Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ZAPRASZAMY NA WYKŁAD ON-LINE

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy do wysłuchania wykładu Moniki Weychert "NIEWIDZIALNA ZAGŁADA. Romska sztuka współczesna jako bunt podporządkowanych Innych." https://www.youtube.com/watch?v=x5bWnOhutbU

Wykład odbędzie się w ramach "JA/Innego" - rozpoczętego przez Katarzynę Lewandowską i Dorotę Chilińską z Katedry Intermediów programu edukacyjnego skupionego na rozwijaniu świadomości, języka i kultury społecznej oraz troski o INNEGO w rozumieniu skomplikowanych zjawisk związanych z płciowością, narodowością, religią etc.

Monika Weychert opowiada o romskiej sztuce zagładowej, w kontekście historycznym i świata sztuki. Z wykładu możemy się dowiedzieć jak wyglądało życie Romów przed wojną, w jej trakcie i w okresie powojennym, a także jak pokutujące wciąż antyromskie stereotypy wpływają na odbiór sztuki osób o romskich korzeniach.

Monika Weychert – doktora, adiunktka i kierowniczka katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SAN Warszawa (z tą uczelnią związana od 2015 roku). Od 2016 roku współpracuje również z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie. W Toruniu prowadziła m.in. niezależną lotną galerię i galerię dla…, była związana z warszawską Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw. Wieloletnia współpracownica TVP Kultura; autorka artykułów publikowanych w kilkunastu tytułach pism naukowych i krytycznych, a także katalogach wystaw, redaktorka książek, członkini AICA.

pozostałe wiadomości