Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ZESPÓŁ PROF. T. WAŻNEGO NA WYKOPALISKACH W CHANII

Zdjęcie ilustracyjne
Prof. Tomasz Ważny przy pracy

W 2022 roku zespół Balkan-Aegean Dendrochronology Project analizował fragmenty węgli drzewnych znalezione w miejscu wykopalisk na wzgórzu Kastelli w centrum Chanii (Kreta), zaledwie kilkaset metrów od weneckiego portu. Obecnie zespół jest na wykopaliskach archeologicznych Eforatu Starożytności w Chanii, prowadzonych pod kierunkiem prof. Marii Andreadaki-Vlazaki. Profesor Tomasz Ważny i jego zespół - Anastasia Christopoulou, Yasemin Özarslan i Anna Elzanowska - odwiedzili stanowisko jesienią 2022 roku i przebadali łącznie 135 próbek zwęglonego drewna, z których 35 wybrano do dalszych analiz dendrochronologicznych.

Budynek starożytnego pałacu wzniesionego przed połową XIV wieku. p.n.e. na Krecie, która była zdominowana przez wieki przez kulturę minojską, nawiązuje stylistycznie do architektury mykeńskiej. Budynek zniszczony został przez trzęsienie ziemi około połowy XIII wieku p.n.e. Niewidoczne z ulicy stanowisko Katre 1 jest mieszanką minojskich i mykeńskich elementów architektonicznych, typowych dla tak zwanego okresu kreto-mykeńskiego, która została „przeorana” przez późniejsze rzymskie mury. Po uzyskaniu wymaganych pozwoleń od Ephorate of Antiquities z Chanii oraz greckiego Ministerstwa Kultury i Sportu, zespół prof. T. Ważnego będzie mieć możliwość szczegółowego przeanalizowania próbek z Chanii w Laboratorium Dendrochronologicznym Centrum Badań i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Toruniu. Celem jest precyzyjne datowanie okresu kreto-mykeńskiego.

Badania są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, projekt nr 2016/22/A/HS3/00285.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.