Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

SZATNIA_19 ALICJA KOCHANOWICZ

Zdjęcie ilustracyjne

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.

Alicja Kochanowicz

MARGINES WĄTPLIWOŚCI

04.04.2023-05.05.2023

Możliwość oglądania wystawy w dni robocze pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki

Część wcześniejszych wystaw można obejrzeć na https://szatnia.online/.

Ciepła i sucha jesień

Wychodzę pośpiesznie z domu po długim czasie bezruchu przed ekranem komputera. Dopiero gdy jestem już za daleko by zawrócić uświadamiam sobie, że jest za ciepło. Mijając przechodniów w krótkich rękawkach, łapię ich wzrok politowania skierowany na moje poliestrowe futro. Nie powinno być aż tak ciepło.
Zapach nadciągającej zimy
Zmysł węchu ma ogromne znaczenie jako wskaźnik zagrożenia, wysyłając sygnał do ucieczki. Otaczający mnie wieczorny swąd smogu sprawia, że w pierwszym momencie chcę uciec, ale nie ma dokąd. Zresztą, gdybym zdecydowała się pobiec mój organizm automatycznie zacząłby wtłaczać jeszcze więcej toksyn do krwioobiegu. Zapominam więc o zapachu adaptując się do niego.
Trzeba palić wszystkim
Lekceważący stosunek przemysłu paliw kopalnych do ryzyka destabilizacji systemu klimatycznego Ziemi sprawia, że wątpliwości zasiane przez negacjonistów w dalszym ciągu odbijają się echem, przesłaniając badania klimatologów potwierdzające antropogeniczne skutki tego zjawiska. Na kampanie dezinformacyjne przeznaczane są miliony dolarów, a ja myślę o elegancko ubranych dyrektorach, pracownikach działu PR, politykach. Okrągłe słówka i niewinne pytania, które przesłaniają horyzont przyszłości.
Alicja Kochanowicz

Alicja Kochanowicz - artystka audiowizualna urodzona w Toruniu. Absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2015) oraz wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2018). W swoich działaniach wykorzystuje głównie fotografię, wideo, performance i dźwięk. Brała udział w kilku wystawach i plenerach artystycznych. Najczęściej współpracuje z inicjatywami artystycznymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. W pracach koncentruje się na człowieku i jego relacjach z otoczeniem, coraz bardziej skłaniając się w stronę tematu antropopresji oraz zmian klimatycznych. Lubi myśleć, że w pozornie nieistotnych, ukrytych w codzienności działaniach tkwi potencjał zmiany.

pozostałe wiadomości