Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

PETER JAVORIK EKOLOGICZNIE NA BILLBOARDZIE GALERII BO

Zdjęcie ilustracyjne

"EKObillboard - Peter Javorik" to kolejna outdoorowa odsłona Galerii BO w przestrzeni miasta Torunia. Od 18 października 2022 roku, w Galerii BO na fasadzie głównego budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK (od strony ulicy Broniewskiego) można zobaczyć billboard składający się z trzech plakatów ekologicznych autorstwa dr. hab. Petera Javorika ze Słowacji.

Kuratorem Galerii BO jest dr Piotr Florianowicz z Katedry Projektowania Graficznego.
 
Peter Javorik jest adiunktem w Katedrze Projektowania Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2012 roku ukończył Wydział Sztuki na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach (Słowacja). W 2016 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Sztuki w Uniwersytecie Technicznym w Koszycach. Prowadzi studio Pidzej, w którym projektuje znaki graficzne, mapy, publikacje. Jego prace były nagradzane w międzynarodowych konkursach plakatu, brał też udział w szeregu wystaw w wielu krajach. Jest organizatorem Poster Quadrennial Bardejov (Słowacja) i wystaw plakatu na Słowacji i w Polsce.

Kurator o galerii . Celem Galerii BO jest prezentacja plakatów społecznych, ekologicznych i kulturalnych w formie billboardu. Nazwa galerii nawiązuje do sylaby z wyrazu billBOard. BO w języku polskim to także część mowy - spójnik wyjaśniający wcześniejszą informację lub ostrzegający przed konsekwencjami niewykonania tego, o czym była mowa wcześniej. Spójnik BO wzmacnia, wprowadza pytanie retoryczne. Prace artystyczne często właśnie stawiają takie pytania, niekiedy podają odpowiedzi np.: Nie, BO nie! lub komentują wybrany problem np.: BO mi się tak podoba.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.