Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

I NAGRODA ZA KOPERNIKAŃSKI EKSLIBRIS AGATY DWORZAK-SUBOCZ

Zdjęcie ilustracyjne

Wykładowczyni Katedry Grafiki dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK została uhonorowana I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris zatytułowanym „Ruszył Ziemię”, zorganizowanym z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Gratulujemy!

Nagrodzony ekslibris dedykowany został przez autorkę Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika i, jak napisała prof. Małgorzata Chomicz we wstępie do katalogu, ekslibris Agaty Dworzak-Subocz urzeka wyrafinowaną w swojej prostocie abstrakcyjną formą oraz subtelnością kolorystyczną. Wyróżnia się elegancją  i oryginalnością w podejściu do tematu. Swobodny gest, jak od pędzla, symbolizuje ruch Ziemi wokół złocisto-srebrzystego Słońca. Dwa słowa “Ruszył Ziemię” zawarte w dwóch graficznych znakach. Całości dopełnia finezyjny podpis, starannie zintegrowany z obrazem. To drobne dzieło sztuki ucieszy oko zarówno każdego wytrawnego grafika, jak i miłośnika ekslibrisu.

Na konkurs wpłynęło 75 ekslibrisów 55 autorów z Polski, Ukrainy, Norwegii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Rumuni, Francji, Białorusi i Czech, tworzonego różnymi technikami graficznymi, od drzeworytu po serigrafię. Na prezentacji w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie można zobaczyć 66 prac konkursowych. Wystawie pokonkursowej towarzyszy również ekspozycja 24 ekslibrisów poświęconych Mikołajowi Kopernikowi ze zbiorów Romana Nowoszewskiego, kolekcjonera kopernikanów. Wystawa będzie również eksponowana w partnerskich galeriach oraz instytucjach kultury oraz na wirtualnej wystawie na stronie Organizatora w terminie od marca do grudnia 2023 r.

Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowały się także ekslibrisy studentki IV Roku Pracowni Serigrafii - Kornelii Borowskiej-Beszty i doktorantki z Pracowni Wypukłodruku - Jagody Jaworskiej. Gratulujemy!!!

Jury Konkursu:

prof. Rafał Strent - Przewodniczący 

prof. Małgorzata Chomicz 

prof. Tomasz Kukawski

Andrzej Marcinkiewicz – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

kurator: dr Iwona Bolińska-Walendzik 

Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie

Patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Więcej na stronie organizatora TU.

pozostałe wiadomości