Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

SPOTKANIE Z JEFFREYEM PERKINSEM. DOKUMENTACJA ZDJĘCIOWA

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Jakub Wawrzak

20 kwietnia 2023 r. w Sali Tymona odbyło się spotkanie z nowojorskim artystą, Jeffreyem Perkinsem, współpracującym z Yoko Ono, ikoną sztuki konceptualnej, autorem dokumentalnego filmu "George: Historia Georga Maciunasa i Fluxus". Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją zdjęciową.

Spotkanie, dedykowane studentom i pracownikom Wydziału Sztuk Pięknych oraz Wydziału Humanistycznego UMK, odbyło się przy udziale licznej, ponad 100-osobowej publiczności. Wydarzenie było współorganizowane przez Wydział Sztuk Pięknych i Wydział Humanistyczny i jest objęte honorowym patronatem Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych – dr hab. Joanny Kucharzewskiej, prof. UMK oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego – dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK. Rozmowę z artystą moderował dr hab. Mirosław Wachowiak, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych oraz dr Małgorzata Lisecka z Wydziału Humanistycznego.

Jeffery Perkins jest pochodzącym z Nowego Jorku twórcą filmów eksperymentalnych i artystą Fluxusu. Kiedy stacjonował w Tokio jako sanitariusz Sił Powietrznych, poznał i zaprzyjaźnił się z Yoko Ono – amerykańską artystką związaną z grupą Fluxus oraz z zespołem The Beatles. Perkins współpracował z Tonym Coxem przy filmie „SHOUT” (Fluxus Film #22) i nakręcił film „Yoko Ono BOTTOMS” (Fluxus Film #4). Pod koniec lat 60. przeniósł się do Los Angeles, gdzie pracował jako kinooperator w Cinematheque 16. Wystąpił w filmie Maysa „SISTER MIDNIGHT”. Współpracował z Maysem, Davidem Lebrunem, Michaelem Scrogginsem i Larrym Janssem przy „Single Wing Turquoise Bird”, popularnym psychodelicznym pokazie świetlnym. Jego nowsze prace obejmują serię nagrań z taksówek zatytułowanych „FILMS FOR THE BLIND” i film „THE PAINTER SAM FRANCIS” (źródło: https://re-voir.com/shop/en/381-jeffrey-perkins).

Autorka plakatu: Jagoda Jaworska

---

Kontynuacją wydarzenia zainaugurowanego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, jest seria spotkań w CSW "Znaki Czasu" w Toruniu: 22.04.2023, o godz. 16.00 prezentacja filmu dokumentalnego George: Historia Georga Maciunasa i Fluxus i spotkanie z autorem filmu, Jeffreyem Perkinsem; 22.04.2023, godz. 19.00 dyskusja o sztuce Yoko Ono w kontekście twórczości Perkinsa oraz książki Anny Magalskiej Yoko Ono. Wyobraź sobie… wolność międzyludzką.

Więcej o wydarzeniach w CSW: https://csw.torun.pl/sztuka/wyobraz-sobie-spotkanie-z-yoko-ono-i-jeffreyem-perkinsem-42265/.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.