Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WARSZTATY I KONKURS PROGRAMU "SZTUKA WYBORU" Z WYDZIAŁOWYM PARTNERSTWEM

Zdjęcie ilustracyjne
Grafika przedstawia fragment wyróżnionego w 2022 r. plakatu autorstwa Anny Błażejewskiej z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy

Informujemy, że Wydział Sztuk Pięknych UMK został partnerem programu "Sztuka wyboru" organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz oraz Fundację Tumult. Koordynatorem programu z ramienia Wydziału Sztuk Pięknych jest dr Piotr Florianowicz z Katedry Projektowania Graficznego.

Ideą projektu jest zwrócenie uwagi młodzieży na problemy i zagrożenia czyhające na młodych ludzi, a będące wielokrotnie podłożem przestępstw oraz innych zachowań ryzykownych. Program kierowany jest także do nauczycieli, zwiększając ich świadomość w zakresie możliwości rozwiązywania sytuacji kryzysowych.

W ramach X edycji programu „Sztuka wyboru” organizowany jest konkurs graficzny pn. „Plakat! Akcja! Reakcja!” na plakat profilaktyczny przeciwdziałający problemom związanym z uzależnieniami, traktowanych szeroko, począwszy od niebezpieczeństwa używania środków psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze, alkohol, wyroby tytoniowe), poprzez uzależnienia od hazardu, aż po uzależnienia od nowoczesnych technologii i mediów cyfrowych. 

Uczestnikami Konkursu mogą być:

  • uczniowie w wieku 13-20 lat z terenu województwa kujawsko-pomorskiego uczęszczający do szkół podstawowych, ponadpodstawowych (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) lub placówek pozaszkolnych prowadzących zajęcia edukacyjne i kulturalno-oświatowe dla młodzieży,
  • studenci uczelni, których siedziba znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim.

Prace należy składać do dnia 31 października 2023 r. Zgłoszone na konkurs plakaty będą wykorzystywane w działaniach profilaktycznych realizowanych przez Organizatorów. Nagrody zostaną wręczone laureatom podczas uroczystej gali w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2023. Więcej o konkursie, w tym jego Regulamin dostępne są TU.

--------

Konkursowi towarzyszą warsztaty graficzne dla uczniów i nauczycieli, które w tej edycji prowadzone są w budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK, przy dydaktycznym zaangażowaniu pracowników Katedry Projektowania Graficznego. Kierowane są do pedagogów ze szkół o profilu artystycznym i placówek kulturalno-oświatowych oraz ich uczniów. W dniach 13-14 września 2023 r. dwudniowe szkolenie z zakresu nauczania posługiwania się medium plakatu artystycznego oraz warsztaty z zakresu profilaktyki odbędzie 20 nauczycieli. W dniu 15 września 2023 r. 75 uczniów weźmie udział w warsztatach pn. „Moc świadomości” poświęconych tworzeniu plakatów o tematyce profilaktycznej, wzbogaconych dodatkowym szkoleniem z zakresu kształtowania kompetencji społecznych oraz elementami profilaktyki uzależnień.

Program warsztatów dostępny jest w postaci PDF.  Ze szczegółowymi informacjami na ich temat można zapoznać się na stronie Organizatora TU.

http://sztukawyboru.pl/

pozostałe wiadomości