Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

NOWE WYSTAWY W WOZOWNI

Zdjęcie ilustracyjne
Zygmunt Kotlarczyk, Przypływ, linoryt, 68×50 cm, 1973, nr 77

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na trzy nowe wystawy, których wernisaż odbędzie się w poniedziałek 11 września 2023 r.o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Pierwszą z nich jest wystawa grafik z kolekcji Wozowni pt. "Energia Kosmosu, rytmy natury", na której prezentowane będą m.in. prace artystów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK: Marka Basiula, Stanisława Borysowskiego, Zygmunta Kotlarczyka, Ryszarda Krzywki, Zdzisława Mackiewicza, Edmunda Piotrowicza, Mirosława Piotrowskiego i Michała Rygielskiego. Wystawa "Energia Kosmosu, rytmy natury" pokazuje, że związki między Kosmosem a przyrodą to niewyczerpalne źródło motywów do opracowania dla artystek i artystów. Odzwierciedla także różnorodność twórczych postaw w odniesieniu do problemu relacji pozaziemskie – ziemskie. Zgromadzone na wystawie prace tworzą mieniącą się rozmaitymi odcieniami kalejdoskopową opowieść wyrażoną językiem abstrakcji i geometrii, realizmu i symbolu. Ukazują z jednej strony fascynację dociekaniami przedstawicieli nauk ścisłych, z drugiej – chęć impresyjnej notacji osobistych wrażeń wynikających z kontaktu z naturą. Niektóre z prezentowanych prac zdradzają bezpośrednią inspirację astronomią, fizyką i naukami pokrewnymi, inne – wynikają z subiektywnej obserwacji przyrody i cyklicznych zjawisk w niej zachodzących. Wystawa prezentowana do 08.10.2023. Więcej TU.

-------

W nawiązaniu do przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Wozownia przygotowała także wystawę łączącą fascynacje artystyczne i kosmiczne. W dolnej sali galerii Justyna Olszewska, artystka i astronomka, zaprezentuje swój projekt pt. "Moon Landing", który ma przybliżyć niezwykłe ciało niebieskie, jakim jest Księżyc. Na ekspozycji znajdzie się m.in. unikatowy 4-metrowy model Księżyca, który został wykonany w oparciu o fotografie, pochodzące z amerykańskiej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), oraz archiwa i obiekty związane z naszym satelitą. Wystawa odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz wpisana jest w program wydarzeń towarzyszących XLI Zjazdowi PTA, odbywającemu się w Toruniu w dniach 11–15.09.2023. Wystawa prezentowana do 05.11.2023. Więcej TU.

------

Trzecia z wystaw, która zostanie otwarta 11.09, to "Tożsamość miejsca" Katarzyny Tereszkiewicz – laureatki Nagrody Galerii Sztuki Wozownia, przyznanej w ramach Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego RYSOWAĆ w 2022 roku. Artystka zaprezentuje w Toruniu najnowsze prace graficzne, które są podstawą jej pracy doktorskiej. Wystawa prezentowana do 22.10.2023. Więcej TU.

pozostałe wiadomości