Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ PROJEKTU "PODNOSZĄC ZIEMIĘ" I "PODNOSZĄC KROMKĘ"

Zdjęcie ilustracyjne
Okładka katalogu działania "Podnosząc kromkę"; redakcja: Krzysztof Mazur, opracowanie graficzne: Matylda Sutuła / Yoyo Design

W roku 2023 w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbyły się najistotniejsze etapy projektu artystycznego "Podnosząc Ziemię", którego pomysłodawcą i kuratorem dwóch finałowych wystaw był dr hab. Krzysztof Mazur, prof. UMK. Wydarzenie współorganizowała Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby.

Problematyka, jaką podjęli organizatorzy i uczestnicy tego projektu, tak podczas sympozjum, jak i w trakcie kolejnych wystaw, skupiła się wokół miejsca i roli człowieka we wszechświecie i na Ziemi, wokół szeroko rozumianej ekologii, sposobów jej rozwijania i upowszechniania, dialogu i wymiany myśli, działań artystycznych, prezentacji osiągnięć naukowych, projektowych i artystycznych w tym zakresie.

W ramach projektu w Lubostroniu zrealizowano trzy edycje projektu - sympozjum i dwie wystawy. Wystawa zamykająca projekt odbyła się w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu. Więcej pisaliśmy o tym TU i TU.

W ramach projektu odbyło się także spotkanie twórcze pt. "Podnosząc kromkę", w którym udział wzięło 38 osób, w tym zdalnie artystka z ukraińskiego Charkowa. Załączona niżej publikacja zawiera dokumentację fotograficzną z komentarzami, oraz inne materiały przygotowane przez uczestników.

W obliczu zagrożeń jakie wynikają z ekspansji cywilizacji i kryzysu ekologicznego, próbuje się dzisiaj zmniejszyć marnotrawstwo zasobów surowcowych i żywnościowych, ale jak dotąd bez oczekiwanego skutku. Z czasem ilość produktów przerosła nasze podstawowe potrzeby. Łatwiej więc wyrzucić niż naprawić, czy zabezpieczyć przed degradacją. Zwierzęta gospodarskie nie mają już imion i nie dożywają starości, ich życie nie ma już wartości. Co roku mięso miliardów zwierząt ląduje w śmietniku, wraz z tonami jedzenia, którym można by nakarmić wszystkich głodujących na świecie. Mówi się o tym dużo i często, ale do przerażających danych chyba się już przyzwyczailiśmy. Sama wiedza niczego nie zmienia. Chcesz przenieść górę, wbij pierwszą łopatę. Niepozorne drobiazgi – efekt motyla… Krzysztof Mazur

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z toruńskiej wystawy zamieszczonej w zimowym numerze "Głosu Uczelni" (nr 11-12 do pobrania TU, natomiast katalog wystawy dostępny TU). A także z podsumowaniem projektu "Podnosząc kromkę" z cyklu Koncentracje w strefie Kultywacji Artystycznej PLANTA w Biskupicach, którego katalog jest do pobrania TU.

pozostałe wiadomości