Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

MARTYNA RZEPECKA NA 35. BIENNALE OF GRAPHIC ARTS W LJUBLJANIE

Zdjęcie ilustracyjne

Do 14.01.2023 r. w Ljubljanie trwa 35 the Ljubljana Biennale of Graphic Arts From the void came the gifts of the cosmos, w którym udział bierze dr Martyna Rzepecka z Katedry Rysunku. Wystawy odbywają się w różnych galeriach w stolicy Słowenii, m.in. MGLC, Cukrarna, MGLC Švicarija, Krater.  Martyna Rzepecka wystawia pracę zatytułowaną "Coloring Book of Adults".

Dyrektor artystyczny: Ibrahim Mahama

Kuratorzy: Exit Frame Collective, Alicia Knock, Selom Koffi Kudjie, Inga Lāce, Beya Othmani, Patrick Nii Okanta Ankrah

Artyści: Yasmina Benabderrahmane, Virginia Chihota, Galle Winston Kofi Dawson, Nabil Djedouani, Jihan El Tahri, Beti Frim and Ines Sekač, Christian Guerematchi, Ana Govc, Helga Griffiths, Eric Gyamfi, Sonia Kacem, Soghra Khurasani, Krater, Kvadratni meter, Lalitha Lajmi, Pat Mautloa, Amina Menia, Danilo Milovanovic, Yussif Musah, llona Nemeth, Noks Collective, Nonument Group, NPR, Henry Obeng, Mohammad Omar Khalil, Krishna Reddy, Abed Al Kadiri, Bruce Onobrakpeya in dialogue with Temitayo Ogunbiyi, Nolan Oswald Denis, Thierry Oussou, Tjaša Rener, Martyna Rzepecka, Jaanus Samma, School of Mutants (Hamedine KaneStéphane Verlet Bottéro), Mori Sikora, Janek Simon and Max Cegielski, Sanaz Sohrabi, Duba Sambolec, Tejswini Narayan Sonawane, SVS, Tracy Naa Koshie Thompson, El Warcha in dialogue with PLAC (Participatory Autonomous Zone), Ala Younis, Lara Žagar, Manca Žitnik.

"Coloring Book of Adults" Martyny Rzepeckiej to wielkoformatowa praca (250x550 cm) powstała w 2023 r. jako interaktywny rysunek na ścianie. Projekt jest zaproszeniem do współtworzenia procesu wypełniania pustki. Dosłownej pustki, do której Martyna Rzepecka stworzyła rysunkowy fundament. Inspiracją do projektu stały się kolorowanki dla dzieci. Kiedy dorastamy, gubimy dziecięcą ekspresję i spontaniczność. Weryfikujemy i dokonujemy podziałów.

"Coloring Book for Adults" jest swoistym powrotem, jednocześnie przestrzenią do współpracy, w której kulminacją jest współtworzenie jednej, wspólnej całości. Podobnie jak współtworzenie świata, jednak z różnym jego skutkiem - katastrofa ekologiczna, wymierające gatunki roślin i zwierząt, łamanie praw człowieka, szeroko rozumiana agresja, wojny, podziały społeczno-kulturowe i inne. Całość kompozycji budują zmultiplikowane i zmodyfikowane formy figuratywne. Martyna Rzepecka, wykorzystując swoje doświadczenie w procesie techniki graficznej - linorytu oraz w technikach rysunkowych, wykorzystuje ludzkie ciało do wykonania przestrzeni rysunkowej - kolorowanki. Ciało jest dla niej początkiem, jednocześnie powinno być przestrzenią równości. Rzepecka zostawia swój rysunek dla odwiedzających The 35the Ljubljana Biennale of Graphic Arts, pozwalając im na ingerencję i wpływ na jego ostateczny kształt. Nie bez powodu pozostawia odbiorcy jedno narzędzie - czarny węgiel… Wszystko zależy i zależeć będzie od odbiorców, od ludzi, od nas…

Więcej o projekcie: https://35.bienale.si/en/artists/martyna-rzepecka/

---------

The Ljubljana Biennale of Graphic Arts jest jednym z najstarszych biennale na świecie; zostało założone w 1955 roku, od lat organizowane jest przez MGLC w Ljubljanie, w Słowenii (The International Centre of Graphic Art, https://mglc.si/en/). Głównym celem biennale jest tworzenie aktywnej sieci wymiany doświadczeń w dziedzinie sztuk graficznych oraz okołograficznych, łącząc doświadczenie Europy wschodniej z resztą świata. Obecnie biennale skupia się na atrybutach społeczeństwa postindustrialnego, świadomości ekologicznej, poprawności politycznej różnych idei i komunikatywności sztuki. Tegoroczne, 35. Biennale traktowane jest przez kuratorów jako pustka, ale czytana jako początek i miejsce potencjału, a także jako ekosystem przyjaźni i solidarności, odkrywający historie oporu, wyzwolenia i relacji ponadnarodowych poza ramami. Główne motywy skupiają się na sytuacji geopolitycznej w Afryce, Ghanie, które stają się wypadkową do prac zaproszonych artystek i artystów.

Więcej o tegorocznym Biennale: https://35.bienale.si/en.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.