Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki
TYTUŁ PROFESORA DLA MIROSŁAWY ROCHECKIEJ
Prof. dr hab. Mirosława Rochecka z Wydziału Sztuk Pięknych dołączyła do grona profesorów nominowanych przez Prezydenta RP.
Na mocy postanowienia Prezydenta RP opublikowanego 21 stycznia prof. dr hab. Mirosława Rochecka otrzymała tytuł profesora w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. GRATULUJEMY!
Prof. dr hab. Mirosława Rochecka urodziła się w 1960 r., pochodzi z Mazowsza. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego w 1989 r. Od roku 1996 pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych UMK - obecnie jest związana z Katedrą Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, prowadzi pracownię malarstwa dla studentów konserwacji zabytków. W 2000 r. uzyskała doktorat w dziedzinie malarstwa ("Duch i materia w malarstwie"), habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych i specjalności malarstwo ("Abstrakcja i sacrum") otrzymała w 2006 r. Autorka artykułów i esejów o sztuce (m.in. "Tajemnice światła i koloru", Wydawnictwo Naukowe, Toruń 2007; "Hierofanie", Wydawnictwo Naukowe, Toruń 2022), redaktor publikacji albumowych: "Ars – Principia", Toruń 2014; "Projekt 966", Toruń 2016; "Znaki Apokalipsy - Signs of the Apocalypse", Toruń 2022. Opiekun artystyczny i kurator wystaw w Galerii Forum na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Inicjatorka, opiekun artystyczny i kurator wystaw w Akademickiej Przestrzeni Sztuki UMK. W dorobku artystycznym ma ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (Niemcy, Dania). Uczestniczyła również w ponad 350 wystawach zbiorowych, konkursach, plenerach i sympozjach artystycznych w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Dania, Litwa, Ukraina). Od 1990 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Uzyskała wiele nagród, m. in: Medal na X Biennale Sztuki Sakralnej – Sacrum'2000 w Gorzowie Wielkopolskim (2000); wyróżnienie w dziedzinie malarstwa na III Polygonyum – BWA Bydgoszcz (2013) . Wielokrotnie tez nagradzana i wyróżniana na przeglądach i konkursach Dzieło Roku i Annale ZPAP (1992–2009). Razem z Kazimierzem Rocheckim była kuratorem VI edycji Forum Malarstwa Polskiego w (1999–2009). Inicjatorka i kurator i wystaw: m. in.: "Wstańcie – Chodźmy", Katedra śś. Janów – Toruń (2008); "Ars-Principia", międzynarodowa wystawa z okazji kanonizacji Jana Pawła II w Akademickiej Przestrzeń Sztuki – UMK, BWA Kielce; wystawa ogólnopolska "Projekt 966, Jubileusz Narodowy – Sztuka Polska 2016", Muzeum Uniwersyteckie UMK, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, CK Browar "B" we Włocławku, CKiSz Wieża Ciśnień w Koninie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, BWAiUP w Pile (2016-17); Międzynarodowa Wystawa Sztuki - "Znaki Apokalipsy / Signs of the Apocalypse", CSW Toruń; Ogólnopolska Wystawa Sztuki - "Wyszyński - Pater Patriae", Muzeum Diecezjalne we Włocławku, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu i inne (2022-23).