Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

7 III - WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE "DYPLOM". POKAZ Z DYSKUSJĄ WOKÓŁ FILMÓW

Zdjęcie ilustracyjne
Kadr ze zwiastuna filmu, źródło: https://www.youtube.com/watch?v=psmdTPl5BiM

7 marca 2023 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Kinie Centrum CSW odbędzie się projekcja filmu Człowiek, który sprzedał swoją skórę (nominowanego w 2021 r. do Oscarów w kategorii "Najlepszy film nieangielskojęzyczny"), której towarzyszyć będzie dyskusja wokół filmu i prac dyplomowych studentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Gośćmi będą twórcy nagrodzonych prac dyplomowych prezentowanych na wystawie absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu "DYPLOM 2022":
Piotr Różycki – autor filmu animowanego Piekło to inni (promotor: dr Tomasz Wlaźlak),
Rafał Nguyen Khac – autor tatuażu/performance’u dokamerowego Przypadkowy wynik (promotor: dr Katarzyna Łyszkowska).
 
Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
 
O filmie:
Z ogarniętej wojną Syrii Sam Ali ucieka do Libanu. Jego celem jest Paryż, chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowane jego marzenie – wiza Schengen. Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej?
O dyplomie Piekło to inni (dyplom nominowany do Medalu im. Tymona Niesiołowskiego):
Film jest opowieścią bohatera, który stara się przedostać do mocno strzeżonego miasta. Pojawia się w nim wiele odniesień do Biblii, sztuki, literatury oraz komiksu. Główną inspiracją jest komiks „Temple of Refuge” wykonany przez Kurda Sartep Namiqa oraz emigrantów z Iraku znajdujących się w niemieckim schronisku Tempelhof. Wykorzystano również motywy biblijne, takie jak wędrówka do Ziemi Obiecanej pod przewodnictwem Mojżesza czy wątki z dramatu Janusza Głowackiego „Antygona w Nowym Jorku” ukazującego pragnienie lepszego życia na emigracji. Powstała praca jest wynikiem obserwacji geopolityki państw świata, które swoimi działaniami przyczyniają się do ucieczek ogromnych mas ludności ze swoich ziem.
O dyplomie Przypadkowy wynik (dyplom nagrodzony Medalem Janusza Boguckiego):
„Aleatory Outcome” (Przypadkowy wynik) to próba ujarzmienia przez artystę przypadkowych wydarzeń. Główną inspiracją dla projektu są abstrakcyjne wzory testu Rorschacha. W pracy autor stara się podporządkować sobie losowo wygenerowaną, abstrakcyjną kompozycję. Opracowuje wynik tak, aby w sposób w pełni kontrolowany przenieść go na ciało w postaci permanentnego rysunku. Tatuaż powstawał w kilku sesjach od czerwca do września, by po każdej wykonanej części rysunku zapewnić przerwę na gojenie ran.
 
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny (klik).

pozostałe wiadomości