Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

SZATNIA_18 YARYNA SHUMSKA

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.

Yaryna Shumska AKCEPTACJA PUSTKI
06.02-03.03.23

Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki

Szatnia to miejsce, w którym zatrzymują się przedmioty, odzież, dotyki, historie. To miejsce jest publiczne, ale ideowo spójne z domową szafą.
Nieobecność człowieka jest ujawniona przez wiszące na wieszaku ubrania. W ten sposób czasowość, powtórzenie i oczekiwanie stają się bardziej dotkliwe. Pamięć nieustannie próbuje dosięgnąć, zobaczyć, poczuć osobę, zatrzeć dystans. Wszyscy jesteśmy żywi we wspomnieniach.
Śmierć wywołuje uczucie odcisku w podświadomości. Nie zostanie zapomniane, nie zostanie usunięte. Jest stale obecne: nie ma tu gleby, asfaltu, szczepienia - jest tylko nieskończone niebo do podróży, ograniczone sufitem. Zamykam oczy i przytulam tych, którzy są daleko, którzy żyją w pamięci, czyli teraz.

_________________________
Yaryna Shumska (Lwów, Ukraina). Artystka, performerka i pedagog. Zajmuje się sztuką performance, malarstwem, grafiką, instalacją. Bada koncepcję „obecności”, która prowokuje zmiany pierwotnego znaczenia miejsc i sytuacji. Główne tematy związane są z otoczeniem, miejscem, jego kontekstem i pamięcią: pamięcią przedmiotów i ich niewidzialnymi historiami. Stypendystka programu „Gaude Polonia” Ministra Kultury RP (Poznań, 2013). Finalistka ogólnokrajowego konkursu "Muhi" (Kijów, 2015), uczestniczka rezydencji artystycznych i programów mobilności, m.in. Espace o25rjj (Francja, 2019), I-Portunus (2019), Magic carpets (2021), Rupert (2022). Nominowana do Konkursu Młodych Artystów Ukraińskich „MYXi” (2015), II Młodzieżowego Biennale Sztuki Współczesnej Ukrainy (2019). Yaryna Shumska uczestniczyła w licznych wystawach, festiwalach sztuki performance i konferencjach m.in. w Ukrainie, w Polsce, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Czechach, Litwie, Niemczech, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Tajlandii, USA etc. Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu „Dni Sztuki Performance we Lwowie”, współkuratorką rezydencji „Archiwum: na miejscu” oraz Archiwum Sztuki Performance Ukrainy (2021). Wykłada na wydziale Nowoczesne Praktyki Artystyczne Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk.

------------

Możliwość oglądania wystawy w dni powszednie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Część wcześniejszych wystaw Szatni można obejrzeć na https://szatnia.online/.

pozostałe wiadomości