Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

wystawa grafiki Natalii Kwiatkowskiej pt. „The Gathering”

Zdjęcie ilustracyjne

Wernisaż: 08.11.2019 r. o godz. 18:00­

Dom Muz, ul. Poznańska 52, Podgórz, Toruń

Wystawa czynna: 05.11 – 15.11.2019 r.

Natalia Kwiatkowska (ur. 22.12.1996 r. w Toruniu) jest studentką V roku kierunku Grafika specjalność Grafika Warsztatowa w Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, prowadzonej przez dr hab. Marka Zajko prof. UMK i mgr Oksanę Budną. Uczestniczyła w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.

 

 

„Prezentowane prace to wybrane grafiki, które powstały w ciągu ostatnich trzech lat akademickich, a ich treść jest tematem, z którym mierzę się od początku studiów. Głównymi motywami, które poruszam w swoich grafikach jest ciało ludzkie oraz szeroko rozumiany portret. Buduję własną wizję portretowanej osoby, przy użyciu charakterystycznych dla technik metalowych środków wyrazu - przerysowań, przetworzeń czy nawet deformacji, wykorzystując głębokie trawienia, suchoryt i różnorodność faktur. Blacha cynkowa daje mi niekończące się możliwości w znalezieniu nowych znaczeń, symboli i rozwiązań warsztatowych, które podkreślają przekaz realizowanej przeze mnie tematyki. W swoich pracach eksploruję przede wszystkim obszar ludzkiego ciała oraz portretu, poszukując syntezy, symbolicznego skrótu, który pokazywałby zróżnicowanie emocji i uczuć. Nie skupiam się na indywidualnych cechach, lecz na zbadaniu uniwersalnych cech ludzkich, które mnie fascynują. Staram się ukazać pewien rodzaj kamuflażu, maski, która wyraźnie oddziela to co wewnętrzne, często intymne i głęboko skrywane, od tego co na zewnątrz. Technika intaglio jest doskonałym medium do kształtowania mojej indywidualnej ekspresji twórczej, a tworzenie grafiki, choć jest procesem pracochłonnym, żmudnym i wyczerpującym, daje sposobność do autorefleksji i samodoskonalenia.”

 

Wystawa organizowana jest we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta i dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

 

pozostałe wiadomości