Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

KATARZYNA ŁYSZKOWSKA I PROJEKT Ἀφροδίτη

Zdjęcie ilustracyjne

Do 15 stycznia 2024 r. w Foyer Gallery, American University of Cyprus, Larnaca trwa indywidualna wystawa dr hab. Katarzyny Łyszkowskiej pt. "Projekt Ἀφροδίτη". W dniu 12.01.2024 r. planowane jest spotkanie autorskie. Kurator: Simon Pruciak.

Każda osoba, która identyfikuje się jako kobieta, ma w sobie potencjał Afrodyty. Odkrycie tego archetypu i dopuszczenie go do głosu nie jest takie oczywiste. Kojarzy się z ładną buzią, bezbronnością, młodością, naiwnością i.... salonem piękności, ale kobiety wciąż muszą być silne. Paradoksalnie, zakładają spodnie, odrzucając kobiecość, by walczyć o uznanie jej za równą męskości. Ten ambiwalentny aspekt powinien być najpierw przez nie przyjęty. Akceptując własne słabości, możemy poczuć wewnętrzną siłę.
Moduły portretów łączą się w jeden wzór. Każda portretowana twarz wprowadza nową jakość, emocję, która uzupełnia całość. W przypadku projektu Aφροδίτη wprowadziłam ważny aspekt społeczny. Spotkania podczas sesji odbywały się w swobodnej atmosferze, by szczerze porozmawiać o kobiecości. Modelki zgadzają się na publikację swoich refleksji na temat tego, co jest dla nich ważne, co chciałyby zmienić, a co zostawić za sobą. Projekt jest w procesie od roku 2022. Każdą osobę zainteresowaną udziałem w projekcie, zapraszam serdecznie do kontaktu: projektafrodyta@gmail.com. Katarzyna Łyszkowska

pozostałe wiadomości