Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

SANDRA FRANCUZIK WYRÓŻNIONA W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE NA PLAKAT

Zdjęcie ilustracyjne

Sandra Francuzik - studentka z Katedry Projektowania Graficznego, zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na plakat upamiętniający 550. urodziny Mikołaja Kopernika. Konkurs odbył się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego z okazji ustanowienia uchwałą Senatu RP roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Gratulujemy!

Kadry z relacji z otwarcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Olsztynie, źródło: https://www.youtube.com/watch?v=D3vI9cy0kVo

Kongres organizują wspólnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Polska Akademia Nauk. Organizatorem konkursu był Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na konkurs wpłynęło 530 prac grafików z 31 krajów. Międzynarodowe jury z Korei Południowej, Boliwii, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polski, początkowo wybrało 97 prac do drugiego etapu, a następnie 12 prac do ścisłego finału.

Praca Sandry Francuzik została uhonorowana wyróżnieniem. W uzasadnieniu finałowego jury konkursu w składzie: Agnieszka Ziemiszewska, Rikke Hansen, Joost Bottema, Nikodem Pręgowski, Jarek Bujny czytamy, że plakat wyróżniono „za odważne i inteligentne poczucie humoru oraz klarowność kompozycji”. Sandra Francuzik jest studentką III roku grafiki, na specjalności projektowanie graficzne, w 1. Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK, mgr. Jakuba Sobczaka oraz mgr. Pawła Gojowego.

W finałowej selekcji 97 najlepszych projektów nadesłanych z całego świata znalazły się także plakaty autorstwa Nikoli Adamik, Nadii Polak i Katarzyny Orkwiszewskiej, studentek projektowania graficznego z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. 

Plakaty finałowe zostaną zaprezentowane na wystawach pokonkursowych, m. in.: w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia w Olsztynie (od 6 grudnia 2023 r.), oraz we Fromborku. Spośród plakatów zakwalifikowanych do finału, 20 najlepszych zostało wystawionych w przestrzeni miejskiej Olsztyna, Fromborka oraz na Gali finałowej w Olsztynie podczas Konferencji Kopernikańskiej. 


U góry od lewej prace Sandry Francuzik i Katarzyny Orkwiszewskiej, u dołu od lewej prace Nikoli Adamik i Nadii Polak.

pozostałe wiadomości