Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

GŁOSOWANIE W PLEBISCYCIE SYBILLA 2023 NA NASZĄ REALIZACJĘ KONSERWATORSKĄ

Zdjęcie ilustracyjne

Zachęcamy wszystkich Państwa do oddania swojego głosu w Plebiscycie Konkursu Sybilla 2023, w którym można zagłosować na realizację konserwatorską dr Aleksandry Gralińskiej-Grubeckiej i dr. Pawła Paskala secesyjnej fajansowo-marmurowej lady sklepowej z końca XIX w. z Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku, Oddziału Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

 

Głosowanie jest anonimowe, a głosy zbieramy do poniedziałku 20 maja 2024 r., do północy, zaznaczając Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, w linkach:

https://nim.gov.pl/aktualnosci/plebiscyt-publicznosci-konkurs-sybilla-2023.html

https://www.facebook.com/search/top?q=sybilla%20g%C5%82osowanie%20publiczno%C5%9Bci

Realizacja ta jest już laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA, będącym najważniejszą formą uznania najwybitniejszych osiągnięć, organizowanym przez MKiDN oraz Narodowy Instytut Muzeów. Od ponad 40 lat nagrody i wyróżnienia przyznawane w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla są najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. 

W ramach konkursu SYBILLA realizacja podlega również oddzielnemu głosowaniu publiczności on-line. Jury wyłoniło 18 wyjątkowych projektów obejmujących wystawy, projekty naukowe, edukacyjne, a także prace konserwatorskie. Decyzję jury konkursowego poznamy już 22 maja 2024 r. podczas uroczystej gali laureatów w Muzeum Architktury we Wrocławiu, zdobywcy ubiegłorocznego Grand Prix Sybilli.

Konserwowana lada sklepowa ukazuje ówczesne piękno sztuki użytkowej i stanowi unikat na skalę kraju. Mebel należał do okręgowej dyrekcji kolei żelaznej dworca Berlin Ostbahnhof i został sprzedany po likwidacji jego funkcji pasażerskich. Konstrukcję lady wykonano z drewna polichromowanego, lico obłożono flizami fajansowymi z manufaktury w Miśni/Meissen, blat wykonano z białego polerowanego marmuru, nastawę ze szkła na stalowych emaliowanych wspornikach (masa mebla bez marmuru wynosi ok. 400-500 kg). Front dekorują różnobarwne motywy roślinne oraz przedstawienia pasących się krów i świń. Przeprowadzono konserwację elementów szklanych, marmurowych, emaliowanych, z drewna (dezynsekcję, usuwanie przemalowań, wzmacnianie, uzupełnianie ubytków masami i flekowanie), konserwację ceramiki: oczyszczanie, klejenie, uzupełnianie ubytków w czerepie i szkliwie przy użyciu stabilnych przebadanych w ramach pracy magisterskiej lakierów uretanowo-akrylowych, skanowanie 3D brakujących elementów okładziny, wydruk 3D modeli żywicznych kształtek powiększonych o 8% w stosunku do oryginału, wykonano kopie brakujących kształtek i fliz z odpowiednio dobranej gliny fajansowej metodą wypału w piecu ceramicznym, opracowano recepturę szkliw ceramicznych zbliżonych do oryginalnych niskotopliwych miedziowo-ołowiowych.

Lada po zakończeniu prac konserwatorskich, po połączeniu wszystkich elementów w całość - ponownie w Muzeum.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami procesu konserwacji zapraszamy na 11th International Conservation Conference - Problems connected with keeping and conservation of collections in museums, Szreniawa, 24-26.09.2024, podczas której prezentowany będzie referat „Challenges in conservation of an art-nouveau counter decorated with Miśnia faience tiles”.

https://www.facebook.com/groups/512544602116804/permalink/7196290777075453/

https://www.facebook.com/aleksandragralinskagrubecka/posts/pfbid0drT5waQkUUrxY8tQxye3RzTj43tvoPZ6aCnGTuyDXuuS8RwkX4ZZvNAtr8nfBh8hl

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.