Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

DZIŚ O 18.00 SZATNIA_17 "NIE-NIBYLANDIA"

Zdjęcie ilustracyjne

 Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia. "Nie-Nibylandia" Małgorzaty Czyż prezentowana jest w dniach 19.12.2022-20.01.2023. Wernisaż 19.12.2022, godz. 18:00. Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Część wcześniejszych wystaw można obejrzeć na https://szatnia.online/.

W przestrzeni Szatni Małgorzata Czyż pozostawia do wglądu przykładową umowę o pracę wraz z aneksem. Impulsem do stworzenia tej realizacji, były niektóre doświadczenia artystki na rynku pracy oraz rozmowy na ten temat osobami z bliskiego jej otoczenia. Z tych dyskusji wynika, że jednym z dotkliwszych problemów jest długoterminowa praca na czarno, bagatelizowanie zasad bhp przez zatrudniającego, doświadczanie mobbingu oraz dyskryminacja. Proces uczenia się artystki o nawiązywaniu korzystnych umów, uświadomienie sobie przez nią możliwości i potrzeby ich negocjacji, a także proces zaznajamiania się z pojęciami z kodeksu pracy, zainicjował chęć podzielania się zdobytymi informacjami (oraz zwrócenie uwagi na to, gdzie można ich szukać), zwłaszcza z osobami, które regularnie doświadczają różnych przemocowych zachowań w miejscu zatrudnienia. Małgorzata Czyż postanowiła wydźwignąć wizję umowy o pracę, przeskalować ją i odręcznie przenieść na wielkoformatowe płótna. Wystawa jest częścią projektu "Twoje przemyślenia są istotne", realizowanego ze środków Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury, otrzymanego przez artystkę w 2022 roku.

Małgorzata Czyż – urodzona w 1989 r. w Białej Podlaskiej. Absolwentka malarstwa oraz konserwacji i restaurację sztuki nowoczesnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Studiowała także na Akademii Sztuk Pięknych w Palermo (2017). Ukończyła kurs technik teatralnych w City Lit University w Londynie. Autorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkunastu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymała Stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2019) oraz Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2019, 2022). Introspekcja której Małgorzata Czyż dokonuje w codziennym życiu ma odzwierciedlenie w jej sztuce. Realizacje artystki przybierają różne formy wyrazu. W pracach od malarstwa poprzez rysunek i instalację, wypowiada się na temat zastanej rzeczywistości w sposób ekspresyjny i swobodny. Czyż ujawnia swoje emocje, nastroje i niepokoje, różne życiowe doświadczenia.

pozostałe wiadomości