Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ZAPROSZENIE DO WSPÓŁTWORZENIA OBIEKTU W PROJEKCIE KATARZYNY ŁYSZKOWSKIEJ

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Katarzyna Łyszkowska zaprasza Wszystkich, bez względu na wiek, umiejętności rysunkowe czy przekonania światopoglądowe do udziału w tworzeniu wspólnego, przestrzennego rysunku-muralu, na powierzchni sterowca. To szansa zbudowania wizualnego komunikatu na aeronautycznym pomniku pamięci, który dosłownie i w przenośni, pozbawiony jest ciężaru martyrologicznych wspomnień. Artystka poszukuje wspólnego mianownika, który mógłby pojednać tak dobitnie spolaryzowane społeczeństwo. Rysunki w konwencji tatuażu mówiące o idei wolności i sprawczości można przesyłać na e-mail: sterowiecwolnosc@gmail.com do dnia 31 maja 2021 r.

 
Obiekt powstaje w ramach grantu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pt:. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021. Z 68 wniosków, które napłynęły do programu grantowego, 16 dostało pozytywną opinię, w tym projekt "Sterowiec WOLNOŚĆ" dr Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Ze względu na tegoroczną setną rocznicę sprowadzenia do kraju pierwszego sterowca "LECH", wykonanie projektu dr Katarzyny Łyszkowskiej planowane jest na koniec lipca br. we współpracy z Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu. W kolejnych etapach, prezentacji towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne i historyczne związane z przyszłoroczną setną rocznicą przetransportowania ww. sterowca do Torunia gdzie, co warto zaznaczyć, stacjonował w porcie sterowcowym przy ul. Balonowej. Sterowiec będzie dostępny w kilku lokalizacjach miasta Torunia, a jego "przeloty" planowane są do innych zainteresowanych ośrodków w Polsce.
Monumentalna, mobilna realizacja przekracza granice stereotypowego "pomnika historycznego" w wymiarze nie tylko technologicznym, ale też interpretacyjnym. Oprócz oczywistych, jubileuszowych odniesień, artystka zamienia gondolę pasażerską na obiekt serca, symbolizującego emocjonalny wymiar pracy. Jest nim opowieść o wolności w wymiarze osobistym, jak i zbiorowym, o pragnieniu powrotu do wewnątrzsterowności w kontekście wszelkich ograniczeń związanych z trwającą od ponad roku globalną pandemią.

pozostałe wiadomości