Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ADAM ADAMSKI. WYSTAWA "SPEKTRUM" Z CYKLU "SZTUKA NATURY"

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej dr. hab. Adama Adamskiego, prof. UMK, pt.: „Spektrum” z cyklu „Sztuka Natury”, który odbędzie się 15 lutego 2022 roku o godzinie 18.00 w  Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, Rynek Staromiejski 6.

Wystawa czynna od 15 lutego 2022 roku do 27 lutego 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00. Wstęp wolny.

Otaczającą nas rzeczywistość odbieramy wieloma zmysłami i dopiero połączenie wszystkich bodźców pozwala nam poczuć ją w pełni. Nasze oczy nieustannie analizują przestrzeń wokół nas w poszukiwaniu zarówno zagrożeń, jak i piękna. Wzrok człowieka może funkcjonować tylko wtedy, gdy odbiera bodźce świetlne, czyli niewielki wycinek spektrum fal elektromagnetycznych.

Spektrum w swoim założeniu jest wyprawą w zakresy fal elektromagnetycznych, gdzie odbiorca doświadczy obrazu świata, który dla zwykłego śmiertelnika jest niedostępny. Nasze oczy rejestrują fale widma światła widzialnego o długości od 400 do 700 nm. W przypadku braku tego zakresu zmysł wzroku staje się dla nas bezużyteczny. Pełen zakres promieniowania elektromagnetycznego rozciąga się od najkrótszych fal gamma, poprzez promieniowanie rentgenowskie (RTG), ultrafioletowe (UV), widzialne (VIS) i dalej podczerwone (IR), mikrofalowe, aż po najdłuższe fale radiowe. Jakże mały wycinek spektrum wykorzystujemy! Fantazja ludzi, ucieleśniana często przez wymyślanych superbohaterów, podąża w stronę supermocy, dzięki której widzimy więcej. Wówczas wzrok przenika przez materię i zauważamy rzeczy i kolory niewidoczne dla człowieka, a rejestrowane np. przez zwierzęta.

Wystawa jest podróżą obejmującą obrazy w bardzo szerokim spektrum widma elektromagnetycznego od promieniowania rentgenowskiego aż po fale podczerwone. W zdjęciach składających się na wystawę odnajdziemy emocje, magię malowania światłem oraz poszukiwania twórcze, które towarzyszyły autorowi przez cały czas, kiedy powstawały fotogramy w Spektrum.

Więcej informacji o Wystawie: https://AdamAdamski.Art/the-art-of-nature-sztuka-natury/

pozostałe wiadomości