Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

NIKODEM PRĘGOWSKI LAUREATEM 28. MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKATU

Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęcia: https://asp.waw.pl

Z dumą informujemy, że dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK otrzymał brązowy medal na 28. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie jako jeden z trzech laureatów Konkursu Tematycznego. Uhonorowany został plakat jego autorstwa pt. "Dom". Gratulujemy!

"Dom”, Nikodem Pręgowski (Polska). Brązowy medal w KONKURSIE TEMATYCZNYM 28. MBP w Warszawie 2023

Inauguracja najstarszego i jednego z najważniejszych przeglądów sztuki plakatu na świecie oraz ceremonia wręczenia nagród laureatkom i laureatom konkursu odbyła się 24 czerwca 2023 r. w Pałacu Czapskich. 

Jury 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie w składzie: Joanna Górska (Polska), Rikke Hansen (Dania), Lech Majewski (Polska), Melchior Imboden (Szwajcaria) i Patrick Thomas (Niemcy) przyznało nagrody oraz wyróżnienia honorowe w dwóch kategoriach: Konkursie Głównym i Konkursie Tematycznym pod hasłem „Dom”. 

W uzasadnieniu jury czytamy, że plakat Nikodema Pręgowskiego został nagrodzony brązowym medalem „za emocjonalny obraz silnie komunikujący pierwotny strach”. Autor podkreśla, że plakat powstał w reakcji na codzienne, dramatyczne doniesienia o atakach wymierzonych na obiekty cywilne, których dopuszcza się Rosja na terenie Ukrainy. Pełna informacja o laureatach konkursów 28. MBP: https://asp.waw.pl/2023/06/24/28-miedzynarodowe-biennale-plakatu-w-warszawie-otwarcie/.

Na Konkurs Tematyczny napłynęło 3000 plakatów artystów z całego świata, reprezentujących różnorodne idee i środki formalne. 120 plakatów z Konkursu Tematycznego, które zachęcają do refleksji nad rolą jaką dom odgrywa w życiu człowieka i w kulturze, prezentowanych jest na wystawie plenerowej zatytułowanej „Dom” na Placu Piłsudskiego, natomiast prace Konkursu Głównego, na którym Nikodem Pręgowski także pokazuje jeden ze swoich projektów, oglądać można do 12 września 2023 r. w Pałacu Czapskich.

Na wystawie Konkursu Tematycznego swoją pracę prezentuje także Sandra Francuzik, studentka III roku grafiki na specjalności projektowanie graficzne, w 1. Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK. Natomiast na wystawie Konkursu Głównego zobaczyć można prace prof. dr. hab. Krzysztofa Białowicza oraz dr. Radosława Stańca z Katedry Intermediów. Pisaliśmy o tym TU.

Międzynarodowe Biennale Plakatu po raz pierwszy odbyło się w 1966 roku (w galeriach „Zachęty”) jako pierwsze na świecie międzynarodowe cykliczne wydarzenie poświęcone dziedzinie plakatu. Pomysł na tego typu przegląd powstał wśród polskich artystów grafików, a bezpośrednimi inicjatorem był Eryk Lipiński, organizacją przez wiele lat zajmował się prof. Józef Mroszczak, autorytetem zawsze wspomagał prof. Henryk Tomaszewski, a od 1990 roku dbał o Biennale prof. Lech Majewski (obecnie Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu). Po roku 1994 Biennale odbywało się w Muzeum Plakatu w Wilanowie, aby ostatecznie w roku 2018 wrócić do miejsca, z którego się zrodziło, czyli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Latami pracując na swoją markę Biennale zawsze gwarantowało najwyższą jakość prezentowanych plakatów, a także oznaki nowatorstwa w tej dziedzinie. Od samego początku MBP miało grono sympatyków odwiedzających co 2 lata Warszawę, artystów rywalizujących ze sobą o laury w tej imprezie, a także z czasem nowych, młodych fanów plakatu. 

Organizatorem głównym 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś kuratorem Mateusz Machalski.

Strona biennale: https://warsawposterbiennale.com/.

W galerii zdjęcia Nikodema Pręgowskiego, Piotra Depty-Kleśty i ze strony organizatorów: https://asp.waw.pl.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.