Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA "DRZEWORYT - DIALOG Z TRADYCJĄ"

Zdjęcie ilustracyjne

W ramach "Festiwalu Re:tradycja" do 25.08.2023 w Galerii OPT Gardzienice w Lublinie (ul. Grodzka 5a) można obejrzeć wystawę "Drzeworyt – dialog z tradycją | Wystawa drzeworytów i linorytów Kamili i Jakuba Sobczaków", prezentującą grafiki oraz ilustrowane książki artystyczne.

Ekspozycja poświęcona jest tradycyjnej technice drukarskiej – drzeworytowi oraz jego współczesnemu odpowiednikowi – linorytowi. Wystawa nawiązuje do ludowej, czasem naiwnej twórczości, uproszczonej, a niekiedy wręcz zabawnej, przedstawionej z przymrużeniem oka.

Wynalezienie matrycy drzeworytniczej dało artystom możliwość powielania swoich prac, a dzięki temu rozpowszechniania ich na szerszą skalę. Technika ta znalazła szerokie zastosowanie w drukarstwie i publikacji książek, pozwalając wzbogacać całe nakłady o bogate ilustracje. Drzeworyt odnalazł się także w środowisku wiejskim. Ponieważ drewno było materiałem łatwo dostępnym, wielu twórców ludowych przekonało się do tworzenia swoich prac właśnie w tej technice. Odbitki pozyskane z drewnianych matryc sprzedawane były potem na wiejskich odpustach.

Prace drzeworytnicze znajdujące się na wystawie w dużej mierze nawiązują do ludowych przysłów, zaczerpniętych z bogatych zbiorów słynnego polskiego etnografa, Oskara Kolberga. Oprócz nich, prezentowane są także wizerunki świętych. Poza drzeworytami na wystawie zapoznać się można także z pracami linorytniczymi, nawiązującymi do twórczości ludowej i do związanych z nią publikacjami, które Kamila i Jakub Sobczakowie wydają w ramach działalności Pracowni Kraska. Linoryty przedstawione na wystawie zostały wykorzystane jako ilustracje w książkach: „Pieśni Grozy: Straszne, mordercze i tajemnicze polskie pieśni ludowe” oraz „Diabły, demony, czarty i biesy”. To nie tylko ludowe spojrzenie na sztukę, ale także jej dialog ze współczesną rzeczywistością, nowoczesnymi wydaniami i publikacjami.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Kamila Sobczak – ur. w 1995 r. w Toruniu. Absolwentka klasy artystycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. W 2019 r. obroniła pracę magisterską z projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2021 r. właścicielka Pracowni Kraska. Interesuje się książką ilustrowaną, sztuką ludową i historią mody. Oprócz tego zajmuje się wykonywaniem linorytów i malowaniem obrazów. Autorka książki „Diabły, demony, czarty i biesy” oraz współautorka publikacji „Pieśni Grozy”.

Jakub Sobczak – ur. w 1995 r. w Suwałkach. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. W 2020 r. obronił pracę magisterską z projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2020 r. pracuje jako asystent w Katedrze Projektowania Graficznego WSP UMK w Toruniu. Interesuje się plakatem i książką ilustrowaną. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki ludowej oraz historycznych technik graficznych. Oprócz tego zajmuje się malarstwem ikonowym. Jego realizacje sakralne znajdują miejsce w domach prywatnych, cerkwiach i kościołach. Autor „Podlaskich Legend 4 Kultur” oraz współautor „Pieśni Grozy”.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.