Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA "HANNA BRZUSZKIEWICZ. TWORZYWO I TCHNIENIE"

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Krzysztof Deczyński, źródło zdjęcia: https://muzeum.torun.pl

Zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na wystawę pt. „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie". Wystawa zorganizowana przez partnera Wydziału Sztuk Pięknych - Muzeum Okręgowe w Toruniu prezentuje dorobek twórczyni związanej z Toruniem i Wydziałem Sztuk Pięknych UMK. Wystawę można oglądać do 28 maja 2023 r.

Hanna Brzuszkiewicz - artystka rzeźbiarka zatrudniona w latach 1958-2001 w Zakładzie Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, w której zorganizowała Pracownię Ceramiki. Habilitację otrzymała w 1978 r. na gdańskiej PWSSP (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych), następnie otrzymała tytuł profesora Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez wiele lat prowadziła zajęcia z zakresu rzeźby i ceramiki, od 1990 roku jako samodzielny pracownik naukowo-dydaktyczny. W jej pracowni dyplomowej powstało szereg oryginalnych dyplomów rzeźbiarskich.

Na ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Toruniu znajduje się ponad 80 form przestrzennych z kolekcji: Hanny Brzuszkiewicz, zbiorów prywatnych, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.

Dominują prace z kamionki, ceramika z szkliwami eksperymentalnymi, mosiądz krzemowy, metal spawany, grona szklane i inne, ale prezentowane są także rysunki artystki powstałe od lat 50. XX w., a pochodzące m.in. z Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki UMK w Toruniu, zgromadzonych przez artystkę Cecylię Wiśniewską (1928-1999).

Więcej: https://muzeum.torun.pl/aktualnosci/wystawa-hanna-brzuszkiewicz-tworzywo-i-tchnienie/.

Fot. Krzysztof Deczyński, źródło zdjęcia: https://muzeum.torun.pl 

Fot. Krzysztof Deczyński, źródło zdjęcia: https://muzeum.torun.pl 

Miejsce wystawy: Ratusz Staromiejski
Termin: do 28 maja 2023 r.
Kuratorka wystawy: Dorota Grubba-Thiede
Współpraca kuratorska z ramienia Muzeum: Anna Kroplewska-Gajewska

pozostałe wiadomości