Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

FILM O STANISŁAWIE KOŚMIŃSKIM W UMK TV

Zdjęcie ilustracyjne
Kadr z filmu UMK TV "Stanisław Kośmiński - artysta wśród drzew"

Zapraszamy do zapoznania się z filmem o sylwetce i twórczości Stanisława Kośmińskiego. Przyczynkiem do powstania filmu jest trwająca wystawa pt. "Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – Rzeźba i snycerstwo". Przypominamy, że wystawa prezentowana jest do 31.12.2022 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 w Toruniu.

Wystawa jest prezentacją wybranych prac artysty z minionych 9 lat, a więc od czasu ukończenia magisterskich studiów na kierunku Rzeźba na Wydziale Sztuk Pięknych. W twórczości Stanisława Kośmińskiego drewno stanowi nie tylko podstawowy i ulubiony materiał rzeźbiarski, ale stało się istotnym środkiem wypowiedzi artystycznej. Wystawa ukazuje autorskie realizacje o zróżnicowanej skali i formie, zestaw ponad 20 form piernikarskich powstałych w wyniku współpracy z Muzeum Toruńskiego Piernika. Ponadto  przedstawia dokumentację prac plenerowych oraz wybór z dokumentacji licznych prac rekonstrukcyjnych przy zabytkowych obiektach wykonywanych w ramach prac konserwatorskich. Widzowie zobaczą także pracownię snycerską, która przybliży proces twórczy i samo rzemiosło snycerskie. Kuratorzy wystawy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz i Krzysztof Lewandowski.   

   

Stanisław Kośmiński (ur. 1987) umiejętnie łączy najwyższej jakości rzemiosło i biegłość warsztatową z wrażliwością twórcy i obserwatora, wnikliwie komentującego otaczający go świat. Pracuje głównie w drewnie, tworząc autorskie realizacje artystyczne, jak również formy piernikarskie i rekonstrukcyjne prace snycerskie. W polu zainteresowań artysty znajduje się również medalierstwo i konserwacja zabytków. Poszukując swojej drogi artystycznej i życiowej młody twórca na stałe osiadł w Toruniu, gdzie w 2013 roku ukończył studia na kierunku rzeźba (Najlepszy Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), a w 2017 roku – studia doktoranckie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę dyplomową oraz rozprawę doktorską zrealizował pod kierunkiem prof. Andrzeja Borcza. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013) oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (Kraków 2011); laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie rzeźby; członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Więcej informacji o wystawie na stronie Muzeum TU.

pozostałe wiadomości