Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

27.08 FINISAŻ WYSTAWY "ZACHWYT" ELI JABŁOŃSKIEJ

Zdjęcie ilustracyjne
Kadr z reportażu TV Toruń z części wystawy "(W)spółdzielnia"; źródło: https://tvtorun.pl/31909/

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu serdecznie zaprasza 27.08.2023 (niedziela) na godz. 12.00 na finisaż wystawy „Zachwyt", podczas którego będzie miało miejsce oprowadzanie przez jej autorkę - Elę Jabłońską i spotkanie z Dominiką Kiss-Orską.

„Zachwyt” wkrótce dobiegnie końca... Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowe, finisażowe spotkanie w przestrzeni wystawy. W niedzielę, 27.08.2023, na spacer po ekspozycji zabierze nas Ela Jabłońska, która opowie o swoich pracach oraz głównej idei prezentowanego w Wozowni projektu. Wśród wielu wątków, które artystka w nim podejmuje, jest m.in. propagowanie idei poszukiwania w codzienności okazji do małych i dużych zachwytów oraz praktyki bycia Tu i Teraz. W tym kontekście swoimi doświadczeniami podzieli się z nami kulturoznawczyni Dominika Kiss-Orska.

Istotnym punktem odniesienia dla jej historii będzie wieś Kozielec – miejsce ważne także dla Elżbiety Jabłońskiej, która wybrała je na swój dom. Jak sama mówi: „Opowiem Wam o wodzie. O rzece, jeziorze, morzu. Zalewie, stawie, strudze i strumyku. O moich podróżach, w których woda jest moją towarzyszką".

"Do wody najlepiej dojechać rowerem. Sytuacja idealna to słońce, las, miękkie leśne runo, promienie wpadające przez korony sosen, rozproszone światło na twarzy, ciele. I nagle coś tam zaczyna się skrzyć za liśćmi krzaków lub pojawia się wał, na który wchodzisz i za nim widzisz wodę. Wielką, małą, zieloną, błękitną. Kolor zależy od dnia, pory roku, nieba, nastroju patrzącego. Można dojechać też pociągiem. W ogóle podróżowanie koleją jest bardzo romantyczne i relaksujące. Tak, wiem, że zaraz można zacząć psioczyć na pociąg; że opóźnienia, nieoczekiwane stanie w polu, awaria systemu. Ale jeśli przyjmiesz zasadę, że to podróż jest dla ciebie, a nie ty dla podróży, to stanie w polu okaże się super momentem do medytacji, poczytania książki, poobserwowania tego pola i zamyślenia nad jego pięknem. Docenienie tego, że masz czas, czyli jesteś najbogatszy na świecie. Czas to ogromny luksus".

▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Elżbieta Jabłońska – artystka wizualna, podejmująca ironiczną grę z przypisywanymi jednostce rolami społecznymi, mechanizmami funkcjonowania instytucji sztuki, poddająca refleksji zaangażowanie społeczne w obszarze sztuki. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością, projekty aktywizujące różne środowiska oraz realizacje kuratorskie. Jej twórczość wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Traktuje dzieło sztuki jako obiekt relacyjny, którego sens i znaczenie może podlegać zmianom i negocjacji. Aktualnie koncentruje się na gestach artystycznych, które zachęcają do działania, do budowania chwilowej wspólnoty, tworzenia pola wzajemnej komunikacji i porozumienia rezygnując tym samym z produkcji materii, a czasem również z własnego autorstwa.

Dominika Kiss-Orska – pracowniczka Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, w którym prowadzi cykl wycieczek pt. Kultura na świeżym. Pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowego Festiwali Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy. Stypendystka prezydenta Bydgoszczy i autorka przewodników subiektywnych "Za winklem, po schódkach". Pisarka bajek personalizowanych w Skrzynce na bajki. Miłośniczka jezior i lasów. Rowerzystka, pływaczka, wędrowczyni. Kulturoznawczymi szukająca kultury w naturze i natury w kulturze. Mama ukochanych bliźniaczek.

pozostałe wiadomości