Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

12.05 WERNISAŻ FESTIWALU "14. PLASTER"

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej "14. PLASTER", którego wernisaż odbędzie się 12 maja 2023 r. o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Kuratorem wystawy jest prof. dr hab. Krzysztof Białowicz. Do wystawy konkursowej zakwalifikował się dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK z Katedry Projektowania Graficznego oraz emerytowany pracownik prof. dr hab. Witold Michorzewski. Gratulujemy!

Tegoroczna edycja międzynarodowego festiwalu grafiki projektowej 14. Plaster ma charakter tematyczny. Poświęcona jest sztuce projektowania graficznego bazującej na materiale fotograficznym – wykorzystującej jego fragmenty w formie kolażu, bądź traktującej go jako główny składnik kompozycji. Ten kierunek poszukiwań twórczych wynika z faktu, że fotografia posiada ogromny potencjał twórczy, ale w ostatnich czasach jest nieco przez projektantów marginalizowana. W festiwalu biorą udział artyści z całego świata, studenci i absolwenci szkół artystycznych, ale też twórcy profesjonalni zajmujący się plakatem i ilustracją.

Na 3 wystawach 14. edycji Festiwalu Plaster zobaczymy ok. 200 prac artystów uznanych, ale też tych, którzy stoją u progu swojej kariery. Wystawy w Niecce i na Tarasie prac wyróżnionych w konkursie i zaproszonych artystów będą prezentowane do 27.08, a wystawa w Labsenie prac konkursowych i zaproszonych artystów - do 25.06.

Podczas 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster, Jury w składzie: Alain Le Quernec, Jerzy Skakun, Kaja Renkas, Lahav Halevy, Mohammad (Sina) Afshar przyznało następujące wyróżnienia: Anett Sz. Eszteró (Węgry), Dariush Allahyari (Iran), Eduardo Davit (Urugwaj), Elżbieta Chojna (Polska), Xiaoshen Ye (Chiny). Nagrodę Dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Krzysztofa Stanisławskiego podczas festiwalu 14 Plaster otrzymał Eduardo Davit z Urugwaju. Nagrodą będzie jego indywidualna wystawa w gmachu CSW w 2024 roku.

Więcej TU.

pozostałe wiadomości