Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

8 X - WYSTAWA "PRACE DOMOWE" ALICJI MAJEWSKIEJ

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wystawę  Ali Majewskiej „Prace domowe”.

Galeria CK i S Wieża Ciśnień, Konin

8.10.21– 29.10.21

Kurator: Robert Brzęcki

Współudział: Dagna Majewska

Z katalogiem wystawy można zapoznać się TU.

Czy to co nas na co dzień otacza, jest tylko przyziemnym akcesorium koniecznym by poprawnie i możliwie funkcjonalnie egzystować... Czy to co nas na co dzień otacza spełnia wyłącznie funkcję praktyczną, a estetyka to tylko fanaberia... Czy to co nas na co dzień otacza to tylko materia doczesna... Prozaiczna codzienność. No właśnie. Czy codzienność jest prozaiczna? Tylko oko artysty może dostrzec w tak trywialnych czynnościach domowych jak np. sprzątanie, gotowanie domowego obiadu - piękno i artyzm. Ale to mało. Potrafi wynieść tę codzienność na piedestał semantycznego przekazu. Ala Majewska ma niezwykłą umiejętność polegającą na tym, że słyszy szepty codzienności. Słyszy opowieści stołu, rozbitej porcelany i potrafi je cudownie przetłumaczyć na język sztuki. I nagle – jak w krainie czarów – sprzęty w salonie zaczynają pleść nam swoją historię...

Ze wstępu do katalogu wystawy - Lucyna Rotter (badaczka kultury i nauczycielka akademicka; zajmuje się dziedzictwem materialnym i niematerialnym ze szczególnym uwzględnieniem symboliki w kulturze europejskiej).

Ala/Alicja Majewska

Twórczość w zakresie medalierstwa oraz  obiektu rzeźbiarskiego. W swojej sztuce odnosi się do zagadnienia  fenomenu pamięci i związanego z nim procesu wspomnienia. Szczególnie  interesuje ją perspektywa indywidualnego doświadczenia rozpoznanego w kontekście współczesności i kultury. Autorka 11 wystaw indywidualnych i ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach artystycznych, wielokrotna stypendystka w zakresie sztuki. Prace w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych: między innymi w Medialia Gallery /New York, USA/,   Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeach Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych  w kraju i za granicą. Członkini Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej  FIDEM, Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte” oraz Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć