Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYDZIAŁOWY AKCENT NA WENECKIM TYGODNIU SZKŁA

Zdjęcie ilustracyjne

Podczas weneckiego tygodnia szkła - The Venice Glass Week 2023, który odbędzie się w dniach 9-17 września 2023 r. swoje artystyczne realizacje zaprezentują pracownicy i doktoranci Wydziału Sztuk Pięknych - mgr Marzena Wilk, mgr Adam Kaźmierczak i dr hab. Andrzej Kałucki, prof. UMK.

Marzena Wilk - doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych – Academia Artium Humaniorum oraz Adam Kaźmierczak - doktorant i asystent Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby, wezmą udział w międzynarodowej wystawie zbiorowej szkła artystycznego „The Ice Furnace” w Galerii Castello w Wenecji, która odbędzie się w dniach 9-17 września 2023 r. (wernisaż 13 września 2023 r. o godz. 18.00). „The Ice Furnace” przedstawia związek między organiczną estetyką szkła i lodu, badając ich wizualną synergię przezroczystości, lepkości i tekstury. Dzięki różnym podejściom technicznym i interpretacji tematu międzynarodowych artystów, szklane dzieła czerpią wspólną inspirację z zamarzniętych magicznych krajobrazów i cudów natury Islandii, Norwegii, Finlandii i Alaski. Ich doświadczenia zainspirowały do podniesienia świadomości na temat zmian klimatycznych. Wystawa ukazuje koncepcyjnie paradoksalną naturę ognia, jako siły generującej i niszczącej, w odniesieniu do lodu i szkła.

Andrzej Kałucki z Katedry Malarstwa, Marzena Wilk i Adam Kaźmierczak wezmą także udział w wydarzeniu – performansie zatytułowanym „Szkło i Głos” które będzie miało miejsce 13 września 2023 r. o godz. 18.00 na schodach Palazzo Contarini del Bovolo w Wenecji. Przedstawienie jest projektem zainicjowanym przez Związek Artystów Szkła. Każdy z uczestników przygotował szklaną formę wydającą dźwięki, mającą stworzyć coś w rodzaju utworu muzycznego. Performance jest hołdem dla zmarłych hutników szkła z wyspy Murano. Więcej o wydarzeniu TU.

pozostałe wiadomości