Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

O TORUŃSKIEJ DENDROCHRONOLOGII W GAZECIE WYBORCZEJ

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

W Gazecie Wyborczej, w dziale "Polscy Naukowcy Donoszą", ukazał się popularnonaukowy artykuł o badaniach ołtarza mariackiego autorstwa asystentki z naszego Wydziału - Barbary Gmińskiej-Nowak. Badaczka opisuje metodologię i wyniki prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych badań, wskazując, że dzięki metodzie dendrochronologicznej udało się ustalić, iż drewno do budowy szafy ołtarza mariackiego pochodzi z 1479 r. Rok młodszy – według datowania przeprowadzonego przez naukowców z UMK - jest budulec użyty do wykonania elementów predelli.

To pierwsze zaproszenie dla pracownika UMK do współtworzenia nowego, uruchomionego w listopadzie 2021 r. cyklu. W jego ramach promowane są wybitne osiągnięcia polskich naukowców. Redakcja „Wyborczej” zwraca się w ten sposób do profesorów, doktorów i asystentów, żeby opowiedzieli o swoich najnowszych dokonaniach, odkryciach, eksperymentach i wynalazkach zmieniających świat. Tekst Barbary Gmińskiej-Nowak został opublikowany 30.12 21 i znajduje się TU.
 
Barbara Gmińska-Nowak pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest asystentką w Katedrze Technologii i Technik Sztuk Plastycznych oraz członkiem zespołu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK. Zajmuje się dendrochronologią. 

pozostałe wiadomości