Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA W CSW "ZNAKI CZASU"

Zdjęcie ilustracyjne

22 września 2023 r. zapraszamy na godz. 18.00 do CSW "Znaki czasu" na otwarcie wystawy "Załoga. Sztuka Ukrainy w czasie wojny". Wystawa prezentowana jest do 29 października 2023 r. Kuratorem z ramienia CSW jest prof. dr hab. Krzysztof Białowicz

Kuratorzy: Nataliia Ivanova (dyrektorka galerii Yermilov Centre w Charkowie), Krzysztof Białowicz (Wydział Sztuk Pięknych UMK).

Artyści: Artem Volokitin, Bella Logachova, Bohdan Lokatyr, Daniil Revkovskyi / Andrii Rachynskyi, Eliza Mamardashivli, Emil Mamedov,  Kostiantyn Lyzogub, Kostiantyn Zorkin, Liliia Petrova, Oleh Kalashnik, Oleksandr Ridnyi, Oleksii Borysov, Oleksii Yalovega, Olia Fedorova, Pavlo Makov, Taras Kamennoi, Vitalii Kokhan, Vladyslav Krasnoshchok, Vladyslav Yudin.

Sytuacja artystów i artystek z Ukrainy drastycznie się zmieniła 24 lutego 2022 roku. Od tego czasu nieustannie zmagają się oni z koszmarem wojny, trudem egzystencji w zagrożeniu, lęku i niepewności. Próbują odnaleźć się w ekstremalnych warunkach, których artyści z innych krajów nie są w stanie sobie nawet wyobrazić. Mają jednak świadomość, że w obliczu kryzysu, jakim jest wojna, sztuka ma swoje bardzo ważne miejsce i niezwykle istotną rolę. Dlatego nie ustają w trudach, aby tworzyć i opowiadać, poprzez sztukę pokazywać koszmar wojny, opresji i ogromną determinację. W czasie wystawy ZAŁOGA. Sztuka Ukrainy w czasie wojny zaprezentowane zostaną prace 20 artystów. Ideą tego przedsięwzięcia jest prezentacja prac powstałych w czasie rosyjskiej agresji, podczas rezydencji artystów ukraińskich „ART KUZEMIN” w podcharkowskiej wsi. Na wystawie znajdą się obiekty artystyczne, rzeźby, filmy, fotografia, grafika, malarstwo. Projekt wystawy Załoga jest kontynuacją współpracy CSW Znaki Czasu w Toruniu z charkowską galerią Yermilov Centre, która zaczęła się w 2020 roku.

Więcej o wystawie: https://csw.torun.pl/csw/wystawa-zaloga-sztuka-ukrainy-w-czasie-wojny-43319/.

pozostałe wiadomości