Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ROZSTRZYGNIĘTY KONKURS "MIKOŁAJ KOPERNIK - BUNTOWNIK Z WYBORU"

Cztery zwycięskie projekty graficzne ułożone w kolaż. Na pierwszym widać postać Mikołaja Kopernika na środku, po jego lewej stronie widać dłonie, a po prawej część układu słonecznego. Na drugiej dominujące kolory to czarny, biały i pomarańczowy. Jest na n
Do konkursu nadesłano 60 prac, z których wybrano cztery zwycięskie projekty autorek: Magdaleny Lipowiec, Natalii Masłowskiej, Julii Zaruskiej, Magdaleny Chudzik.

Cztery murale inspirowane Mikołajem Kopernikiem ozdobią korytarz wiodący na patio zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124. Najciekawsze projekty młodych artystów z UMK zostały wyłonione spośród wszystkich zgłoszeń do konkursu "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru".

Na początku roku spółka Inside Park we współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ogłosiła konkurs na projekt i wykonanie murali, które ozdobią korytarz wiodący na patio zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124. Inspiracją do podjęcia działań były obchodzone w Toruniu 550. urodziny astronoma. Opiekę artystyczną nad konkursem powierzono Wydziałowi Sztuk Pięknych UMK, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury i Centrum Kultury Dwór Artusa. Konkurs swoim patronatem objął JM Rektor, który ufundował jedną z nagród. 

Do konkursu przystąpiło 47 młodych artystów, którzy łącznie nadesłali 60 prac.
 
W skład jury konkursu weszli:

 1. dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK - dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, przewodnicząca jury,

 2. Andrzej Poprostu, ilustrator, muralista, wiceprzewodniczący,

 3. dr hab. Katarzyna Łyszkowska, Katedra Rysunku WSP UMK, koordynatorka artystyczna konkursu,

 4. Łukasz Wudarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury,

 5. Monika Dejnecka, specjalistka ds. promocji Centrum Kultury Dwór Artusa,
 6. Magdalena Ranachowska, ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, graficzka Inside Parku
 7. Katarzyna Fijałkowska-Anusiak, dyrektor ds. inwestycji Inside Parku
 8. Sebastian Winnicki, specjalista ds. marketingu Inside Parku
 9. Dominika Frąckowska, firma Expert Snu
 10. Daniel Poniatowski, forma Leroy Merlin.

- Duże wrażenie zrobiła na nas wielość interpretacji myśli przewodniej konkursu. To fascynujące, że Kopernik wciąż inspiruje na tak wiele sposobów – mówiła dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Kreatywność uczestników docenił także Andrzej Poprostu.Cieszy mnie, że o muralach mówimy już dziś w kontekście sztuki. Gdy ich tematem przewodnim jest Kopernik, w dodatku tak twórczo i odkrywczo przedstawiony, sztuka dociera do wielu, wychodzi do ludzi. To zawsze wielka wartość.

Jury wyłoniło cztery laureatki i przyznało dwa wyróżnienia.

Nagrody otrzymają: Magdalena Lipowiec, Natalia Masłowska, Julia Zaruska i Magdalena Chudzik. Wyróżnienia zdobyły Jowita Patalas i Tetiana Samokish. Zgodnie z wymaganiami konkursu uczestnicy studiują na UMK, bądź uzyskali dyplom nie więcej niż dwa lata temu.

Inside Park SA wspólnie z Leroy Merlin zakupi materiały do wykonania murali. Powstaną one w sierpniu i wrześniu bieżącego roku, aby już od października cieszyły przyszłych lokatorów kamienicy. Będą nimi studenci toruńskich uczelni wyższych, ponieważ w budynku spółka tworzy prywatny akademik.

-  W Izbie Studenckiej im. Mikołaja Kopernika budujemy kilkanaście mieszkań. Każde z nich będzie wyposażone we własną łazienkę i aneks kuchenny. Oficynę budynku chcemy przystosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościamiopowiada Tomasz Laskowski, prezes Inside Parku.

Dokonując rewitalizacji kamienicy, spółka zachowa zieleń porastającą podwórze. Jest już przygotowany projekt jej aranżacji. Po zakończeniu remontu obecne krzewy i bluszcz będą nadal porastać patio. Dzięki temu studenci zyskają zieloną, cichą enklawę w samym środku ceglanych murów. Będą mogli spędzić czas na leżakach, zorganizować grilla, czy wspólnie z innymi lokatorami wystawić projektor i przygotować domowe letnie kino. Projektor odbiorą w paczkomacie, który stanie obok izby. Inside Park kończy rozmowy z operatorem w tej sprawie.

Wyłonienie zwycięskich projektów zakończyło pierwszy etap konkursu. W kolejnym cztery laureatki będą miały za zadanie namalować murale. Dopiero wówczas jury dokona podziału nagród. Są nimi:

 • 5000 zł - nagroda Rektora UMK JM prof. Andrzeja Sokali,
 • Macbook – nagroda Inside Parku,
 • indywidualna wystawa w CK Dwór Artusa,
 • indywidualna wystawa w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury,
 • voucher 3000 zł do zrealizowania u Sponsora konkursu, firmy Expert Snu,
 • 4 pary bezprzewodowych słuchawek od Sponsora konkursu, firmy Rebel Electro.

 

***

Relacje medialne

Radio Gra

Tylko Toruń

Kiełpiński Konkretnie

Telewizja Toruń

Nowości

Radio PiK

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.