Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

KONKURS DLA STUDENTÓW WYDZIAŁU "PRZYSTANEK SZTUKI PIĘKNE"

Zdjęcie ilustracyjne
Przykładowa wizualizacja przystanków

Przystanki tramwajowe zlokalizowane przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK mogą zyskać nową, atrakcyjną, artystyczną szatę graficzną!

Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych - dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, ogłasza konkurs „Przystanek SZTUKI PIĘKNE” na projekt graficzny przeznaczony do umieszczenia na wiatach tramwajowych przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Konkurs ma charakter zamknięty - skierowany jest tylko do studentek i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. 

Dzieła sztuki funkcjonujące przy ruchliwych ulicach skrzyżowania Sienkiewicza/Bema/Broniewskiego, w tym przy trasie wylotowej z miasta, pełnią szereg funkcji. Przede wszystkim estetyczne – zdobią i dekorują przestrzeń, mają także istotny wpływ na sferę symboliczną, stanowiąc element identyfikacji z miejscem i pomagając budować tożsamość miejską, a także ukazując przemijalność obrazów miasta w dynamicznym ruchu mieszkańca i gościa.

Przedmiotem konkursu jest stworzenie projektu graficznego przeznaczonego do umieszczenia na przeszklonych ścianach dwóch wiat tramwajowych na przystankach o obecnej nazwie: Sienkiewicza 01 zlokalizowanych przy ul. Broniewskiego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Projekty powinny w dowolny sposób nawiązywać do hasła „SZTUKI PIĘKNE”, będącego nową nazwą przystanków. Projekty graficzne przeznaczone do umieszczenia na każdej z dwóch wiat mogą być takie same, jednak preferowane są różne, ale stanowiące spójną graficznie serię. Projekt może zakładać zapełnienie całej powierzchni ścian wiat lub dowolnej ich części. Projekty nie mogą zawierać liter czy tekstów. 

Zwycięski projekt zostanie zrealizowany i będzie stanowił artystyczne uzupełnienie dla Galerii BO - galerii jednego obrazu, która w formie billboardu już jest prezentowana na ścianie budynku Wydziału Sztuk Pięknych od strony ul. Broniewskiego.

Każdy Uczestnik może zgłosić dowolną liczbę projektów do dnia 30 czerwca 2023 r. do godz. 23.59 na adres elektroniczny joanacie@umk.pl Pełnomocniczki Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK – Joanny Cieślikowskiej. Projekty powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem autora. 

Główną nagrodą w konkursie jest nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł brutto (słownie: dwa tysiące złotych brutto) oraz realizacja projektu w przestrzeni społecznej. Nagroda ufundowana jest w 50% przez Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz w 50 % przez Miejski Zakład Komunikacji.

Ze szczegółowym regulaminem konkursu można zapoznać się TU.

pozostałe wiadomości