Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA INDYWIDUALNA ZDZISŁAWA MACKIEWICZA

Zdjęcie ilustracyjne

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii wykładowcy Katedry Grafiki dr. hab. Zdzisława Mackiewicza, prof. UMK (Pracownia Grafiki Multimedialnej) pt.: „Rewers 2 /odwróceni /retrospekcja”, której wernisaż odbędzie się 22.09.2022 roku o godz. 18: 00 w Galerii Pusta Galerie Miasta Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach. Wystawa trwa do 23.10.2022.

 „Odwróceni-rewers” to cykl, który powstał w latach 2010-2014. Fotografie wykonałem w 2010 roku, ostateczny kształt uzyskały w 2014 roku. Cykl ten można nazwać portretowym, choć moim zamiarem nie było portretowanie osób w nim fotografowanych. Przyświecała mi idea z mojego credo „…Interesuje mnie, nie to, co fotografia przedstawia w naturalistyczny, materialny sposób, ale to co można wydobyć z otoczenia dla potrzeb czystego obrazu i sensu jego konstrukcji z zachowaniem szacunku dla tego, co zapisała klisza lub matryca cyfrowa…”. Tytuł odnosi się do sytuacji jaką spotykamy codziennie obserwując rewersy ludzi na ulicach, kolejkach, siedząc w tramwaju czy na sali etc.., nie identyfikuje on osób fotografowanych. Podtytuły prac zamieszczone na postaciach są tylko statystycznym numerem kolejnych ujęć wygenerowanym automatycznie przez program w urządzeniu jakim się posłużyłem do opracowania ostatecznej formy tych obrazów. Treść była dla mnie bez znaczenia, jednak odbiorca poszukiwał znaczeń tych prac, szanuję jego wybór w dążeniu do zobaczenia tego co nie leżało u podstaw powstania tego cyklu. Zdzisław Mackiewicz
 
Więcej informacji:
https://miasto-ogrodow.eu/strona/rewers_2/mid/225
https://www.facebook.com/GalerieMiastaOgrodow
https://www.grafika.umk.pl/

Zdzisław Mackiewicz - pedagog na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Katedrze Grafiki, prowadzi dyplomującą pracownię Grafiki Multimedialnej (doktor habilitowany sztuki w dyscyplinie artystycznej fotografia, profesor nadzwyczajny). Zorganizował 38 wystaw indywidualnych, brał udział w 90 wystawach zbiorowych.. Uprawia fotografię i grafikę. Realizacje fotograficzne: cykle “Blachy, szmaty, folie, papier…”, “Światła”, “Polaryzatory”, “Awers Rewers”, “Awers Rewers - kalejdoskop”, “Obrotowe”, “Odwróceni – rewers”, “Odwróceni – awers”, “Odwróceni – awers XS”, “Odwróceni – awers XZ”, UMA, Human, 2014_21_ARZ, XZM, 777, Flightless - AR, MARTA_MARTA. Realizacje graficzne: cykle “PL”, “Pad”
 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.