Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

FOTORELACJA Z ROZDANIA NAGRÓD I WERNISAŻU WYSTAWY "DYPLOM 2022"

Zdjęcie ilustracyjne

Do 12.03.2023 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu trwa wystawa "Dyplom 2022" - wystawa wyróżnionych prac dyplomowych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Wernisaż, poprzedzony uroczystym wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień, odbył się 17 lutego 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tej uroczystości.

Wśród artystów uhonorowanych wyróżnieniami i nagrodami są:

- z Architektury wnętrz: Katarzyna Ekwińska, Agata Gutowska, Natalia Król, Zofia Małoń;

- z Grafiki: Ewelina Baśko, Klaudia Grabas, Przemysław Hoff, Nina Marszałek, Michelle Minerva, Joanna Oszczepińska, Monika Radlińska, Katarzyna Rosińska, Dagmara Sadowska, Waleria Suchowiecka;

- z Malarstwa: Monika Iwicka, Michał Kawałko, Katarzyna Pitek, Maria Podgórska;

- ze Sztuki mediów i edukacji wizualnej: Marcel Boguszewski, Joanna Fujarska, Kinga Kaczewiak-Dzieciątkowska, Natalia Lewandowska, Rafał Nguyen Khac, Patrycja Nowatkowska, Piotr Różycki, Monika Szpadkiewicz.

Nagrodzone zostały także prace absolwentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki: Kingi Klemińskiej, Moniki Korony, Pauliny Niemyjskiej, Piotra Ogorzałego, Patryka Parchety, Klaudii Kowal, Macieja Kowala, Oliwii Pogorzelec, Indii Sadowskiej, Martyny Żurańskiej.

Wśród najlepszych absolwentów kierunków prowadzonych w ramach dyscypliny Nauki o Sztuce z roku 2022 są: Łukasz Guzowski, Michalina Fiałkowska, Damian Kolassa, Hanna Drożak, Weronika Brączkowska, Paulina Skiba.

Autorzy zdjęć: Adam Fisz, Dariusz Bógdał

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.