Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2023 NA WYDZIALE SZTUK PIĘKNYCH

Zdjęcie ilustracyjne

W sobotę 22 kwietnia 2023 r. oraz w poniedziałek 24 kwietnia 2023 r., na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu odbędzie się 21 artystycznych wydarzeń #TFNiS2023. Wydarzenia wydziałowego bloku W GŁĄB SZTUKI będą realizowane w 4 budynkach: budynku głównym Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32, budynku Katedry Rysunku przy ul. Szosa Bydgoska 50/56, budynku Katedry Intermediów przy ul. Mickiewicza 121, budynku Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką przy ul. Sienkiewicza 4. ZAPRASZAMY!

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w wybranej imprezie, należy zalogować się na stronie https://www.festiwal.torun.pl/zaloguj. Wstęp bez opłat!

Zachęcamy do zapisów na poniższe wydarzenia w SOBOTĘ 22.04.2023

9:00-11:30: Od szkicu do studium - dla uczniów szkół średnich. W oparciu o szereg narzędzi i technik uczestnicy poznają tajniki rysunku, które pozwolą na prawidłowe komponowanie szkiców, tworzenie właściwych proporcji oraz naukę budowania perspektywy w rysowanej pracy. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

10.00-11.30: Wstężaki i inne Aki. Na ratunek ostatnim Ziemianinom! - dla uczniów kl. I-III SP. Mali bohaterowie wyruszą z misją uratowania ostatnich ludzi na Ziemi. Jak to możliwe? Po prostu: nasza planeta wypadła z orbity układu słonecznego, co sprawiło, że większość istot żywych uległa wyginięciu. Ci, którym udało się przetrwać, schodzą do podziemi, by uchronić się przed wzrastającymi temperaturami. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

10.30-12.30: Pocztówka z Festiwalu - warsztaty wypukłodruku - dla uczniów szkół średnich, dorosłych, seniorów. W ramach warsztatów zaprezentowane zostaną podstawowe pojęcia związane z grafiką warsztatową oraz techniki takie jak linoryt, drzeworyt, gipsoryt i paździerzoryt. Będzie też szansa na wykonanie odbitki z matryc przygotowanych specjalnie na tę okazję. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

11.00-13.00: Witraż od środka – bez ograniczeń wiekowych. Uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do zaprojektowania i realizacji własnej małej formy witrażowej lub mozaiki szklanej. Przedtem jednak, zostaną zaproszeni do wędrówki po technologicznych i technicznych zakamarkach witrażu klasycznego. Zobaczą jak powstaje szkło witrażowe i dowiedzą się, dlaczego witrażysta musi być dobrym rzemieślnikiem i wyjątkowym artystą. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

11:30-14.00: Od szkicu do studium - dla uczniów szkół średnich. W oparciu o szereg narzędzi i technik uczestnicy poznają tajniki rysunku, które pozwolą na prawidłowe komponowanie szkiców, tworzenie właściwych proporcji oraz naukę budowania perspektywy w rysowanej pracy. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

12.00-14.00: Salon Odrzucających - dla uczniów szkół średnich, dorosłych, seniorów. To warsztat-eksperyment, podczas którego uczestnicy będą decydować, co według nich jest krytyką artystyczną i w jakiej formie ją preferują. Wydarzenie będzie otwartą dyskusją nad krótkimi tekstami. Rezultatem warsztatów ma być stworzenie wypowiedzi krytycznej w wybranej formie (np. tekst, dowolna forma wizualna, nagranie wideo). Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

12.30-14.30: Pocztówka z Festiwalu - warsztaty wypukłodruku - dla uczniów szkół średnich, dorosłych, seniorów. W ramach warsztatów zaprezentowane zostaną podstawowe pojęcia związane z grafiką warsztatową oraz techniki takie jak linoryt, drzeworyt, gipsoryt i paździerzoryt. Będzie też szansa na wykonanie odbitki z matryc przygotowanych specjalnie na tę okazję. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

13.00-14.30: Wstężaki i inne Aki. Na ratunek ostatnim Ziemianinom! - dla uczniów kl. I-III SP. Mali bohaterowie wyruszą z misją uratowania ostatnich ludzi na Ziemi. Jak to możliwe? Po prostu: nasza planeta wypadła z orbity układu słonecznego, co sprawiło, że większość istot żywych uległa wyginięciu. Ci, którym udało się przetrwać, schodzą do podziemi, by uchronić się przed wzrastającymi temperaturami. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

Zachęcamy do zapisów na poniższe wydarzenia w PONIEDZIAŁEK 24.04.2023

9.30-11.00: nieTYPOWE – dla uczniów szkół średnich. Warsztaty graficzne, połączone z wykładem na temat współczesnej typografii. Uczestnicy warsztatów wykonają nieTYPOWE kompozycje liternicze, będące eksperymentem formalnym i ideowym na polu grafiki użytkowej i artystycznej. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

10.00-11.30: Przyjaciele, gdziekolwiek i kimkolwiek jesteście, pomocy! - dla uczniów kl. I-III SP. Uczestnicy trafią do wioski Omd znajdującej się na niezbadanej planecie. Zamieszkują ją przyjacielscy Osabi. Część z nich posiada wspaniały dar wykształcony na przestrzeni wielu lat badań - zymsł. Posiadacze zymsłu odbierają otaczający ich świat inaczej i dzięki temu wiedzą, jakie mają talenty oraz zadania do wykonania. Pewnego dnia mieszkańcy zaczęli je jednak tracić. W wiosce zapanował chaos! Ale spokojnie, jeszcze można wszystko uratować. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

10.00-12.00: Spotkanie z Kopernikiem – wokół badań i konserwacji rękopisów i druków Astronoma – dla dorosłych, seniorów. Proponujemy trzy krótkie wykłady wspomagane bogato ilustrowaną prezentacją. Treść wykładów dotyczyć będzie spuścizny rękopiśmiennej Kopernika (autografy: list, dokumenty inwentarzowe oraz tekst kapitulacji wyborczych) i publikacji (dwóch egzemplarzy pierwszych wydań De Revolutionibus…), a w szczególności badań konserwatorskich oraz prac konserwatorskich-restauratorskich przeprowadzonych przy tych zabytkach. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

10.00-13.00: Street art.’owy Kopernik dla uczniów szkół średnich. Warsztaty przewidują pracę zespołową uczestników, dotyczącą wspólnego zaprojektowania wielkoformatowego szablonu z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, w wersji nurtu street artu. Każdy z uczestników po zaakceptowaniu projektu będzie tworzył szablon, który następnie będzie odbijany na płótnie. Kompilacja fragmentów układu szablonów będzie współczesną interpretacją portretu Kopernika. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

10.00-13.00: Na początku był CHAOS. Artystyczna Instalacja Drogi Mlecznej - dla uczniów szkół średnich. Celem warsztatów będzie uruchomienie wyobraźni i stworzenie zindywidualizowanych planet - przestrzennych obiektów z papieru, które po pomalowaniu, zarysowaniu i podwieszeniu ukażą wizję galaktyki wykreowanej przez uczestników warsztatów. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

10.30-12.00: Na tropie Sztuki, czyli poznaj Wydział Sztuk Pięknych UMK - dla uczniów szkół średnich. Gra terenowa, która pozwoli wykazać się znajomością podstawowych terminów artystycznych, dzieł sztuki, a przy okazji zapoznać się z budynkiem WSzP, jego specyfiką oraz profilem proponowanych studiów. Gra zakłada 7 punktów zameldowania i rozpoczyna się w holu budynku głównego, w którym uczestnicy zapoznają się z zasadami gry. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

12.00-13.30: nieTYPOWE – dla uczniów szkół średnich. Warsztaty graficzne, połączone z wykładem na temat współczesnej typografii. Uczestnicy warsztatów wykonają nieTYPOWE kompozycje liternicze, będące eksperymentem formalnym i ideowym na polu grafiki użytkowej i artystycznej. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

12.00-13.30: Comic Pop Art Style – dla uczniów kl. VII-VIII SP i uczniów szkół średnich. Warsztaty serigraficzne służą poznaniu technik sitodrukowych i technik szablonowych w samodzielnym tworzeniu pop-artowych wzorów, inspirowanych głównymi przedstawicielami tego nurtu. Uczestnicy poznają kolejne etapy przygotowania matrycy do druku - od momentu naświetlenia kliszy na siatce pokrytej emulsją światłoczułą, aż do wykonania odbitki. Każdy uczestnik otrzyma w prezencie torbę z własnoręcznie wykonanym nadrukiem. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

13.00-14.30: Przyjaciele, gdziekolwiek i kimkolwiek jesteście, pomocy! - dla uczniów kl. I-III SP. Uczestnicy trafią do wioski Omd znajdującej się na niezbadanej planecie. Zamieszkują ją przyjacielscy Osabi. Część z nich posiada wspaniały dar wykształcony na przestrzeni wielu lat badań - zymsł. Posiadacze zymsłu odbierają otaczający ich świat inaczej i dzięki temu wiedzą, jakie mają talenty oraz zadania do wykonania. Pewnego dnia mieszkańcy zaczęli je jednak tracić. W wiosce zapanował chaos! Ale spokojnie, jeszcze można wszystko uratować. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

13.00-14.30: Napraw z nami dzieło Kopernika – tajemnice uzupełniania ubytków w papierze - dla uczniów kl. VII-VIII SP i uczniów szkół średnich. Warsztaty poświęcone zgłębianiu tajników uzupełniania ubytków w papierze poprzez zabawę. Podczas prac wykorzystane zostanie słynne dzieło astronoma Mikołaja Kopernika - księga "De Revolutionibus...", czyli O Obrotach Sfer Niebieskich. W ramach działań edukacyjnych naprawimy karty z przedstawieniem drzeworytu, dowiemy się jak dbać o książki i jak je przechowywać. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

13.15-16.15: Na początku był CHAOS. Artystyczna Instalacja Drogi Mlecznej - dla uczniów szkół średnich. Celem warsztatów będzie uruchomienie wyobraźni i stworzenie zindywidualizowanych planet - przestrzennych obiektów z papieru, które po pomalowaniu, zarysowaniu i podwieszeniu ukażą wizję galaktyki wykreowanej przez uczestników warsztatów. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

14.00-18.00: Heavy Metalowe tajniki warsztatu graficznego – dla uczniów kl. IV-VI SP. Pokaz połączony z warsztatami przybliża warsztat artysty-grafika – jego specjalistyczne narzędzia, materiały oraz urządzenia i maszyny drukarskie wykorzystywane w grafice artystycznej. Uczestnicy poznają specyfikę technik metalowych, a także wszystkie etapy związane z techniką druk, będą również mieli możliwość własnoręcznego przygotowania do druku metalowej kliszy i wykonania z niej unikatowej odbitki. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

17.00-19.30: Jak zrobić film dziejący się w kosmosie? – warsztaty wykorzystujące technikę green screen – dla uczniów szkół średnich. Warsztaty pokazują możliwości techniki green screen i sposobów jej wykorzystania w filmie, w ramach których będzie można obejrzeć przykłady zastosowania green screenu w filmach i reklamach, zrobić własny krótki film w specjalnie przygotowanym studiu oraz wykonać prosty montaż w programach Adobe. Pełny opis warsztatu i zapisy TU.

---

Szczegóły wszystkich festiwalowych wydarzeń: https://www.festiwal.torun.pl/program.

pozostałe wiadomości