Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA RZEŹBY ZYGMUNTA PIEKACZA

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "Wobec świata wartości. Zygmunt Piekacz. Rzeźba",  który odbędzie się 17.11.2022 r. o godz. 18.00 w Bydgoskim Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47, Bydgoszcz). Kuratorem wystawy jest dr Stanisław Kośmiński. Wystawa potrwa do 9 grudnia 2022 r.

Zygmunt Piekacz (1936-2015) ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem w 1957 roku, będąc uczniem wybitnego artysty i pedagoga – Antoniego Kenara. Po ukończeniu studiów  na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie został nauczycielem rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, gdzie pracował nieprzerwanie przez 36 lat. Zygmunt Piekacz stał się współtwórcą i kontynuatorem tradycji „szkoły Kenara”, która wydała kilka pokoleń nierzadko wybitnych artystów.

Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki stanowi prezentację rzeźby w drewnie, którą cechuje syntetyczna forma, ekspresja i uniwersalna symbolika. To w połączeniu ze zrozumieniem materii drewna i biegłością warsztatową składa się na niepowtarzalny i charakterystyczny styl. Inspiracją dla artysty było życie codzienne, sprawy społeczne i polityczne, przyroda, poezja. Przekrojowe spojrzenie na twórczość Zygmunta Piekacza stwarza okazję wejścia do świata wartości bliskich artyście i nam wszystkim. Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 50 rzeźb należących do rodziny artysty i pokazywanych po raz pierwszy w tej części kraju.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/494782169037163/494782202370493/.

pozostałe wiadomości