Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM W BARCELONIE

Zdjęcie ilustracyjne

W ramach polsko-portugalskiej inicjatywy POR-POL NET dotyczącej nowych form sieciowości i wpływu kultury internetowej na współczesne sztuki plastyczne, literaturę i muzykę, w dniu 23 czerwca 2023 r., od godz. 10.30 do godz. 18.30 czasu polskiego, na Uniwersytecie Lizbońskim odbywa się jednodniowe kolokwium teoretyczne, z opcją zdalnego udziału przez wszystkich zainteresowanych. Inicjatorką i współorganizatorką wydarzenia jest mgr Magda Górska z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką.

 
Wszystkich prelekcji można posłuchać za pośrednictwem platformy Zoom.
Link: https://videoconf-colibri.zoom.us/j/91743353685?pwd=RUR5a0NLZVE0alYrM2pUOHl2MWtUZz09
Identyfikator spotkania: 917 4335 3685
Hasło dostępu: 880164
 
Wybrani prelegenci to m.in.: prof. Ryszard W. Kluszczyński, prof. Domenico Quaranta, oraz artyści: Piotr Kopik, Patrícia Gouveia, Rafaela Nunes. Pełen program jest do pobrania  TU. (Uwaga! W programie został uwzględniony czas portugalski, w Polsce należy przesunąć go o godzinę do przodu).
 
Międzynarodowe sympozjum przewidziane jest jako dopełnienie krytyczne serii wystaw i wydarzeń towarzyszących, które przez cały czerwiec odbywać będą się zarówno w Polsce jak i w Portugalii. Z tego też względu, spotkanie to łączyć będzie dyskusję z artystami i kuratorami związanymi z projektem oraz serię prelekcji przygotowanych przez badaczy zajmujących się sztuką sieciową.
Projekt wyrasta ze współpracy zawiązanej między Centrum Studiów Porównawczych (CEComp) Uniwersytetu Lizbońskiego oraz Academią Artium Humaniorum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przy dodatkowym wsparciu Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Poprzez prezentację najnowszych przykładów dzieł pochodzących z dwóch krańców kontynentu europejskiego, inicjatywa ta ma na celu pogłębić refleksję nad zmianami pokoleniowymi i technologicznymi wpisanymi w sztukę sieciową, powstawaniem tak zwanych wernakularnych kultur cyfrowych (vernacular digital cultures, Trevor J. Blank) oraz ich wpływem na nowe koncepcje w obrębie teorii literatury, kuratorstwa i artywizmu. Jednodniowe, międzynarodowe kolokwium jest przedłużeniem serii wystaw i wydarzeń towarzyszących, które przez cały czerwiec odbywają się zarówno w Polsce jak i w Portugalii.
 
Autorki projektu: mgr Magda Górska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz mgr Aleksandra Stokowiec z Uniwersytetu Lizbońskiego.
Więcej: www.porpol.net/colloquium.

pozostałe wiadomości