18.00
Galeria Dom Muz
ul. Podmurna 1/3, Toruń

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wystawa grafiki mgr Oksany Budnej w Irlandii

Oksana Budna - Kierunek Dublin
Wernisaż wystawy - 13 sierpnia 2019 r.
Gallery Polish House, 20 Fitzwilliam Place, Dublin, Irlandia

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

International Print Biennial Varna

Toruńscy graficy na 20 Jubileuszowej edycji 20 International Print Biennial Varna, 2019 w Bułgarii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukcesy grafików

47 th International Print Award Carmen Arozena 2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Fundacji Grey House

Termin zgłoszeń upływa 10 lipca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Finisaż- zakończenie semestru w ZPI

21 czerwca 2019 na dziedzińcu Zakład Plastyki Intermedialnejodbędzie się kolejna impreza, tym razem z okazji Święto Muzyki w Toruniu!

21.06.2019godz. 20:00
Zakład Plastyki Intermedialnej UMK
Mickiewicza 121, Toruń

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty wykładowców i studentów na 4. Międzynarodowym Przegląd Plakatu Autorskiego Roller Poster w Szczecinie

Plakaty studentów Grafiki specjalności Projektowanie Graficzne Kingi Bartnickiej, Anny Landowskiej, Jakuba Sobczaka oraz wykładowców prof. Witolda Michorzewskiego i dr Piotra Florianowicza dostały się na 4. Międzynarodowy Przegląd Plakatu Autorskiego Roller Poster w Szczecinie. Przeglądowi towarzyszy wystawa plakatów jury, w której udział bierze dr hab. Nikodem Pręgowski.
 
Otwarcie wystaw 14 czerwca 2019
Wystawa plakatów Jury Roller Poster, wernisaż godz. 17:00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz w Galeria Rektorska Akademii Sztuki w Szczecinie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty z Torunia na Międzynarodowym Biennale Plakatu Lublin 2019

Plakaty studentów Grafiki specjalności Projektowanie Graficzne Kornelii Gawryś i Jakuba Sobczaka oraz wykładowców prof. Witolda Michorzewskiego, dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, dr hab. Nikodema Pręgowskiego, dr Piotra Florianowicza i dr Krzysztofa Skrzypczyka dostały się na Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin 2019. Plakaty można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS oraz w Muzeum Historii Miasta Lublina i Centrum Spotkania Kultur.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Choroba jako źródło sztuki - prace prof. Mariana Stępaka w Muzeum Narodowym w Poznaniu

 

Wystawa obejmuje sztukę polskich artystów tworzących w warunkach długotrwałej fizycznej niepełnosprawności, w czasie choroby. W niektórych przypadkach pokazane zostaną ich ostatnie dzieła. Na wystawie znajduje się około 130 prac powstałych od końca XIX wieku po prace współczesne (malarstwo, rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie i video). Celem wystawy jest przedstawienie dzieł sztuki powstających w chorobie, odsłonięcie specyficznych warunków tworzenia i spojrzenie na fragment historii sztuki z perspektywy choroby artystki/artysty.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Litografia w Galerii Muz

Wystawa Pracowni Litografii toruńskiego Zakładu Grafiki w Galerii Muz z cyklu prezentacji dorobku graficznego wykładowców, absolwentów i studentów wszystkich 5 Pracowni warsztatowych Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Wernisaż wystawy: 17 maja 2019 r. o godz. 18.00
Galeria Muz, Dom Muz, Podmurna 1/3, 87-100 Toruń

Wystawa czynna do 19 czerwca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

transPRINT: TO

Nowa wystawa w Galerii Zakładu Grafiki transPRINT: TO jest przeglądem współczesnej polskiej grafiki artystycznej. 

Wernisaż 15 maja 2019 o godz. 12.30,
Wystawa otwarta do 18 czerwca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wernisaż getyńskiej artystki Miriam Hilker

Miriam Hilker / Nowe horyzonty
Sobota 8 czerwca, godz. 16.30
Galeria S, Zakłada Plastyki Intermedialnej, Mickiewicza 121
Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert Zofii Analog.
Kuratorka wystawy: dr Dorota Chilińska

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

typoGRAFO

wystawa plakatów autorstwa studentów z kierunku Grafika z pracowni Zakładu Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Galeria Dom Muz, ul. Poznańska 52 w Toruniu (za mostem:) Wystawa do 16.06.2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Marian Stępak – miedzy innymi……

Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Galeria Rektorat, Zielona Góra, ul. Licealna 9, Wernisaż – 31.05.2019, godz. 18:00, wystawa czynna do 23 czerwca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OCZY KAMIENIC Aleksandra Sojak-Borodo

Wernisaż: 21 maja (wtorek) 2019 r. godz. 17.00, Galeria 9,39, Zakład Rysunku, ul. Szosa Bydgoska 50/56

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wobec rysunku

Wernisaż wystawy: czwartek 9 maja, godz. 12.00, Galeria Uniwersytecka, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie, ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JACX

Wystawa plakatów Jacka Staniszewskiego i koncert Jordan Reyne. 16 maja 2019 o godz. 18.00, Galeria S, ul. Mickiewicza121, Toruń.

Serdecznie zapraszamy na wystawę plakatów Jacka Staniszewskiego "JACX" w ramach 10 Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej "Plaster" w Toruniu oraz koncert nowozelandzkiej artystki Jordan Reyne. Kuratorką wydarzenia jest Dorota Chilińska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Do teraz - wystawa plakatów, Krzysztof Białowicz

Galeria Art Supplement, Getynga 26.04–14.05.2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Warstwy - wystawa fotografii, Anna Kola

Galeria Alte Feuerwache, Getynga 26.04–14.05.2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prace toruńskich grafików w Ostrawie

 

Grafika artystyczna z Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Galerii Koridor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie. Wernisaż 16 kwietnia 2019 r.

Wystawa prezentuje prace wykładowców, doktorantów i wybranych studentów reprezentujących poszczególne pracownie na specjalności grafika warsztatowa. Różnorodność wystawy jest wynikiem rozmaitości technik stosowanych przez twórców, ale przede wszystkim różnych postaw twórczych. Ta wystawa ma pobudzić wyobraźnię i zaktywizować studentów do twórczych poszukiwań, zachęcić ich do podejmowania nowych wyzwań, dać swieże spojrzenie na problemy techniczne, a poprzez bezpośrednią możliwość ich analizowania - poszerzyć sposoby kreacji.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

RELACJE - Martyna Łazarz, Tomasz Wlaźlak

15.04.2019 – 6.05.2019

godz. 19:00

galeria ZPAP NURT

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Aleksandra Truchel-Treder – „Gdzie jestem?”

 

Wystawa fotografii w związku z wszczęciem przewodu doktorskiego
Wernisaż: 15. 04. 2019r. godz. 18:00 Dom Muz ul. Poznańska 52
Czas trwania wystawy: 15-30. 04. 2019r.

W dniach 1-8. 04. 2019r. fotografie można obejrzeć w Pracowni Wspierania Rozwoju AIM przy ul. Polnej 100A

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Michał Rygielski - wystawa PIK Avenue, Dżakarta, Indonezja

W dniach 18 - 24 marca, w ramach festiwalu "Polska 2019". W centrum PIK Avenue w północnej Dżakarcie odbyła się największa promocja naszego kraju w Indonezji. Impreza zorganizowana przez Bartłomieja Wąsika, przedstawiciela polonii Indonezyjskiej wsparta była patronatem Polish Investment and Trade Agency z udziałem Ambasady Polskiej w Indonezji. Szereg pokazów dotyczących różnych dziedzin, prezentowało polski potencjał. Prezentowane były między innymi: polska myśl techniczna, rzemiosło, specjalności kulinarne, oferta polskiego przemysłu, kultura i sztuka.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Julia Kurek - "Wizyty domowe"

Zapraszamy na spotkanie z dr hab. Julią Kurek, prof. nadzw. Akademii Sztuki w Szczecinie, które odbędzie się w ramach cyklu

Wizyty domowe”.

28.03.2019, godz. 19:00 Zakład Plastyki Intermedialnej ul. Mickiewicza 121, sala nr 6

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"PAPIER REBUS" KATARZYNA ŁYSZKOWSKA

Wernisaż wystawy we wtorek 26 marca 2019 r. o godz.17, Galeria 9,39, ul. Szosa Bydgoska 50/56, Toruń                                   

Wystawa otwiera serię prezentacji artystów związanych z Zakładem Rysunku, w ramach 20-lecia Galerii 9,39.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Katedra Grafiki Artystycznej ASP w Gdańsku

/Przegląd prac wykładowców, doktorantów i studentów/

Wernisaż wystawy 21 marca 2019 r., czwartek o godz.12:00                                                                                                                     Galeria Zakładu Grafiki, WSzP UMK w Toruniu                                                                                                                                        Wystawa czynna do 16.04.2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DYPLOM 2018 najlepsze dyplomy artystyczne

Tegoroczna wystawa wyróżnionych dyplomów artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych została zorganizowana we współpracy z toruńską Fundacją Tumult. W przestrzeniach galerii zobaczymy wyróżnione dyplomy z edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, malarstwa oraz rzeźby. Wręczone zostaną główne nagrody i wyróżnienia. Kuratorem wystawy jest dr hab. Grzegorz Maślewski. Identyfikację wizualną wystawy oraz projekt katalogu Instytutu Artystycznego przygotował dr hab. Nikodem Pręgowski.

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

WCZORAJ I DZIŚ

Malarstwo i grafika BOGDANA PRZYBYLIŃSKIEGO

Biblioteka Uniwersytecka

Wernisaż wystawy 8 marca 2019 r. o godz. 13.00

Kuratorami wystawy są kustosz dyplomowany Jan Kotłowski i młodszy bibliotekarz Elżbieta Hudzik z Sekcji Zbiorów Graficznych BU.

Wystawa potrwa do 31 marca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TOY

Galeria NURT

Toruń, Ducha Św. 8

(wejście jak do klubu 2 Światy)

wernisaż 7.03.2019, godz. 18

wystawa potrwa do 21.03.2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marian Stępak - „Corporis”

Wernisaż wystawy 22 lutego 2019 roku o godz. 18.00 w Galerii Wieża Ciśnień (Konin, ul. Kolejowa 1a).

Wystawa potrwa do 15 marca 2019 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"figura"

Grzegorz Maślewski / Andrzej Borcz

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Warsztaty Graficzne

Zakład Grafiki WSzP UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POTĘGA MAŁEJ FORMY 2

Wernisaż wystawy - 12.02.2019, godz. 17:00 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Galeria WuBePe, Opole

Wystawa eksponowana do 2.03.2019 r.

Gorąco zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Artysta vs Kurator 2019

Zapraszamy studentów kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz teoretyków (krytyków i historyków sztuki) do wzięcia udziału w trzeciej edycji projektu ARTYSTA VS KURATOR!

Informacje dostępne na stronie internetowej http://www.postart.umk.pl/ oraz na facebook https://www.facebook.com/events/369758947112966/

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W oczekiwaniu Nowego – Pejzaż Eschatologiczny

Mirosława Rochecka

Wernisaż wystawy 17 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu, ul. Żeglarska 7

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

LABIRYNTORY - Tomasz M. Kukawski

Wernisaż wystawy i spotkanie z prof. Tomaszem M. Kukawskim w czwartek 17.I.2019 o godzinie 12.30 w Galerii Zakładu Grafiki UMK, ul. Sienkiewicza 30-32 w Toruniu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda w Indiach

Gratulacje dla dr hab. Agaty Dworzak-Subocz z Zakładu Grafiki, której praca z cyklu Space otrzymała nagrodę honorową na International Drawing Biennale 2018-19 Branch of Ankan Art Assoicates w Indiach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFIKA 16 Pracownia Wklęsłodruku

Wernisaż wystawy: 18.01.2019 r., o godz. 18.00

Galeria Domu Muz 

Podmurna 1/3

87-100 Toruń

Wystawa czynna do 15.02.2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 X GRAFIKA

Przegląd prac wykładowców i doktorantów z Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu

Wernisaż wystawy 11 stycznia 2019 r. /piątek/, godz. 17:00

Galeria MDK im. Janusza Korczaka, ul. Staszica 17 a, Chodzież

Wystawa czynna do 28 lutego 2019 r.

 

więcej informacji

Archiwum