Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

Anna Kola, Fotografia i szkło - naturalnie

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wernisaż wystawy do Małej Galerii Fotografii ZPAF w Toruniu, ul. Różana 1 (1. piętro), 11 października 2019 r. (piątek) godz. 17.00. Wystawa czynna do 8. listopada 2019 r.

Anna Kola - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK (dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego). Pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej UMK, w którym prowadzi zajęcia w ramach Pracowni Interdyscyplinarnej i Pracowni Fotografii. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1998 roku) i Związku Polskich Artystów Fotografików (od 2008 roku). Swoje prace prezentowała na 20. wystawach indywidualnych i ponad 100. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, USA, Kanadzie, Australii, Chinach, Tajlandii).

W pracy twórczej działa na pograniczu kilku dyscyplin artystycznych, łącząc ze sobą różne media. Wśród nich od lat najważniejsze są fotografia i szkło artystyczne. Od czasu przeprowadzki na wieś jej największą inspiracją - fotograficznym motywem i rzeźbiarskim tworzywem, jest natura. Na co dzień z bliska obserwuje zachodzące w przyrodzie zmiany, przygląda się procesom jakim ona podlega, również tym destrukcyjnym, dostrzegając piękno także w przemijaniu. Zdegradowaną powierzchnię drewna opala ogniem, który z jednej strony niszczy, z drugiej zabezpiecza, tworząc ochronną powłokę. Znalezione naturalne formy uzupełnia delikatną, kruchą materią stapianego i formowanego termicznie szkła. Jej wzrok przyciągają te zwyczajne, często niepozorne elementy pejzażu, takie jak leżący kamień, uschnięta gałąź czy przewrócony pień. Podczas fotografowania wykorzystuje inscenizację aparatu wprowadzając do obrazu efekt poruszenia, rozmycia, niedopowiedzenia. Te fotografie to zapis chwili, energii miejsca i towarzyszących im emocji.

 

pozostałe wiadomości