Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

DZIEŁA JAKUBA SOBCZAKA W HOŁDZIE PROF. JERZEMU NOWOSIELSKIEMU

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Danuta Jóźwik

W październiku, w murach Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się prezentacja wystawy malarstwa sakralnego „Procesja Wielkiego Piątku” autorstwa Jakuba Sobczaka z Katedry Projektowania Graficznego. Eksponowane prace, inspirowane twórczością Jerzego Nowosielskiego, powstały w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin artysty, uchwalonych przez Sejm Rzeczypospolitej Polski. Więcej o "Procesji Wielkiego Piątku" pisaliśmy TU.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie wyświetlono także animację Jakuba Sobczaka, której projekcja poprzedziła prelekcję wybitnego slawisty, prof. Aleksandra Naumowa. Animowany film, także upamiętniający postać J. Nowosielskiego, był również wyświetlany dnia 07.10.2023 r. na elewacji Monasteru w Supraślu. Projekcja „ożywionych” dzieł Mistrza odbyła się po zapadnięciu zmroku przy akompaniamencie muzyki cerkiewnej.

Projekt Sobczaka jest realizowany jako forma hołdu prof. Jerzemu Nowosielskiemu, który tworzył również na Podlasiu, gdzie nie zawsze był rozumiany, chociaż nigdy nie został zapomniany.

Animacja - Jakub Sobczak
Dźwięk - "Dziś wisi na drzewie" - muz. diakon S. Trubaczow w wykonaniu Męskiego Kameralnego Zespołu Wokalnego "Pathos"
Dyrygent - Michał Uścinowicz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.