Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

PROF. PIOTR NIEMCEWICZ Z MINISTERIALNĄ NAGRODĄ

Dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK znalazł się w gronie 21 tegorocznych laureatów nagrody MKiDN
Dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK znalazł się w gronie 21 tegorocznych laureatów nagrody MKiDN fot. Andrzej Romański

Doroczna nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą trafiła w ręce dr. hab. Piotra Niemcewicza, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych. Gratulujemy!

Nagroda przyznawana jest od 1997 roku osobom bądź grupom, których działalność w danym roku w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury.

Prof. Piotr Niemcewicz znalazł się w gronie 21 laureatów tegorocznych nagrody, przyznawanych w 18 kategoriach. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się 12 grudnia w Warszawie. Lista nagrodzonych

Dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK, konserwator dzieł sztuki w specjalności rzeźba kamienna i detal architektoniczny. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1991 roku pracownik naukowo-dydaktyczny, a obecnie kierownik Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby. Zajmuje się konserwacją zabytków architektury, rzeźby kamiennej i rzemiosła artystycznego. W jego dorobku znajduje się ponad 100 realizacji konserwatorskich, a wśród nich dzieła mistrzów sztuki renesansowej i barokowej w Polsce, m.in. Wita Stwosza, Hieronima Canavesiego, Jana Michałowicza z Urzędowa, Abrahama van den Blocka i Sebastiana Sali. Autor licznych artykułów, ekspertyz, opinii i projektów konserwatorskich wielu cennych obiektów zabytkowych w Polsce, m.in. w katedrze w Gnieźnie, Poznaniu i za granicą, m.in. cytadeli Casbah w Algierze, polskich grobów wojennych na Monte Cassino. Ekspert i rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Polskich Artystów Plastyków. Zasiada w licznych gremiach i Radach, członek m.in. Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, Rady Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" i Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków w Poznaniu. Laureat nagród: im św. Brata Alberta, medalu srebrnego "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Złotej Odznaki "Za opiekę nad zabytkami" i nagrody Ministra Kultury w kategorii Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą. 

pozostałe wiadomości