Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA MARTYNY RZEPECKIEJ W MIĘDZYNARODOWYM CENTRUM SZTUK GRAFICZNYCH W KRAKOWIE

Zdjęcie ilustracyjne

Do dnia 30 III 2021 r. prezentowana jest wystawa Martyny Rzepeckiej Ćwiczenia z ciała, którą można zwiedzać stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych przy Rynku Głównym 29 w Krakowie, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-15:30.

Wystawa „Ćwiczenia z ciała” to opowieść o ciele i matrycy graficznej. O ciele, które jest dla mnie źródłem niekończącej się inspiracji i nomadycznej zmysłowości, zmieniającej się wraz z upływem czasu oraz z doświadczeniem w pracy artystycznej. W pracy, w której wzrok obserwuje rzeczywistość, by następnie za pomocą narzędzia dłoni – zrysować lub ciąć ją na powierzchni styku materii plastycznej z materią ciała. Okazuje się wówczas, że proces twórczy niesie za sobą indywidualne i intymne doznania. Przypominające rodzaj medytacji i pracy z samą sobą. Pracy, podczas, której badam interesujące mnie wciąż zmieniające się ciało, które staje się nie tylko moim narzędziem twórczym, ale i inspiracją do tworzenia.
„Ćwiczenia z ciała”, to również opowieść o ciele graficznym, którym jest matryca – najważniejszy komponent procesu graficznego. Na wystawie podejmuję próbę syntezy, w której ukazana jest moja intymna komunikacja z graficzną skórą. Jest to opowieść o znaczeniu matrycy graficznej, z której w tradycyjnym procesie, pochodzi finalny druk. Dla mnie jest macierzą, niosącą ślad zmysłowego opracowywania jej formy, nośnikiem i zapisem fizycznej pracy, jakim jest m.in. rycie w matrycy graficznej. Z czasem ta druga istota, zaczęła interesować mnie bardziej - matryca, jako indywidualna materia, pozostawiona na etapie cięcia, a więc centrum procesu graficznego, z której dokonuję próby pozytywowego odwzorowania uwypukleń i wgłębień w niej istniejących.
„Ćwiczenia z ciała” jest przestrzenią medytacji; haptycznego i zmysłowego procesu graficznego, w którym oddaję się pracy nad i o ciele.

Martyna Rzepecka (ur. 1989) – artystka wizualna. Poruszająca się w tematyce ciała oraz zmysłowej penetracji rzeczywistości. W swojej sztuce ukazuje zainteresowanie relacją artysta – odbiorca, granicą poznania dzieła i jego sensualną przestrzenią odbioru. Łączy tradycyjne techniki graficzne (głównie wypukłodruk) z nowymi mediami. Interesuje ją kontekst matrycy – materii oraz obiekt graficzny i instalacja. Ponadto tworzy w szeroko rozumianych technikach rysunkowych oraz w realizacjach wideo.
W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych, na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka Grafiki warsztatowej (dyplom w pracowni wypukłodruku prof. Marka Basiula) oraz Edukacji Artystycznej (dyplom w Pracowni Rysunku Projektowego, prof. Jędrzeja Gołasia), na macierzystej uczelni. W latach 2011-2012 studentka grafiki na Academy of Fine Arts and Graphic Design (ALUO), Univerza v Ljubljani, w Słowenii.
Martyna Rzepecka brała udział w ponad 60. wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, zarówno na szczeblu narodowym, jak i międzynarodowym. Obecnie jest asystentką w Katedrze Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK Toruń oraz adiunktem na kierunku Grafika - Wydział Informatyki i Komunikacji Wizualnej w Collegium Da Vinci w Poznaniu. Mieszka i tworzy w Poznaniu, gdzie współtworzy pracownie artystyczne Mona Inner Space. Z zamiłowania oddaje się pasji fechtunku.

                                                                                                    

pozostałe wiadomości