Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

11-12.05 SPOTKANIA WOKÓŁ TEATRU WĘGAJTY

Zdjęcie ilustracyjne

W dniach 11 i 12 maja 2023 r. zapraszamy serdecznie na spotkanie z Erdmute i Wacławem Sobaszek z Teatru Węgajty oraz z badaczką historii i teorii teatru dr Magdaleną Hasiuk-Świerzbińską (Polska Akademia Nauk). Spotkanie i koncert odbywa się 11 maja 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Wozownia w ramach wystawy “Przewrót” oraz w dniu 12 maja 2023 r. o godz. 12.00 w Galerii 9,39 (Katedra Rysunku UMK, przy ul. Szosa Bydgoska 50/56 w Toruniu).

Teatr Węgajty - ośrodek teatru niezależnego działający w zaadaptowanej stodole w Węgajtach koło Olsztyna. Miejsce spektakli, festiwalu "Wioska Teatralna", warsztatów Innej Szkoły Teatralnej i różnego rodzaju działań artywistycznych.

Erdmute Sobaszek, urodzona w Niemczech (wschodnich), w Polsce żyje i działa od 1977, kiedy włączyła się do pracy Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej „Pracownia” w Olsztynie. Współzałożycielka Teatru Węgajty w roku 1986. Aktorka i instrumentalistka spektakli „Węgajt“ i własnych. Menedżerka projektów animacyjnych, prowadzi warsztaty, tłumaczy z języka niemieckiego.

Wacław Sobaszek, współzałożyciel olsztyńskiej „Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo – Badawczej Pracownia ”. Od roku 1982 prowadzi działalność teatralną w muzykuje, inscenizuje spektakle, organizuje festiwal Wioska Teatralna, pisze i wykonuje songi, publikuje wiersze (tomik Pomiędzy wyd. 2017) i dzienniki (Spiski życiowe, wyd. 2020).

"Od wielu lat muzyka jest tym, czym zajmujemy się na co dzień. Nasza droga tworzenia muzyki teatralnej prowadziła od grania motywów tradycyjnych do własnych kompozycji, nieraz balansujących na granicy muzyki i performansu. Utwory odzwierciedlają także związek teatru z aktywizmem, który stał się dla nas istotny około roku 2010, kiedy to stworzyliśmy spektakl pt. „Woda 2030”. Nazwaliśmy je wtedy songami – zgodnie z brechtowskim myśleniem."
Erdmute Sobaszek – klarnet, skrzypce, wokal
Wacław Sobaszek – akordeon, wokal

W drugiej części spotkania Magdalena Hasiuk-Świerzbińska zaprezentuje internetowe archiwum – owoc współprowadzonego przez nią projektu badawczego „Teatr Węgajty – 35 lat  teatru antropologicznego i poszukiwań społeczno – kulturowych”, realizowanego w Instytucie Sztuki PAN ze środków Narodowego Centrum Nauki. Udostępnione wkrótce archiwum w zamyśle stanie się żywą przestrzenią refleksji o teatrze.

Więcej: https://wozownia.pl/teatr-wegajty-w-dwoch-odslonach-songi-teatralne-i-internetowe-archiwum/

pozostałe wiadomości