Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

BELGIA. WYSTAWA MARTYNY RZEPECKIEJ "LEFT HAND EXERCISES"

Zdjęcie ilustracyjne

„Left Hand Exercises”, Martyna Rzepecka, 28.01-31.03.2024 r., Le Charbonnage, Genk, Belgia

Wystawa "Left Hand Exercises" w Le Charbonnage, w Genk w Belgii jest efektem miesięcznej rezydencji artystycznej dr Martyny Rzepeckiej z Katedry Rysunku w tej miejscowości, która miała miejsce w październiku 2023 r. Podczas rezydencji artystka realizowała projekt "Left Hand Exercises" ("Ćwiczenia na lewą rękę"), w ramach którego powstał cykl linorytów, rysunków oraz obiektów rysunkowych.

 

brak jednoznacznych cech, przeciążenie struktur…

To swoiste laboratorium, do którego wypadkową stały się ograniczenia ciała, odnajdywanie się w samotności oraz wydobywanie („le charbonnage”) siebie w całym tym eksperymencie. Codzienne rytuały, przebywanie blisko okolicznej natury oraz sama historia miasta Genk, pozwoliły stworzyć cykl prac będących swego rodzaju wizualną kopalnią autorefleksji. Ponadto prace prezentowane na wystawie są efektem trzydziestodniowych, trwałych i powtarzanych ćwiczeń na lewą rękę. Jestem osobą praworęczną, od kilku lat zmagam się z powracającymi kontuzjami prawej dłoni ze względu na pracę w technikach linorytu oraz treningi szermierki. Wykorzystując dysfunkcję ciała, podjęłam próbę przeniesienia jej na nową wartość artystyczną. Był to czas odkrywania siebie oraz swojego ciała w procesie na nowo. Martyna Rzepecka

Udział w rezydencji artystycznej odbył się przy wsparciu stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz stypendium "Kultura Polska na Świecie" Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej informacji o projekcie rezydencyjnym: https://www.lecharbonnage.com/martyna-rzepecka.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.