Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

"TU ZIEMIA". WYSTAWA W DWORZE ARTUSA OD 10.10

Zdjęcie ilustracyjne

W Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu zostanie otwarta wystawa "Tu Ziemia" realizowana w ramach projektu artystycznego „Podnosząc Ziemię”. Zapraszamy do jej oglądania w dniach 10.10 – 10.11.2023. Otwarcie 10.10.2023 r. o godz. 18.30.

Projekt artystyczny "Podnosząc Ziemię" wpisuje się w przypadającą w 2023 roku 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, a jego realizacja dokonywała się w poszczególnych etapach głównie na terenie zespołu pałacowego w Lubostroniu, z udziałem architektów i rzeźbiarzy ze środowiska toruńskiego oraz artystów, architektów i naukowców ze środowiska poznańskiego.

Do tej pory miały miejsce trzy wydarzenia w ramach tego projektu: sympozjum, które odbyło się w dniach 9-10 kwietnia 2022 r. w Pałacu Lubostroń; wystawa „Resume” w Oranżerii Pałacowej w Lubostroniu prezentowana w dniach 01.10 – 11.11.2022 (kuratorami obu wydarzeń byli dr Stanisław Kośmiński, Toruń i dr hab. Tomasz Matusewicz, Poznań), więcej na ten temat TU; wystawa "Podnosząc Ziemię" w Pałacu i w Oranżerii Pałacowej w Lubostroniu w dniach 29.07-31.09.2023, której kuratorem był dr hab. Krzysztof Mazur, prof. UMK, Toruń, więcej na ten temat TU.

Wystawa "Tu Ziemia" jest kolejnym, czwartym etapem projektu. Kuratorem wystawy jest dr hab. Krzysztof Mazur, prof. UMK.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, Stowarzyszenie Artystyczne "Otwarte", Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby UMK w Toruniu.

Dzieło naukowe Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” podważyło obowiązujący za jego życia system geocentryczny, co zainicjowało także erozję tezy o centralnym miejscu człowieka w Kosmosie. Dziś wiemy, że Ziemia jest malutkim pyłkiem umiejscowionym na uboczu jednej z galaktyk, a nasza na tej planecie egzystencja nie jest zagwarantowana. Mimo to, nasz szowinizm gatunkowy wciąż każe nam kurczowo trzymać się podstaw myśli antropocentrycznej, która zezwala na podporządkowanie władcom tego świata – ludziom - wszystkiego, co tylko zapragną.  Podczas globalnego gaszenia wciąż nowych pragnień zostają uruchomione procesy prowadzące nieuchronnie do potężnego kryzysu ekologicznego. Dzisiaj ludzkość próbuje powstrzymać, a nawet odwrócić procesy degradacyjne, szuka czystych źródeł energii, afirmuje naturę, a jednocześnie intensywnie eksploruje przestrzeń kosmiczną, również z dyskretną intencją znalezienia innej, przyjaznej człowiekowi planety. Problematyka, jaką podejmują organizatorzy i uczestnicy projektu Podnosząc Ziemię, tak podczas sympozjum, jak i w trakcie kolejnych wystaw, skupia się wokół miejsca i roli człowieka we wszechświecie i na Ziemi, wokół szeroko rozumianej ekologii, sposobów jej rozwijania i upowszechniania, dialogu i wymiany myśli, działań artystycznych, prezentacji osiągnięć naukowych, projektowych i artystycznych w tym zakresie.    

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.