Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

"POZDROWIENIA Z NIEZNANEGO" W GALERII FORUM. WERNISAŻ 24.02

Zdjęcie ilustracyjne

"Pozdrowienia z Nieznanego"
Wystawa I Pracowni Rysunku prof. Joanny Imielskiej
Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Wernisaż: 24.02.2022 godz. 14:00

Wystawa potrwa do 18.O3.2022

Uczestnicy i uczestniczki wystawy:
Julia Wiśniewska, Anna Wawryka, Świderska Karolina, Adela Suchankowa, Aneta Siurnicka, Michał Sobolewski, Gabriela Sarnowska, Katarzyna Radecka, Bożena Paczoska Marika Opas, Agata Osiadło, Julia Osika, Emilia Okoniewska, Katarzyna Marciniak, Maja Mach, Meyze Izabela, Aleksandra Matusiak, Weronika Kurelska, Daria Kubik, Izabela Królik, Ewa Kozubska, Antonina Karczewska, Dorota Jakubiak, Joanna Imielska, Michał Hołownia, Pamela Herot, Megan Hercog, Julia Hazuka, Joanna Hantkiewicz, Groszczyk Wiesława, Piotr Dombrowski, Agnieszka Czernik, Agnieszka Cygan, Karolina Chełminiak, Patrycja Bronszkiewicz, Anna Maria Brandys.

W znane czy nieznane? Zapytał tatuś Wesołego Ryjka w kultowej książce dla dzieci Wojciecha Widłaka. Ryjek chciał oczywiście w nieznane, choć początkowo nie spełniło ono jego oczekiwań. Nas nikt nie zapytał o zdanie, a choć nadejście Nieznanego można było przewidywać bądź prognozować, to tak naprawdę nie byliśmy na to gotowi. I może nawet nadal nie jesteśmy, choć Nieznane trwa i nie możemy zgadywać czy kiedyś w ogóle się skończy. Nadejście pandemii koronawirusa zachwiało więc nie tylko codzienność każdej i każdego z nas z osobna, ale także pracę twórczo-dydaktyczną. I Pracownia Rysunku funkcjonuje w strukturach Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP od 1994 roku, ale od tzw. pierwszego lockdownu w marcu 2020 roku wkroczyła w Nieznane wraz z całym Światem. Kolejne studentki i studenci, podczas nauki zdalnej, lub w najlepszym razie hybrydowej, próbują wyjść Mu naprzeciw. Rysunkiem wyrazić to, czego jeszcze nie jesteśmy pewni, ale czujemy w głębi serca, gdzieś w niedookreślonym środku swojego jestestwa, że to ma znaczenie, że wciąż warto.
Czy nauczanie sztuki w postpandemicznej rzeczywistości jest naprawdę tak bardzo inne od Znanego, czy może tylko nam się wydaje? Czy cyfryzacja i digitalizacja jest kresem tradycyjnego warsztatu rysunkowego, czy może szansą dla nietuzinkowego podejścia do archetypicznej białej kartki?
Ekspozycja to próba znalezienia wizualnej odpowiedzi na postawione przed nami liczne znaki zapytania. Zakłada prezentację dwutorową. W Galerii Forum znajdą się bowiem realizacje w formie pocztówek wykonanych w czasie nauczania zdalnego wiosną 2020 roku, ale nie tylko.
Forma kartek, za pomocą których studentki i studenci próbowali zdefiniować przyczyny i skutki zaistniałej sytuacji, przekazali swoje refleksje, odczucia i niepokoje, stawiali pytania o przyszłość naszej Planety, była nieprzypadkowa. W naszym założeniu miały stać się one próbą odpowiedzi na pytanie jak pozostawać w kontakcie z innymi ludźmi, gdy fizycznie jest to niemożliwe. Dodatkowo powstałe wtedy pocztówki uzupełniono najnowszymi realizacjami adeptów sztuki. Te również przybrały formę niewielkich gabarytów, ale skala nie umniejsza zawartej na nich treści. Każdy kto odwiedzi wystawę w okresie jej trwania może zabrać wybrane pocztówki dla siebie i np. rozesłać je do bliskich. Ten interaktywny element ma na celu przypomnieć, że sztuka nieść może ukojenie i dawać nadzieję!
Druga część wystawy to unikatowe wypowiedzi artystyczne nie tylko studentek i studentów Pracowni, ale także prowadzących Pracownię, czyli prof. dr hab. Joanny Imielskiej oraz dr Anny Marii Brandys. Ten wielogłos kształtów i kolorów, różnorodność form i technik, splecionych myśli i wątków w gruncie rzeczy niesie spójny przekaz dla Odbiorcy. Mimo dojmującego poczucia niepewności, często wręcz depresyjnego lęku, niepokoju o Planetę czy o siebie samych, chcemy powiedzieć Wam, że nawet jeśli tkwimy w Nieznanym to nadal "to co robimy - uczciwie i z troską o innych - ma znaczenie i zmienia świat na lepsze. Nawet jeśli jeszcze dziś nie wiemy, na kogo i na co może wpłynąć."
dr Anna Maria Brandys

pozostałe wiadomości