Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

GRAFIKA A. DWORZAK-SUBOCZ NAGRODZONA W JAPONII

Zdjęcie ilustracyjne

Miło nam poinformować, że dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK z Katedry Grafiki została nagrodzona na 6th edition of the Awagami International Mini-Print Exhibition (AIMPE). Jej grafika cyfrowa z cyklu Space otrzymała Awagami Factory Prize w konkursie na mini print, organizowanym przez legendarną Awagami Factory w Tokushimie na wyspie Sikoku w Japonii. Gratulujemy!!!

Na tegoroczny konkurs małej formy graficznej AIMP ’23, napłynęło 1587 prac graficznych, od ponad 1000 artystów z całego świata. Nagrody i wyróżnienia otrzymało 21 osób. Na wystawie, której otwarcie odbędzie się 7 października 2023 r. w Awagami Factory, zaprezentowane zostaną wszystkie zgłoszone miniprinty. Więcej o konkursie: http://miniprint.awagami.jp/ENGLISH/exhibitions/index2023.html
Jednym z wymagań konkursu AIMPE dla artystów jest to, że wszystkie prace muszą być drukowane na papierze washi, wykonanym zgodnie z tradycyjną sztuką czerpania papieru. Awagami Factory to marka papiernicza znana nie tylko w Japonii, ale także na całym świecie. To rodzinna fabryka, działająca nieprzerwanie od 1945 roku. Dziś prowadzi je Minoru Fujimori, szóste pokolenie papierników. W 1976 r. Awagami washi zostało uznane za „tradycyjny przemysł rzemieślniczy”.

Papier washi w 100% wykonany jest przez rodzinę Fujimori w Tokushima, odpowiadając na potrzeby artystów i twórców. Powstaje z takich włókien naturalnych jak: kozo, bambus, mitsumata, gampi, a służy do tworzenia dzieł sztuki, różnego rodzaju druków, rzemiosła, projektowania wnętrz i konserwacji dzieł sztuki. Zgodnie z tradycyjnym japońskim duchem, Awagami produkuje washi w sposób przyjazny dla środowiska, wykorzystując odnawialne włókna roślinne i poddając recyklingowi całą wodę wykorzystywaną podczas produkcji.

pozostałe wiadomości