Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYDZIAŁ SZTUK PIĘKNYCH NA FESTIWALU "LITEROBRAZKI"

Zdjęcie ilustracyjne
Źródło plakatu: https://literobrazki.pl/

Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK - dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, objęła honorowym patronatem festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci "LiterObrazki", który już po raz dwunasty odbywa się w Bydgoszczy, w tej edycji w dniach 29.05-04.06.2023.

W ramach festiwalu, studenci I roku studiów magisterskich uzupełniających kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna, pod opieką merytoryczną mgr Joanny Cieślikowskiej z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką, przeprowadzili dwa warsztaty. W ramach spotkań weekendowych, dr Filip Pręgowski oraz dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK spotkają się z czytelnikami oraz przeprowadzą warsztaty. Wszystkie warsztaty odbywają się  wokół książki pt. „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?” autorstwa Filipa Pręgowskiego, zilustrowanej przez Nikodema Pręgowskiego.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny. Więcej, w tym pełen program festiwalu: https://literobrazki.pl/ oraz https://www.facebook.com/LiterObrazki/.

Warsztat artystyczny “Miszmasz polaroid studio” przeprowadzony został przez grupę w składzie: Marcel Boguszewski, Vanessa Gawinski, Dominika Holz, Julia Jesionkiewicz, Gabriela Kużdrzał, Kajetan Przybysz. Warsztatowa sala zamieniła się w fotobudkę, w której uczestnicy stworzyli swoje polaroidowe fotograficzne portrety. Wykorzystali do tego rozmaite gadżety oraz rekwizyty stanowiące dokładne cytaty z dzieł takich artystów jak: Frida Kahlo, Pablo Picasso, Robert Rauschenberg i Andy Warhol. Przy okazji prowadzonych działań przedstawione zostały wybrane dzieła artystów, przeprowadzono także rozmowy na temat kubizmu i pop-artu.

Warsztat artystyczny "Też bym tak umiał! No to um!" poprowadziły: Urszula Gawrych, Amanda Grabia, Patrycja Guz, Milena Jabłońska, Karolina Jaworska, Iza Karaszewska, Wiktoria Paziewska, Marta Polcyn, Apolonia Przybyszewska. Tematem warsztatu była sztuka abstrakcyjna, uznawana przez część odbiorców za zbyt prostą, niezrozumiałą, nieinteresującą, kwitowana często słowami: „Też bym tak umiał!”. Punktem wyjścia do działań był obraz Kazimierza Malewicza „Czarny kwadrat”. Za pomocą gier z zakresu treningu twórczego myślenia, przećwiczona została umiejętność odczytywania i nadawania obiektom niestandardowych znaczeń. We własnych działaniach artystycznych dzieci wykonały abstrakcyjne prace plastyczne - wielkoformatową oraz zminiaturyzowaną, umieszczoną na samodzielnie wytworzonych przypinkach, które zabrały do domu.

3 czerwca 2023 r., w sobotę o godz. 12.30 odbędzie się spotkanie autorskie z Filipem Pręgowskim i Nikodemem Pręgowskim, a o godz. 13.30 prowadzone przez nich warsztaty "Pocztówka od Fridy i action painting". Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonają pocztówki inspirowane twórczością Fridy Kahlo, Pabla Picassa i Jacksona Pollock’a. W ruch pójdą nożyczki, klej, markery czy pędzle i farby! Młodzi artyści poznają techniki kolażu i action painting oraz dowiedzą się, co to jest na przykład kubizm. Wspólnie stworzą także abstrakcyjne malowidło w duchu action painting. Kolektywny obraz składać się będzie z cegiełek, które każdy z uczestników zabierze ze sobą do domu. Przy tej okazji odbędą się rozmowy o sztuce abstrakcyjnej i jej percepcji oraz o motywacjach i wyzwaniach, z jakimi borykali się czołowi twórcy modernizmu.

Dokumentację zdjęciową z warsztatów przygotowali: Karolina Jaworska, Pola Przybyszewska, Remigiusz Boruszewski.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.