Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

TORUŃSCY ARTYŚCI W GALERII 144 GRAFIKI ŁÓDZKIEJ ASP

Zdjęcie ilustracyjne

Do 9 maja 2022 r. trwa wystawa Graficy Galerii 144 Grafiki, stanowiąca podsumowanie dziesięcioletniej działalność Galerii 144 Grafiki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa odbywa się w ramach Międzynarodowego Sympozjum Graficznego Łódzka grafika – specyfika i kontekst. 50 lat Katedry Grafiki Artystycznej.

W wystawie i sympozjum biorą udział wykładowcy toruńskiej Katedry Grafiki: prof. dr hab. Marek Basiul i dr hab. Marek Zajko, prof. UMK.

Wystawa prezentowana jest do 9 maja 2022 r. w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, budynek główny ASP, I piętro). Na wernisaż zapraszamy 21 kwietnia 2022 r. o godz. 15.30. Kurator wystawy: prof. Sławomir Ćwiek.

Swoje prace na wystawie prezentują zaproszeni  autorzy tworzący historię tej galerii. Obok wybitnych polskich grafików są tam również znakomici artyści z USA, Czech i Serbii. Na wystawie można podziwiać nie tylko ich kunszt artystyczny i warsztatowy, ale co najważniejsze - bogactwo postaw twórczych ukazanych w różnorodności stylistyk i tematyk. Dzięki temu widz ma możliwość szerokiego spojrzenia na istniejące dzisiaj tendencje we współczesnej grafice.

Pedagodzy i studenci związani z Katedrą od początku jej działalności aktywnie wpływali na kształt i przeobrażenia sztuki polskiej. Grafika artystyczna od początku jej istnienia w procesie dydaktycznym była ważnym elementem kształcenia wielu pokoleń artystów. Dzięki tak wybitnym postaciom jak prof. Stanisław Fijałkowski, prof. Leszek Rózga, prof. Roman Artymowski, prof. Andrzej Marian Bartczak i prof. Krzysztof Wawrzyniak osiągnęła wyjątkowy prestiż i uznanie w środowisku artystycznym w Polsce i za granicą. Drogą wyznaczoną przez nich podążają obecnie kolejne pokolenia twórców, korzystając z ich intelektualnego i artystycznego dziedzictwa.

Sympozjum odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2022 r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przy ul. Wojska Polskiego 121. W ramach wydarzenia w dniu 21 kwietnia 2022 roku odbędą się cztery wystawy:

  1. wystawa twórców, którzy prezentowali swoje prace w Galerii 144 Grafiki (Galeria Kobro),
  2. wystawa prac wykładowców Instytutu Grafiki Artystycznej ASP w Łodzi (Galeria Hol),
  3. wystawa grafiki prof. Krzysztofa Wieczorka (Galeria OdNowa),
  4. wystawa prac studentów kierunku grafika (Galeria ASP Piotrkowska 68).

22 kwietnia w Auli ASP odbędą się wykłady i prelekcje. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy!

Więcej informacji:

Wystawa Graficy Galerii 144 Grafiki: https://www.asp.lodz.pl/index.php/pl/galeria-kobro/3236-graficy-galerii-144-grafiki

Międzynarodowe Sympozjum Graficzne: https://www.asp.lodz.pl/index.php/pl/pl-wydarzenia/3229-lodzka-grafika-specyfika-i-kontekst-50-lat-katedry-grafiki-artystycznej-sympozjum-naukowe

pozostałe wiadomości