Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA "RYSOWAĆ" NA NOCY MUZEÓW W GALERII SZTUKI "WOZOWNIA"

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Good Night Collective

Punktem wyjścia Nocy Muzeów w Wozowni 2022 będzie prezentowana aktualnie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego "RYSOWAĆ". Tematyka prac zgromadzonych na wystawie nawiązuje do astronomii, przenosząc związane z nią skojarzenia na grunt sztuki.

Program Nocy Muzeów w Wozowni 14 maja 2022 r.

16:30. Światłokopie – warsztaty cyjanotypii. Warsztaty inspirowane są światłem i jego rolą w astronomii i sztuce – w szczególności fotografii. Podczas spotkania dowiemy się, jak szybko uzyskać obraz fotograficzny metodą stykową, czym w fotografii jest pozytyw i negatyw oraz jak je wykonać. Prowadzenie: Good Night Collective. Dla kogo?: młodzież, dorośli, dzieci 8+ wraz z opiekunami bezpłatnie (obowiązują zapisy: info@wozownia.pl lub telefonicznie: 56 622 63 39 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00).

17:30–22:30. Indywidualne zwiedzanie aktualnej wystawy: „Rysować ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego”. Młodzi artyści posłużyli się różnorodnymi technikami rysunkowymi: poczynając od rysunku klasycznego, przez rysunek użytkowy, ilustracyjny, poprzez rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę animacji, akcji, performance, instalacji, aż po realizacje czysto konceptualne.

18:00. Plakato- i książkobranie. Uwolnimy afisze i katalogi z galeryjnych magazynów i pozwolimy, by znalazły nowe domy!

19:00. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rysować”, prowadzenie: Aleksandra Sojak-Borodo i Martyna Rzepecka.

20:00. 300 tys. km/s – prezentacja i spotkanie z Good Night Collective. 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Właśnie z taką prędkością światło porusza się po wszechświecie. To powszechne zjawisko okazuje się być jedną z największych tajemnic kosmosu, a także naszego życia na Ziemi. Podczas spotkania członkowie kolektywu Good Night opowiedzą o tym, czym jest światło i jaka jest jego rola w sztuce i nauce. Poznamy tajniki fotografowania światła oddalonego od nas o biliony kilometrów. Dowiemy się także, jakie zagrożenia niesie ze sobą zbyt duża ilość światła w naszym codziennym otoczeniu oraz jak wyglądają najciemniejsze miejsca na Ziemi. Good Night Collective – działa od 2019 roku, tworzy go grupa artystów i astronomów: Justyna Olszewska, Karolina Dziadura, Paweł Franciszek Jaskuła i Michał Pawłowski. Wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty artystyczne popularyzujące naukę i działalność ekologiczną w kontekście astronomii. Ich głównym celem jest promowanie ochrony ciemnego nieba. W obszarze zainteresowań kolektywu znajdują się: astrofotografia, fotografia, film, instalacje, dźwięk, data science, fotometria, spektroskopia, a ich działania są prezentowane zarówno w galeriach sztuki współczesnej, jak i podczas konferencji naukowych.

pozostałe wiadomości