Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENTKI PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO NA 5. INTERNATIONAL POSTER BIENNALE

Z dumą informujemy o kwalifikacji naszych studentek i tegorocznej absolwentki do wystawy 5. International Poster Biennale Lublin. Autorskie plakaty studentek Grafiki, specjalności projektowanie graficzne: Katarzyny Orkwiszewskiej, Michelle Minervy, Zuzanny Kwapińskiej i Kamili Płochackiej zostały wybrane do ścisłego grona finalistek i finalistów z całego świata i zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej IPBL 2021 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYKŁAD ON-LINE JA/INNEGO "JĘZYK I NARRACJE RANIĄ..."

JA/INNEGO
"Język i narracje ranią. O wyzwaniach komunikacji międzykulturowej."

Z Margaret Amaką Ohią-Nowak rozmawiają Anna Kalwajtys i Dorota Chilińska.

Kuratorki cyklu Ja/Innego: dr Dorota Chilińska, dr Katarzyna Lewandowska

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DO 27.02 ELŻBIETA JABŁOŃSKA W CENTRUM SZTUKI "GALERIA EL"

Wystawa „a wszystko co istnieje jest miłością” trwa do 27.02.2022 w Centrum Sztuki Galeria EL, ul. Kuśnierska 6 w Elblągu.

a wszystko co istnieje jest miłością” to kolejna (po zeszłorocznej wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy) próba przedstawienia twórczości Elżbiety Jabłońskiej oparta na analizie zrealizowanych w przeszłości prac i projektów (retrospektywa), nadania im spójnej narracji i prezentacja w nowej odsłonie, która daje widzom wgląd w przyszłość (perspektywa), odkrywając nieznany dotąd potencjał znanych prac.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOŁO NAUKOWE STUDENTÓW KRYTYKI ARTYSTYCZNEJ ZAPRASZA NA "WRO ON TOUR" - 21.01

Koło Naukowe Studentów Krytyki Artystycznej UMK, Galeria Forum UMK oraz Lila Leń z Wro Art Center, zapraszają do udziału w projekcie "WRO ON TOUR" mającym na celu promowanie sztuki współczesnej/nowych mediów w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

RYSUNKI I GRAFIKI EWY BIŃCZYK W "CZASIE KULTURY"

W najnowszym numerze kwartalnika “Czas Kultury” / Nr 4/2021 zostały opublikowane rysunki i grafiki dr Ewy Bińczyk. Prace zostały wybrane do publikacji w drodze konkursu i ilustrują dział "Polskość na kozetce".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JĘDRZEJ GOŁAŚ - WYSTAWA W GALERII 9,39. WERNISAŻ 25.01

Katedra Rysunku ma przyjemność zaprezentować wystawę indywidualną naszego kolegi prof. Jędrzeja Gołasia. Jest to również jubileusz 40-sto lecia uzyskania przez niego dyplomu na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Prezentowana w Galerii 9,39 wystawa jest autorskim wyborem prac z lat 1984-2011. Wernisaż odbędzie się 25 stycznia 2022 r. o godz. 14.00w Galerii 9,39, mieszczącej się w Katedrze Rysunku przy ul. Szosa Bydgoska 50/56. Wystawa potrwa do końca lutego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W WOZOWNI "OPOWIEŚĆ WIATRU"

Zapraszamy na wystawę "Opowieść Wiatru"!

15.01- 27.02.2022

Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, Toruń

otwarcie wystawy: 15.01.2022 (sobota), godz. 12:00

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"OPOWIEŚCI ONIRYCZNE" EWY BIŃCZYK W GDAŃSKU

Ewa Bińczyk / Opowieści oniryczne / wystawa rysunków, kolaży i grafik

Wernisaż: 10.01.2022, godz.18.00 / czas trwania wystawy: 10.01.2022 – 07.02.2022

Oliwski Ratusz Kultury / Galeria Sztuki Nowy Warzywniak, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O TORUŃSKIEJ DENDROCHRONOLOGII W GAZECIE WYBORCZEJ

W Gazecie Wyborczej, w dziale "Polscy Naukowcy Donoszą", ukazał się popularnonaukowy artykuł o badaniach ołtarza mariackiego autorstwa asystentki z naszego Wydziału - Barbary Gmińskiej-Nowak. Badaczka opisuje metodologię i wyniki prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych badań, wskazując, że dzięki metodzie dendrochronologicznej udało się ustalić, iż drewno do budowy szafy ołtarza mariackiego pochodzi z 1479 r. Rok młodszy – według datowania przeprowadzonego przez naukowców z UMK - jest budulec użyty do wykonania elementów predelli.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA K. RUDÓLFF-KANABAJ "STRUKTURY BIAŁO NA BIAŁYM"

Zapraszamy na indywidualną wystawę Katarzyny Rudólff-Kanabaj z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby, zatytułowaną "STRUKTURY biało na białym". Struktury podpatrzone w naturze, rozwijające się według indywidualnych wzorów. Podlegające ciągłym zmianom. Reagujące na otoczenie w charakterystyczny i indywidualny sposób.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STEROWIEC "WOLNOŚĆ" K. ŁYSZKOWSKIEJ NA ASP W GDAŃSKU

Sterowiec WOLNOŚĆ, autorstwa dr Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK, stał się iluminacją Świąt w polskiej kolebce wolności. Będzie on prezentowany w Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku do 9 stycznia 2022 r., w ramach jubileuszu 100-lecia sprowadzenia do miasta pierwszego, polskiego Sterowca. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKI PAWILON NA NORDART 2022 POD KURATELĄ PROF. J.W. SIENKIEWICZA

Organizatorzy i gospodarze największej w Europie prezentacji światowej sztuki współczesnej NordArt (Büdelsdorf/Niemcy), od ponad dwudziestu lat oprócz wystawy ogólnej, dedykują sztuce poszczególnych krajów pawilon narodowy. Po prezentacjach dorobku współczesnych artystów plastyków w pawilonach Chin, Mongolii, Czech, a w 2021 roku w pawilonie Ukrainy, w 2022 roku NordArt dedykuje narodowy pawilon sztuce polskiej.
Na kuratora Pawilonu Polskiego NordArt 2022 został powołany prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 11. AGATA PRZYŻYCKA

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.
NOCNY PORTIER - Agata Przyżycka
20.12.2021-19.01.2022

Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Wszystkie wcześniejsze wystawy można obejrzeć na https://szatnia.online/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WROCŁAW. WYSTAWA POKONKURSOWA NAGRODZONYCH DYPLOMÓW Z KONSERWACJI

Wystawa pokonkursowa "Najlepsze Dyplomy na Kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki w Polsce" we Wrocławiu

Na wystawie prezentowane są wybrane realizacje dyplomowe absolwentów kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki ze wszystkich uczelni w Polsce kształcących na tym kierunku, w ramach jednolitych studiów magisterskich, w tym z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Miejsce wystawy: Galeria Neon, ASP, Wrocław, ul. Traugutta 19/21.

Czas trwania: 16.12-7.01.2022, możliwość zwiedzania w dni powszednie w godz. 10.00-18.00.

Wernisaż: 16.12.2021, godz. 15.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONFERENCJA "ZABYTKI MULTITECHNOLOGICZNE - BADANIA, KONSERWACJA, EKSPOZYCJA"

Konferencja "Zabytki multitechnologiczne – badania, konserwacja, ekspozycja". Online, 14-15 XII 2021 r.

Więcej o konferencji: http://www.zkpis.umk.pl/?konferencja%202020,326

Problematyka konferencji związana jest z zagadnieniami dotyczącymi badań, konserwacji i ekspozycji zabytków multitechnologicznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY AUTORSKIE W IRAKU

Plakaty Laury Gutt i Agaty Piątkowskiej - studentek kierunku Grafika z Pracowni Projektowania Graficznego, zostały zakwalifikowane do ścisłego grona finalistów prestiżowej wystawy IRAQ 100 INTERNATIONAL POSTER EXHIBITION Tamayouz Excellence Award! Do wystawy pokonkursowej jury wybrało prace artystów z Australii, Algierii, Brazylii, Chin, Niemiec, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Austrii, Meksyku, Polski, Rosji, Serbii, Wenezueli, Syrii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ugandy i USA. Gratulujemy sukcesu!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

10 XII - WYSTAWA I PRELEKCJA "PRAWA CZŁOWIEKA W PLAKACIE"

"Prawa człowieka w plakacie. Komunikacja wizualna dla dobra sprawy" - wystawa i prelekcja z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

Gdzie i kiedy: 10 grudnia 2021, WPiA UMK
Pokaz: godz. 12:00 (Audytorium C)
Otwarcie wystawy: 13.30 (hol WPiA)

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"SZTUKA NATURY" TORUŃ 2021

W dniach 3-5 grudnia 2021 r. Toruń już po raz czternasty stanie się Stolicą polskiego filmu i fotografii przyrodniczej. Wszystko to za przyczyną Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń 2021. Ta cykliczna Impreza jest organizowana przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest dr hab. Adam Adamski, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA POŚWIĘCONA EDWARDOWI KWIATKOWSKIEMU

„Droga do sztuki” – wystawa poświęcona Edwardowi Kwiatkowskiemu z okazji jego 50. rocznicy śmierci

Wernisaż odbędzie się w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w dniu 6 grudnia 2021 r. o godz. 14:00. Wystawa będzie czynna do  14 stycznia 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BWA W OLKUSZU - KOLAŻ-ASAMBLAŻ 2021

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Kolaż-Asamblaż 2021, który odbędzie się 9 grudnia 2021 r. o godz. 18.00, w siedzibie Galerii BWA w Olkuszu na ul. Szpitalnej 34.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSERWACJA KOŚCI SŁONIA LEŚNEGO

Miał 4 metry wysokości, ważył nawet 9 ton, przeżył 5 dekad. Kośćmi słonia leśnego, wymarłego trąbowca sprzed 100 tys. lat, zajmują się konserwatorzy z UMK. Do uzupełnień szkieletu używają autorskiego materiału – kompozytu mineralno-polimerowego z lekkim porowatym wypełniaczem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY NA WYKŁAD ON-LINE

Zapraszamy do wysłuchania wykładu Moniki Weychert "NIEWIDZIALNA ZAGŁADA. Romska sztuka współczesna jako bunt podporządkowanych Innych." https://www.youtube.com/watch?v=x5bWnOhutbU

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BADANIA OBRAZU "PORTRET MIKOŁAJA KOPERNIKA"

W dniu 22 listopada br. Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu zamieniła się w specjalistyczne laboratorium badawcze. Przedstawiciele Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych podjęli się wznowienia badań obrazu Portret Mikołaja Kopernika tzw. Portretu gimnazjalnego, wykonanego przez nieznanego malarza, datowanego na ok. 1580 rok.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY W ROSJI - DOSTOJEWSKI 200

Plakaty studentek kierunku Grafika, ze specjalności projektowanie graficzne - Laury Gutt, Agaty Piątkowskiej i Gabrieli Słowikowskiej oraz pracowników Katedry Projektowania Graficznego - dra Piotra Florianowicza i mgra Jakuba Sobczaka zostały zakwalifikowane do międzynarodowej wystawy plakatu "Beauty will save the world" zorganizowanej przez Биеннале Золотая пчела / Golden Bee Global Biennale of Graphic Design w 200. rocznicę urodzin Fiodora Dostojewskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSKA GRAFIKA W KATOWICACH

TORUŃ W KATOWICACH!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z wystawą zbiorową „5xTAK”, prezentującą w Katowicach twórczość pedagogów oraz  wybranych absolwentów Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Wernisaż: 26 listopada 2021 r., godz. 18.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W GALERII NA ANTRESOLI - MIROSŁAW KOCOŁ

W dniach 22 listopada - 17 grudnia 2021 r. w Galerii na Antresoli w Pracowni Witrażu Wydziału Sztuk Pięknych UMK, prezentowana będzie wystawa Mirosława Kocoła pt. "Ślad".
Wernisaż wystawy odbędzie się 22 listopada 2021 r. o godz. 19.15.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYRÓŻNIENIA DLA STUDENTÓW NA X PLENERIADZIE UCZELNI ARTYSTYCZNYCH

Studenci Malarstwa: Michalina Brzozowska, Agnieszka Tokarczyk, Maja Woźniak, Michał Kawałko, Igor Datkiewicz, Marek Cyroń i Justyna Permus-Sałańska, uczestniczyli  wspólnie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i studentami Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego w X jubileuszowej Kazimierskiej Pleneriadzie Uczelni Artystycznych w Kazimierzu Dolnym, zorganizowanej przez Fundację i Galerię Stalowa w Warszawie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MEDALIERSKI PROJEKT W MUZEUM OYAMA TOWN W JAPONII

WYSTAWA XIII EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO, MUZEUM OYAMA TOWN, JAPONIA

W Muzeum Oyama Town w Japonii odbywa się wystawa XIII edycji Międzynarodowego Projektu Medalierskiego. Tegorocznym tematem jest „Transformacja ”. Zaproszenie do udziału w projekcie kierowane jest do uczelni plastycznych na całym świecie, w których sztuka medalierska znajduje się w programie kształcenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XI BAŁTYCKIE TRIENNALE MEDALI W MUZEUM NARODOWYM W WILNIE

500 LAT SZTUKI MEDALIERSKIEJ NA LITWIE I W POLSCE W MUZEUM NARODOWYM W WILNIE

W Litewskim Muzeum Narodowym – Nowym Arsenale (ul. Arsenalo 1, Wilno) rozpoczęła się kolejna odsłona wystawy XI Bałtyckich Triennale Medali. Jedenasta edycja projektu odbywa się pod hasłem „500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce”. Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2022 r. W lipcu-sierpniu 2021 r. wystawa była prezentowana w Muzeum Okręgowym w Toruniu, a we wrześniu-październiku 2021 r. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA STUDENTÓW ARCHITEKTURY WNĘTRZ W GALERII FORUM

Od 16 listopada 2021 r. w Galerii Forum prezentowana jest wystawa studentów Architektury wnętrz "Projekt aranżacji wnętrz budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu". Wystawa przygotowana została pod kierunkiem mgr Julii Wleklińskiej, mgr Barbary Baranowskiej i dr hab. Grzegorza Maślewskiego, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 10. JAKUB WAWRZAK

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.
OAZA 2 - Jakub Wawrzak
do 17.12.2021

Koordynacja i realizacja wystawy: Maciej Kwietnicki

Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Wszystkie wcześniejsze wystawy można obejrzeć na https://szatnia.online/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRAVELING GALLERY Z UDZIAŁEM TORUŃSKICH GRAFIKÓW

Wśród 58 artystów zaproszonych do udziału w projekcie wystawienniczym "Traveling Gallery: Self-Portraits - Postcards from Poland / Galeria Podróżna: Autoportrety - Pocztówki z Polski", znalazło się dwóch wykładowców toruńskiej Katedry Grafiki: dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK i dr hab. Marek Zajko, prof. UMK. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA POPLENEROWA STUDENTÓW I ROKU KIR "ŚLADAMI MISTRZÓW"

Wystawa poplenerowa studentów I roku KiR  - Galeria 011, "Od Nowa", Toruń

Wernisaż wystawy: 10.11.2021, godz. 17.00

Czas trwania: 10.11.2021-06.12.2021

Prowadzące plener: dr hab. Mirosława Rochecka, prof. UMK, dr Magdalena Chomiak

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DOCENIENI ZA PUBLIKACJE

JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał kolejne stypendia za najwyżej punktowane publikacje naukowe.

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wyróżnił stypendiami naukowców (autorów indywidualnych i zespoły), których publikacje uzyskały 200, 140 lub 100 punktów według ministerialnego wykazu czasopism punktowanych. W ostatnich zestawieniach - z lipca i sierpnia 2021 r. zostało uwzględnionych 86 publikacji z afiliacją z UMK, w tym 4 z naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NOWA WYDZIAŁOWA "GALERIA BO"

W piątek 5 listopada 2021 r., na elewacji południowej głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 zamontowano billboard, który będzie służył jako galeria jednego obrazu. Kuratorem GALERII BO jest dr Piotr Florianowicz z Katedry Projektowania Graficznego. Działalność galerii zainaugurował plakat „Po co nam sztuka?”, autorstwa Adrianny Wiśniewskiej, studentki Grafiki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

EDUKACYJNY "NANOPOLIS" Z ILUSTRACJAMI JAKUBA SOBCZAKA

Program Absolwent UMK z okazji 20-lecia swojego istnienia wydał interaktywną książkę dla dzieci "Nanopolis. Uniwersum przez lupę". Ilustracje i opracowanie graficzne są autorstwa Jakuba Sobczaka z Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASZE BADACZKI NA KONFERENCJI W WALENCJI

W dniach 4-6 XI 2021 r. odbywa się międzynarodowa konferencja "6th International Meeting on Retouching of Cultural Heritage" organizowana przez Uniwersytet w Walencji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OD 9 XI PAULINA GOŁOŚ W GALERII 9,39

Paulina Gołoś z Katedry Rysunku zaprasza na wystawę indywidualną BLISKOŚĆ. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 9 listopada o godz. 18.00, w ramach XX-lecia istnienia Galerii 9,39. Wystawa indywidualna prezentowana będzie w dniach 9.11.2021-28.11.2021, Galeria 9,39/Katedra Rysunku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 XI - WERNISAŻ WYSTAWY

WYPUKŁODRUK – z Cyklu 5 Pracowni Katedry Grafiki WSzP UMK w TORUNIU
5.11.2021 r. /piątek/, godz. 18.30
Galeria Dom Muz, ul. Podmurna 1/3, Toruń
Centrum Kultury Dwór Artusa

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY GRAFIKÓW W HISZPANII

Jury konkursu 48 th International Print Award Carmen Arozena 2021, Spain przyznało 2 nagrody i 3 wyróżnienia, oraz zakwalifikowało 25 artystów do wystawy pokonkursowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z KRÓLEWSKIEJ PUSZCZY NA OŁTARZE

Drewno z ponad 100-letnich dębów wyciętych w 1479 r. w królewskiej Puszczy Niepołomickiej posłużyło Witowi Stwoszowi do budowy konstrukcji ołtarza w krakowskim kościele Mariackim – ustalili badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MURALE STUDENTÓW MALARSTWA W PRZESTRZENIACH SPOŁECZNYCH

 Studenci Malarstwa z Pracowni Malarstwa Ściennego, pod kierunkiem dr hab. Iwony Szpak-Pawłowskiej, prof. UMK, tworzą w przestrzeni społecznej murale.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "HORYZONT" WE LWOWIE

Do 12 XI 2021 r. w galerii Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki zapoznać się będzie można z wystawą Horyzont, na której prezentowane są prace wykładowców i studentów Katedry Intermediów UMK. Swoje dzieła pokażą wykładowcy: Krzysztof Białowicz, Joanna Chołaścińska, Anna Kola, Radosław Staniec, Marian Stępak, Maria Szczodrowska, Tomasz Wlaźlak oraz studenci: Ewa Bonisławska, Piotr Dankowiakowski, Anna Kiszkowiak, Maciej Kwietnicki, Magdalena Skarbek, Darya Stankevich.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARTYSTYCZNA DZIAŁALNOŚĆ STUDENTÓW KATEDRY MALARSTWA

W Pracowni Witrażu Katedry Malarstwa ogłoszono konkurs dla studentów tej katedry na dzieło plastyczne związane ze 135 rocznicą budową toruńskiej kamienicy przy ul. Mickiewicza 94-96/Sienkiewicza 19-21. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

28 X - "INNER-OUT" KATARZYNY ŁYSZKOWSKIEJ

"Sterowiec Wolność" dr Katarzyny Łyszkowskiej dostał się do finałowej wystawy VI Piotrkowskiego Biennale Sztuki jako jedna z 67 prac wyłonionych z 903 nadesłanych do konkursu. Wkrótce projekt będzie eksponowany również w Toruniu jako część wystawy indywidualnej dr Katarzyny Łyszkowskiej "Inner-Out", która 28 października 2021 r. o godz. 18:30 zostanie otwarta w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA KOŃCOWOROCZNA 2020/2021

Zapraszamy na wystawę końcoworoczną studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK podsumowującą rok akademicki 2020/2021. Wystawa prezentowana jest w formule on-line. Poniżej można znaleźć linki do prezentacji poszczególnych Katedr.

Prace prezentowane są również na wydziałowym Facebooku https://www.facebook.com/wydzialsztukpieknychumkwtoruniu/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY NA "WIZYTÓWKĘ"!

Studenci i pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zapraszają na wystawę „WIZYTÓWKA”, na której prezentowane są prace studentów wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi z kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK: architektury wnętrz, grafiki, malarstwa, sztuki mediów i edukacji wizualnej.

Miejsce: Galeria Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury „Od Nowa”, ul. Gagarina 37A, Toruń.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 października 2021 r. o godzinie 17.00. Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie, z zachowaniem reżimu sanitarnego, w dniach 20.10-15.11.2021.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"BaŁUTy tożsamości" Z UDZIAŁEM BARBARY KACZOROWSKIEJ

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na kontynuację wystawy „BaŁUTy tożsamości”.
Galeria Bałucka, Stary Rynek 2, Łódź
wernisaż: 22.10.2021, godz. 18.00
22.10.2021 – 09.01.2022
kuratorka: Małgorzata Dzięgielewska
 

Na wystawie są prezentowane m.in. prace naszej pracowniczki dr Barbary Kaczorowskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSERWACJA MAPY Z LISTY UNESCO. FINAŁ PROJEKTU

W dniach 30.09-01.10.2021 r. w Sali Lustrzanej Pszczyńskiego Zamku odbyła się konferencja podsumowująca projekt konserwacji-restauracji unikatowego zabytku kartografii śląskiej - rękopiśmiennej mapy Pszczyńskiego Wolnego Państwa Stanowego, wpisanej na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. To wielkowymiarowe (ok. 2,5 x 3,0 m) odwzorowanie terenu o wyjątkowo szczegółowej treści topograficzno-gospodarczej, wykonał w 1636 roku Andreas Hindenberg na zlecenie księcia Seyfrieda II von Promnitz. Relację z przebiegu prac oraz wyniki badań techniki wykonania zabytku przedstawiły autorki realizacji: dr Jolanta Czuczko, dr Dorota Jutrzenka-Supryn oraz mgr Karolina Komsta-Sławińska z Katedry Konserwacji Restauracji Papieru i Skóry.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

15 X - EWA BIŃCZYK "PO DRUGIEJ STRONIE"

Ewa Bińczyk / Po drugiej stronie / wystawa rysunków, kolaży i grafik

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wernisaż wystawy Ewy Bińczyk odbędzie się  15 października 2021 r. o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wystawa towarzyszy 10. Fonomo Music & Film Festival. Fonomo to międzynarodowy festiwal, który od ponad 10 lat analizuje i przybliża relacje pomiędzy światem filmu i muzyki, obrazu i dźwięku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWE REALIZACJE NA EUROPEJSKIM FORUM PRAW CZŁOWIEKA

11-12 października b.r. miało miejsce największe w Europie wydarzenie poświęcone w całości prawom człowieka. Organizowane przez Agencję Praw Podstawowych UE Forum 2021 odbyło się w formie hybrydowej. Sesje transmitowane były na żywo z głównej sceny w Wiedniu, czterech miast europejskich: Strasburga, Genewy, Warszawy, Lublany i Oslo, oraz na czterech kanałach online. Zainteresowaniu uczestnicy mieli do wyboru 150 sesji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z TYTUŁEM NAJLEPSZEGO ABSOLWENTA WYDZIAŁU

Z przyjemnością informujemy, że najlepszą absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych w roku akademickim 2020/2021 została pani mgr Daria Agnieszka Maciąg – absolwentka kierunku: Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, specjalność: Konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY GRAFIKÓW NA "POSTER QUADRENNIAL BARDEJOV" NA SŁOWACJI

Plakaty dra hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, prof. UMK, dra hab. Krzysztofa Skrzypczyka, prof. UMK oraz dra Piotra Florianowicza - wykładowców z Katedry Projektowania Graficznego, zostały wybrane przez międzynarodowe jury do wystawy pokonkursowej Poster Quadrennial Bardejov na Słowacji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFICY NA WYSTAWIE W GRECJI

Studenci i pracownicy Katedry Projektowania Graficznego prezentowali swoje plakaty w Grecji w ramach projektu i wystawy: Synteza 2021 architecture | graphics | design. Otwarcie wystawy miało miejsce w Thessaloniki Science Center and Technology Museum.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W SKŁUDZEWIE

25 września 2021 r., w galerii Stary Dwór w Skłudzewie miał miejsce wernisaż XX Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Pleneru Profesjonalistów „Przestrzeń Przyrody” – Skłudzewo 2021 z udziałem artystów z Bochni, Gdańska, Grudziądza, Krakowa, Nowego Wiśnicza, Nysy, Skłudzewa, Wrocławia i Torunia, a wśród nich pracowników naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

8 X - WYSTAWA "PRACE DOMOWE" ALICJI MAJEWSKIEJ

Zapraszamy na wystawę  Ali Majewskiej „Prace domowe”.

Galeria CK i S Wieża Ciśnień, Konin

8.10.21– 29.10.21

Kurator: Robert Brzęcki

Współudział: Dagna Majewska

Z katalogiem wystawy można zapoznać się TU.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRANT INSTYTUTU POLONIKA - NASZE STUDENTKI W MUZEUM W RAPPERSWILU

W ramach realizowanego w bieżącym roku przez Muzeum Polskie w Rapperswilu grantu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021”, do szwajcarskiego Muzeum przyjechały cztery wolontariuszki – studentki kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu: Klaudia Malajka, Julia Twardowska, Julia Lubczyńska, Anna Kopania. Studentki odbywają naukę w Katedrze Konserwacji-Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej oraz w Katedrze Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRACE KONSERWATORSKIE NA JASNEJ GÓRZE

Prace konserwatorskie i restauratorskie przy malowidłach z przedstawieniami scen z życia i kultu błogosławionego Stanisława Oporowskiego na Jasnej Górze

Po przerwie spowodowanej pandemią, w ramach ćwiczeń terenowych wznowione zostały  prace konserwatorsko-restauratorskie przy malowidłach z XVII/XVIII wieku z przedstawieniami scen z życia i kultu błogosławionego Stanisława Oporowskiego.  Zdobią one boazerie korytarza łączącego Kaplicę Matki Boskiej z Refektarzem na Jasnej Górze. Prace realizowane są pod kierunkiem dra hab. Jacka Stachery, prof. UMK przez studentów III roku – Olivię Wrześniewską, Maję Moraczewską, Weronikę Skreczko i Paulę Rumin. Działania studentów spotykają się z uznaniem Ojców Paulinów oraz licznych pielgrzymów z całego świata.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SUKCESY GRAFIKÓW W MACEDONII

Sukcesy Grafików na 10 International Triennial Of Graphic Art Bitola 2021 w Macedonii
Odbywający się od 1994 roku (już w 10 edycjach) International Triennial Of Graphic Art Bitola, został zorganizowany przez Institute and Museum Bitola w Macedonii. Jest cyklicznym, bardzo ważnym wydarzeniem dla międzynarodowego środowiska artystów grafików.
Wśród finalistów znalazło się sześcioro grafików z WSzP UMK w Toruniu - wykładowców Katedry Grafiki i dwie absolwentki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ "(nie)dokładnie"

Wystawa "(nie)dokładnie" od 08.09.2021, ul. Gdańska 20, Bydgoszcz.

"(nie)dokładnie" to próba przedstawienia twórczości Elżbiety Jabłońskiej oparta na analizie zrealizowanych w przeszłości prac i projektów (retrospektywa), nadania im spójnej narracji i prezentacja w nowej odsłonie, która daje nam (widzom) wgląd w przyszłość (perspektywa), odkrywając nieznany dotąd potencjał znanych prac.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

1 IX FINISAŻ WYSTAWY "MOJE OBRAZY" I KONCERT ZESPOŁU "WSTYD"

1 września 2021 r. o godz. 18:00 w Galerii Forum odbędzie się finisaż wystawy "Moje obrazy" Arka Pasożyta połączony z koncertem zespołu WSTYD.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JAN JACEK SOBECKI - IN MEMORIAM

Z żalem zawiadamiamy, że zmarł Jan Jacek Sobecki, Przyjaciel Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Prowadzona przez Niego Galeria Art Supplement w Getyndze gościła wielu artystów z naszego Wydziału. Jego przychylność, otwartość i pogoda ducha, zawsze pozostają w naszej pamięci.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

AUTOPORTRET Z TOMOGRAFEM

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

12 EDYCJA FESTIWALU PLASTER W TORUŃSKIM CSW

 Do 24 października 2021 r. w toruńskim CSW można oglądać wystawy 12 edycji festiwalu Plaster.

W gronie tegorocznych uczestników można znaleźć artystów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, m.in. dra hab. Nikodema Pręgowskiego, absolwentów: Kingę Bartnicką, Beatę Kozłowską, Martynę Wójcik-Śmierską, Karola Banacha.

Kuratorem festiwalu jest również pracownik naszego Wydziału - prof. dr hab. Krzysztof Białowicz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYDZIAŁOWE REALIZACJE NA FESTIWALU ŚWIATŁA BELLA SKYWAY FESTIVAL

Studentki i studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna, stworzyli instalacje "Inside Energy" i "Żyły miasta" w ramach tegorocznej edycji Bella Skyway Festival. Prace prezentowane były od 17 do 21 sierpnia 2021 r. w strefie Zamku Krzyżackiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STEROWIEC "WOLNOŚĆ" K. ŁYSZKOWSKIEJ NA STARYM RYNKU W TORUNIU

W dniach 13-15 sierpnia 2021 r., na Starym Rynku w Toruniu odbył się premierowy pokaz dziesięciometrowego Sterowca WOLNOŚĆ autorstwa Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku. Jego realizację sfinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021” we współpracy z CK Dwór Artusa w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSOKO PUNKTOWANA PUBLIKACJA PROF. T. WAŻNEGO

JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał stypendia za najwyżej punktowane publikacje (za okres do 1 lipca 2021 r.). Wśród 55 publikacji z afiliacją z UMK jest artykuł współautorstwa prof. dra hab. Tomasza Ważnego pt. „The Suceava oak chronology: a new 804 years long tree ring chronology bridging the gap between central and south Europe”, opublikowany w czasopiśmie „Dendrochronologia”, Vol. 68, 2021 (DOI: 10.1016/j.dendro.2021.125856), za kóry przyznano 100 pkt. Współautorami publikacji są: Roibu Cătălin Constantin, Crivellaro Alan, Mursa Andrei, Chiriloaei Francisca, Ştirbu Marian Ionut, Popa Ionel.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 08. KATARZYNA MALEJKA

Zapraszamy do Szatni na wystawę Katarzyny Malejki pt. "Ja Ci wierzę Zuzanno". Ekspozycja potrwa do 6 września 2021 r.

______________________
"Ja Ci wierzę Zuzanno"
2021, neon led, dom prywatny, Legionów 15, Toruń
Koordynacja i realizacja wystawy: Joanna Chołaścińska, Maciej Kwietnicki, Katarzyna Rumińska, Tomasz Wlaźlak.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW KIERUNKU KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI

ART MUST GO ON
Wystawa pracowni rysunku studentów 2. roku kierunku Konserwacja
i Restauracja Dzieł Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Termin ekspozycji: 23.07-23.08.2021
Galeria: Dom Muz filia Dworu Artusa, ul. Podmurna 1
Godziny otwarcia galerii: 11:00-19:00

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W POZNAŃSKIM ARSENALE

W poznańskim Arsenale prezentowana jest wystawa „Siostra Ziemia”, której kuratorkami są dr Dorota Chilińska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK i dr Katarzyna Lewandowska z gdańskiej ASP. „Matce Ziemi, Siostrze Ziemi oddajemy siebie. Tkamy ten świat wspólnie. Dedykujemy tę wystawę wszystkim czującym istotom, całej Naturze, Planecie i Kosmosowi” – tak o koncepcji wystawy piszą jej autorki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 07. ALEKSANDRA SOJAK-BORODO

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.

Tłok - Aleksandra Sojak-Borodo
05.07-30.07.2021

Koordynacja i realizacja wystawy:
Joanna Chołaścińska, Maciej Kwietnicki, Weronika Stuczyńska.

Wernisaż z otwarcia online pod linkiem: https://www.facebook.com/events/519439825873173?ref=newsfeed.
Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XI BAŁTYCKIE TRIENNALE MEDALI

7 VII 2021 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu na otwarcie wystawy XI BAŁTYCKIE TRIENNALE MEDALI. 500 LAT SZTUKI MEDALIERSKIEJ NA LITWIE I W POLSCE.

Wystawa czynna jest do 15 IX 2021 r. Zwiedzać ją można od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 w Muzeum Okręgowym w Toruniu (Ratusz Staromiejski), ul. Rynek Staromiejski 1.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

I NAGRODA "IZABELLA 2020" ZA BADANIA I KONSERWACJĘ KOŚCI SŁONIA LEŚNEGO

Już po raz kolejny kapituła konkursu Wydarzenie Muzealne Roku "IZABELLA 2020" pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego nagrodziła prace konserwatorskie przy kościach szkieletu słonia leśnego realizowane w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby UMK pod kierunkiem prof. Piotra Niemcewicza i dr Aleksandry Gralińskiej-Grubeckiej. Uroczysta gala wręczenia nagród zaplanowana jest na wrzesień.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wysoko punktowane publikacje

JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał kolejne stypendia za najwyżej punktowane publikacje naukowe.

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wyróżnił stypendiami naukowców (autorów indywidualnych i zespoły), których publikacje uzyskały 200, 140 lub 100 punktów według ministerialnego wykazu czasopism punktowanych. W ostatnich zestawieniach z kwietnia i maja tego roku zostały uwzględnione 183 publikacje z afiliacją z UMK, w tym 3 z naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA W WOZOWNI

Pracownicy naukowo-dydaktyczni Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby oraz artyści zrzeszeni w  Stowarzyszeniu Artystycznym "Otwarte” zapraszają na wernisaż wystawy Co mimo wszystko budzi Twoją nadzieję ?, który odbędzie się 2 lipca w godz. od 11.00 do 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu.

Czas trwania wystawy: 2.07.2021- 29.08.2021

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA MONIKI RAK W GALERII 9,39

W ramach obchodów XX-lecia istnienia Galerii 9,39, Katedra Rysunku ma przyjemność zaprezentować wystawę indywidualną dr Moniki Rak, byłej dyplomantki WSP UMK, a obecnie adiunkta w Katedrze Mechatroniki na UTP w Bydgoszczy oraz wykładowczyni w Katedrze Rysunku na WSP UMK w Toruniu.
Wystawa pt. „Linia i kolor” jest dostępna od dnia 24.06.2021 r. Zwiedzanie jest możliwe w reżimie sanitarnym. Wystawę będzie można obejrzeć również w wersji cyfrowej na stronie Katedry Rysunku, stronach wydziałowych oraz na FB. Podsumowujący materiał wideo będzie opublikowany w lipcu. Serdecznie zapraszamy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

AGATA DWORZAK-SUBOCZ - I NAGRODA W MINIPRINT KAZANLAK 2021

Miło nam poinformować, że nasza wykładowczyni – dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK z Pracowni Serigrafii, Katedry Grafiki otrzymała I Nagrodę w międzynarodowym konkursie The 9 International Contemporary Miniprint of Kazanlak 2021, w Bułgarii, w kategorii: grafika cyfrowa i eksperymentalna.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NASI FINALIŚCI II MIĘDZYNARODOWEGO TRIENNALE GRAFIKI W CIESZYNIE

Wykładowcy i studenci z Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu znaleźli się wśród finalistów II Międzynarodowego Triennale Grafiki w Cieszynie.
 
Wyróżnienia/Nominacje do Nagród otrzymały:
- mgr Oksana Budna-Kaczor w kategorii grafika tradycyjna /wykładowczyni z Pracowni Wklęsłodruku KG/,
- Agata Burzyńska w kategorii grafika cyfrowa /studentka 3 roku w Pracowni Wklęsłodruku KG/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA WACŁAWA KUCZMY W GALERII FORUM

W Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych od 7 czerwca do 17 czerwca 2021 r. prezentowana jest wystawa doktorska w dyscyplinie sztuki piękne pt. „Realizmu formy w kontekście abstrakcji obrazu”  Wacława Kuczmy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"DZIECINNIE PROSTE" - WYSTAWA KATARZYNY ADASZEWSKIEJ

Zapraszamy na wystawę indywidualną dr hab. Katarzyny Adaszewskiej, prof. UMK „DZIECINNIE PROSTE". Wystawę można oglądać stacjonarnie w BWA Sieradz do 27.06.2021 r.

Zwiedzanie wystawy odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 (w soboty i niedziele nieczynne).

___

Katarzyna Adaszewska: DZIECINNIE PROSTE
Miejsce: BWA Sieradz, ul. Kościuszki 3, Sieradz
Czas trwania wystawy: 02.06-27.06.2021
Wernisaż: 02.06.2021 godz. 18.00

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ W GALERII 9,39

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystawę indywidualną prof. dr hab. Elżbiety Jabłońskiej, która odbędzie się w dniach 25 maja - 13 czerwca 2021 r. w ramach obchodów XX-lecia Galerii 9,39 w Katedrze Rysunku przy ulicy Szosa Bydgoska 50/56 w Toruniu. W dniu 25 maja w godz. 16.00-20.00 możliwe jest osobiste spotkanie z artystką w ramach autorskiego oprowadzania po wystawie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KWALIFIKACJE DO WYSTAWY INTERNATIONAL MINI PRINT TRIENNIAL "INTAGLIO"

Wykładowcy i tegoroczni absolwenci Katedry Grafiki zostali zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej 2 International Mini Print Triennial "lntaglio" w Kijowie na Ukrainie. Nasz kraj reprezentują: Oksana Budna, Natalia Kwiatkowska, Izabela Stenka i Marek Zajko z Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWY INDYWIDUALNE WYKŁADOWCÓW KATEDRY GRAFIKI

W ramach obchodu 20-lecia Salonu Artystycznego w Chodzieży, otwarte zostały dwie indywidualne wystawy wykładowców Katedry Grafiki.
Piotr Gojowy prezentuje "Pamiętnik Graficzny"- cykl miniatur obrazujących los człowieka. Mistrzowski warsztat graficzny i tkliwość tematu w harmonii tkają materię wspomnień.
Zdzisław Mackiewicz w wystawie "Kolodion" odkrywa niezwykłość techniki, zaskakuje plastycznym wyrazem. Czerń i biel srebrzy się dotknięciem światła. Portret, nieco niepokojący wypełnia przestrzeń galerii.
Galeria MDK, ul. Staszica 17a, Chodzież.
Gorąco zaprszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPRASZAMY DO CSW "ZNAKI CZASU"!

Zapraszamy na wystawę DYPLOM 2020 - wystawę najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w roku akademickim 2020/2021, prezentowaną w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu w dniach 11.05-06.06.2021 r.

Na wystawie pokazane zostaną prace kilkudziesięciu absolwentów Wydziału, reprezentujące różne podejścia do sztuki: artystyczne, konserwatorskie i badawcze. Prace te są owocem kilkuletniego dojrzewania artystycznego i intelektualnego oraz rezultatem współpracy z merytorycznymi opiekunami. Wystawa jest więc podsumowaniem niełatwej drogi, którą wspólnie podążali studenci i nauczyciele. Jest także momentem, w którym absolwenci zaczynają kroczyć już własnymi ścieżkami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYZNANY MEDAL IM. TYMONA NIESIOŁOWSKIEGO

Z przyjemnością informujemy, że Medal im. Tymona Niesiołowskiego został przyznany mgr Małgorzacie Tekieniewskiej z Grafiki (specjalność Grafika projektowa) za dyplom "Melanż Ostateczny" przygotowany pod kierunkiem dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, prof. UMK. Medal ten, to honorowa nagroda przyznawana rokrocznie za najlepszy na Wydziale Sztuk Pięknych UMK dyplom artystyczny. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ZAPROSZENIE DO WSPÓŁTWORZENIA OBIEKTU W PROJEKCIE KATARZYNY ŁYSZKOWSKIEJ

Dr Katarzyna Łyszkowska zaprasza Wszystkich, bez względu na wiek, umiejętności rysunkowe czy przekonania światopoglądowe do udziału w tworzeniu wspólnego, przestrzennego rysunku-muralu, na powierzchni sterowca. To szansa zbudowania wizualnego komunikatu na aeronautycznym pomniku pamięci, który dosłownie i w przenośni, pozbawiony jest ciężaru martyrologicznych wspomnień. Artystka poszukuje wspólnego mianownika, który mógłby pojednać tak dobitnie spolaryzowane społeczeństwo. Rysunki w konwencji tatuażu mówiące o idei wolności i sprawczości można przesyłać na e-mail: sterowiecwolnosc@gmail.com do dnia 31 maja 2021 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KATARZYNA ŁYSZKOWSKA ZWYCIĘŻCZYNIĄ W KONKURSIE CENTRUM PRAW KOBIET

Dr Katarzyna Łyszkowska z Katedry Rysunku zdobyła Nagrodę Główną w konkursie "Czas Praw Kobiet" organizowanym przez Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Praca artystki będzie promować wartości bliskie fundacji - przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet oraz ich dyskryminacji i dążenie do równych praw. GRATULUJEMY!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIELOPŁASZCZYZNOWOŚĆ KOMPOZYCJI III W FABRYCE SZTUK

Zapraszamy do Fabryki Sztuk na wystawę "Wielopłaszczyznowość kompozycji III" dr hab. Iwony Szpak-Pawłowskiej, prof. UMK. Prace będzie można oglądać wirtualnie na stronie galerii w dniach 10.05-13.06.2021.

http://new.fabrykasztuk.tczew.pl/

https://www.facebook.com/fabrykasztuk

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GALERIA 9,39. WIDEO-RELACJA Z WYSTAWY MARTYNY RZEPECKIEJ

Zapraszamy do Galerii 9,39 na wystawę dr Martyny Rzepeckiej ZAMKNIĘTE. Wernisaż odbył się się 19 kwietnia 2021 r. Obecnie możemy oglądać film otwierający wystawę, w którym autorka opowiada o założeniach swoich prac.

https://youtu.be/0OVtjMFYhXU

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY NIKODEMA PRĘGOWSKIEGO W LA PAZ W BOLIWII I W WARSZAWIE

Plakaty dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, kierownika Katedry Projektowania Graficznego, biorą udział w dwóch prestiżowych międzynarodowych wystawach pokonkursowych. 
Trzy projekty autorskich plakatów zostaną zaprezentowane na 27. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie.
Natomiast dwa autorskie plakaty Nikodema Pręgowskiego zostały wybrane przez międzynarodowe jury spośród z 11521 zgłoszeń z całego świata i zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej Bolivia Poster Biennal BICeBé. Wystawa główna odbędzie się w listopadzie 2021 roku w National Museum of Art w La Paz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

STUDENCKA WYSTAWA W GALERII FORUM

13 kwietnia 2021 r. w galerii Forum odbył się wernisaż on-line wystawy „Odpływ”. Zapraszamy na stronę wystawy LINK, na której można zapoznać się z poszczególnymi realizacjami i ich opisami. Wystawę można też oglądać w Galerii Forum na ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NAGRODA W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE DLA KATARZYNY ŁYSZKOWSKIEJ

Serdecznie gratulujemy dr Katarzynie Łyszkowskiej z Katedry Rysunku, która otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Biennale Rysunku OSTEN Biennial of Drawing Skopje 2020 w Macedonii. Praca dr Katarzyny Łyszkowskiej została doceniona spośród 819 prac nadesłanych z 46 krajów. Pełną listę nagrodzonych osób oraz wideo-relację z wystawy można znaleźć na stronach:

http://www.osten.mk/en/awards/

https://www.facebook.com/OstenWorldGalleryOfDrawings/videos/1412327395765333.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PIOTR GOJOWY. WIDEO-RELACJA Z WYSTAWY "MATERIA PRIMA"

Katedra Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych, serdecznie zaprasza na wystawę indywidualną profesora Piotra Gojowego, wykładowcy w Pracowni Litografii. Wernisaż wystawy odbył się 1 kwietnia 2021 r. o godz. 19.00 w Galerii Wspólnej przy ul. Batorego 1/3 w Bydgoszczy - w formie on-line na facebooku Galerii. Poniżej wideo-relacja z otwarcia wystawy. Z Piotrem Gojowym rozmawia Justyna Gongała-Wyzujak.

 

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROF. DARIUSZ MARKOWSKI W JURY PRESTIŻOWEGO KONKURSU

Prof. dr hab. Dariusz Markowski został powołany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do składu jury konkursu SYBILLA - prestiżowego Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku. Od blisko czterdziestu lat wyróżnienie w tym konkursie jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PANEL SEKCJI AMERYKAŃSKIEGO INSTYTUTU KONSERWACJI AIC

9 kwietnia 2021 r. odbył się panel dyskusyjny on-line pt. Contextualizing the decision-making model in contemporary art conservation Sekcji Amerykańskiego Instytutu Konserwacji (AIC).

Panel poświęcony był sztuce współczesnej – CAN!, w tym różnym modelom postępowania konserwatorskiego wobec dzieł sztuki współczesnej w kontekście profili instytucji oraz  charakteru twórców i właścicieli dzieła. Obok Julii Betancor z Hiszpanii oraz Mareike Opeña i Joy Bloser  z USA, w dyskusji moderowanej przez Marthę Singer wziął udział przedstawiciel naszego Wydziału - dr hab. Mirosław Wachowiak, prof. UMK. Panel inauguruje szerszy cykl CAN! Conversation.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PENTAPOLIS - WYSTAWA W GALERII MUZ ON-LINE

W toruńskiej Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 w Toruniu, prezentowana była wystawa realizowana w ramach projektu PENTAPOLIS przez Justynę Grzebieniewską-Wolską, Iwonę Szpak-Pawłowską, Annę Wójcicką, Annę Wysocką, Piotra Zaporowicza. Wernisaż (on-line) odbył się 12 marca 2021 r. o godz. 18.30. Można go oglądać na stronie https://www.youtube.com/watch?v=wIXp4BLV2Cc. Można również wysłuchać radiowego wywiadu z artystami https://www.radiopik.pl/121,2,w-aromacie-kultury. Zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"ZNIKAJĄC/REkonstrukcja" ELŻBIETY JABŁOŃSKIEJ W CSW ŁAŹNIA W GDAŃSKU

Od 26 marca 2021 r., w CSW ŁAŹNIA w gdańskim Nowym Porcie prezentowana jest wystawa prof. Elżbiety Jabłońskiej „ZNIKAJĄC/REkonstrukcja".
 
Pierwotnie wystawa miała trwać od 24 kwietnia do 31 maja 2020 r., ale ze względu na pandemię, termin został zmieniony. Niestety nowy termin, 26 marca-9 maja 2021 r. również wypadł w czasie zamknięcia galerii dla odwiedzających. Dlatego zapraszamy do obejrzenia filmu, który przybliża założenia wystawy oraz etapy jej powstawania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNE WYSOKO PUNKTOWANE ARTYKUŁY

Opublikowane zostały kolejne wysoko punktowane artykuły naukowe autorstwa pracowników naszego Wydziału. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZATNIA 03. AGATA POLNY - "POZDROWIENIA Z KWARANTANNY"

Tym razem w Szatni działania Agaty Polny „Pozdrowienia z Kwarantanny”, które sama artystka określa jako performance, instalację, projekt w procesie.

Zachęcamy do wysłania pocztówki z pozdrowieniami z Kwarantanny. Ponieważ każda Kwarantanna jest inna, pozostawiliśmy przestrzeń na kartce do samodzielnej personalizacji.

Wyślij pocztówkę z Kwarantanny - niech adresat wie, że Ty też tam byłeś/byłaś!

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Projekt "SZATNIA". Seria wywiadów z artystami

W ramach współpracy Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej z Niemiejscem, powstaje cykl wywiadów z artystami biorącymi udział w projekcie SZATNIA.

Rozmów wysłuchać można na kanale YouTube Teka Krytyka LINK, na stronie internetowej Teki Krytyka LINK oraz na facebookowej stronie Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej LINK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA MARTYNY RZEPECKIEJ W MIĘDZYNARODOWYM CENTRUM SZTUK GRAFICZNYCH W KRAKOWIE

Do dnia 30 III 2021 r. prezentowana jest wystawa Martyny Rzepeckiej Ćwiczenia z ciała, którą można zwiedzać stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych przy Rynku Głównym 29 w Krakowie, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-15:30.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

EWELINA KOŁAKOWSKA W BWA W RZESZOWIE

Do 21.03.2021 r. można oglądać wystawę Eweliny Kołakowskiej DIVERTIMENTO, grafika i malarstwo. Wystawa prezentowana jest w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KRYSTYNA GARSTKA-SARAN W GALERII 9,39

W ramach obchodów XX-lecia istnienia Galerii 9,39, Katedra Rysunku ma przyjemność zaprezentować wystawę indywidualną dr hab. Krystyny Garstki-Saran, prof. UMK, pt. „Tymczasowy".
Wystawa będzie dostępna od dnia 08.03.2021 r. do końca marca.
Zwiedzanie wystawy jest możliwe w pełnym reżimie sanitarnym, po wcześniejszym kontakcie z kuratorką i opiekunką wystawy - dr Katarzyną Łyszkowską. Zapytania proszę kierować na adres mailowy klyszkowska@umk.pl.
 
Wystawę będzie można obejrzeć również w wersji cyfrowej na stronie Katedry Rysunku, stronach wydziałowych oraz na FB i Instagramie.
http://rysunek.umk.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=dcG8wXmVee4
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKT "SZATNIA". JOANNA CHOŁAŚCIŃSKA - "ŚWIADOME ŚNIENIE""

Nowe działanie na naszym Wydziale! Zapraszamy do obserwowania wieloetapowego projektu SZATNIA.

Każdy, kto choć raz był w głównym budynku Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, trafił na nią. Przez te wszystkie lata pełniła różne funkcje - od tych, dla których została powołana, po składzik, w którym trzymało się szpargały, dla których nie było gdzie indziej miejsca. W sposób płynny z miejsca o bardzo konkretnym zastosowaniu stała się niemiejscem.

Pojawiła się zatem potrzeba nadania jej nowego życia, zdefiniowania jej na nowo.

Pragniemy, by szatnia stała się przestrzenią działania, w której artyści będą opowiadali swoje historie. Chcemy tę bardzo małą, specyficzną przestrzeń wypełnić narracjami, których przez tak długi czas w tym miejscu brakowało.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "NIEOBECNOŚĆ" W CSW

Zapraszamy na wystawę tkaniny artystycznej Magdaleny Chomiak, którą do końca lutego 2021 r. można oglądać  w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. 
Wystawa towarzyszy obronie pracy doktorskiej, której promotorem jest dr hab. Anna Wysocka, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prestiżowy certyfikat dla Konserwacji i restauracji dzieł sztuki

Z przyjemnością informujemy, że w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”, realizowany na naszym Wydziale kierunek Konserwacja i restauracja dzieł sztuki uzyskał prestiżowy certyfikat akredytacyjny. Tym samym grono ekspertów potwierdziło, że jest to jeden z najbardziej innowacyjnych, nowoczesnych i wartościowych kierunków na polskich uczelniach, posiadający nowoczesny i wartościowy program kształcenia, dobrze odpowiadający na potrzeby rynku pracy.


więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wysoko punktowane publikacje pracowników Wydziału

Opublikowane zostały kolejne wysoko punktowane artykuły naukowe, wzmacniające pozycję naszego Wydziału jako silnego ośrodka badawczego.

W„Journal of Cultural Heritage”, vol. 45/2020 ukazał się artykuł pt. „Analyses of microorganisms and metabolites diversity on historic photographs using innovative methods”, autorstwa dr hab. Joanny Karbowskiej-Berent, prof. UMK  oraz dra hab. Tomasza Kozielca. Publikacja uzyskała 100 pkt.

Dr hab. Joanna Karbowska-Berent, prof. UMK opublikowała także w  „International Biodeterioration and Biodegradation” vol. 156/2021 artykuł pt. „Metabolomics and metagenomics analysis of 18th century archaeological silk”, uzyskując 140 pkt.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TETRAPODA - wystawa z udziałem dr hab. Anny Wysockiej, prof. UMK

Zapraszamy do obejrzenia wystawy TETRAPODA z udziałem dr hab. Anny Wysockiej, prof. UMK, prezentowanej w Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 w Toruniu.
Dzień po otwarciu, wystawa została zamknięta z powodu obostrzeń epidemiologicznych.  Obecnie, do dnia 26 lutego 2021 r. można ją zwiedzać ponownie.
 
Poniżej link, pod którym znajdują się zdjęcia z wernisażu oraz inne informacje
http://zpaptorun.pl/index.php/2020/11/09/wernisaz-wystawy-pt-tetrapoda-anna-wysocka-janusz-dembowski-wojciech-koziol/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Absolwenci i studenci Katedry Grafiki na XII Biennale Grafiki Studenckiej

Gratulujemy! Absolwentki: Martyna Makowska (Pracownia Serigrafii), Izabela Stenka (Pracownia Wklęsłodruku) oraz student 5 roku Grafiki Jacek Nogowski (Pracownia Wklęsłodruku) zostali zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej XII Biennale Grafiki Studenckiej 2021 w Poznaniu.

Jury konkursu, po zapoznaniu się z 232 nadesłanymi zgłoszeniami, zdecydowało o wyborze prac 43 uczestników, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu. W tym najważniejszym Biennale grafiki studenckiej w Polsce biorą udział studenci wyższych uczelni plastycznych, studenci wydziałów artystycznych wyższych uczelni w Polsce oraz dyplomanci tych uczelni z roczników 2019 i 2020.

Laureaci wezmą udział w wystawie pokonkursowej w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz są jednocześnie nominowani do nagrody głównej Grand Prix Biennale Grafiki.

Ogłoszenie wyników nastąpi w marcu podczas wernisażu wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/Biennale-Grafiki-Studenckiej-163259820377458/

https://www.facebook.com/grafikaumk

https://www.grafika.umk.pl/

https://www.instagram.com/grafikaumk/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Katarzyna Łyszkowska z Katedry Rysunku jest w gronie 75 finalistów 9 edycji Międzynarodowego Biennale Rysunku, the OSTEN BIENNIAL of DRAWING Skopje 2020 w Macedonii. Wernisaż wystawy, na której zostaną ogłoszone wyniki Biennale odbędzie się dnia 28 stycznia 2021 r. w National Gallery of North Macedonia - Multimedia Center "Mala Stancia". Wystawa prezentowana będzie do dnia 18.02.2021 r.
http://www.osten.mk/en/75-finalists/
https://kasialyszkowska.pl/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rysunek dr Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku, został wybrany spośród 1931 prac do finałowej grupy 120 realizacji, które będą prezentowane w 12 edycji Międzynarodowej Wystawy Rysunku Współczesnego Drawing Discourse, organizowanej przez Art and Art History Department na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Asheville w USA. Wernisaż, ogłoszenie wyników, wykład on-line odbędą się dnia 22 stycznia 2021 r.
https://www.unca.edu/events-and-news/stories/drawing-discourse-2021/
https://kasialyszkowska.pl/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROJEKT "NAJLEPSZY DYPLOM – GRAFIKA. UCZEŃ I JEGO PROMOTOR 2019"

Toruńscy dyplomanci i wykładowcy uczestniczą w ogólnopolskim projekcie "Najlepszy Dyplom – Grafika. Uczeń i Jego Promotor 2019", prezentującym najlepsze, wyróżnione prace dyplomowe z grafiki, wybrane przez wiodące uczelnie artystyczne w Polsce. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Jego celem jest ukazanie fenomenu pojawienia się każdego roku nowych osobowości artystycznych. "Internet umożliwia obecnie prezentowanie najlepszych prac dyplomowych wybranych przez wszystkie najlepsze uczelnie w Polsce. To tak jakby patrzeć na ptaki wzlatujące w niebo do pierwszego lotu" /SMTG Kraków/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody i wyróżnienia dla toruńskich grafików na 49 edycji Pomorskiej Grafiki Roku

Jury 49 edycji Pomorskiej Grafiki Roku przyznało Nagrodę Główną i 2 wyróżnienia dla grafików związanych z Katedrą Grafiki WSzP UMK w Toruniu. Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Gdańska otrzymała - mgr Oksana Budna-Kaczor, (wykładowca w Katedrze Grafiki WSzP). Wyróżnienia: dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, (wykładowca w Katedrze Grafiki WSzP)., oraz mgr Natalia Kwiatkowska (tegoroczna absolwentka Kierunku Grafika, specjalność grafika warsztatowa).
Do wystawy laureatów konkursu zostali również zakwalifikowani wykładowcy Katedry Grafiki: prof. dr hab. Piotr Gojowy, dr hab. Agata Dworzak - Subocz, mgr Piotr Czyż, oraz dr Martyna Rzepecka (absolwentka Kierunku Grafika, specjalność grafika warsztatowa, a obecnie  wykładowca w Katedrze Rysunku WSzP UMK).
Wystawa pokonkursowa została zrealizowana w Galerii Punkt, Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Kuratorka 49 edycji Pomorskiej Grafiki Roku - Anna Popiel.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyróżnienie dla wykładowcy Katedry Grafiki na 10. Międzynarodowym Konkursie na Małą Formę Graficzną w Gdańsku

Miło nam poinformować, że prace wykładowcy Katedry Grafiki dr hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK, otrzymały wyróżnienie na 10. Międzynarodowym Konkursie na Małą Formę Graficzną „Wyspa Fantazji” Gdańsk / 2020 Gdańskie Międzynarodowe Konkursy na Ekslibris i Małą Formę Graficzną są organizowane wspólnie przez Fundację Wspólnota Gdańska i Wyspę Skarbów, Oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńska grafika w BWA w Pile

Wystawa zbiorowa prac wykładowców Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Galeria Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2, Piła. Wernisaż wystawy (on-line), 4 grudnia 2020 r., piątek o godz. 19:00
 
Wystawa prezentuje grafiki wykładowców, reprezentujących poszczególne pracownie Katedry Grafiki, Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We Współczesnej Grafice Polskiej często pojawia się pojęcie „Toruńska szkoła grafiki” mające ścisłe powiązanie z historią i tradycją Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z tych źródeł wyrasta postawa artysty grafika, łączącego doskonałe rzemiosło z szeroką kulturą i edukacją uniwersytecką. Ideał, który niezmiennie stanowi naczelny cel kształcenia studentów, jest wciąż kultywowany i nadal, trwa żywy w kolejnych, nowych programach nauczania w Katedrze Grafiki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KOLEJNE NAGRODY DLA ABSOLWENTEK

W dniu 7 grudnia na platformie ZOOM odbyło się posiedzenie kapituły nagrody za „najlepszy dyplom z kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki na uczelniach ASP Kraków, UMK Toruń, ASP Warszawa, ASP Wrocław 2020”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sztuka Natury, Natura Sztuki

Zapraszamy do zapoznania się z efektami projektu Sztuka Natury, Natura Sztuki, realizowanego przy współpartnerstwie Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK. To ogólnopolski projekt edukacyjno-kulturalny oparty o warsztaty intermedialne aktywizujące twórczo dzieci, młodzież oraz studentów, którego treści koncentrują się wokół zagadnień natury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Premiera książki prof. Jana Pręgowskiego

W wydawnictwie Na przykład, pod honorowym patronatem Wydziału Sztuk Pięknych UMK, ukazała się książka prof. Jana Pręgowskiego Anatomē. Obserwować i rysować człowieka. To książka zawierająca kompendium wiadomości z zakresu anatomii człowieka niezbędnych adeptom sztuki i artystom mającym ambicję interpretacji kreowanej przez nich postaci ludzkiej.

Autor przedstawia zarys rozwoju anatomii ogólnej, aż po wyodrębnienie w wiekach nowożytnych osobnego działu anatomii, znanego dziś jako anatomia plastyczna. Powiązanie zagadnień anatomicznych z problematyką proporcji człowieka jest nie tylko wskazaniem na świadomość konstrukcji i struktury kreowanej postaci. Znajdziemy bowiem, w rozdziale drugim, opis wybranych systemów proporcji formułowanych i rozwijanych przez pokolenia wybitnych artystów, którzy tym samym łączyli sztukę z nauką.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA XII EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU MEDALIERSKIEGO, MUZEUM OYAMA TOWN, JAPONIA

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA. MEDALIERSKIE ROZMOWY Z JANEM PAWŁEM II”

„Czas ucieka, wieczność czeka” to kolejna odsłona realizowanego od 2013 roku projektu artystycznego MEDALIERSKIE ROZMOWY Z JANEM PAWŁEM II. W tegorocznej edycji projektu nagrodzeni i wyróżnieni zostali pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Nagrody otrzymali Katarzyna Adaszewska i Sebastian Mikołajczak, natomiast wyróżnienia: Andrzej Borcz, Stanisław Kośmiński, Maciej Wierzbicki, Krzysztof Mazur, Paweł Otwinowski.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA STUDENTÓW KATEDRY INTERMEDIÓW W GALERII WOZOWNIA.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY TORUŃSKICH GRAFIKÓW NA UKRAINIE

Plakaty dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, dr Piotra Florianowicza oraz mgr Pawła Gojowego wykładowców z Katedry Projektowania Graficznego biorą udział w wystawie pokonkursowej, wybranych plakatów projektantów z całego świata International Triennial of Eco-posters The “4th Block” and "Zero Corruption Conference".
Wystawa główna odbyła się w kwietniu 2020 roku podczas Międzynarodowej Konferencji "Forum Zero Korupcji" w Kijowie w Centrum Sztuki Arsenał. W kolejnym etapie ekspozycja zostanie pokazana w Czarnobylu. Wystawa plakatów będzie także prezentowana podczas 11. Międzynarodowego Triennale Eko-plakatu The 4thBlock w Charkowie w 2021 roku.
Katalog do pobrania: http://the4thblock.org/wp-content/uploads/2020/06/Zero_curoption_posters_catalogue_web.pdf 
Więcej na temat wystawy i konkursu: http://the4thblock.org/?p=798

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA "WIZYTÓWKA"

W dniach 14-25 X 2020 r., w Galerii Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury „Od Nowa” przy ul. Gagarina 37A w Toruniu, prezentowana była wystawa „Wizytówka”. Podczas wystawy obejrzeć można było najlepsze, nagrodzone prace studenckie zrealizowane na kierunkach artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK: architektura wnętrz, grafika, malarstwo, sztuka mediów i edukacja wizualna.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WYSTAWA KOŃCOWOROCZNA 2019/2020

 

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą końcoworoczną studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, podsumowującą rok akademicki 2019/2020. Wystawa w formule on-line prezentowana jest także na wydziałowym Facebooku.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JAKUB JASZEWSKI – Honorowy Medal na 17 Triennale Małe Formy Grafiki Łódź 2020

 

Jednym z nagrodzonych Honorowym Medalem w tegorocznej, 17 edycji Małych Form Grafiki jest dr Jakub Jaszewski, asystent w Katedrze Grafiki. Nagrodzone prace pochodzą z cyklu [MIKRO CYBER] składającego się z 30 małych form graficznych. Kolorowe, oscylujące wokół abstrakcji kompozycje poruszają temat pauperyzacji elektroniki i stylistycznie nawiązują do lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Jagoda Jaworska - Grafika - "to ja(goda)"

9 października 2020 r., /piątek/, Galeria Dom Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1/3, wernisaż o godz. 18:30. Wystawa czynna do 30 października 2020 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TRUDNE NIEBO

Wernisaż wystawy: 18.09.2020 (piątek), godz. 18.00, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Wystawa czynna do 11.10.2020 roku.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńskie plakaty na 14. Golden BEE w Moskwie

Plakaty wykładowców z Katedry Projektowania Graficznego dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK oraz dr Piotra Florianowicza zostały wybrane przez międzynarodowe jury do wystawy pokonkursowej GOLDEN BEE 14 GLOBAL BIENNALE OF GRAPHIC DESIGN (UN)REAL. Wernisaż Biennale odbędzie się 28 września o godz. 19:00 w Państwowej Galerii Tretyakowka w Moskwie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72

Od czerwca do października 2020 można oglądać w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie wystawę Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72. Chełmskie zbiory sztuki powojennej – jedne z najbardziej znaczących w naszym muzealnictwie – liczą ponad 2500 obiektów sztuki polskiej i obcej, które wyszły spod ręki 350 autorów. Tym razem zdecydowano się na pokazanie prac twórców rodzimych.

Na ekspozycji znalazły się prace artystów związanych z naszym Wydziałem - prof. Mieczysława Wiśniewskiego, prof. Macieja Szańkowskiego i dr hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK z Katedry Grafiki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty z Torunia w Ekwadorze

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

#RYSOWAĆ – Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego / wystawa on-line

08.05 – 21.06.2020
organizator: Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK kuratorka: dr Aleksandra Sojak-Borodo

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SZCZECIN - TORUŃ

Akademii Sztuki w Szczecinie - SZCZECIN – TORUŃ! Wernisaż wystawy 12 marca 2020 r., /czwartek/, o godz. 12:30, Galeria Katedry Grafiki, WSzP UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32. Wystawa czynna do 15.04.2020 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marek Szary - "OBRAZ..."

Dnia 10 marca 2020r o godz. 15.00 serdecznie zapraszamy do Katedry Rysunku na otwarcie indywidualnej wystawy prof. Marka Szarego pt. "OBRAZ...". Wystawa odbędzie się w obrębie obchodów XX-lecia istnienia galerii 9,39 mieszczącej się przy ulicy Szosa Bydgoska 50/56 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

4 x POSTER w NORWEGI

Gallery Zensa, Haugesund, Smedasundet 92, Norwegia. Wystawa od 8 marca 2020 r. do 5 kwietnia 2020 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Piotr Florianowicz / PLAKAT AUTORSKI / PLAKATKUNST

GALERIA Martin-Luther-Universität, Halle-Wittenberg, Melanchthonianum, Universitätsplatz 8-9, 06108 HALLE, Niemcy. Otwarcie wystawy 5 marca 2020 r., godz. 17:30, wystawa do 29.03.2020 r. Organizatorzy: Aleksander Brückner Zentrum für Polenstudien

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Autorskie Plakaty Toruńskich Grafików w Urugwaju

Autorskie plakaty wykładowców kierunku Grafika z Katedry Projektowania Graficznego dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, prof. UMK, dr Piotra Florianowicza oraz mgr Pawła Gojowego zostały zakwalifikowane do międzynarodowej wystawy plakatu Uruguay Cartel Poster Festival 2020 Uruguay Cartel!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WOBEC RYSUNKU

Serdecznie zapraszamy Państwa na wystawę WOBEC RYSUNKU - prezentującą prace pracowników Katedry Rysunku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„Konteksty”

Ukazał się najnowszy numer 4 (327) kwartalnika „Konteksty” 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 x Grafika z Torunia

Gorąco zapraszamy na wystawę wykładowców i doktorantów katedry grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W Galerii Kobro na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wernisaż 15 stycznia o 13.30 czas trwania wystawy 15.01.2020–07.02.2020.
Wystawa odbędzie się w ramach obchodów 75-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Bogdan Chmielewski

W ramach obchodów XX-lecia Galerii 9,39, zapraszamy serdecznie na wystawę prof. Bogdana Chmielewskiego, która odbędzie się dnia 14 stycznia 2020 roku o godz. 15.00 w Katedrze Rysunku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marek Zajko

Katedra Grafiki WSZP UMK gorąco zaprasza na wystawę indywidualną dr hab. Marka Zajko, prof. UMK, wykładowcy i kierownika Katedry Grafiki WSZP UMK w Toruniu,
w Galerii 144, w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121, Łódź
Wernisaż wystawy 5 stycznia 2010 r., o godz. 13.00,
Wystawa będzie czynna do 24 lutego 2020 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wystawa Iwony Szpak-Pawłowskiej pt." GEOMETRIA"

Serdecznie zapraszamy na wystawę Iwony Szpak-Pawłowskiej pt." GEOMETRIA" w Galerii im. Profesora Andrzeja Niekrasza na WPA UAM w Kaliszu. Wernisaż odbędzie się 18.12.2019 r. o godzinie 17:30. Wystawa potrwa do 20.01.2020.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 Wyróżnień dla toruńskich grafików na 48 edycji Pomorskiej Grafiki Roku w Gdańsku

Jury 48 edycji Pomorskiej Grafiki Roku przyznało 5 wyróżnień dla grafików związanych z Katedrą Grafiki WSZP UMK w Toruniu.
Wyróżnienia otrzymali - wykładowcy: dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK, dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, dr Jakub Jaszewski,
oraz doktorantki: mgr Emma Kwiatkowska i mgr Ewelina Kołakowska.
Gala rozdania nagród odbyła się w Ratuszu Głównym Miasta Gdańska 6.12. 2019 r. o godz.18.00.
Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się w Galerii Punkt GTPS, po gali w Ratuszu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ewa Bińczyk "Po drugiej stronie"

Zapraszamy na wystawę rysunków, kolaży i malarstwa Ewy Bińczyk "Po drugiej stronie".
Wernisaż odbędzie się 18 grudnia (środa) o godz. 18. w Galerii Dworzec Zachodni w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty z Torunia na 26. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach

Miło nam poinformować, że plakaty naszych wykładowców z Katedry Projektowania Graficznego dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, prof UMK, dr hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, dr Krzysztofa Skrzypczyka oraz dr Piotra Florianowicza biorą udział w 26. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Plakaty zaprezentowane będą na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach od 13 grudnia 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wystawa pokonkursowa CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ

Zapraszamy na wernisaż ogólnopolskiej wystawy pokonkursowej CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ, podczas którego poznamy laureatów konkursu. Otwarcie wystawy nastąpi 6 grudnia 2019 roku w Akademickiej Przestrzeni Sztuki – Galerii na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu przy ul. Fryderyka Chopina 12/18. Organizatorkami konkursu i kuratorkami wystawy są absolwentki Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

GRAFIKA

KRYSTYNA GARSTKA-SARAN

Wernisaż wystawy: 28.11.2019r., godz. 17.30, Ukraina, Miejska Galeria Sztuki w Energodarze, ul. Kurczatowa 15. Wystawa czynna do 12.12.2019r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PODNIEBNIKI

ALEKSANDRA SOJAK-BORODO

Wernisaż wystawy:  22.11.2019 r., godz. 18.00 - Galeria Sztuki Wozowonia, ul. Ducha Św. 6, Toruń. Wystawa czynna do 22.12.2019 r.

1 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PRZYTRZYMAĆ ŚWIATŁO

WITOLD POCHYLSKI

Wernisaż wystawy: 26 listopada 2019 o godz. 15 w Galerii 9,39, ul. Szosa Bydgoska 50/56 w Toruniu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ISPIRACJE 2019

XII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH INSPIROWANYCH NATURĄ

Otwarcie wystawy - 28.11. 2019 r., godz. 19.00. Patio Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, Toruń, ul. Łokietka 3. Wystawę można oglądać do 12 grudnia 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFIKA z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu.

Wernisaż wystawy 20 listopada 2019 r., środa o godz.12:00, Galeria Katedry Grafiki, WSzP UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32 Wystawa czynna do 15.12.2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TORUŃSKIE PLAKATY NA WYSTAWIE W PERU

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIELOPŁASZCZYZNOWOŚĆ KOMPOZYCJI I

IWONA SZPAK-PAWŁOWSKA

Wernisaż wystawy: 14. 11. 2019 r. o godzinie 13.00 w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OGNIEM WYPALONE, POPIOŁEM ZAPISANE

20-LECIE PRACY TWÓRCZEJ ANNY WYSOCKIEJ

Wernisaż 15 listopada 2019 r., godz. 18.00, Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu ul. Wodna 3/5. Wystawa czynna do 23 lutego 2020 r.                                

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ALFY TO...

ALEKSANDRA SOJAK-BORODO Wernisaż wystawy 10 listopada 2019 r., godz. 12.00 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PLAKATY Z TORUNIA W KRAKOWIE

Wystawa od 23 listopada do 7 grudnia 2019 w Dydo Galerii Plakatu w Krakowie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Graficy na Mini Maxi Print Berlin 2019

Wystawa pokonkursowa. 
70 grafików z 26 krajów, 2 galerie w Berlinie i silna ekipa graficzna z Torunia: dr hab. Agata Dworzak - Subocz, prof. UMK, dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, dr Jakub Jaszewski,
oraz mgr Ewelina Kołakowska doktorantka Academia Copernicana UMK.
Otwarcie wystaw pokonkursowych 6 i 7 listopada 2019 R.w Galleri Heike Arndt i Galerie Kuchling, Berlin.
Wystawom towarzyszyć będą warsztaty graficzne.
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

KONSTELACJE / СУЗІР’Я / CONSTELLATIONS

 

Centrum Sztuki Współczesnej w Iwano-Frankowsku, 6.11-1.12.2019

Wernisaż – 6.11.2019, godz. 17:00

Artyści: dr hab. Krzysztof Białowicz, dr Joanna Chołaścińska,

mgr Szymon Chyliński, dr hab. Witold Jurkiewicz, dr hab. Anna Kola,

prof. Marian Stępak, dr Maria Szczodrowska, dr Tomasz Wlaźlak

Kurator wystawy – prof. Marian Stępak

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

wystawa grafiki Natalii Kwiatkowskiej pt. „The Gathering”

Wernisaż: 08.11.2019 r. o godz. 18:00­

Dom Muz, ul. Poznańska 52, Podgórz, Toruń

Wystawa czynna: 05.11 – 15.11.2019 r.

Natalia Kwiatkowska (ur. 22.12.1996 r. w Toruniu) jest studentką V roku kierunku Grafika specjalność Grafika Warsztatowa w Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, prowadzonej przez dr hab. Marka Zajko prof. UMK i mgr Oksanę Budną. Uczestniczyła w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Aleksandra Sojak-Borodo / MRÓWKOWIEC NAD BALATONEM

Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy

wernisaż: 24.10.2019 godz.18.00

wystawa czynna: 24.10 - 15.12.2019

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROTOMATERIA - Paulina Sylwestrowicz

Galeria Forum
wernisaż 24.10.2019 godz. 13:00
wystawa trwa do 10.11.2019

Zarówno w rzeźbie jak i w rysunku przedstawiam postać człowieka, gdzie jego materialność jest pretekstem do podejrzenia obrazu jego psychiki. Ciało staje się tu parafrazą tego, co wewnętrzne i niematerialne. Deformacja i fragmentacja w tych pracach ujawnia emocjonalny stan podmiotu poprzez wykorzystanie anatomicznego braku. To gra z istniejącą w umyśle idealną mapą człowieka, przemieszaniem się elementów mapy fizycznej i emocjonalnej. W formie biologicznej jest zawarty skomplikowany ruch, oscylacja wielu zintegrowanych części, dlatego zawsze starałam się szukać formy rozgrywającej się w czasie, szukając w niej wielości napięć, kierunków i intencji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ARTIFIX VITRI

Andrzej Kałucki, Anna Kola, Marzena Wilk

W dniach 4.10 – 20.10.2019 r. miała miejsce wystawa trójki twórców związanych z naszym Wydziałem. W Torhaus – Galerie w Getyndze, w ramach współpracy z Galerią Art Supplement, artyści zaprezentowali obiekty i instalacje ze szkła termicznie formowanego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nina Marszałek - Litografia

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Niny Marszałek – Litografia - 18 października 2019 r., o godz. 18:00, Galeria Dom Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Miejskiej Instytucji Kultury Dom Muz, wystawa jest dodatkowym elementem Nagrody im. prof. Edmunda Piotrowicza za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2018/2019 przyznawanej corocznie przez wykładowców Katedry Grafiki UMK. W tym roku laureatką została Nina Marszałek, która jest obecnie studentką IV roku Kierunku Grafika w Pracowni Litografii Katedry Grafiki prowadzonej przez prof. Piotra Gojowego i dr hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Piotr Czyż - CZYŻBY GRAFIKI

/wystawa serigrafii/
18.10.2019 r., godz. 19.00, Galeria - PERS
Mostowa 6, 87-100 Toruń
Gorąco zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Forma " w CSW

Od 21 do 27 października 2019r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu będzie prezentowana wystawa pt. "Forma" będąca podsumowaniem współpracy Wydziału Sztuk Pięknych oraz  firmy YouArtMe sp. z o.o. i marki Candellana w ramach vouchera badawczego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Kulisiewicza dla mgr Oksany Budnej-Kaczor z Katedry Grafiki

I Nagroda 27 Edycji konkursu organizowanego przez Fundację im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie dla mgr Oksany Budnej-Kaczor z Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu!
Gorąco Gratulujemy!
Do odbywającego się obecnie co roku konkursu prestiżowego konkursu wszystkie uczelnie artystyczne w Polsce typują młodych twórców, wyróżniających się w dziedzinie grafiki i rysunku.
Uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy laureatów „GRAFIKA 2019 / Nagrody Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza” odbędzie się 18.10.2019 r. o godz. 17.00 w Galerii im. Prof. Andrzeja Niekrasza, UAM Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńscy Graficy w ogólnopolskim projekcie - NAJLEPSZY DYPLOM – GRAFIKA. UCZEŃ I JEGO PROMOTOR 2018

Toruńscy dyplomanci i wykładowcy uczestniczą w ogólnopolskim projekcie Najlepszy Dyplom – Grafika. Uczeń i Jego Promotor 2018 - prezentującym najlepsze /wyróżnione/ prace dyplomowe z Grafiki wybrane przez najlepsze uczelnie artystyczne w Polsce.
http://www.dyplomy.triennial.cracow.pl/2018/uniwersytet-mikolaja-kopernika-w-toruniu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NEST/GNIAZDO 1939/1989/2019

Wystawa artystów związanych z toruńskim Wydziałem Sztuk Pięknych oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Galeria Art Supplement w Getyndze,
Burgstr. 37 A,
12.10.2019 -31.10.2019

Uczestnicy wystawy: Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Joanna Chołaścińska, Oskar Dawicki, Martyna Jastrzębska, Grzegorz Klaman, Marek Krupecki, Anka Leśniak, Aurora Lubos, Liliana Piskorska, Aleka Polis, Jacek Staniszewski

Kuratorki: Dorota Chilińska i Katarzyna Lewandowska

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty do spektaklu "Sonety wg Williama Szekspira"

4 października 2019 roku w Teatrze "Baj Pomorski" odbyła się premiera spektaklu "Sonety wg Williama Szekspira" w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Studenci kierunku Grafika specjalności Projektowanie Graficzne zmierzyli się z niełatwym zadaniem zaprojektowania plakatu do tej sztuki. We foyer Teatru 4.10.2019 odbył się wernisaż najlepszych 25 prac konkursowych oraz wręczenie nagród laureatom konkursu, w którym nagrodę główną zdobyła Marta Matczyńska, wyróżnienia zaś: Patrycja Antkowiak, Karolina Berdych oraz Michelle Minerva. Gorąco polecamy sztukę "Sonety", a przy okazji zapraszamy do zwiedzania wystawy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marek Sibinsky - EMPTY MESSAGES

Zapraszamy na wernisaż wystawy 3 października 2019 r. godz. 13:00

Galeria Forum

ul. Sienkiewicza 30/32, Toruń

kurator wystawy: dr hab. Michał Rygielski, prof. UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Anna Kola, Fotografia i szkło - naturalnie

Zapraszamy na wernisaż wystawy do Małej Galerii Fotografii ZPAF w Toruniu, ul. Różana 1 (1. piętro), 11 października 2019 r. (piątek) godz. 17.00. Wystawa czynna do 8. listopada 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WIZYTÓWKA 2019

Wernisaż wystawy 9 października 2019 roku o godz. 17.00 w Galerii Dworzec Zachodni, ul. Gagarina 37a w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukcesy grafików we Włoszech

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IMPONDERABILIA-ALA MAJEWSKA

17 wrzesień - 31 październik 2019r. Bydgoskie Centrum Sztuki, Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 47

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Idea-Pamięć-Kuba

Wystawa prof. Zdzisława Mackiewicza
w Galerii Domu Muz w Toruniu.

Wernisaż wystawy:
13.09.2019 r. / piątek/ godz. 18.00
Galeria Dom Muz
ul. Podmurna 1/3, Toruń

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wystawa grafiki mgr Oksany Budnej w Irlandii

Oksana Budna - Kierunek Dublin
Wernisaż wystawy - 13 sierpnia 2019 r.
Gallery Polish House, 20 Fitzwilliam Place, Dublin, Irlandia

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

International Print Biennial Varna

Toruńscy graficy na 20 Jubileuszowej edycji 20 International Print Biennial Varna, 2019 w Bułgarii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukcesy grafików

47 th International Print Award Carmen Arozena 2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Fundacji Grey House

Termin zgłoszeń upływa 10 lipca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Finisaż- zakończenie semestru w ZPI

21 czerwca 2019 na dziedzińcu Zakład Plastyki Intermedialnejodbędzie się kolejna impreza, tym razem z okazji Święto Muzyki w Toruniu!

21.06.2019godz. 20:00
Zakład Plastyki Intermedialnej UMK
Mickiewicza 121, Toruń

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty wykładowców i studentów na 4. Międzynarodowym Przegląd Plakatu Autorskiego Roller Poster w Szczecinie

Plakaty studentów Grafiki specjalności Projektowanie Graficzne Kingi Bartnickiej, Anny Landowskiej, Jakuba Sobczaka oraz wykładowców prof. Witolda Michorzewskiego i dr Piotra Florianowicza dostały się na 4. Międzynarodowy Przegląd Plakatu Autorskiego Roller Poster w Szczecinie. Przeglądowi towarzyszy wystawa plakatów jury, w której udział bierze dr hab. Nikodem Pręgowski.
 
Otwarcie wystaw 14 czerwca 2019
Wystawa plakatów Jury Roller Poster, wernisaż godz. 17:00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz w Galeria Rektorska Akademii Sztuki w Szczecinie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Plakaty z Torunia na Międzynarodowym Biennale Plakatu Lublin 2019

Plakaty studentów Grafiki specjalności Projektowanie Graficzne Kornelii Gawryś i Jakuba Sobczaka oraz wykładowców prof. Witolda Michorzewskiego, dr hab. Joanny Frydrychowicz-Janiak, dr hab. Nikodema Pręgowskiego, dr Piotra Florianowicza i dr Krzysztofa Skrzypczyka dostały się na Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin 2019. Plakaty można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS oraz w Muzeum Historii Miasta Lublina i Centrum Spotkania Kultur.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Choroba jako źródło sztuki - prace prof. Mariana Stępaka w Muzeum Narodowym w Poznaniu

 

Wystawa obejmuje sztukę polskich artystów tworzących w warunkach długotrwałej fizycznej niepełnosprawności, w czasie choroby. W niektórych przypadkach pokazane zostaną ich ostatnie dzieła. Na wystawie znajduje się około 130 prac powstałych od końca XIX wieku po prace współczesne (malarstwo, rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie i video). Celem wystawy jest przedstawienie dzieł sztuki powstających w chorobie, odsłonięcie specyficznych warunków tworzenia i spojrzenie na fragment historii sztuki z perspektywy choroby artystki/artysty.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Litografia w Galerii Muz

Wystawa Pracowni Litografii toruńskiego Zakładu Grafiki w Galerii Muz z cyklu prezentacji dorobku graficznego wykładowców, absolwentów i studentów wszystkich 5 Pracowni warsztatowych Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Wernisaż wystawy: 17 maja 2019 r. o godz. 18.00
Galeria Muz, Dom Muz, Podmurna 1/3, 87-100 Toruń

Wystawa czynna do 19 czerwca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

transPRINT: TO

Nowa wystawa w Galerii Zakładu Grafiki transPRINT: TO jest przeglądem współczesnej polskiej grafiki artystycznej. 

Wernisaż 15 maja 2019 o godz. 12.30,
Wystawa otwarta do 18 czerwca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wernisaż getyńskiej artystki Miriam Hilker

Miriam Hilker / Nowe horyzonty
Sobota 8 czerwca, godz. 16.30
Galeria S, Zakłada Plastyki Intermedialnej, Mickiewicza 121
Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert Zofii Analog.
Kuratorka wystawy: dr Dorota Chilińska

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

typoGRAFO

wystawa plakatów autorstwa studentów z kierunku Grafika z pracowni Zakładu Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Galeria Dom Muz, ul. Poznańska 52 w Toruniu (za mostem:) Wystawa do 16.06.2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Marian Stępak – miedzy innymi……

Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Galeria Rektorat, Zielona Góra, ul. Licealna 9, Wernisaż – 31.05.2019, godz. 18:00, wystawa czynna do 23 czerwca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OCZY KAMIENIC Aleksandra Sojak-Borodo

Wernisaż: 21 maja (wtorek) 2019 r. godz. 17.00, Galeria 9,39, Zakład Rysunku, ul. Szosa Bydgoska 50/56

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wobec rysunku

Wernisaż wystawy: czwartek 9 maja, godz. 12.00, Galeria Uniwersytecka, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie, ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

JACX

Wystawa plakatów Jacka Staniszewskiego i koncert Jordan Reyne. 16 maja 2019 o godz. 18.00, Galeria S, ul. Mickiewicza121, Toruń.

Serdecznie zapraszamy na wystawę plakatów Jacka Staniszewskiego "JACX" w ramach 10 Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej "Plaster" w Toruniu oraz koncert nowozelandzkiej artystki Jordan Reyne. Kuratorką wydarzenia jest Dorota Chilińska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Do teraz - wystawa plakatów, Krzysztof Białowicz

Galeria Art Supplement, Getynga 26.04–14.05.2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Warstwy - wystawa fotografii, Anna Kola

Galeria Alte Feuerwache, Getynga 26.04–14.05.2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prace toruńskich grafików w Ostrawie

 

Grafika artystyczna z Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Galerii Koridor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie. Wernisaż 16 kwietnia 2019 r.

Wystawa prezentuje prace wykładowców, doktorantów i wybranych studentów reprezentujących poszczególne pracownie na specjalności grafika warsztatowa. Różnorodność wystawy jest wynikiem rozmaitości technik stosowanych przez twórców, ale przede wszystkim różnych postaw twórczych. Ta wystawa ma pobudzić wyobraźnię i zaktywizować studentów do twórczych poszukiwań, zachęcić ich do podejmowania nowych wyzwań, dać swieże spojrzenie na problemy techniczne, a poprzez bezpośrednią możliwość ich analizowania - poszerzyć sposoby kreacji.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

RELACJE - Martyna Łazarz, Tomasz Wlaźlak

15.04.2019 – 6.05.2019

godz. 19:00

galeria ZPAP NURT

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Aleksandra Truchel-Treder – „Gdzie jestem?”

 

Wystawa fotografii w związku z wszczęciem przewodu doktorskiego
Wernisaż: 15. 04. 2019r. godz. 18:00 Dom Muz ul. Poznańska 52
Czas trwania wystawy: 15-30. 04. 2019r.

W dniach 1-8. 04. 2019r. fotografie można obejrzeć w Pracowni Wspierania Rozwoju AIM przy ul. Polnej 100A

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Michał Rygielski - wystawa PIK Avenue, Dżakarta, Indonezja

W dniach 18 - 24 marca, w ramach festiwalu "Polska 2019". W centrum PIK Avenue w północnej Dżakarcie odbyła się największa promocja naszego kraju w Indonezji. Impreza zorganizowana przez Bartłomieja Wąsika, przedstawiciela polonii Indonezyjskiej wsparta była patronatem Polish Investment and Trade Agency z udziałem Ambasady Polskiej w Indonezji. Szereg pokazów dotyczących różnych dziedzin, prezentowało polski potencjał. Prezentowane były między innymi: polska myśl techniczna, rzemiosło, specjalności kulinarne, oferta polskiego przemysłu, kultura i sztuka.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Julia Kurek - "Wizyty domowe"

Zapraszamy na spotkanie z dr hab. Julią Kurek, prof. nadzw. Akademii Sztuki w Szczecinie, które odbędzie się w ramach cyklu

Wizyty domowe”.

28.03.2019, godz. 19:00 Zakład Plastyki Intermedialnej ul. Mickiewicza 121, sala nr 6

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"PAPIER REBUS" KATARZYNA ŁYSZKOWSKA

Wernisaż wystawy we wtorek 26 marca 2019 r. o godz.17, Galeria 9,39, ul. Szosa Bydgoska 50/56, Toruń                                   

Wystawa otwiera serię prezentacji artystów związanych z Zakładem Rysunku, w ramach 20-lecia Galerii 9,39.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Katedra Grafiki Artystycznej ASP w Gdańsku

/Przegląd prac wykładowców, doktorantów i studentów/

Wernisaż wystawy 21 marca 2019 r., czwartek o godz.12:00                                                                                                                     Galeria Zakładu Grafiki, WSzP UMK w Toruniu                                                                                                                                        Wystawa czynna do 16.04.2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

DYPLOM 2018 najlepsze dyplomy artystyczne

Tegoroczna wystawa wyróżnionych dyplomów artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych została zorganizowana we współpracy z toruńską Fundacją Tumult. W przestrzeniach galerii zobaczymy wyróżnione dyplomy z edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, malarstwa oraz rzeźby. Wręczone zostaną główne nagrody i wyróżnienia. Kuratorem wystawy jest dr hab. Grzegorz Maślewski. Identyfikację wizualną wystawy oraz projekt katalogu Instytutu Artystycznego przygotował dr hab. Nikodem Pręgowski.

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

WCZORAJ I DZIŚ

Malarstwo i grafika BOGDANA PRZYBYLIŃSKIEGO

Biblioteka Uniwersytecka

Wernisaż wystawy 8 marca 2019 r. o godz. 13.00

Kuratorami wystawy są kustosz dyplomowany Jan Kotłowski i młodszy bibliotekarz Elżbieta Hudzik z Sekcji Zbiorów Graficznych BU.

Wystawa potrwa do 31 marca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TOY

Galeria NURT

Toruń, Ducha Św. 8

(wejście jak do klubu 2 Światy)

wernisaż 7.03.2019, godz. 18

wystawa potrwa do 21.03.2019

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marian Stępak - „Corporis”

Wernisaż wystawy 22 lutego 2019 roku o godz. 18.00 w Galerii Wieża Ciśnień (Konin, ul. Kolejowa 1a).

Wystawa potrwa do 15 marca 2019 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"figura"

Grzegorz Maślewski / Andrzej Borcz

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Warsztaty Graficzne

Zakład Grafiki WSzP UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POTĘGA MAŁEJ FORMY 2

Wernisaż wystawy - 12.02.2019, godz. 17:00 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Galeria WuBePe, Opole

Wystawa eksponowana do 2.03.2019 r.

Gorąco zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Artysta vs Kurator 2019

Zapraszamy studentów kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz teoretyków (krytyków i historyków sztuki) do wzięcia udziału w trzeciej edycji projektu ARTYSTA VS KURATOR!

Informacje dostępne na stronie internetowej http://www.postart.umk.pl/ oraz na facebook https://www.facebook.com/events/369758947112966/

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W oczekiwaniu Nowego – Pejzaż Eschatologiczny

Mirosława Rochecka

Wernisaż wystawy 17 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu, ul. Żeglarska 7

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

LABIRYNTORY - Tomasz M. Kukawski

Wernisaż wystawy i spotkanie z prof. Tomaszem M. Kukawskim w czwartek 17.I.2019 o godzinie 12.30 w Galerii Zakładu Grafiki UMK, ul. Sienkiewicza 30-32 w Toruniu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda w Indiach

Gratulacje dla dr hab. Agaty Dworzak-Subocz z Zakładu Grafiki, której praca z cyklu Space otrzymała nagrodę honorową na International Drawing Biennale 2018-19 Branch of Ankan Art Assoicates w Indiach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GRAFIKA 16 Pracownia Wklęsłodruku

Wernisaż wystawy: 18.01.2019 r., o godz. 18.00

Galeria Domu Muz 

Podmurna 1/3

87-100 Toruń

Wystawa czynna do 15.02.2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 X GRAFIKA

Przegląd prac wykładowców i doktorantów z Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu

Wernisaż wystawy 11 stycznia 2019 r. /piątek/, godz. 17:00

Galeria MDK im. Janusza Korczaka, ul. Staszica 17 a, Chodzież

Wystawa czynna do 28 lutego 2019 r.

 

więcej informacji

Archiwum